6měsíční holčička se v noci často budí, sama neusne

katkahavu
27. čer 2015

Dobrý den všem,
bohužel jsem se dokopala k této diskuzi, protože buď mi někdo poradí a řekne své rady nebo se zblázním🙂 Chtěla bych říci svůj příběh, mam holčičku 6. měsiců. Od malička je nespavec, sama nikdy neusla, zkoušela jsem do 2 měsíce nechat plakat, a ne houpat. Bohužel odmítá dudlík, mam doma asi tisíc dudílků a žadný nechce. Takže malička do 3 měsíců kvůli kolikám usínala hodně pozdě v noci,tímpádem jsem jenom houpala a vozila v košíku. Poté jsem opět zkoušela houpání odbourat, ale nenašla si nic, ani usínáček, ani prstíky, ani dudlík, ani plínu na hlavu nic. Zkoušela jsem vše. Ve čtvrtém měsíci se vše zlomilo a spala i celou noc asi tak 3 týdny. Poté byl znova zlom , který trvá dodnes, bohužel nespinkáme. V noci se budí i 11krat až 13krat. Chce uhoupat, houpeme postýlkou (jezdíme). Je kojená a kojim jí v noci 3krát. Prosípívá dobře, je usměvavé dítko. Chci se zeptat, je to má chyba , že jsem ji na to naučila a prostě udělat razatnní krok? zkoušela jsem ho 2krát, a jen pláče, řve, je rudá, kope nožičkama a zaliká se, vydržela to i 2 hodiny, sama neusne. Přes den také sama nespí musím pořád jezdit. Nevím jak to vyřešit. Děkuji moc za odpověď. Promiňte za chyby.

elekthra
27. čer 2015

@katkahavu ahoj 🙂 jsme taky maminka nespavce-od malička mi nespal v kuse jedinou noc. Už je to devět měsíců. Taky je kojený. Stejně jako ty jsme zkoušela kde co (krom vyřvání-na to nemám srdce a říkala jsem si, že mě by to taky nebylo příjemný, kdybych volala, že něco potřebuju, byla třeba ve tmě a nikdo by nešel-byla bych mrtvá strachy). ). Po cca 4 měsících jsem najela na to, že malýho uspávám v naší posteli a tam i s náma spí. Přes den, když vidím, že je ospalý, dám ho do naší velké postele, lehnu si k němu a v leže ho nakojím a on mi u kojení usne. A večer to samé. V noci, když slyším, že se budí, otočím se k němu, dám prso a hned si podudlá a usne. Říkám si, že je život moc krátkej na to, abych si malýho neužila-za chvíli o nás nebude chtít ani vědět a kdo ví, kde bude trávit noci 🙂 takže i přes počáteční strach, že už ho z naší postele nikdy nedostanu, tak jsem si to začala užívat. Spíme takto všichni tři už několik měsíců a musím říct, že nám to konečně začalo vyhovovat 🙂 asi jen potřebují víc naši blízkost 🙂 a tak si říkám, proč mu ji nedopřát 🙂 zkus to, třeba to malá potřebuje-cítit tě vedle sebe 🙂

katkahavu
autor
27. čer 2015

Děkuju moc za odpověď. To už jsem také zkoušela, u nás nechce být protože se postel přeci nehope. Tady je problém s tím, že ona jinak neusne než houpaním, nebo jezdím v postýlce. Když jí mam třeba u sebe, nesnese ten kontakt pláče, vůbec to nepomáhá. Už sem zkousela i plácat po zadečku, že by to nahradilo to houpání, a někdy to vyjde. Ale to buzení je neúnosné.Právě vyřvat je hrozné. Jenže už sem tak zoufalá, že nevím co. Co bych za to dala, kdyby spala se mnou:-/

mates22
27. čer 2015

@katkahavu asi tě vzhledem k věku maličké neuklidním, ale vyroste z toho, dříve či později. Dcera byla od malička nespavec, usínala hodinu i dýl, vyprávěla jsem, zpívala, pak se za noc třeba 6* probudila a nechtěla nic, jen prostě řvala a frfňala, postupně míňkrát, kolem čtvrtého roku už ne, jenže to už sem zas měla syna a jak jsem si říkala, že nemůže být hůř, tak jsem se spletla. Budil se co hodinu, do tří let jsem ho kojila (ale je fakt že to ho hned uklidnilo a nemusela jsem ho složitě uklidňovat jako dceru) a i potom co jsem ho odstavila, dožadoval se několikrát za noc lahve, ale teď v pěti letech se budí už jen jednou nebo dvakrát, napije se sám a spí dál. Takže vydržet. Já ale nejsem typ na nechat dítě vybrečet, to nedávám, jsem spíš mazlič 🙂. Oba jsem je nějaký čas měla v posteli, syn se občas ještě v noci přestěhuje, ale jinak se normálně oba odstěhovali zcela spontánně do vlastní postele ve vlastním pokojíčku, když pro ně nastal ten správný čas.

lexton
27. čer 2015

@katkahavu Já zatím nemůžu radit, ale moje známá byla úplně hotová, že jí malá nechce spát, jen právě při houpání. Kojila, vozila, koliky hlídala...nic... a pak zjistila, že sice má mlíka až až, ale je nedostatečný v živinách.. Začala s příkrmy UM a po týdnu byl úplný klid...spala jak dudek

melodygirl
27. čer 2015

@katkahavu hlady jistě nepláče, to by ti neprospívala pěkně jak popisuješ. Myslím, že je prostě dráždivější dítě. Příčiny mohou být různé, vrozený temperament, obecně miminka nervová soustava dozrává u každého trochu jinak, citlivější děti se v noci mohou budit častěji, když se dostanou do fáze lehčího spánku. Mezi další vlivy je třeba komplikace u porodu, vyvolávaný porod, očkování. Ty jsi jistě nic nepokazila, tak malé miminko má na všechny uspávací procedury nárok. Moje dcera byla také nespavec, od 4 do 9 měsíce se první dvě hodiny po usnutí na noc budila po 15 minutách, pak po hodině, od 4 měsíce začala spát jen jednou přes den. A nešla vysledovat žádná stabilní pravidelnost. Do dvou let se budila i 10 za noc a to spala se mnou v posteli. Já byla samozřejmě zdrchaná, pak už na praskách na spaní, to se mi definitivně rozbouralo. Pomohla homeopatika s autopatií. Díky tomu dcera konečně ve svých 3,5 letech prospi noc s dvojím probuzením.

katkahavu
autor
27. čer 2015

@mates22 Děkuji moc za odpověď. Furt si říkám, hlavně že je zdravá. Pracuji s posiženými a vím co to je. Takže je to dar. Jen nemůžeme nikam je, jen být doma:-/ A tys nehoupala záměrně? to by neusla dříve?nebo ti neusla u kojení? děkuji

katkahavu
autor
27. čer 2015

@lexton Já mam také hodně mléka. Si tedy myslím🙂 jinak večer přikrmuji dávam kašičku zdravou, a stejně nic. Myslím, že všeobecně to kojení je běh na dlouhou trať. Jsou na to strašně zvyklý, pak mají koliky, polykají vzduch atd...nevím tak jsem o něj bojovala,chtěla jsem pro ni to nejlepší, ale tímpadem si neveme flašku(čajík) neveme si dudlíka. Je to težký:-/

lexton
27. čer 2015

@katkahavu popravdě já sama si myslela, že jsem byla kojená buhví jak dlouho, protože "klepu" jsem nebyla nikdy moc nemocná, a z mamky vypadlo, že celkem 4,5 měsíce 🙂 a ségra byla kojená 8 měsíců a vždycky měla imunitu horší jak já.. Takže ve finále si myslím, že i ten pidi základ, co člověk dá, je ok 🙂) Někdo má hodně mlíka a přitom není výživný, někdo má celkem málo, ale zato hodně sytý..
Bohužel u toho brečení se to fakt zjišťuje špatně, proč vlastně pořád je to nutkání... ale držím palce, aby se to co nejdřív upravilo a z malé byl pěkný spavec jen v noci🙂)

mwkaty
27. čer 2015

Ahojky, máme 5-měsíčního chlapečka a jsme na tom podobně. Taky musíme houpat. Je fakt, že já jsem měla po porodu velké problémy a téměř dva měsíce jsem se o malého nemohla pořádně starat. Takže se staral tatínek a ten malého taky navykl na houpání. Ale kdo ví, co by bylo, kdybych byla v pohodě. Možná by to bylo stejné🙂 Malej neusnul bez zavinovačky, hned byl neklidnej, budil se. Taky máme živější miminko, které se prostě nikdy nezastaví. Furt je v pohybu. Takže naše uspávání vypadá tak, že ho zavineme, má skoro 8 kilo a už se do zavinovačky nevejde, trčí mu nohy ven, a houpeme. Je fakt, že je většinou do deseti minut tuhej. Už si na to tak zvykl, že někdy usne do dvou minut. U prsa mi bohužel neusíná. Zkoušeli jsme to taky odbourat, ale moc plakal a já na to taky nemám. K tomu male nepláče, ale vysloveně křičí a fakt má hlas jak zvon, takže v paneláku by to taky nebylo ono. Doufám, že když budeme trpělivě zkoušet uspávat i jinak,že se to jednou zlomí. Když ho nakojím a pak mu zpívám, držím za ruku a jsem u něj, tak pak začne strašně plakat a vydržím to max 10 minut. Pak ho vezmu do náruče, párkrát houpnu a spinká. Takže to asi úplně výchovný nebude. Ale vykřičet ho nechat nechci. Už tak mi přijde, že je hodně citlivej a vnímavej. Není to takovýto ditě "mouchy snězte si mě". Takže budu taky ráda za rady🙂

katkahavu
autor
27. čer 2015

@mwkaty Ahojky, my jsme také houpali v ruce, jenže malá ma 9 kilo v pul roce, a moje zada a ruce to nedávala🙂 takže jsme koupily kolečka na postýlku, a houpeme s ní. Sice mě nebolí záda, ale je to stejný. Houpu pořád. Prostě neumí sám usnout. A když usne jak ti spinká v noci? jak dlouho spinka? je kojený?Ja už zkoušim vše, i přestěhovat ložnici.😀 jsem blázen.

katkahavu
autor
27. čer 2015

@mwkaty moje malá také není klidná, ručičkama háže, nožičkama kope, a přes den ti spí jak? děkuji za odpověd.

mates22
27. čer 2015

@katkahavu tak to mame stejne, ja pracuju s mentalne postizenymi..... ja jsem dceru hodne houpala, meli jsme lehatko, mnohdy jsem ji davala i s nim k sobe do postele kdyz zabrala 🙂, ale za jsem ji v tom nemohla nechat spat celou noc. Ale pamatuju si, jak jsem v noci sedela pred telkou, napul spala a nohou houpala... uf, des. U kojeni ona neusla, pak se sama odstavila na roce. Byla houpaci a nosici v satku. Syn opak, nemel rad houpani, nesnasel satek, ale u kojeni usnul vzdycky..... kazdej uplne jinej, ale oba nespavci 🙂

mwkaty
27. čer 2015

@katkahavu Ono se to spinkaní přes noc mění. Ale většinou se budí 2-3 krát. Nejdřív nám spal od cca 20:00 do 1:00, pak jsem ho nakojila a spinkal do 3:00, pak jsem znova nakojila a pak spal do 5:00. Od pěti už byl vzhůru. Ale poslední dobou se nám stává, že už se mu od tří nechce spinkat a usmívá se na nás a brebentí. Ale samo, že jsem úplně mimo, tak si ho vezmu do postele, hoďku do mě štouchá a pak většinou usne a zase spí do pěti. Teď se poslední dny často budí už ve 22:30, nevím, čím to je. Přes den spí většinou 2-3krát 30 min. Ale zase houpeme.Nakojím, zavinu, chvilku houpu a většinou do deseti minut usne. Ale taky ne vždycky. Kočárek rád nemá, usíná v něm většinou s křikem a jak se vzbudí, tak chce ven. Takže postel na kolečkách by nám asi nepomohla. Já mám právě problémy s páteří a jak těžkne, tak to není dobré. Říkala jsem si,že nějaké uspávací metody vyzkouším od půl roka. To se doporučuje i v knize Každé dítě může dobře spát. Ale jestli bude hodně plakat, tak ho v tom nenechám. Všechno má svůj čas a cestu. U nás je nejhorší zlo, že se začal ze spaní přetáčet na břicho a hned ho to probudí. Zpátky to neumí a skončí to tak, že se mlátí a ty šprušle. Položím ho na záda a už se zase točí. Každá noc je pro nás překvapením🙂

anazuzzuzana
27. čer 2015

můj malej jednu dobu kolem 4 měsíce když už nevytuhával u kojení taky usínal jen pohupováním při chování... před asi měsícem mě napadlo ho dát na bříško (nevím, proč jsem to vlastně neudělala už dřív) a to zabírá... takže nakojím, položím na zádíčka a pustím kolotoč a on si pod ním chvíli něco brouká, pak až začne být hodně unavanej - mne si očíčka a začne naříkat, tak ho položím na bříško, broukám mu a hladím po ručičce a on chvíli dává hlavu ze strany na stranu a za chvíli je tuhej... hlavně vytrvej v tom, že jí nenecháš vyplakat. Je to pro ně strašnej stres a bylo by ti to pak určitě někdy líto

zo_ja
27. čer 2015

Žádná Tvoje chyba. Mně takhle malý dítě neuslo samo nikdy, vždycky s maminkou a s tou spalo nejlíp.Já bych doporučila si ji vzít do postele a spát s ní - takhle mi děti spaly vždycky nejlíp. Když usneš, tak usneš, když se vzbudíš nebo neusneš, máš volnej večer. Dítě nejlíp spí, když cítí Tvůj dech, tlukot Tvého srdce, Tvé teplo... Je to pro něj bezpečí a to se spí mnohem líp než o samotě. Je malinká.
A i když tam nebudeš, tak cítí Tvoji vůni z peřin atp.

Pro houpací děti může být fajn šátek nebo nosítko - ergonomické prosím - už ji dáš pohodlně na záda. Navečer jsem si takhle vždycky ještě pokldila, pouklízela, nachystala - chce to chodit - dítě místo řevu a kňourání bylo spokojeně v klídku, nebo se dá jít na chvíli ven. Buď se tím uklidní a přejde ten náročný čas, nebo usnou a mnohé děti se pak dají překlopit do postele a spí dál, příp. nakojit a spí dál. Ušetří se tím dost času, nervů, elánu, a jako bonus je i uklizeno.

katkahavu
autor
28. čer 2015

@mates22 děkuji moc za rady.

katkahavu
autor
28. čer 2015

@mwkaty No vidis, pišeš, že u tebe sebou mele a kope a pak usne? to ja bych brala jako úspěch🙂Taky to tak mámě a měly. Každá noc jiná, jednou vstávala ve 4 a pak se jen usmívala a usla nad ránem. Pokaždé jinak. 2-3x za noc je nádhera, to já bych si pískala🙂 je to náročné, určitě to také zvládnete. Děkuji moc za příspěvek, a tu knížku objednám, zajímá mě 🙂 znám ty metody, ale je tam toho více. Děkuju za tip. Jo a stim přetáčením nám to také dělala do 6 měsíce , než se to naučila, koukám že ty děcka jsou podobné🙂

katkahavu
autor
28. čer 2015

@anazuzzuzana Děkuji moc za příspěvek 🙂 Na bříško jsem také zkoušela, a ona to bere tak, že si jdeme hrát a začne se smát a chce hračky. Ale také vyzkouším, každá rada dobrá. A to ti pak spinká ? nebojís se, že se mu něco stane?Přesně, bude mi to líto, jsem ráda, že má někdo stejný názor jako já. Potěšila jsi mě a uklidnila. Děkuji a máte dudlíka?

katkahavu
autor
28. čer 2015

@zo_ja Nejdříve chi moc poděkovat za uklidnění a podporu. Vyzkouším co jsi napsala. Také scháním pro ní něco čím by se udundala, prstíky nemá, dudlík nemá, jen to houpání. Dnešní noc jsme měli následující: usla u kojení v pul 9, a do 11 večer jsem jí houpala co 15-30 min. Prso odmítala. Takže sem si ji dala k sobě do postele, a plácala jsem ji po zadečku aby se jakoby houpala a šššššš. Usla a spala 3 hodiny. Takže jsem koukala jako blázen. Pak jsem zase nakojila a spinkala další 3 hodiny. Nad ránem je to už horší ji uspat. Ale i tak hezká noc. TAkováhle vždy jedna v týdnu :-/ lMě to nevadí, že by spinkala semnou, pak to nekdy nějak odbourám:-/?...Snad jo..

veverka83
28. čer 2015

@katkahavu A co zkusit Hacku, rozhoupe se sama při káždém pohybu 😉

anazuzzuzana
28. čer 2015

@katkahavu právě jsem se nejdřív bála ho dát na bříško, ale jednou jsme si hráli v posteli, on už byl hodně unavej a při jednm překulení na břicho najednou vytuhl 🙂 tak jsem si říkala, že mu to asi nevadí a už se nebojím. Mám u něj chůvičku, takže si myslím, že kdyby se dusil, tak to slyším...a už jsou velcí. Dudlíka nechce od narození, ale v kočárku často vytuhne s hračkou v puse...

jjustyna
28. čer 2015

já to vyřešila jako @elekthra. Taky jsem zažila, že mi chlapeček spal ve 4 měsících celou noc a od půl roku až do 19 měsíců se budil 11x a chtěl své rituály. V 19ti měsících jsem mu ráno strčila prso, do ruky plyšovou kočku a řekla, ať naposled napije, že už mléčko nebude. Od té doby usíná s tou kočkou a spí celou noc. Kde jsem udělala chybu nevím, myslím že nikde. To je prostě jeho povaha, jeho potřeby...a pro maminku je to děs ☹ . teď mám měsíční holčičku, dnes v noci jsem ji uložila po kojení do postýlky, ona se probudila a já k ní nešla, když neplakala. Vzbudila jsem se vyděšená po 6ti hodinách, zmatená, že jsem se o ni nepostarala. A ona si klidně spala. Je zlatá. A tak teď zase nepřemýšlím o svých chybách, ale o tom, jak jí tohle uchovat, aby byla pořád tak klidná. A zase nevím. S dětmi je to náročné 🙂

kocour1
28. čer 2015

Mám stejně staré dítě. Přes den spí velmi málo na svůj věk - většinou tak 2x 20min. V kočárku pláče a já ho tam tedy nedávám. Usíná zásadně při kojení a musí mít ticho a klid a nejlépe vlastní prostředí. V noci spí se mnou v posteli a kromě nočního kojení (3X) spí celou noc v kuse...je spokojené miminko a já se snažím udělat vše proto, aby nemusel plakat. Cítím z vašeho příspěvku a omlouvám se, pokud se pletu, že máte pocit, že jste dceru naučila nějakému zlozvyku a že si na sebe šijete bič pokud nebude usínat sama a nejlépe celou noc...pokud můžu doporučit, netrapte se žádnými výchovnými praktikami a dělejte to, o co vás žádá vaše dítě - buďte s ním, pomožte mu usnout...vezměte si ho na noc do postele - ucítí vás a nebude se tolik budit, kojte na požádání - ne jen, když má hlad, ale když se chce uklidnit, uspat, pomazlit, můžete vyzkoušet nošení v nosítku, šátku - některé děti takhle prospí celé hodiny přes den🙂...buďte ráda, že nemá dudlíček, místo toho mu dejte prso, hodně ji mazlete, chovejte a ona se naučí lépe spinkat🙂...ono to stejně s dětmi nejde moc naplánovat - chvíli budete mít pocit, že už se vám podařilo naučit je něčemu a za pár měsíců bude zase všechno jinak🙂

nabellucinka
2. črc 2015

Mám 5 měsíčního nespavce. Když jsme přišly z porodnice tak do 3 týdnů prospal celou noc ani se nemusel houpat. V 6 týdnech jsme dostaly koliky a byl konec, špatné spaní přes den i v noci, nezabíralo nic. Jedině usnul když se s ním houpalo a nebo když jsem si s ním šla lehnout. Pak se to docela zpravilo....Jak nám začaly ve třech měsících růst zoubky, tak spí přes den třikrát tak 15 až 30 min a někdy z velkým řevem a v noci co 2 hodiny vzhůru a od šesti hodin je vyspaný a samý úsměv. Jedině co zabírá je zvuk vysavače, natřepávání v kočárku přes dlaždičky a houpání a občas co usne při kojení u prsa....A nic s ním nehne

katkahavu
autor
4. črc 2015

@kocour1
Dobrý den,

děkuji moc za příspěvek. Jsem ráda, za to co jste napsala. Všude pouze čtu jak dítě vychovávat, a aby rodič nebyl otrokem, a okolo mě maminky říkají jaký to mam špatný atd...Myslím si, že kdyby chtěla spat tak spí, a nepotřebuje mou náruč. Nemyslím si, že by byla vyčuráná nebo naučená, a ikdyby, stím už nic nenadělám. :-/ moc jste mi pomohla psychicky. Malá z 11krat se budí 6 krát, tak snad je to posun. Ale jak říkáte, nic se nedá naplánovat, každý den a noc jsou jiný. Děkuji moc. A přes den Vám také usíná ukojení? a co až bude období, že usínat kojením nebudou? to bude teprve dílo...

katkahavu
autor
4. črc 2015

@nabellucinka děkuji za příspěvek. A žijete? zvládáte? ono nám nic jiného nezbývá:-/ Máte skoro stejný scénář jako my. My jedině u hlavy bílý šum:-/

nabellucinka
7. črc 2015

Žijeme docela v pohodě, všechno jiné jde stranou. Všechno se točí kolem něj, ale jinak to jde. Přišly jsme na nové způsoby uspávání a to je hacka. Malý v ní dokonce i usne a líbí se mu v ní. Máme ještě šátek, ale teprve ten budeme zkoušet. Snad to na něj zabere...........Hodně na něj působí ty zoubky, které mu rostou na hoře a to horko 🙂