Učíme sa na vlastných chybách

macaimac
27. sep 2011

Ahojte maminky,
zalozila som tuto diskusiu, aby sme sa tu navzajom podelili s chybami, ktore sme urobili pri svojich detoch ☹ a pred ktorymi chceme vyvarovat ostatnych. Uvitam akekolvek dobre rady pri starostlivosti o nase male poklady 🙂

vefi89
27. sep 2011

@danka.chomka oooo, ďakujem, no ja sa tomu očkovaniu venujem cca dva roky, a defacto som vedela do čoho idem...ale to je ťažko vysvetlovať, čo sa vlastne stalo, lebo mne ho zaočkovali proti mojej vôli...
ale hlavne, že je to za nami...🙂
a ono či to sú vakcíny, či medikamentózna liečba, neverím už ničomu... čítala som pár kníh o kupovaní si od farmaceutického priemyslu, približne viem, koľko jedna firma investuje do jedného lekára, aby odporúčal a predpisoval ich výrobok... je to na zaplakanie, ale mám obavu, že s tým nič nespravíme, ani keby bola neviem aká revolúcia,lebo oni majú ťažké miliardy, ktorými si žiaľ kúpia hockoho a hocčo ☹

marthuska
27. sep 2011

@tulina77 baby, s tymi vyrokmi lekarov je to strasne. a tabulkove hodnoty, ktore ak nesplnate, je zle. hlavne sa mi pacilo, ako tu jedna z vas napisala @macaimac vsetko sme robili v dobrej viere, cize nie su to chyby v pravom slova zmysle. su to chyby, ktore sa stali kvoli tomu, ze sme chceli len to absolutne najlepsie pre nase deticky.
netreba zachadzat do extremov a pocuvat svoj instinkt (nie forum, susedu, tetu z ulice, popripade doktora, ktory je salamista)

xlucia
27. sep 2011

@vefi89 ako ti ho zaockovali proti tvojej voli? nebola si pri nom, ci ako? nerypem, pytam sa preto ze starsi ma ist na ockovanie v 5 rokoch a tiez rozmyslam ze nedam, ale ze co sa bude potom diat...

vefi89
27. sep 2011

@xlucia no ja somo bola so švagrinou, ale rozhodnutá, že idem odmietnuť
a malý ostal v čakárni, na tzv izolačke (zdravé deti do troch rokov), a ja kým som sa vadila s doktorom, tak sa len zvrtnem, že malý reve a kuknem, on si drží ruku kruci ☹

katecameron
27. sep 2011

urcite viac chyb ale teraz ma konkretne nenapada

xlucia
27. sep 2011

@vefi89 "parada". takze ho pichla sestricka, som pochopila, ze? a co si potom spravila? a dr. si zmenila? a co maly?
ja mam v tomto teda riadny chaos. nechcem detom spravit zle, rozmyslam ako sa zachovat, ako bude reagovat doktorka, atd.

vefi89
27. sep 2011

@xlucia každopádne, nech sa rozhodneš ako koľvek, vždy bude niekto proti 😅 toto je problematika dvoch brehov, ktoré sa nikdy nestretnú... je to len na tom, čo je pre teba menšie zlo 🙂
a áno, pochopila si to správne... písala som sťažnosti na UDZS, RUVZ, SUKL, MZSR a čuduj sa svete, nikto nič nespravil... jedine UDZS šlo na kontrolu, ale zatiaľ o tom informoaná nie som

xlucia
27. sep 2011

@vefi89 je mi jasne ze vzdy bude niekto proti. priklanam sa k tomu ze ockovat nedam, taktze proti bude dr.
to je ok, vsak je to jej praca. neviem ale ci bude nasledovat udanie a sudy, alebo tak... jednoducho neviem aky bude potom postup

alenka600
27. sep 2011

@macaimac Perfektna tema! Velmi inspirativna a uzitocna!

mia551
27. sep 2011

perfektna tema, tesim sa na ostatne prispevky 🙂
ja mam 7-mesacne dievcatko, je to moje prve dieta a zatial mozem k teme prispiet tolko, ze ak by som este raz cakala prve dieta, tak:
1. uz by som nekupovala taku velku a drahu vybavicku... veci by som kupovala az vtedy, ked ich treba a nie dopredu pre pripad, ze co ak by ich bolo treba... mam doma kopec veci, ktore mi lezia v skrini, mala ich odmietla pouzivat (napr. lehatko) a teraz rozmyslam, ci im dam sancu pri dalsom dietati alebo ich mam rovno predat....
2. na cele vsetkych takychto veci je kocik, na ktorom sme nesetrili a moja mala kocik nemoze ani vidiet... vydrzala v nom bez placu tak prvy mesiac-dva, akonahle zacala vidiet, kocik bol najvacsi nepriatel. vidim, ze dieta prakticky potrebuje kocik taky rok, neskor skor golfky, tak ak by som ho aj kupovala, tak urcite nejaky lacnejsi...
3. este pred porodom by som precitala nejake knihy o vychove deti, nie az ked je male na svete a je tu nejaky problem... aby som si dopredu urobila nazor na nosenie deti, sposob ich uspavania, ich "rozmaznavanie" a pod... viem, ze kazde dieta je ine a prax moze byt ina, ale clovek by bol aspon pripravenejsi aj na ine alternativy...
4. a nakoniec ale mozno najdolezitejsie - od narodenia by som dieta nosila v satke, vobec by som nepocuvala teorie typu, dieta sa tym rozmazna a pod... tieto veci som si uvedomila az ked mala malá 3 mesiace, chcela byt iba na rukach a naucit ju v tej dobe na šatku už bol trochu problem... verim, ze aby sa dieta mohlo osamostatnit a odputat sa tak od matky, musi sa najprv priputat a nasytit svoju potrebu bezpecia a istoty...
tolko k teme moj prispevok
😉

janka108
27. sep 2011

jedna z chyb, ktoru som dovolila, ked malemu lekar nasilne stiahol predkozku. uz nikdy viac. stacilo mat tie informacie, ktore mam dnes, a moholi sme sa tomu zbytocnemu drastickemu ukonu vyhnut.. 😒

jerryjanka
27. sep 2011

1. chyba bola malo informacii o očkovaní - už som mudrejšia bohužial na ukor mojej malej
2. chyba sa tykala viac mna - neskutočna nakupovacia mánia 😀 už by som nakupovala uplne inak
dalej si teraz asi nespomeniem bude toho viac ale ešte som len prvorodička a mala ma 8,5 mesiaca tak pridam asi ešte niečo neskôr

sante81
28. sep 2011

mna napadlo zavádzanie prvych príkrmov, ked niečo drobec začal odmietať alebo odmietal viackrat, tak som mu to už neponukala. vysledok bol ten, že bol naučeny do roka a pol jest len svoju mixovanu polievku v ktorej stála lyžica. žiadne naše obedy, polievky nič, ani ryzu, maso, nič. jedol stále to isté dokola a rozpapal sa až do viac ako mesačnom hladovaní ked mu išli zubky 5ky. skoro sme skončili na infuziach, nejedol nič, len pil mlieko. bolo to o nervy. takže pri druhom dietati budem zavadzať prikrmy všetky chute nech si na ne zvyka a ponukať pestrejšiu stravu a variť aj tie jedlá ktoré ja sama nemusím - spenátovu rajčinova polievka a t d

gubcikova
28. sep 2011

@macaimac ako.no naučila sa zaspávať až ked sme sa prestali kojiť.ja už som nevládala hodinu s nou byť na posteli a čakať kým sama pusti cicík.

annaopialova
28. sep 2011

ahoj celkom dobry napad len viez kazda mamicka ma svoj styl vychovy a hlavne kazde dieta je ine na kazde dieta nieco ine zabera

macaimac
autor
28. sep 2011

@annaopialova presne tak, suhlasim. Len niekedy, ked uz cloveku dochadzaju vlastne napady, moze sa tu dozvediet nieco nove. Ci sa radami od inych budeme riadit, alebo nie, je len na nas.

parvitas
28. sep 2011

@tulina77 vďaka, touto radou si mi naozaj pomohla, dík. lebo som už začínala dopredu rozmýšľať, či dvojičky budú potrebovať rovnaké hračky a lyžičky atď. a aj s tým kojením.

ešte pridám moju skúsenosť - dcérka plakávala pri kúpaní. dlho sme nevedeli prísť na to, že prečo. nakoniec sme zistili, že ona nechce byť v takej teplej vode, ktorá sa odporúča ako normálna teda 37-38°C. naša prestala revať až keď bola teplota vody 39 alebo 40°C. a to sa dokonca začala aj usmievať... a to sme skúšali kadejaké lehátka, prikrývanie bruška plienkou, ponorenie až po krk, proste nepomohlo... len horúca voda.

annaopialova
28. sep 2011

@macaimac ano clovek ked je v koncoch tak hoci aku radu prime len aby to zabralo

fialkaa
28. sep 2011

skvela tema.
moja najvacsia chyba - zaspavanie s malym. ospravedlnujem si to tym, ze mame velmi maly byt, v ktorom to inak nie je mozne (nemame oddelene izby). ale ak bude druhe babo, na toto si dam sakramentsky pozor. su obdobia, ked matko zaspava sa, ale posledne bolo, okolo jeho jedneho roka. obavam sa, ze dalsie taketo obdobie tak skoro nebude.
aha a este pri prikrmoch som spociatku bola velmi tvrdohlava, chcela som, aby aspon trochu papal, tak som ho aj nutila. to by som uz nerobila, nechala by som to na nom.

exupery
28. sep 2011

@annaopialova ja sa pridavam,nie ako chybu,ale skor radu...naucte deticky zaspavat same,je to nesmierna vyhoda...

m.i.r.i
28. sep 2011

@tulina77 niecim obdobnym s kojenim sme si presli presne aj my, len mam jedneho valibuka..ale presne tie stresy a mudre reci z casopisov a od laktacnych poradkyn ako kazda ma rovnako mlieka a kazda moze kojit mi skoro pokazili dieta a vyhladovali...no ale uz nie o tom
Tiez ma tu napadlo pri jednom predoslom prispevku- kocik. Ja som sa poucila na tom, ze nie vsetko 3v1 a 4v 1 a podobne je najlepsie..a pri kociku treba pozerata na x inych veci ako je len farba, dizajn a multifunkcnost, co som robila ja 🙂 Nas kocik bol uzasny,ja som ho kupila od kamaratky, ale my sme mali dieta velke, co do vanicky nevoslo uz v 4-5 mesiacoch a do sportiaka uz v 8...ked mal 9 mesiacov kupili sme novy sportovy kocik, lebo nam bol ten prvy maly...a mna to tak napadlo predtym, ze kocik moze byt uzky pre dieta? To, ze bol super skladny a vlastne 3 v 1 malo tuto svoju nevyhodu..tak sme si nechali teraz ten novy sportiak a ked raz bude druhe, tak kupim nejaky kvalitny vanickovy kocik, nejde teraz o cenu ci drahy ci lacny, ale poriadny🙂
Ale uprimne, aj tak neviem ci by som si dala povedat keby som len teraz cakala babo..tooolko veci sa naucime az ked to sami skusime..a aj predom sa neda vediet, ci dieta bude vacsie/mensie, placlive/kludne..ci bude chciet kocik, satku, postielku, prso, cumel..takze mozno co vyzera ako chyba z nasej strany ani tak chyba nie je..asi by sme to nie vzdy robili inak aj nabuduce...alebo proste pri druhom dietatku to zas bude inak a zas si povieme, ze sme spravili chyby 🙂

m.i.r.i
28. sep 2011

@exupery suhlasim...ja si uz vravim, nech ma malu akokolvek prezenie cez den a vystavi, ale krasne sam zaspi a celu noc spi..oddych je na nezaplatenie...

kaja73
28. sep 2011

@exupery Suhlasim s tebou,ale....
je doležite AKO ich to učime.
Su deti co to zvladnu v pohode same,potom su deti,ktore treba trochu nasmerovat a potom su tie o ktore tu vlastne ide-tie co proste budu plakat a plakat ked s nimi maminka nebude. ☹
Ja som preveho syna "ucila" spat sameho takmer od jeho narodenia-bol to dennodenny boj,stresy ,nervy-on vydržal plakat aj 4h v kuse a potom do rana vzlykat a budit sa v 10 min.intervaloch.
Boj sme prehrali obaja ☹
On nadobudol strach z tmy a samoty a ja som stratili zbytočne kopu nervov.
Dnes by som to už NIKDY takto nerobila.
Druhy syn ma tiež potreboval,tak som s nim proste bola a aj sme spolu spali v posteli od 6 do 13m-nikdy som ho plakat nenechala,vždy, ale ozaj vždy mal pocit istoty-vysledok-od 13m spi sam v postielke a od 15 sam v izbe-sam zaspava cez den aj vecer. Dospel k tomu uplne sam v atmosfere pohody a kludu.
Starši syn spal nakonec so mnou 10 rokov 😕 ,nevedel VOBEC sam zaspavat,v noci sa stale budil,hrozne sa bal.
Myslim si ,že to je moja vina-to že som ho tlacila do niečoho na co on zrely nebol-ine dieta može byt,ale on nebol a ja ho chcela za každu cenu preučit. 😠 😲 ☹ Ved vsetci ma tlacili do toho aby bol samostatny 😠
Nikdy viac by som moje dieta takto nestresovala-druhy syn je pohodak,neboji sa samoty ani tmy -nikdy nebol stresovany-sam dospel do stadia,ked to zvladol sam -absolutne bez slz a stresu. 😉
Treba proste rozlisovat deti a deti-kazde je ine a niektore ozaj tu maminu potrebuje a ked ho vystresujeme bude z neho len klbko nervov,alebo rezignovany balicek. 😒

dyba
28. sep 2011

@exupery ahoj. chcela by som malú naučiť zaspávať samú. lebo naše zaspávanie posledné 2 týždne trvá aj 45 min. katastrofa. ja ležím pri nej a ona sa po mne vála až kým ,, neodpadne,,. viem že je to blbosť takéto zaspávanie, ale keď ju ,, zo mňa,, zoberiem a znovu položím na posteľ, začne vrieskať. toto robí od kedy vie štvornožkovať,a postaviť sa. inak spí so mnou na manželskej posteli.
tebe sa to ako podarilo naučiť zaspať samú? 😉
asi po prvé do postieľky, že? ☹

sante81
28. sep 2011

@m.i.r.i suhlasim , tiež mi maly zaspáva sám v postielke od 9mes, do 5min je tvrdy, ale zaspáva len s dudlíkom, ma už 2 roky a bez dudla nezaspí, ale to budem riešiť tak o polroka

dyba
28. sep 2011

@sante81 tiež sa pýtam, ako si to docielila? 😉

sante81
28. sep 2011

@dyba skusim ponuknut svoj názor, ale nikomu ho nenutím. môj syn nikdy nespal s nami v manželskej posteli, s takymto trendom nesuhlasim, každé dieta ma mať svoju postel. od narodenia mi drobec zaspával v postielke alebo na rukách ked bol menší, ked mal polroka, tak som ho uspávala na našej posteli, za 5min zaspal a preložila som ho do postielky. od 9mes zaspával v postielke už sám. možno je to aj o detoch, ale dieta treba naučiť už od narodenia kde bude spínkať, lebo potom ho od manželskej postele ked bude vačšie odučiš len tažko. takže radila by som uspať na posteli a potom presunuť do postielky

sante81
28. sep 2011

@dyba telepatia (: mna skôr stálo kopec nervov odučiť syna od flaše v noci. mal 2 roky a stále pytal mlieko cez noc, ked nedostal tak reval, posadil sa v postielke, zobudil sa a bolo to horšie ako ked som musela každé 2 hod vstavať. potom ho to preslo z tyždna na tyžden, ako aj s tym zaspávaním, boli dni ked bol menší - možno pol roka, že som ho cez den uhojdala v kočíku a potom preložila do postielky, neviem ktorá mamička tu písala že učila dieta spať v postielke od narodenia. je iné ked dieta zaspí pri kojení, alebo na rukách, chvilu sme sa ponosili , hlavku mal na mojom pleci a zaspal tak sám za minutu dve, neviem ako mate staré deti, ale môj názor je ten, že dieta tak do 9mes potretuje matku pri sebe ešte citiť, a ukladala som drobca spať presne v jednu a tu istu hodinu, takže po kupani, a večeri do pyžama a vedel že ide robiť hajiky hajiky. a možno niektoré veci chcu len čas a deti to prejde zo dna na den samé. ako aj moje nutenie do príkrmov, alebo to nočné flaškovanie

dyba
28. sep 2011

@sante81 no veru zatiaľ to mám asi takto v pláne, uspať na posteli, presunúť do postieľky a potom sa uvidí 🙂 .

kaja73
28. sep 2011

@sante81 St.syna som do manž.postele nepustila-ja som chodila k nemu k postielke.Držala mu ruku,popripade bol v naruci-po 2 rokoch bola so mna troska co nevladala ani žit-zaspavanie mu trvalo takmer 2h a v noci sa dokola budil,tak sme kupili dvoj postel a zacali na nej spat spolu.Proste som už nevladala.
Odvtedy bol klud,aj ked nie podla knižky-ved spal so mnou.
Ml.syn spal sam do 6m,potom po ockovani sa zacal budit aj 20 krat za noc-to som už nezvladala,tak siel ku mne do manž.postele-tak spal ovela lepsie a aj ja som sa ako tak vyspala
V 13m zo dna na den zacal v pohode spavat v cestovej postielke-peroval o jej steny a tak zaspaval-aj dnes tak zaspava-uplne sam a aj ked sa v noci zobudi poperuje si a spi.
Na toto proste neexistuje unverzalny recept-ozaj je každe dieta ine.
St.ynovi som ubližila tlacenim do samostatnosti,ml.som pomohla manželskou postelou-bez nasledkou v podobe nekonecneho spolocneho spania.A možem povedat, že som si to aj uživala-tu milu tvaričku nalepenu na mojej. 🙂