Pejsek nevidící na jedno očko, máte zkušenost?

teenyel
19. zář 2014

Ahoj, moc bych se chtěla zeptat, zda máte někdo zkušenost s pejskem, který by měl vrozenou slepotu na jedno oko. Zda pozorujete nějakou větší lekavost, nebo odlišné reakce na různé faktory. Jelikož chceme miminko, mám strach, zda by nemohl být nebezpečný pro malé dítě. Máme možnost se ještě rozhodnout, zda si z chovné stanice vezmeme zamluvenou fenečku, u které se tento problém objevil až teď, nebo zda si vezmeme štěňátko zdravé. Co si o tom myslíte? Pokud je mezi vámi nějaká veterinářka, moc bych uvítala názor odborníka. Děkuji.

zuzkaa1
19. zář 2014

pokud má druhé očko v pohodě asi bych se nebála...znám jednoho pejska který má problém s obouma očkama není vyloženě slepý ale má nějakou oční vadu leká se třeba světelných odrazů když se něco bliští atd...a to že by mohl něco udělat to může i pejsek co je úplně zdráv

teenyel
autor
20. zář 2014

@zuzkaa1 to si právě také říkám. Obzvlášť když je na to zvyklý od narození. Ale zase na druhou stranu....strašně se děsím, když by muselo dojít na tu operaci....asi bych nezvládla pohled, jak ji uspávají, když minulý brouček se mi z narkózy už neprobudil, přestal dýchat a byl konec...strašně nečekaně a já se doteď ještě nevzpamatovala úplně...že už ho nikdy neuvidím a nepohladím.....a co když by jí za čas onemocnělo i druhé očičko a nedejbože by oslepla? Co potom? Náš nový baráček je patrový a ona s námi bude žít nahoře v patře. Cesty ze schodů by pro ni mohly potom být nebezpečné.......navíc se bojím, že by ji manžel neměl tolik rád. Pořád s mamkou hledají důvody, proč zdravého. Ano, těch důvodů je spousta a já je chápu, ale přijde mi strašně povrchní a necitlivé si vzít jiného, když naše měla být ona. A to ať s jedním očkem nebo se dvěma. Bude papírová, mít průkaz původu, ale chovnou jsme z ní stejně dělat nechtěli, aby to byla překážka. Ale z manžela včera vypadlo (a to jsem mu už vynadala, jak něco takového vůbec může říct a jak může takhle smýšlet), že by mu pohled na to nemocné očičko vadil, že by se na to koukat nechtěl a že jestli si za tím budu stát, tak na to budu sama, protože jemu se to "nelíbí".....Nelíbí?! Doteď doufám, že tuhle poznámku snad ani nemohl myslet vážně! Hrozně mě tím naštval.

zuzkaa1
20. zář 2014

to je otázka jestli ji onemocní i to druhé nebo ne ...to bohužel nevíš
A co přesně to má nějaký zákal nebo vyloženě slepotu ???Já bych si vzala toho co jsem vybrala 🙂 🙂 kamarádka měla hluchého dalmatina a byl to super pes 🙂 a hlavně 🙂 co kdyby se jí to stalo době kdyby už byla u vás to by ji dal manžel taky pryč 🙂 jinak kvalitní oční lékař pro pejsky je tuším v pardubicích takže bych si možná zjistila možnosti oslepnutí na druhé očko popřípadě jestli tohle půjde odoperovat 🙂

teenyel
autor
20. zář 2014

@zuzkaa1 to už zjišťovali v chovné stanici....prý druhé očko je momentálně zdravé a riziko je stejné jako u každého psa. Tohle očko je vrozená vývojová vada. Že se asi špatně vyvinula zornice......léčit se to prý nedá. Očko prý možná ztmavne, možná ne, ale pro ni to nebude mít tak jako tak vliv, byla by to jen otázka toho, jak to vypadá na pohled. Jinak velikost oka se zatím vyvíjí stejně jako druhé, ale pokud by se tak asi nedělo, tak by došlo na operaci, pokud jsem to pochopila správně. Byla jsem dost rozhozená.....Chovná stanice i nabídla, že pokud by na operaci došlo, byla by na jejich náklady. A tuhle otázku jsem položila manželovi také. Prý by to bylo něco jiného, že teď k ní nemá žádný vztah, ani ona k nám. Že prý nechápe mé chování a že si to tak bráním, že o tom vůbec uvažuji. A že se mi přece nemohl vytvořit vztah k psovi, kterého jsem viděla cca hodinu. Nechápe to.....Možná je to i tím, že můj morální kodex mi říká, že tohle je špatné jednání...možná jsem se na ní víc upnula, když jsem přišla o víkendu o malé....Že jsem si říkala, že aspoň na ní se můžu těšit a sledovala jsem všechny nové fotky, co paní zveřejňovala.....Kdyby mě aspoň mamka podpořila, ale ta je také zásadně proti.... ☹

katryn
20. zář 2014

Agoj, my sme si vzali zdrave stene z utulku, po roku nam ho nestastne kousl vlcak do oka, sla na siti, s tym, ze na to oko uz nejspis neuvidi...mala si na to zvykla docela rychlo,nie je lakavejsi, ona je porad docela divoch, po dalsom roku zacala mat s tym slepym ockom problemy, zvysoval sa jej v nom ocny tlak, tak sme jej ho museli dat vyoperovat..bola to uzjeji treti narkoza..a vsetko zvladla..dva tydny po vyndani ocka sla s nami i do chorvatska, neboji sa, proste na nej nie je poznat ze jedno ocko nema..mam kamosku,co mala psika,co jej v osmich rokoch oslepol..vybavili nabytok zabranami pre deti,hlavne rohy stolov a tak, a pejsek sa vedel v baraku orientovat v pohode..i nasa beha po schodoch,a nema s nicim problemy..drzim palce aby ste si vybrali psika, po ktorom tuzite obaja

lavita
20. zář 2014

my měli beagla bez oka a byl zlatej 😉

teenyel
autor
20. zář 2014

@katryn Budu milovat jakékoliv štěňátko, které se k nám do rodiny dostane....ale manželova reakce mě hrozně mrzí. Čekala jsem, že mě podpoří v rozhodnutí....Stále jsou u nás v domácnosti všichni ostatní proti....přitom ona je tak úžasná....

teenyel
autor
20. zář 2014

Teď mi přišla odpověď z veteriny.....

Dotaz:
Dobrý den, máme zamluvené štěňátko, ale bohužel se ukázalo, že na jedno očičko kvůli vývojové vadě neuvidí a v nejhorším případě by bylo nutné operativní odstranění...máme strach, jelikož plánujeme rodinu, zda se může slepost na jedno oko projevit v chování pejska. Větší lekavost, či nějaká větší nebezpečnost pro malé dítě. Ještě stále máme možnost vzít si štěňátko jiné, zdravé. Ale na druhou stranu si říkám, že pokud je pejsek od narození na takovou vadu zvyklý, zda to nějak jeho život vůbec ovlivní. Případně jak velké riziko je, že by bylo nutné oko úplně odstranit? Když má špatně vyvinutou zornici? Velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Zvíře snáší slepotu na 1 oko velmi dobře. V určitých situacích ale může zareagovat leknutím. Pokud je možnost vzít si zdravé štěně, tak dle mého názoru je to lepší volba.
Děkujeme za dotaz.

Tak to mi také moc nepomohlo....touhle odpovědí manžela ani rodinu nepřesvědčím....

zuzkaa1
20. zář 2014

tak vždycky je volba zdravého zvířete lepší to 100% ale nikdo ti nezaručí že se mu běhěm života nestane něco podobného 🙂 musíte si to nechat projít hlavou a já myslím že ty už máš i spíš strach aby si tu fenečku potom někdo vzal že 🙂 já bych o tom taky přemýšlela jsem takovej milovník zvířat a hned jak je někde nějakej zatoulanej tak bych ho brala domu 🙂 jak ti píšou z vet že slepotu snáší dobře tak bych se toho nebála 🙂 bohužel se musíte rozhodnout ty s manželem v tom ti tady asi nikdo neporadí

camelinka
20. zář 2014

@teenyel Náš 8.letý pes téměř přišel o oko letos a nepozoruju, že by ho to nějak omezovalo, ostražitý je pořád stejně 😀 . A od narození na to bude psík spíš zvyklý, takže chybějící zrak na jedno oko ho podle mě vůbec neomezí 🙂

ivular
20. zář 2014

@teenyel Nemám zkušenost s pejskem s očními problémy, ale osobně bych tipovala, že chování k dítěti bude dáno předně rasou a pak samozřejmě individuální povahou pejska. Ten rozdíl, jestli vidí na jedno nebo obě oči už bude v tomto smyslu minimální.
Ale v každém případě Ti moc fandím! Hřeje mě u srdce, když má někdo soucit a snaží se pomoct na úkor vlastního pohodlí. Naprosto chápu, že Tě rozčílil povrchní (až sobecký) přístup Tvého manžela. Budiž mu omluvou, že takto by se asi zachovala většina lidí - viz mail z veteriny ☹

luciene1
20. zář 2014

Naše fenka parson russell teriéra měla v červenci luxaci čočky,byla na operaci u dr.Beránka v Pardubicích. Ten jí čočku vyjmul,bohužel na implantát bylo už pozdě,takže na levé oko moc nevidí,ale nepozoruju,že by jí to nějak omezovalo. Horší je,že se jí to může kdykoli stát i na zdravém oku ☹ . Tahle plemena prý trpí na vysoký nitrooční tlak a pokud se to nesleduje a neléčí,časem to čočku prostě vytlačí a tam už není pomoci 😒 . Takže chodí na kontroly,kapeme léky a doufáme,že to bude dobrý.

kera.k
20. zář 2014

@teenyel Za Prahou existuje depozitum, které se specializuje na handicapované, převážně slepé psy a kočky. Když jsem tam byla, psíci lítali jako splašení, po schodech, ze schodů, skvěle se orientovali v prostoru, vůbec jsem nepoznala, který je slepý a který se zbytky zraku. Takže já bych se pejska se zrakovým handicapem nebála. Můžeš se kdyžtak na fb mrknout zde: https://www.facebook.com/slepypesakocka/videos a případně holkám, které se o psy starají, napsat dotaz.

salikova
20. zář 2014

my máme jednookého psa..přišel o něj před dvěma lety a v pohodě. S dětmi vyrůstal (mimi sme měli, když byl psovi rok) a vždycky k nim tíhnul a tak to bylo všechno bez problémů🙂
Myslím, že když to má odmala, bude zvyklá a nijak ji to nebude omezovat...Náš pes byl ze začátku takový nejistý v prostoru (ale měl více problému než jen oko), teď už je takový jako dřív.. Rozhodně bych se ale kvůli mimi nebála pořídit si psa, na jedno oko slepého spíš bych koukala po povaze psa a důsledně ho vychovala;)
P:S. Pokud je fenka papírová, s jedním okem nebude určitě nikdy uznána jako chovná - nebudde moct mít papírovy štěňata..

teenyel
autor
20. zář 2014

Dekuji za podporu a zkusenosti...Bohuzel doma toto nevyhraji....moc me to mrzi ☹ porad vzpominam na ten uzlicek, co jsem si jako malicky chovala a usnul mi na kline....ale kdyz manzel mi na rovinu rekne,ze by mu vadilo se na to divat....hrozne me stve!! Ale riskovat, ze ji kvuli tomu bude odstrkovat a lasku by citila doma jen ze mne....asi bych byla sobecka....takto ji bude umozneno mit rodinu,kde ji i s timto hendikepem budou milovat vsichni a nejen panicka.....verim, ze pani ze stanice ji jen tak nekomu neda....rekla, ze to by si ji tam radeji nechali a vyrustala by se svou maminkou....porad kvuli tomu bulim ☹

puncinka
4. říj 2014

@teenyel muzu se optat na rasu pejska? Tak snad najde opravdu milujici rodinu, vetsinou nechavaji i chovne stanice pejsky v vadami uspat.

loafeer
4. říj 2014

Nám přišel o oko dospělý pes a jezevčík k tomu....snažili jsme se k němu chodit ze strany, aby o nás věděl a nelekl se, dvouletému děcku tohle člověk moc nevysvětlí, ale bylo to uplně v pohodě....myslím, že pokud to ma pes od stenete, tak je to na pohodu o to víc

teenyel
autor
6. říj 2014

@puncinka hovawart...a tahle chovna stanice rekla, ze bud jen na doporuceni majitele, nebo si jinechaji.

xpila
6. říj 2014

@teenyel Náš pes oslepl úplně - a není to skoro znát. Občas do něčeho nabourá, ale už je i skoro hluchý, tak je to jasné. Naučili jsme ho i povely "schod" a podobně, tak už automaticky zvedal nohy. Je to labradorský retriever.