Čím začít příkrmy?

tyf
11. srp 2015

Ahoj, chtěla bych začít ve 4. měsíci přikrmovat a nevím, jestli začít večerní kaší, nebo zeleninou k obědu. S první dcerou jsem začínala klasicky s mrkví. Podle doktorky bych ale teď u druhé dcery měla začít s kaší, kojím a je to celkem velký jedlík. Nikde jsem se nedočetla klady a zápory obou variant. Díky za rady!

annettaine
11. srp 2015

je to fuk. Rozdíl kultur a přístupu. Amíci začínají kaší, my zeleninou 🙂 Nechce Baše mudra kaši kvůli lepku? teď je trend zavádět ho mezi 4-6 měsícem. Neptala jste se doktorky na důvod? Já bych věřila jí než anonymním hlasům z netu...

annettaine
11. srp 2015

jinak zelenina mi přijde jednodušší, dá se odebrat mikro množství a nebo nrazit na kostičky. Když vyhazuju Hami kaši do koše a představuju si, kolik stála, úpím 🙂

naomi6
11. srp 2015

@tyf A proč začínat tak brzo? Kojila bych co nejdéle to jde. Pokdu bych už chtěla začít, tak raději zeleninou.

alboo
11. srp 2015

doporučení a názorů je hodně, v nečem se liší, ale základ je stejný. Nejsem extra odborník na výživu, ale celkem dost jsem u to svýho dítětě řešila a asi takto: s příkrmy začít 4-6 měsíc,a le až dítě bude zralý a pokud je kojený a stačí mu, tak bych 4m nezačínala, počkala bych na 5m a zkusila a uvidíš. začala bych zeleninou, později masozeleninou v době oběda. pak třeba po měsíci přidala dopolední svačinu. Jinak co, kaše - no, začít kaší na noc není moc dobrý ( neznamená, že když výrobci vyrobci dělaj noční kaše od 4.měsíce, že je to ok). já třeba svému ač nekojenému dítěti dala kaši až kolem 10měsíce ke snídani a to v momentě, kdy ráno pouhé UM přestalo stačit. Dr to možná myslela kuli zavádění lepku, lepek a další alergeny by se měli zavést v době od 4. do 7.měsíce v době, co největšího podílu kojení, pokud se kojí. já třeba lepek zaváděla vločkama (různé druhy) a ty přidávala do zeleniny nebo pak ovoce. A teda kaši Hami bych dítěti nedala ani náhodou, stačí přečísr složení....

anazuzzuzana
11. srp 2015

mně taky radila doktorka dát kaši, když jsem si jsem si u ní fňukla, že se mi pořád budí po dvou hodinách a už bych se ráda trochu vyspala, zelenina podle ní mohla klidně počkat až na ten ukončený 6m (říkala jsem jí totiž na prohlídce v 5m, že už chci začít příkrmy)... nicméně jsem začala dávat nejdřív zeleninku, kaši jsem zkusila až později a i když mi tu zeleninu jíst nechtěl a kaši ano, tak na spánek to nemělo vůbec žádný vliv, tak jsem jí dávat přestala...teď jí zase dávám, ale k snídani

zo_ja
12. srp 2015

Kojíš? Jestli jo, tak ve 4. měs. je zbytečně brzo.
Stačí, až se bude dítě jídla domáhat.
Dávat nejlíp z toho, co jíte vy, dle věku. U nás ca 8. - 10. měs., takže už šlo dát rýži, jogurt, bramboru, polívku, zelenina a ovoce nejlíp čerstvé sezonní - vybrat to, co pokouše (jahody) nebo bezpečně ožužle (mrkev), okrurka, jde o chuť, ne o množství. Některé naše děti žužlaly prvně pomeranč, protože v zimě to bylo lepší než tuhý rajčata a nicmoc jinýho poživatelnýho nebylo.
Na jídlo, který jíš Ty, je zvyklý z MM.
Vynechala bych zpočátku potraviny, na které má někdo v bližším příbuzenstvu (pokrevním) alergii (např. je-li tatínek alergický na rajčata nebo se mu po nich dělá ekzém), jinak je to jedno. Liší se to kulturou i rodinou.
Ožužlat můžeš dát cokoli, jen u někt. ovoce/zel. víc hlídat, aby nezaskočilo.
Není kam spěchat, děti budou jíst dobře i když s příkrmem začnou později.

Co se týká lepku, tak celiakii dítě buď má nebo ne, je úplně jedno, kdy ho dostane. V naší generaci je dost celiaků, kteří v tzv. okénku 4.-6. měs. lepek dostali, to fakt vůbec nefunguje. Navíc spousta problémů s lepku probíhá léta, a často do dospělosti, bezpříznakově, takže nezjistíš nic. Je to jen zbytečná zátěž pro kojence.
Navíc s tím okénkeme blázní jen u nás, v cizině na to mají jiný názor a celkově se nejsou s to dohodnout, co kdy má vliv, studovala jsem i zahraniční lék. zdroje, a většinou se doporučuje dát ho až po roce...