Batole 1,6 roku. Jde nějak zlepšit vývoj dítěte?

terka2018
19. lis 2019

Dobry den,

chci se zeptat ohledne vyvoje meho batolete. Prijde mi, ze oproti vrstevnikum *umi méně veci*. Jde to nejak zlepšit cilene? a je to v jeho letech v poradku? Konkretne:

Malej moc nemluvi: pouze ham, ne, mama (jen kdyz neco ode me potrebuje), tata, teda, deda, takove hlasky jako lala, baba, brm (to kdyz si hrahe s autickem nebo na nem jezdi), jeee. Kdyz si procitame knizku se zviratky, ukaze na ne, ale nerekne napr ze kravicka dela buu apod.

Ohledně cisteni zoubku, snazime se kazde rano, diva se na me, kartacek si da pod vodu, chce pastu, ale primo zoubky si vycistit nenecha. Zoubky mu zacaly rust pred prvnim rokem.
Na nocnik posazujeme, vydrzi si tam i hrat, zkousime tyden, ale ne a ne se tam vycurat.

Venku chodi rad po svych, ale kdyz se zmeni smer kam nechce jit, zacne se vztekat, lehne si a az po chvili teda jdeme dal. Kdyz venku napr leti letadlo ukazu, podiva se, ukaze ale sam od sebe neukaze.

S ostatními detmi si hraje rad, dava jim hracky do ruky, stavi kominky, ale kdyz mu treba reknu dej Tomáškovi medvidka, tak mi prijde, te nerozumi, neudela to. Kdyz je zabrany do jine cinnosti a volám na nej, otoci se az a nekdy na nekolikaty pokus.

Je moc rad chvaleny, umi si zatleskat kdyz se mu neco povede, kresleni ho nebavi, rad mi pomaha s domácími pracemi, stavi lego sklada kominky, snažíme se davat vkladacky se spravymi tvary, snazi se, ale nejde to uplne. Hraje si na schovku, tvary nedava od nejmenšího po nejvetsi na kuzel. Kdyz mu reknu, at poda to a to, zrejme nerozumi. Rad dovadi a predvadi se, kdyz je u nas nastveva. Chodit zacal po roce.

Jinak je to šťastné batole, mazlive, aktivní.

Dekuji

martulka6188
19. lis 2019

Myslim, ze mas uplne normalni dite 😉

loylii
19. lis 2019

@terka2018 mám deti 1,7 a mají to podobně. I jejich vrstevníci, chodíme do dětských center a vsude je to stejný. Tak buďte v klidu.

jaja01k
19. lis 2019

Všechno, co popisuješ, je v jeho věku naprosto normální.

prejeta_zaba
19. lis 2019

Tak jako zuby si čistit nebude chtít nikdy. A půjčovat hračky taky ne. 😀 Přijde mi to úplně normální, co bys víc chtěla po miminu? 🤷 Jen mě napadlo k tomu Tomáškovi, je možné, že ani neví o koho se jedná, jestli je to nějaký náhodný kamarád z herničky. Takhle malé děti si hrají vedle sebe, ne spolu. Pak je ještě otázkou míra tvrdohlavosti, že tomu sice rozumí, ale nechce to udělat. Ukazovat by teda asi měl. Ale třeba je pro něj letadlo moc daleko. Třeba něco na zemi, zajímavé auto apod. ukáže?

terka2018
autor
19. lis 2019

@martulka6188
@loylii
@jaja01k

Dekuji, zapomnela jsem dodat ze obedy uz taky papa sam, jogurty, ale z *dospelackeho hrnicku* sem jeste pit nedavala. Je to me prvni ditko, a kdyz sem si precetla cože by vse melo umet, jako napr. si neco oblect, rict az 50 slov, tak sem cucela jak vyvorana mys. 😂😊

terka2018
autor
19. lis 2019

@prejeta_zaba ne, prave ze ne. Ukaze doma, ukaze co potrebuje, ale venku ne. Nikdy sem vlastně nad tim moc nepremyslela, zkusim se nato vice zamerit , ale ze by ukazoval casto mi neprijde. A hracky prave pujcuje, dela i s dětmi rad tuli tuli, ale nejake si bere zpatky z ruky apod. 😂😊

katka_nedo
19. lis 2019

@prejeta_zaba to neni pravda se zuby.Nas syn syn si cisti zuby velice rad😉

vladienka
19. lis 2019

@terka2018 v roku a pol si ma nieco obliect sam?:D nejake narocne tabulky, dcera hovorila max par slov.. vobec neries, je uplne normalny ved to je este mimino

jaja01k
19. lis 2019

@terka2018 50 slov? To měl náš starší ve 3 letech 😄 Teď je z něj úplně normální předškolák a pusu od rána do večera nezavře.

prejeta_zaba
19. lis 2019

Těch 50 slov zahrnuje i všechny ty citoslovce, pokud je to jeho výraz pro danou věc, takže to se celkem nasbírá, navíc to beztak máš nějaký orientační článek, pro děti kolem 1,5 až 2 let ne? Ber to s rezervou. 😉

hanicka_k
19. lis 2019

Podle popisu je to normální 1,5 leté dítě 🤷🏻‍♀️ dcera v 18 měsících taky ještě skoro vůbec nemluvila. O půl roku později zadrmolila svojí první básničku 😉 o nočník se začala zajímat až po 2.narozeninách a oblíknout se neumí ještě ani teď ve 2,5 letech 😁 jíst sama nechce 🤦🏻‍♀️ lenoch jeden 😂

terka2018
autor
19. lis 2019

@hanicka_k děkuji a co to ukazování? Trochu si dělám starosti. Jako ukazuje, ale nepříjde, že nějak často.

merope
19. lis 2019

Přijde mi, že popisuješ tak školkové dítě - jako ukázat na letadlo letící ve výšce? To mi občas odignoruje i předškolačka. Natož aby na to ukazovala.

marketa_sob
19. lis 2019

@terka2018 z toho, co píšeš v úvodním příspěvku, mi vše přijde naprosto v pořádku. Nějaké ukazování bych vůbec neřešila, třeba ho to prostě nezajímá :D Stejně tak jako dospělé, i děti baví různé činnosti a každé je na to jinak šikovné. Krásně je to vidět na kroužku pro děti od dvou let, na které s dcerou chodíme. Některé děti umí krásně malovat a už umí i dobře držet tužku, jiné zase umí zazpívat několik písniček, jiné zase vydrží dvacet minut u didaktických sešitů... Podle mého je důležité to dětem ukázat, činnost jim nabídnout (např. aby si vyzkoušeli skládat puzzle, malovat, atd.), něco jim půjde parádně, něco hůř a třeba je to ani nebude bavit. A takové ty základní činnosti - nočník, pití z hrnečku, čištění zubů, tak to je jen otázka času a důslednosti rodičů. Naučí se to přece všechny děti.

verulin1
20. lis 2019

Podle toho, co píšeš mi přijde normální a šikovný 😉

babanci
20. lis 2019

Úplně normální, šikovné děcko. Co bys po něm chtěla? Aby vařil? 😀

neomenia
20. lis 2019

Jeeezis, nesil, tve batole je uplne normální. Na tabulky se vykasli, nijak nevybocuje.

vikinkav
20. lis 2019

Proboha, cim te kdo “naockoval”? 😊 mas kranse zdrave miminko, uplne normalni. Jsem na to trochu alergicka, stresovani maminek nejakym srovnavanim a tabulkami 😒

alcar
20. lis 2019

Mam kluky 2,5 roku a delaji tak polovinu z toho, co ten tvuj a povazuji je za normalni. 😁

blanche12
20. lis 2019

Nezkoušej se na nic zaměřovat,nesleduj,neporovnávej.Každé dítě je original.Muj syn bude mít v únoru dva roky a jestli řekne 5slov,je to moc.Ani na zvířátka neukazuje, neřekne,jak dělají, prostě nic.Jeho to ani nebaví,vezmu knihu, že mu budu číst a on se začne vztekat.Ale on to dožene.Starsí do dvou let nemluvil a teď pusu nezavre😃

makronka222
20. lis 2019

Kdyby tohle delal za rok, tak uz bych neklidna. Je mu rok a ctvrt:D proste pohoda, nech ho

svntvt
20. lis 2019

Uplne standardní dítě 😂 dcera byla v tomzo věku možná ještě ,,zaostalejsi,, 😂😂 neporovnavej, co od ostatnich matek slysis , je to zkreslené...