Vývoj dítěte. Co myslíte?

martik222
25. pro 2021

Ahojte, syn 10 měsíců se už 2 měsíce plazi, občas peruje na čtyřech ale nelozi, za to se nám začal před pár dny stavět o nábytek. Ani nevím jestli se staví správně, pritahuje se. Znervoznuje mě že neleze a ted když se stavi , se mu ani do lezení nechce, vzteka se. Umí krasne střídat ruce i nohy když je na čtyřech, když mu ale podpiram rukou bříško. Navíc jde občas do sedu, ale z polohy, kdy já ležím na zádech on je o mě.opreny a je na kolenou, tak se občas sesune do sedu, taky nevim jestli ho můžu takto nechat. Co myslite? Četla jsem ze lezení je důležité a nemělo by se přeskakovat, nevím jak ho ted motivovat, když mu nedovolim se stavět taky se vzteka...děkuji za nazory a rady😊

lv
25. pro 2021

Ted se naučil vstavat, je to nove, bavi ho to (a taky tim posiluje svaly), zkus mu pomoci ho naučit vstavat na rytíře, pokud to půjde. Vrátí se k lezení, az ho vstavani trochu omrzi a zjusti, ze se tak nikam nepremisti. Sed je lepší z lehu, jako šikmý sed, aby se neučil sedet mezi patami, zkus to omezit (aby byl na tobe v poloze, ze ktere se sesune).

katule1990
25. pro 2021

@martik222 Můj syn se plazil 4 měsíce, než začal lézt a začal se taky dřív stavět. Stavět se začal chvilku po roce, lézt až ve 13,5 měsících. Taky jsem nechtěla, aby lezení přeskočil, ale veškerý moje motivace k lezení byly k ničemu, tak jsem ho nechala, ať si na to přijde sám a nakonec na to opravdu přišel. Pravdou je, že jak se naučil stát, chtěl většinu času stát, ale chce to mu dávat zajímavý hračky (resp. nehračky typu ovladač, ty frčí obvykle nejvíc 😀) na zem, motivovat ho k pohybu po bytě, spíš než mu zakazovat stát. Můžeš zkoušet různý motivace k lezení (nadzvednout třeba čtvercovou plenkou, nechávat ho přelézt nohy, dát něco nepohodlného pod bodyčko atd.). S tím sezením nevím, můj syn si pořád ještě nesedl a ani se do sedu takto nesune 😀.

petradt1986
25. pro 2021

Muj syn začal lézt až poté co začal chodit. Za to chodit začal na konci 10.mesice. A lézt chvíli pred rokem. Do té doby tahal jednu nohu za sebou pořád 🤣

delphine1
25. pro 2021

Můj se začal stavět v 10 měsících a to ještě neuměl sedět, přitahoval se za ruce. Lézt začal sám bez pomoci až cca v roce, nic jsme mu neukazovali a predtim takto péroval na kolínkách, a od 14 měsíců chodí sám. Postup stejný jako u vás, zvedal se o mě nebo o nízkou postel.
Doktorka říkala že na to aby stál/chodil je brzo, ale jestli se do toho pouští sám bez cizí pomoci, tak ja jsem ho nechávala být. Některé děti nelozí vůbec, nemyslím že má smysl mu v tom nějak bránit. 🤷‍♀️
Navíc když začal lézt ten můj tak to bylo najednou ze dne na den, a byl tedy slušná tryskomyš 😂 až jsme koukali jak rychle se umí zrazu pohybovat 😆

michaela666
25. pro 2021

Jakou máte podlahu? Dcera mi na plovoucí podlaze taky nelezla, vadilo jí podkluzovaní. Když jsme pořídili koberec na hraní, během 2 dnů začala lézt po kolenou jak střela. U stavění k nábytku pomohlo chytit jí nožku a ukázat stávat "na rytíře" ( přes pokrčené koleno).

hester92
25. pro 2021

@martik222 urcite neni vhodne dite podporovat ve stavani formou pritahovani! To je opravdu spatne. Vstavat by melo vzdy tzv. “na rytire”. To same ten sed, urcite ho v tom nepodporuj, pokud si nesedne vylozene sam pres sikmy sed. Muzes motivovat syna k lezeni pres tvoje natazene nohy, aby te jakoby prelezal

treasurka
25. pro 2021

A jaké máte doma podlahy? Dětem se po těch klouzavých (lino, plovoučka) dobře plazí, je to pro ně jednodušší, proto se někdy lezením neobtěžují. Na koberci je to do lezení víc nutí.

pampeliska1313
Autor odpověď smazal
Zobraz
martik222
autor
26. pro 2021

@hester92 tak já ho určitě nepodporuji, ani by mě nenapadlo že se může začít stavět dřív než začne lézt..každopádně leze porad přes moje nohy,polštáře a mě, zatim ale žádný výsledek

martik222
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
kosi_cek
26. pro 2021

@martik222 děti, které se mi plazily (3), jedno dýl než druhé, se vždy postavily z plazu o vhodnou překážku, začaly lézt po 4 až pak a lezly ještě dlouho (vycházelo to cca stejně, na cca půl roku aktivně po 4) a zaroveň se stavěly, pak trénovaly chůzi do boku podél opory a td., prostě nic nepřeskočily, 2 děti mi však vynechaly to plazení 😉