5měsíční miminko - hraje si na podlaze nebo v ohrádce?

andreaka
4. lis 2014

Ahojte holky,
mám na vás otázku, kam dáváte přes den na hraní cca 5ti měsíční dítka?
Dáváte na zem např. na deky a pěnové puzzle nebo do polohovatelných ohrádek?
V poradně psychomotorického vývoje mi paní poradila, že by mělo být takhle
staré dítě spíš na pevné zemi, ohrádka není již moc vhodná.
Teď tento argument ale neumím podat manželovi,
podle něj z logiky věci je ohrádka s pevným dnem 1 x 1 m
stejné jak dát prcka na podložku...
Děkuji předem maminkám, které mi poradí s vhodným argumentem. 🙂

nahu
4. lis 2014

Malou (5 měsíců) dávám na zem na pěnové puzzle, deku, někdy do lehátka, ale v tom je minimálně, ohrádku nemáme (mě by se v ní teda nelíbilo)

monivo
4. lis 2014

@andreaka já myslím, že je vhodné to kombinovat. Samozřejmě zem (puzzle, hrací deka) je nejlepší. Ale pokud do budoucna chceš používat ohrádku (až začne lézt, stoupat si), tak je možná vhodná doba, aby si na ohrádku začalo zvykat. Záleží na možnostech, jak velký byt máte. Existují malé ohrádky, s pevným dnem, na kolečkách, některé jsou polohovatelné. Ale na to je dítě v 5ti měsících již velké. Nebo jsou ohrádky bez dna, ty mají výhodu, že vlastně dovnitř dáš puzzle, deku apod., pokud je dostatečně velká, tak můžeš za dítětem vlézt taky a hrát si s ním. Jde o to, že dítě, pokud si nezvykne včas, tak dost často potom v ohrádce nechce vůbec být a brečí a vzteká se. Ohrádka je šikovná věc, pokud tam ale dítě nemáš uzavřené celý den. Opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Jinak bych ho nechala na zemi, ať má prostor.

blondynka400
4. lis 2014

@andreaka a proč tak ohrádku prosazuje? Já používala klasicky pěnové puzzle, v 5m třeba dát na zem do hrací deky a pod, různě to střídat, aby se nenudili.
Ohrádka opravdu vhodná není. Dítě má mít možnost volného pohybu, to ho motivuje nejvíc. Navíc díky ohrádce může mít dítě špatné pohybové vzorce, třeba předčasně stání a pod (protože se vytáhne rukama, z toho důvodu by i třeba v postýlce mělo být dítě akorát na spaní, jinak ne)

mafeska
4. lis 2014

dala jsem na zem deku, hrazdu a malá byla spokojená, ohrádkám moc nehodluju myslím si své. Proč na té ohrádce tak lpí?

werunqa
4. lis 2014

Tak my ohrádku doma vůbec nemáme..neměli jsme ji jak pro dceru,tak ani nyní pro syna..Malý je na hrací dece a pod ní máme deku.
Jinak tak jako mafeska ohrádky neuznávám..

andreaka
autor
4. lis 2014

holky, nejspíš se bojí že se nám z deky odkotoulá (malý je trochu divoch) na naši tvrdou keramickou podlahu a pak proč za něco utrácet když je to v podstatě pro něj úplně to samé...

zvalentova
4. lis 2014

@andreaka a co se mu asi tak stane? Uteče z domu nebo ho někdo unese? Blbost. Dítě potřebuje vhodné podněty pro svůj rozvoj a ne outlocitného otce, který ho na rád pod dozorem "za plotem ".

hojda
4. lis 2014

@andreaka Tak koupit větší podložku🙂, aby se neodkulil. Řešila bych jen to, aby mu na zemi nebylo zima, někomu doma při zemi táhne. Jinak to jde i bez ohrádky, měla jsem postýlku, pokud jsem potřebovala dítě bezpečně odložit.

blannie
4. lis 2014

Tak my máme ohrádku z jednoho prostého důvodu - na zemi nám fakt profukuje. Ale malý je ještě malý... do měsíce dvou plánuju přechod na zem, to už bude otužilejší. A jak už tu bylo řečeno - dítě má mít volný prostor k tomu, aby ho to nutilo objevovat věci okolo sebe, i ty vzdálenější, a tedy začít s plazením, lezením... Ať se klidně z deky odkutálí a poznává prostor. Třeba se začne pohybovat válením sudů, tomu stejně nezabráníte. Taky máme na podlaze studenou nepálenou keramiku a prostě si mimiko musí zvykat, aspoň se naučí dřív chodit, když ho to bude studit 😀

mysicka_lb
4. lis 2014

@andreaka My jsme to měli přesně kompromisně pro vás dva🙂. Měli jsme ho na zemi, kterou jsme podložili několika dekami a peřinou. Ze tří stran jsme tohle jeho "hřiště" obestavili ohrádkou beze dna. Čtvrtou stranu jsme nechali volnou, aby měl prostor a nebyl uvězněný v kleci. Ty tři strany jistily, aby se neodkulil někam, kam nemá, nezajímal se o kabely, zásuvky apod. Ze čtvrté volné strany byl vždy ten dospělý, který ho hlídal (samozřejmě u svého psacího stolu a PC, ne že by držel nonstop stráž).

wendy_
5. lis 2014

U prvorozeneho syna jsme meli obri ohradku dva krat dva metry na penovem puzzle, ktera zabrala obyvak a kde si maly hral. Hlavne to bylo dobre na hrani v pul seste rano, kdy uz odmital jit spat a nam se spat jeste chtelo. Tak si manzel k nemu lehl a spal a maly si u nej hral aniz bychom se bali,ze se nekam dostane, kam nema. U druheho mimca jsme ohradku zrusili, nebylo dost mista, a zmensena ohradka nam nevyhovovala, protoze synek tam neustale lezl brankou a bez branky se mi zase mala spatne vyndavala. No ale byla to fuska ohlidat synka, aby omylem male neublizil. Ted pro treti mam ohradku se dnem a s matraci, kde si hrala jako dvoumesicni pod hrazdickou. Tak cca od trech mesicu si uz hraje na zemi a ohradka nam slouzi jako uloziste hracek a zaroven jako misto, kam mohu malou polozit aniz bych se bala, ze mi na ni starsi slapnou. Podle mne miminko by melo byt na zemi, skvele je penove puzzle, ale je dobre mit misto, kam jde "odlozit", kdyz potrebujete neco udelat a chcete mit jistotu, ze se mu nic nestane, kdyz nebude hlidano.

abalajda
5. lis 2014

My dávali malou na deku,hráči deku nebo pen.puzzle a byla v pohodě. Obrázků jsme vůbec nepoužívali,přijde mi to,jak zavřít dítě do klece,nedovedu si to představit.... Když jsem potřebovala neco nutné udělat,občas byla malá v lehatku,ale na zemí,když měla nad sebou hrazdicku,byla spokojena....

radushka1
5. lis 2014

U nás byly puzzle, bude se rozkoukávat, natahovat se a dřív se ti začne plazit... žádnou ohrádku jsme neměli, stavět se začala o nábytek. Za mě je to zbytečnost.

kajalka
5. lis 2014

Ani já nejsem pro ohrádky a vůbec ne pro takhle malý. Dítě má objevovat svět, ne být v kleci. Pokud ho zavřeš, omezíš mu tím možnost pohybu do prostoru, začne tedy upřednostňovat pohyb nahoru, kde ten prostor vizuelně má. Jenže tělo na to není stavěné.

mysonek
5. lis 2014

Také nemáme ohrádku, malá byla na zemi na puzzle. No ale teď čekáme druhé a rozdíl bude 21 měsíců, takže možná na to druhé pořídíme. Ale jen jako provizorní řešení, když budu vařit, nebo půjdu na záchod aby se mi děti nezmasakrovaly 🙂

dezyre
5. lis 2014

V peti měsících stačí zem. Až bude ditko lozit, stoupat si, atd. tak je někdy ohrádka pomocníkem, třeba pri vaření, zehleni, pri odbehnuti si treba pověsit prádlo....

sanousek
5. lis 2014

@andreaka Určitě nejlepší na zem (pěnové puzzle,koberec),ať má rozhled a tak důvod se rozlozit. Ohrádka je snad dobrá až pak,co bude lozit,aby nikam neutekl a neublížil si. Nechápu,že manžel na té ohrádce tak lpí. A o mrňouska se celý den stará on nebo ty? Mně do toho manžel teda nemluví. Ví,že vím spíš já,co je lepší. 😉

ija1
5. lis 2014

my mame polohovaci ohradku.... uz ji mame od tretiho mesice, mela jsem ji i u starsi dcery a delala vse presne podle tabulek, takze opravsdu se driv nevytahovala....... ale mame dost studenou podlahu, navic jsem ji tam dala kdykoli jsme si potrewbovala odskocit, nebo neco udelat....... a ted kdyz mame druhe, tak je to i lepsi, ze starsi ji na zemi nenecha nejake male kousky...... kazdeho veci, ale nam to takhle vyhovuje......

jika10
5. lis 2014

Každému vyhovuje něco jiného. My jsme ohrádku neměli, malá byla od malička na podlaze na puzzle a naučila se všechno tak jak měla

terezas4
5. lis 2014

Na zem, deku, pěnové puzzle, ohrádku jsem nepoužívala ani u jedné z holek. Dítě má svět objevovat, ne na něj koukat skrze ohradu.

frantiska85
5. lis 2014

Syn má ohrádku ještě teď ve skoro dvou letech. Běhá i po bytě, ale jsem vděčná, že ho do ní můžu odložit a jít třeba do schránky nebo slít špagety. Bez ohrádky by mě jeblo, jsou prostě momenty, kdy to jde s dítětem za zadkem hodně špatně.

sim007
5. lis 2014

A me by zajimalo kam jste davali miminka jak jste prisli z porodnice...cely den v postylce? Na penovych puzzlech s hrazdickou nebo kde to mrne od mala je? 🙂

edeltraut
5. lis 2014

Ohrádka je ohraničený prostor a omezuje dítě v pohybu. I když jsem měla velkou ohrádku 120x120, tak jsem jí za celé batolecí období nesložila (s výjimkou prostředního dítěte, které jsem potřebovala uchránit před "péčí" nejstaršího). 😀

kacikaci
5. lis 2014

Za mě ohrádka ne, nechápu, proč by dítě mělo být za mřížemi jako ve vězení (ano, je to nadsázka), dítě se má volně pohybovat a objevovat..když vařím, dítě vaří se mnou, když věším prádlo, dítě věší se mnou, atd...
chápu zábranu třeba danou před schody, ale jinde? doma to má být upravené tak, aby dítěti nehrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí..

@sim007 moje děti byly v postýlkách pouze na noc, jinak se mnou byly celý den v obýváku - ze začátku na rozloženém gauči, obskládané polštáři, aby nemohly spadnout, poté, co se začaly pohybovat byly na zemi na puzzlích, dece...

terezas4
6. lis 2014

@sim007 na břiše v šátku, v mobilním proutěném košíku, později kdekoliv na zemi 🙂

sim007
6. lis 2014

@kacikaci no ja jsem pred tchyni rekla, ze prcek bude na puzzlich + dece a to bylo halo "jezisi oni budou valet decko po zemi" a to jinak s tchyni mame krasny vztah, je to spis kamoska nez tchyne....ale rozdil 25let od vychovy jejiho syna bude znat na vsem co je ted jinak.

mandala
6. lis 2014

Ohrádku taky nemám, v 5 měsících ležel na zemi na koberci + deky, když seděl taktéž, dle mého to úplně stačí, v kombinaci s postýlkou. Občas válel sudy a odkutálel se na holou zem, tak jsem ho zas vrátila. Moje tchyně taky nechápala, proč se válí na zemi. 🙂

sedmiteckas
6. lis 2014

Malá má necelé 3 měsíce, zatím ji mám na hrací dece, kterou mám položenou na sedací soupravě (v tom Lku, vleze se to tam), máme k dispozici houpací lehátko, ale v tom moc být nechce, a košík na kolečkách, kde spinká přes den. Ohrádku se chystáme používat, už jsi chceme zprovoznit, aby si v ní malinká zvykla. Máme kuchyň spojenou s obývacím pokojem, ohrádku budu mít blízko kuchyňské linky, takže když budu vařit, bude na mě malá vidět, budu vlastně blízko ní. Ale je možné, že v ohrádce nebude vůbec chtít být a jen si to plánuji 🙂 Osobně na ohrádce nevidím nic špatného, pokud máte malé bytové prostory, pokud tam nebude kojenec trávit celý den, prostě pokud ho tam neodložíme jako do vězení.

janinek
6. lis 2014

@andreaka na zemi na nizke matraci mebo dece, penovem puzzle. Pro vyvoj je rozhodne lepsi volno, i kdyz nikam nedoleze jeste.