Fontanela - nechtěné nahmatání. Mohu ublížit miminku?

saraca
10. říj 2022

Ahoj,

chtěla bych se zeptat, zda se někomu stalo, že jste při zvedání miminka - hlavičky nahmatali nechtěně fontanelu? Mohu tak miminku ublížit, když je vyvinut takový tlak při zvedání? Někdy mi miminko i tlačí hlavičku dolů, když ho zvedám. Děkuji za odpovědi.

palja
10. říj 2022

@saraca a jak ho zvedas že mu tlačíš na fontanelu?

saraca
autor
10. říj 2022

@palja no prislo mi ze jsem ji citila pri zvedani.

saraca
autor
10. říj 2022

Jako netlacim na ni vedome, kdyz maleho zvedam, myslim ze jsem ji ucitila- mekke misto.

dasipe
10. říj 2022

@saraca no tak pokud ho bereš zvrchu za hlavu, tak je dost možné že jsi ji nahmatala 😅

jjasmina
10. říj 2022

@saraca ne nestalo a ani nevím jak by se mi to podařilo

saraca
autor
10. říj 2022

@jjasmina aha, tak jsem ho asi tehdy uchopila spatne.

guliii
10. říj 2022

Myslíš tu fontanelu vzadu? Jsou asi 4 fontanely, vzadu na hlavičce, tak zarůstá do 3 měsíců, pak na bocích hlavy nad ušima a pak navrchu ta velká. Jestli myslíš tu vzadu, netlac na ní, ale při normálním zvedání mu neublížíš.

saraca
autor
10. říj 2022

@dasipe
Tak fontanel je 6 nebo 8. 1 velka ve predu a druha velka vzadu. Hovorim o te vzadu.

saraca
autor
10. říj 2022

@guliii ano, tu jsem myslela. Dekuji za srozumitelnou odpoved. ❤️

martina_slama
10. říj 2022

Já se hrozne bala všeho a sestřičky v porodnici mi řekly, ať si představím, čím muselo dítě projít ven. Ze ta hlavička musí něco vydržet. Zvednutim podle mě miminku neuskodite. Pokud to tedy cestou nevezme o futra od dveří…

cilkat
11. říj 2022

Tak člověk se lekne... ale ta hlavička zvládne i ty futra 😉 . Po pravdě pochybuji, že bys poranila mozek skrz fontanelu i kdybys zkoušela zvednout dítě jedním prstem právě na ní... ale ve chvíli, kdy máš pod dítětem dlaň a jeden prst zrovna vyjde na fontanelu... Tak fakt vidím riziko pouze v tom, že se máma lekne a dítě pustí 😉 .

krisstina93
11. říj 2022

Nevím jak teda dítě zvedas, ale ne neublížíš mu, když nahmatas fontanelu. To bys mu tam musela něčím rýt. Dyt i doktorka ji prohmatava, zjišťuje její velikost apod.

saraca
autor
11. říj 2022

Oka, dekuji ❤️🍀👍