Vývoj dítěte. Říct Dr., ať nás někam pošle?

kikapalpak
1. pro 2023

Dobrý den, bohužel mám pocit že to musím začít řešit.
Syn 31.12 bude mít dva roky. Co mě trápí míň, je to, že nemluví. Ba je baf, mňam mňam, papá, pípí, ojojojo ( to si jen tak žvatlá).
Jde o to, že mi opravdu málo rozumí. Když řeknu: odnes do koše, jde a vyhodí to. Když řeknu,, jdeme cákycáky, tak jde a jdeme se vykoupat. Na zavolání občas přijde, když řeknu: jdeme pápá, letí a jdeme ven. Když řeknu a ukážu podej to a to, tak jde a podá. Když to ale neukazu, tak mi nedonese ani autíčko. Když řeknu: udělej hačí/hají, tak to udělá.
Jenže když řeknu: pojď si sednout, tak ne. Když řeknu, jdeme papat, tak jde a sedne si ke stolu. Když v jedné místnosti řeknu: chceš sušenku? A on hned z druhé místnosti letí a těší se že dostane sušenku.
Něco jako ukazování zvířátka na výzvu nexestuje. Když ukazuju já, tak ho to velice zajímá, směje se a na všechno mi ukázuje a řekne,, pípí ". To je univerzální slovo opravdu na všechno. Něco ho zaujme a on se směje otočí se na mě a ukáže, do toho pronese svoje pípí. Když bychho měla vyzvat k tomu ať ukáže na psa nebo kočku nebo auto, tak neukáže. Jen se na mě podíva, zasměje se a řekne pípí. Směje se na hlas a je dóst akční, rád se vzteká když je mu něco zakázané.
Komunikuje tím způsobem, že mě vezme a ukáže co chce v horším případě u toho stojí a kňučí...má rád všechny společné aktivity. Na odrážedle valí bravurně, fyzické aktivity mu jdou skvělé a zvládá jemnou motoriku. Co myslíte mám zatlačit na Dr, ať nás někam už vyšle.
Jsem z toho zoufalá malýmu se fakt věnuju, ale oproti úplně stejně starým dětem je to katastrofa. Děkuji ❤️

janule0123
Autor odpověď smazal
Zobraz
janule0123
1. pro 2023

@kikapalpak muže mít jen opožděný vývoj, dětská me radila počkat do tři… objednala jsem ji na logo jako samoplatce kolem 2,5let, objednaci lhůta 4m, dost děti se ještě rozjelo po druhým roce, nase stagnovala … nepoužívej víc označení pro jedno - haci a sedni..nerikat jednou pes a podruhé pejsek, jedni nebo druhy, mluvit jednoduše, zpívat a rikanky - děti se uci přes melodii, u nás byla a je Hrubá motorika slabší …na něco se zeptat, dat prostor na odpověď a pak říct … na odrazedle začala střídat nohy až před třetím rokem, a to jsem do toho dala všechno 🤣 srovnávat s ostatními detmi je cesta do pekel …malá se kolem tretiho roku rozjela, něco tam preplo a letělo to… jako pořad nedohnala ty “rychlý” děti, ale já jsem spoko ze tam nic vážnějšího není … logopeda si dej případně pozor ať mas klinického co se zabývá nemluvicima detma - umí s nima pracovat případně od dvou let cca.. spis forma hry … zjisti co jde a co nejde, pak ti rekne jak to vidí… 🙃Jo na pokyny jdeme se koupat, jdeme ven - tomu nerozumi ještě kolikrát teď … dle aktuální vytizenosti a ta je vesměs velká 🤣

lencaa11
1. pro 2023

@kikapalpak tohle škatulkování děti je nejhorší co můžete dělat vaše dítě má svou dobu učení a az dozraje do věku že je to ok tak to prijde kolikrát ani děti ve školce neřeknou pořádně nic atd ...

ada22
1. pro 2023

Zkus ho chvilku nesrovnavat co by měl umět a užívej si, že je spokojený. Dej si třeba čas do února a pak to prehodnot znovu. Některé děti mluví ve větách, ale nevlezou na skluzavku. Jiné válí na odrážedle, ale knížka jim nic neříká. Dcera do tří let téměř nemluvila a pak se hezký rozmluvila. Knížky jí začaly zajímat až v deseti.

xxx3d
1. pro 2023

moc ho pozoruješ a srovnáváš s jinými dětmi
nervuješ se tím, co by měl a jak už dělat a uniká ti a proklouzává jedinečnost jeho věku

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@lencaa11 Když to řeknu blbě ať si třeba nemluví, jo?
Chápete? Mně jde hlavně o to abych měla jistotu v tom, že dobře slyší a po neurologické stránce je vše v pořádku. A já se pak můžu v "pohodě" zabývat tím, že najdu jiný přístup k němu, nebo budu hledat jiné přístupy, aby to odpovídalo případné to slovo se mi nelíbí, ale budiž, diagnóze.

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@xxx3d Určitě mi nic neuniká a rozhodně nechci aby mi tady zpíval. Jak jsem popsal už zde v komentáři. Já bych si přála mít jistotu, že mu nic není a má prostě svůj čas. Nechci nic zanedbat a pak si to případně vyčítat, že jsem mohla udělat pro něj víc.

lencaa11
1. pro 2023

@kikapalpak a co bys te rada po 2 letem dítěti ?? Každé dítě má svůj čas to je jako když u nás syn ještě ve 3 letech měl plini litala jsem všude a vše bylo v pořádku sám k tomu došel dcera třeba byla bez pleny 2.5 letech ale to je přece úplně ok budou mu dva proč hned závěry že je sním něco špatně kdyby neslyšel nešel by za vama vůbec a mluvení ve 2 letech řešit buď te ráda že je zdraví vše se řeší později ne ve 2 letech a to že ho srovnavate děláte z něho nemožné dítě 🫣🫣

xxx3d
1. pro 2023

@kikapalpak jak k tomu přistupuje pediatr?
tak se objednej sama do dětské nemocnice na neurologii, případně na orl a uvidíš
s tím, že ti určitě nic neuniká bych byla mírnější, však počkej, až bude mít malej pět... nebo budeš mít druhé dítko 🙂
do tří let je dítě naprosto jedinečné, třeba i proto, že nerozlišuje sebe a mámu, bere to jako jednu osobu, on a ty, jste jedna bytost ❤

cuuza
1. pro 2023

Trochu zaměňuješ slyšet a poslouchat 😀 To, že dítě slyší a rozumí ještě neznamená, že to musí udělat,

marimanta
1. pro 2023

@kikapalpak ve dvou letech ti stejně nikdo diagnózu patrně nedá, zejména na toto popsané dítko. Max. ti řeknou - je pomalejší, rozvíjejte ho dál..

kristyn86
1. pro 2023

Je zatim malicky,tezko se to ted bude posuzovat. Kdyz jsem cetla tvuj prispevek,tak mi to pripomnelo nas pribeh se synem. Ten byl strasne sikovny na hrubou motoriku,brzy chodil,behal,vsude vylezl,prelezl,preskocil,drandil na motorce,pozdeji umel i bez uceni na kole. Kolem tech 2 let rikal par slov,jako mama,tata,auto,papa,pipi apod. Mel tedy rad,kdyz jsem mu rikala ruzne dopravni prostredky a on je ukazoval v knizce. Zviratka ho ale v knizce netankovali. To jsme meli takova ta plastova,vyrobila jsem k tomu karticky a on je stavel na ty karticky. Zviratka tedy zacal delat,ale stejne po svem. Treba nerikal hafhaf,ale funel jako pes. Do 3 let se jeho slovni zasoba rozsirovala,ale spis jeho slovnikem. Poradne mluvit zacal ve 4 letech. Na logopedii chodime od 3 let. Za me to bylo akorat,protoze do te doby by spoluprace byla asi hodne mizerna. A logopedu co berou mensi deti je jako safranu. Syn ma tedy vyvojovou dysfazii. Pak jsme byli u psychologa a na foniatrii.Ja byt tebou,tak mu dam jeste cas par mesicu. Doporucuji fb skupinu Vyvoj reci v souvislostech,tam je spoustu tipu uz pro prtata nebo fb skupinu Rodice deti s vyvojovou dysfazii.
Tvuj syn muze byt uplne v poradku,muze mit opozdeny vyvoj reci ci i tu dysfazii. To ti ted nikdo nerekne. Ale muzes se tam ispirovat a podporit vyvoj reci. To nicemu neublizi.
Nevim odkud jste,ale o "nemluvkach" dela zajimave seminare i soukroma specialne pedagogicka poradna Pohodova rodina. My tam dochazeli i osobne.

jittuli
1. pro 2023

@xxx3d
@lencaa11
Je super, že vy máte zdravé děti a nemusely jste nikdy nic podobného řešit, ale prosím neobviňujte tady maminku, že si neužívá dítě a moc ho pozoruje! Takovýma radama jsem se taky nechala uchlácholit a zbytečně tak přišla o půl roku kdy jsem mohla s dítětem nějak pracovat.
Intuice funguje a pokud matka cítí, že všechno není ok, je namístě poradit se s odborníkem.

palja
1. pro 2023

@kikapalpak ale zase kdyby mu "něco bylo" a vy budete pořád čekat a čekat až se rozmluví a pořád nic, tak ztratíte čas. Lepší je začít co nejdříve, čekací doby jsou dlouhé.
Vím o čem mluvím, dcera má vývojovou dysfázii.
Ano, dobré je vyšetřit sluch na foniatrii, vyšetření u neurologa, potom klinická logopedie, příp klinický psycholog (ale ten nás nechtěl vyšetřit dřív jak ve 3 letech).

kristyn86
1. pro 2023

@jittuli Uplne te chapu. Ja jsem taky citila ze vse neni ok. Na to,ze mel podnetne prostredi a neposouval se. Jen jsem tedy nedala na okoli a byla trochu za hysterku,ale opravdu od 3 let cilene pracujeme. Trvala jsem si na zadance na logopedii apod. Vse je pak na dlouho,cekacky 3 mesice minimalne. Vlastne je kumst i sehnah nekoho,kdo bere.
Za me resit radeji driv a zbytecne nez resit pozde.

januse9
1. pro 2023

Dcera byla to samé, od tří jsme chodili na logopedii, měla opožděný vývoj řeči, ona měla na všechno čas i plenky měla dlouho. S řečí jsme bojovali dlouho, opravdu trénovala skoro každé písmenko, chtělo to čas. Měla i odklad a to je v březnu, stále špatná řeč a vůbec se nesoustředila, ale pomohlo to, opravdu to chtělo čas, každé dítko je jiné. Teď je v šesté třídě, je jednou nejlepší ze třídy. 🙂

cilkat
1. pro 2023

Mám doma dítě s vývojovou disfazií. To, co popisujete, dost odpovíá jeho stavu v nějakých třech a kus roce. Takže:
1) bych chtěla říct "není to tak strašný. Dožene to".
2) pokud jste na facebooku, doporučuju skupinu "Rodiče dětí s vývojovou disfazií"
3) Většina logopedů moc neumí s dětmi mladšími tří let. Na druhou stranu, u většiny logopedů se minimálně čtvrt roku čeká na vstupní vyšetření, takže řešit to až po tříleté prohlídce je vlastně docela pozdě, zvlášť pokud byste chtěli třeba ve třech letech do školky a řešit nějakého asistenta nebo tak.
4) zkoušeli jste znakovat? Zdá se, že vaše dítě je hodně komunikativní, ale možná ne úplně dobře rozlišuje zvuky - třeba by mu to v gestech šlo líp.
5) Znáte Rannou péči? Obvykle pod Diakonií... Ti naopak bývají stavěni na takle malé děti, poradí vám třeba s tím znakováním nebo obecně s rozvojem... Možná budou mít i typy na loopedy a terapeuty v okolí. ... A taky mají několik měsíců čekačky. ALe zase přijedou oni za vámi a uvidí dítě v domácím prostředí. Tak bych primárně zkusila kontaktovat tu.

xxx3d
1. pro 2023

@jittuli každé dítě je jiné a tedy i tvoje, i tady maminčino, i moje
takže nemůžeš srovnávat, že ty ses nechala uchlácholit, když nevíme, na co si se ptala

xxx3d
1. pro 2023

@kikapalpak používáš ustálené věty, při kterých úplně normálně funguje, jakmile použiješ významově stejnou větu, ale jinak řečenou, kouká a neví - naprosto přirozená reakce
já jsem třeba takový ty typicky dětský slova nepoužívala (hačí, hají, papí, a tak), ale podstata je, že ti krásně rozumí a moc hezky dělá všechno to běžný, co je v tomto věku

ukážeš mu autíčko a chceš, aby ti ho donesl, podal, udělá to
neukážeš mu ho, nepřinese ti ho
to je jako důvod k vyšetření?
podle mě ne, ale klidně se sama objednej, pokud máš pochybnosti do brna do dětské a uvidíš
na rozmluvení, používej jednoduché, stejné, věty
vím, že to zní stupidně, ale jednoduchost, stejnost je klíčem

prejeta_zaba
1. pro 2023

Máte někoho blízkého se starším dítětem (ne jít do herny plné cizích, ale aby třeba půlden mohl syn pozorovat školkové dítě)? Máte někde v okolí živá zvířata? Věnuje se pravidelně dítěti někdo jiný než ty? Vždycky jsem na svých dětech viděla obrovský pokrok po těchto věcech. Vidět (a starat se o) živé zvíře je tisíckrát zajímavější než obrázek v knížce. Dítě přirozeně nasává dovednosti od sobě blízkých - čili od dítěte se pravděpodobně bude učit rychleji. A v neposlední řadě - jestli má syn rád třeba babičku nebo tetu a ty se mu jsou ochotné věnovat, taky často ty dovednosti naskakují lépe od někoho méně okoukaného než je máma. To jen takové tipy. Jinak mi na popisu nepřipadá nic varovného. Jasně, jestli máš pochybnosti, je fajn se nenechat ukolíbat. Na druhou stranu, on ti nikdy nikdo nedá se definitivní jistotu, že je vše v pořádku...o tom život přece není. Možná by bylo pro tebe lepší vystoupit z té bubliny věčného zkoumání, probrat to třeba s lékařkou a dát si nějakou hranici, kdy už do toho přestaneš vlévat podezření.

pampeliska1313
1. pro 2023

Vyčkejte. Jinak má vyšetření v pořádku? Třeba syn je někde opozdenej třeba o rok, půl roku atd, protože má oční vadu. Dohání to až tedka když mu budou skoro tři a já mám strach ze nezvládne školku.. když opakuje, nebo aspoň něco říká, pocitala bych, ze k tomu dojde, potřebuje čas. Zkusila bych rozvíjet motoriku - jemnou i hrubou. Ono to s tou řeči a porozuměním souvisí. Pokud by po druhým roce nebylo vůbec žádný zlepšení, řekla bych pediatre, ale většinou se to stejně řeší později. My byli na vyšetření v nemocnici na ctyrce v Praze, nepamatuju si jméno paní psycholozky, ale bylo to na zadanku. Kdyžtak mi napište a zkusím pohledat. Ale dala bych tomu čas. Sama jsem tomu nevěřila, syn byl fakt první skoro dva roky mimo a po druhým roce přišel jeden skok a teď mu je přes dva a půl a další velkej skok, i když to není ideální.)

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@lencaa11 Takže za prvé si vyprošťuju tenhle "tón". Za další, jak víte, jak slyší? Jak můžete vědět, že neslyší jen na jedno ouško nebo nemá třeba selektivní hluchotu?

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@kristyn86 Super, děkuji za názor a rady. 😊

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@pampeliska1313
@pampeliska1313 On neopakuje právě vůbec nic, jen pořád křičí jako každé dítě no. 😀 U nás je to ale extrém.

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@pampeliska1313 A žádné vyšetření za sebou ještě nemám, protože mi každý radí, že má čas. Jenže já prostě vím, že tam bude nějaký problém.

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@prejeta_zaba S lékařkou jsme to probrala, ta o tom nechce slyšet, že prý čas. Věnuju se mu jen já, chlap je voják a je doma hodně málo kdy, ale když přijde, tak mu pozornost samozřejmě dá. Vrstevníky/kamarády mu hledám až teď. A včera zde byl na návštěvě u nás jeden kamarád a ejhle. Dneska na mě poprvé vyrukoval z Bobo( bonbón) a dei (dej) když mi pomáhala vyndat nádobí z myčky. Já měla tákovou radost. 😊😊😊

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@kikapalpak Znovu to neřekl, ale i to se počítá prostě. 😀

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@xxx3d Dobře, děkuji za radu. 😊

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@cilkat Super! Mockrát díky! Jdu to hned zkouknout a objednat. ❤️

kikapalpak
autor
1. pro 2023

@kristyn86 Přesně tak, děkuji.