Mýdlový sliz či mýdlový prášek, máte zkušenost?

90janka
27. bře 2017

Ahoj, tak jsem se rozhodla, že si začnu doma dělat buď vlastní mýdlový sliz nebo mýdlový prášek. Ale moje počáteční nadšení chladne. Každý člověk a každý web má úplně jiný návod. Někdo dává na 300 g mýdla 300 g sody na praní, někdo dá víc sody, někdo míň. Horkou vodu nebo studenou... Prášek se skládá především ze sody, což nevím, jestli je to úplně ideální. A samo recenze pro a proti 50/50. Máte s tím prosím někdo zkušenost a jaký poměr se opravdu osvědčil? Rozumím tomu, že na bílé se přidává ještě cca 1 lžíce? soda bicarbona na vybělení a nad 50°C.

Ale opravdu bych byla vděčná za osvědčený recept, kde s práškem nebo slizem vyperete vše od tmavého prádla po bílé.. Díky 🙂

sahrazad1
27. bře 2017

Ahoj, ja v mydlovem slizu prala cca rok a pul. Za me, je to nejjemnejsi prani. Zacala jsem kvuli dcerine ekzemu, ktereho jsme se nemohli zbavit. K vyrobe, ja pouzivala horkou vodu, pridavala sodu, ale ne tu praskovou ( obsahuje nejakou sedou primes proti hrudkovateni ) , ale sodu krystalickou. K tomu mydlo, od obyc s jelenem, po ruzna marseillska ( pozor na slozeni, nektera obsahuji opticke zjasnovace). Pomery si uz nepamatuju...ale co si pamatuju je, ze sliz mi nikdy nevysel stejne tekuty nebo gelovaty, vzdy trochu jinak. Zkusenosti jinak ok, po asi trech pranich mi na par trikach vylezly skvrny, ktere byly na obleceni asi pred pul rokem, co je mel ten "skvely " persil vyprat. No, nevypral, skvrny jen zamaskoval. Po dalsich par vypranich skvrny pryc. A ano, k bilemu pradlu pridavat perkarbonat sodny, a me se osvedcilo fakt zasedle pradlo pres noc dat namocit do octove vody, druhy den vyprat, a sed byla pryc. Taky pomaha slunicko....a ta vune! 🙂 pracka je ok, ale je pravdou, ze se musi cistit, k tomu je dobry ocet , ktery vyuzijes i misto avivaze.

90janka
autor
29. bře 2017

@sahrazad1 Ocet používám běžně na čištění a místo aviváže, no. Jen opravdu o tom slizu mám tolik protichůdných informací, že je těžký něčemu z toho pak věřit. Vím, že si to musím vyzkoušet sama, ale nerada bych si hned napoprvé zničila prádlo 🙂

sahrazad1
29. bře 2017

@90janka pradlo urcite napoprve neznicis, navic v nem budou jeste zbytky prasku. Vzdyt je to jen mydlo, soda a voda. Opravdu to chce vyzkouset, bud ti to sedne nebo ne.

90janka
autor
29. bře 2017

@sahrazad1 Ráda bych to vyzkoušela ale prošla jsem u nás všechny drogerie a nikde nemůžu sehnat tu krystalickou sodu. Asi budu muset z netu

sahrazad1
29. bře 2017

@90janka tu u nas mivaji v tech nejobycejnejsich drogeriich. Mimochodem, sliz je vyborny i na myti jinych veci, napr. Trouby, skla u krbovych kamen. Kdysi jsem pouzivala profi pripravky na trouby, ale sliz je naprosto prekonal! 🙂 hodne stesti pri pokusech! 🙂

atei
29. bře 2017

@90janka Krystalickou sodu najdes treba v kauflandu ;)

90janka
autor
29. bře 2017

supeer dík

bbubble
29. bře 2017

ja som krystalicku sodu kupila v drogerii TETA. inak sliz som myslim robila podla navodu tu na konovi a pohoda, tych 10 litrov som uz odprala a zrovna sa chystam na novu varku 🙂

90janka
autor
4. dub 2017

Tak jsem včera udělala též sliz. A mám z něho obrovskou radost. Testovací verze na 4 L a hned jsem po zhoustnutí vyprala. Zkusila jsem to na více druhů prádla a dokonce barev. Takže župan, osušky, utěrky, kapesníky. Barvy zůstaly a špína a skvrny jsou pryč. Nepřidala jsem žádnou vůni a aviváž nepoužívám, a jelikož jsem zapoměla koupit ocet, měla jsem to bez vůně, ale to vůbec nevadí. Uvidíme po uschnutí.
Ale nemůžu nikde sehnat perkarbonát. Prošla jsem drogerie a všichni na mě zírali jak na blázna a nabízeli mi sodu bika. Což mi bylo řečeno, že to není to samé.

sahrazad1
4. dub 2017

@90janka perkarbonat fakt neni soda, u nas maji trebas v DM...

bbubble
5. dub 2017

holky tak aj ja mam dotaz, predtym som robila sliz z mydla s jelenom a ted som chcela spravit z mydla LANZA co mam uz dlhsie doma, nech ho zbytocne nevyhadzujem.. ale jak som si precitala zlozenie tak uz si nie som tak ista, okrem toho ze teda obsahuje asi polovicne mnozstvo mydla nez jelen, tak hlavne neviem ci v tom mozem prat veci pre mimco?? je totiz aj parfumovane.. robite niektora z Lanzy?

90janka
autor
5. dub 2017

@bbubble Já mám sliz z lanzy. Dělala jsem jen 4 litry, tudíž 80 g mýdla a 80 g krystalické sody. Ano, mýdlo voní a sliz také, ale když prádlo vytáhnu z pračky, tak není nijak parfémované. Voní prostě... nijak :D Vím, že běžně v tom perou na mimča, já vyprala zatím jen bílé moje a deky a zatím vše v pořádku

lenka421
2. kvě 2021

@90janka Dobry den, muzu se zeptat zda stale perete ve slizu? Osvedcilo se vam to na vsechny druhy obleceni?

90janka
autor
4. kvě 2021

@lenka421 Jednu dobu jsem prala ale co si budeme povídat, nevypralo to úplně vše. myslím skvrny