Jak pomoci člověku s depresí?

benesovm
27. dub 2018

Ahoj všem, v rodině teď bojujeme s depresí u jednoho člena rodiny a nějak se nám nedaří ho dostat z černých myšlenek. Nemáte někdo nějaký tip, co by mohlo dotyčnému nějak mírně zlepšit jeho stav? Jestli se Vám něco osvědčilo a trochu pomohlo?

niski
27. dub 2018

@benesovm nejlepší pomoc je dostat ho k terapeutovi, který s ním bude pracovat. Potom s ním můžete spolupracovat i vy, vysvětlí vám, jak ho podpořit, co naopak nepomáhá apod.

benesovm
autor
27. dub 2018

@niski toto všechno vím, paní dochází jak k psychologovi tak i k psychiatrovi, ono se jí to občas vrací, ale problém je ten, že u nás v rodině je schopna říci vše, co ji trápí a u doktorů to prostě nedokáže, protože si připadá, že selhala. Do léčebny nechce - již byla jednou v Plzni a prý to bylo strašné, ale zatím sama sobě pomoci nedokáže a nás asi ani moc nevnímá

benesovm
autor
27. dub 2018

@benesovm já sama jsem zažila poporodní deprese, ale toto je prostě jiný případ, každý člověk je individuální a hlavně nás spíše trápí ta bezmoc, že vidíme, jak si paní sama nepomůže a hlavně to, že si myslí, že už jí nedokáže pomoci nikdo

niski
27. dub 2018

@benesovm s terapeutem si musí sednout, aby se mu otevřela, hledat jiného, když tomuhle to nechce říct. Je rozdíl mezi psychologem (terapeut) a psychiatrem, ten druhý píše léky a nemá moc času na rozhovory do hloubky. Zkuste hledat někoho jiného, můžete jít s ní a podpořit ji, aby řekla, co ji opravdu trápí. Držím palce.

benesovm
autor
27. dub 2018

@niski jj, děkuji moc za odpověď - toto vše vím, už jsem již s její doktorkou mluvila, ono ji totiž trápí skoro vše a vybrat z toho to nejvíce tíživé je docela složité a ještě když se teď sama v sobě nevyzná

odula
27. dub 2018

Bere nejake leky?

normalnimatka
27. dub 2018

deprese je nemoc. antidepresiva určiě nejsou na škodu, aby člověk nehuntoval psychikou organismus víc, než je nutný. na přechodnou dobu samozřejmě.
a jinak terapie s kvalitním terapeutem...u dobrýho terapeuta by se neměla cejtit jako "u doktora", ale jako na pokecu s naslouchajícím kamarádem.
zkusilta bych pohledat v okolí někoho FAKT dobrýho. terapeut ti taky musí sednout a taky musí bejt sám o sobě schopnej lidem pomoct, což ti žádnej diplom nezaručí. proto bych dala na zkušenosti ostatních. a doporučuju terapeuta s přístupem PCA.

zajacica9
27. dub 2018

Minule jsem narazila na zajímavý článek - https://blog.linkabezpeci.cz/blizky-ma-psychick... .. třeba inspiruje. Jestli je pro známou těžké mluvit s odborníkem z očí do očí, třeba by přistoupila na návrh nejdřív někam zavolat... Linek důvěry je hodně, Linka první psychické pomoci, číslo 116 123, je zdarma například.. Někde mají i chat/emailovou poradnu... Kloubouk dolů před Tebou, že se snažíš pomoct, a taky se nějak opečuj 🙂!

cuuza
28. dub 2018

Pokud nemá důvěru v terapeuta, tak to je blbé. Nabízí se změna, ale otázka je, jestli to pomůže... Zkusila bych vysvětlit, že je tam opravdu pro ni... Antidepresiva určitě můžou pomoci, nebránila bych se... Třeba by pomohly uklidnit situaci a pak by byla schopna o tom hovořit... Z jiného soudku, má nějaký denní rezim(práci, zodpovědnost za něco?-starost o zvíře nebo tak něco???)

tynka9
28. dub 2018

Před 2 lety jsme to také řešili u jednoho člena rodiny a opravdu jsme nezmohli nic, ač jsme dělali, co se dalo. Pomohla dvouměsíční hospitalizace a léky. Dotyčná si také myslela, že jí už nic nepomůže, první měsíc hospitalizace byl dost peklo, vůbec to nechtěla přijmout, nepřipouštěla si, že by ji to mohlo pomoct, strčili jsme jí tam, aby se zblaznila. Potom se to zlomilo, zabraly léky a teď už je 2 roky v pohodě. Myslím, že i prášky pomalu vysadili.

benesovm
autor
28. dub 2018

@odula ano - bojuje s tím už léta

benesovm
autor
28. dub 2018

@zajacica9 díky moc, tak trochu se do stavu paní dokážu mírně vžít, také jsem zažila deprese i když poporodní, ale je to mírně podobný princip - na typy se určitě podívám, není mi lhostejný život blízkého s depresí, když vidím, jak ho ta nemoc pohlcuje a přitom by mohl pokud by se psychika zklidnila žít krásně plnohodnotně, ale je pravda, že je to opravdu i na mou psychiku zatěžující a do toho ještě 2 malé děti - no není to snadné

benesovm
autor
28. dub 2018

@cuuza ona už antidepresiva bere skoro 10 let, ona je učitelka a to je hodně velký nápor na nervy a teď je právě už 3 týdny na neschopence a za týden se dle své psychiatričky asi bude muset rozhodnout jestli půjde do léčebny, nebo dál marodit a nebo co vlastně udělat s prací, kde se už po ní ptají, ale ona si v této situaci myslí, že už to tam nemůže zvládat, ale jinou práci neumí a připadá si neschopně - vždy jí byla právě škola koníčkem a jiné aktivity šly stranou

benesovm
autor
28. dub 2018

@tynka9 ona už se taky paradoxně před 2 lety léčila v léčebně, ale odešla odtamtud úplně zlomená a cítila se tam příšerně poníženě a zařekla se, že už to nechce nikdy zažít a teď se bojí, že se to bude znovu opakovat - je to dost složité

cuuza
29. dub 2018

@benesovm Hm, to vůbec není jednoduché,snad se podaří najít cestu... A dr nic neporadila? Přece tohle není stav dobře léčebného člověka.... Jj, deprese jsou hrozné svinstvo...

tynka9
29. dub 2018

@benesovm to je pak složité, u nás léčebna zafungovala nakonec dobře. Vrátili nám ji v “původním stavu”. Nemáte třeba možnost ji nechat léčit v jiném zařízení? Kde by ta hospitalizace byla lepší? Jestli už bere léky 10 let, nezkoušel ji dr léčbu změnit, nemá už na starou vypěstovanou rezistenci?

benesovm
autor
29. dub 2018

@tynka9 ano, léky již byly změněny, ale paní si již v minulosti vlivem deprese zavinila dle ní špatná a fatální rozhodnutí, která prý už nejdou vyřešit - my si myslíme, že vyřešit se dá vše, ale ona se teď v těch špatných rozhodnutích pořád točí dokola a tvrdí, že už se s tím nedá nic dělat - prostě je to opravdu na palici

tynka9
29. dub 2018

@benesovm držím moc palce, ať se podaří s tím něco udělat... ale těžko radit, co dalšího..

lentilkaa87
30. dub 2018

Člen mé rodiny trpěl kvůli náročné práci syndromem vyhoření, sesypal se jak domeček z karet a přes odbornou pomoc se to s ním vleče už léta. Přechodně pomáhá pocit, že je potřebný a důležitý článek rodinného fungování, že "bez něj by to nešlo", chybělo uznání a komplimenty a pravidelný odpočinek. Velké uzdravení odstartovala dovolená, vše jsem zařídila, aby nemusel řešit nic, jen jsem ho vyzvedla, vzala na letiště atd., měl prostor se smířit sám se sebou, odpustit si staré chyby a začít se mít rád.
Jen bohužel, každý má jinou povahu a tím pádem i jiný průběh depresí, stejně tak příčinu.
Držím palce <3

benesovm
autor
30. dub 2018

@lentilkaa87 děkuji za hezký příspěvek, ano každý člověk je unikát a hlavně když ještě paní neumí žít sama se sebou a neumí se mít ráda, tak o to je to složitější, já jen doufám, že se ty nejhorší stavy trochu zklidní a zase bude o něco lépe

renca1996
8. kvě 2018

Uzivat b-complex. Zmenit zivot.