Zavádění příkrmů - začátek čtvrtého měsíce. Začít nebo ještě vyčkat?

hanydve
29. čer 2021

Ahoj holky, je to pár dní, co nám padl čtvrtý měsíc. Plně kojíme. Včera jsme byli na kontrole u pediatričky a ta nám doporučila začít s příkrmy. Pribejvame krásně. Nedá se říci, že by prcek ztradal. Jen si říkám, že všude píši, že se má začít koncem 4 měsíce a u kojenych až koncem 6 teho. Mám tedy už začít, nebo ještě vyčkat? Doporučila nám začít bananem, což si myslím, že je blbost. Co takhle jako první brokolici nebo mrkev? A další otázkou je, zda dát olej do příkrmu?

codal
29. čer 2021

@hanydve přijde mi to zbytečně brzo, zvlášť pokud plně kojis, prcek přibývá, není kam spěchat.

mdch91
29. čer 2021

Traveni neni jeste vyvinute na prikrmy a zacit cizim ovocem, to mi prijde taky jako solidni kravina. Zacina leto, bude mistni sezonni ovoce a zelenina, naprosto idealni a urcite neni kam spechat. Vyhradni kojeni do 6 mesicu doporucuje WHO (mene uz vyrobci prikmu, pro ty to tak vyhodne jako pro traveni miminek neni).

klokanka31
29. čer 2021

@hanydve Taky se mi to zdá moc brzo, a jako první příkrmy se dává jednodruhová zelenina. Mrkev, brokolice, brambora...A proč přidávat olej?😮

neomenia
29. čer 2021

@klokanka31 kvůli lepšímu vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích ( A, D, E, K).

korin
29. čer 2021

Já bych počkala, nic vám neuteče, když je malý v pohodě.

amazonkajanik
29. čer 2021

@hanydve plně kojene dítě nemusí začít s příkrmy tak brzy. Mě sepsul pediatr u syna, který byl od 3 měsíce na UM, že jsem mohla ještě počkat, ale on mlaskal na naše jídlo, tak jsem to zkusila(konec 4měsíce)a byť se držela předepsaným jídlem od do, tak dle něj dosáhl v 10měsících mírné obezity a museli jsme se vrátit zpět na čistě zeleninové příkrmy ...

areh
29. čer 2021

@hanydve u obou kojených dětí jsem začala s příkrmy v 5 a půl měsících,kdy otvírali pusu kdykoliv jsem jedla. Začala jsem brokolicí, pak postupně ostatní zelenina, maso, obiloviny a až pak ovoce. Oba jsou jedlíci

drakenn
29. čer 2021

Je to brzo, dyt má pouze ukončeny třetí měsíc!
Počkala bych do těch 6 měsíců a začala jednodruhovou zeleninou.

hanydve
autor
29. čer 2021

@codal Že jo, já si to taky myslím. Zarazilo mě právě to, že mi to řekla.

jako_mala_holka
29. čer 2021

Určitě je brzy, zvlášť když je dítě kojené... Dcera je na UM a začínali jsme mezi 4-5m, když se začala zajímat o jídlo, začali jsme jednodruhovou zeleninou, pak přidali maso, ovoce, po 6m jsme se dostali ke kasim, lepku, atd atd... A olej se přidává kvůli lepší vstrebatelnosti vitaminu rozpustných v tucích, vedlejším účinkem je, že je to trošku i proti zácpě 😁 může se dávat řepkový olej, olivový, lneny, ghi, později máslo atd...
Jinak my začínali mrkvi, ale dnes bych začala spis dýni nebo cuketou, z ovoce pak klidně jablko, hruska, výborné je i avokádo, to jsem začala dávat se zavedením jogurtu asi v 7m a malá ho miluje dodnes s jakymkoliv bílým jogurtem, ovcim, kozím,... Jen takový malý tip do budoucna, na to máte samozřejmě ještě čas 🙂

hanydve
autor
29. čer 2021

@mdch91 Moje slova, ovoce bych určitě už jen ze selského rozumu nedala jako první. Je to sladké, to by se mi pak na nějakou zeleninu vyprdl.

hanydve
autor
29. čer 2021

@areh Tak on pusu zatím neotevira, ale cpe si i po jídle ruce do pusy a to neustále během dne. Na zuby to nevypadá. 🤷 Navíc se mě dr ptala jak často kojím. Říkám jak si malý řekne. Občas je to fakt třeba hodina a půl až dvě a to je prý brzy po sobě. Jestli tedy soudila z tohohle?

hanydve
autor
29. čer 2021

@jako_mala_holka Děkuji za tip. Avokádo jsem snad nikdy nejedla, ale ráda vyzkouším jak pro sebe, tak později prckovi. Samozřejmě začnu zeleninou, jak jsem již zmiňovala že selského svého rozumu. O tom oleji uvažuji, ale moc s emi do něj nechce. Uvidíme casek, jak to půjde ven. Nevím, zda dr nerekla, že mám začít s příkrmy třeba z toho důvodu, že mu podle ní dávám často prso? Hodinu a půl až dvě, jak si řekne. Za poslední měsíc nabral ale jen 600g. I tak má na svůj věk ale hodně oproti jiným dětem. No, každopádně určitě nějaký ten týden ještě počkám.

jako_mala_holka
29. čer 2021

@hanydve ruky v puse neznamenají, že má hlad, a kojit třeba po dvou hodinách mi taky přijde ok, teď v těch vedrech i po hodině... Co to s těma doktorama proboha je... Já malé při horku nebo (predevsim) při rustovem spurtu dala i UM klidně po dvou hodinách, někdy i dřív a je úplně v pohodě

jako_mala_holka
29. čer 2021

@hanydve ten olej určitě dávej, stačí trošku, myslím, že jsem na 200g dávala malou lžičku... Je i přímo olej pro kojence, mají ho v DM, já ho kombinovala právě s olivovým, lnenym, ghi je taky super, můžou se i další, ale ty jsem nezkoušela 🙂 jo to avokádo je super a taky plně zdravých tuku, tam už olej dávat nemusíš 😁🙂

lenerka1
29. čer 2021

No kojila jsem jak děti chtěly, klidně po 20 minutách, stejně se to furt mění, pokud dítě prospívá, je to fuk, taky mám někdy hlad za hodinu, jindy za 4, piju klidně co půl hoďky když je vedro, proč se ty děti furt snaží vecpat do nějakých tabulek? Pokud o jídlo nejeví enormní zájem, není zralé a počkat do 6 klidně i 7 měsíce, nic jim neuteče. Bude sezóna, tak pokud se bude sápat, dát klidně sem tam ožužlat sezónní zeleninu i ovoce, ale na systematické zavádění je času dost.

katule1990
29. čer 2021

@hanydve Občas se mi nechce věřit, že něco takovýho doktor fakt řekne. I když ta naše mi tvrdí, že nemá cenu kupovat kuřecí maso do příkrmů bio od farmáře, že stačí, když ho pořádně uvařím a že ideální zažazení lepku je rozdrobení piškotu, takže se vlastně až tak nedivím. My jsme u plně kojeného syna začali s příkrmy po 5. měsíci. Chtěla jsem počkat do toho 6., ale syn moc nepřibývá, u kojení se mi hrozně kroutí a už se natahoval po jídle a chtěl ochutnávat. První jsme dali cuketu, pak další zeleninu, později různé druhy masa a až pak ovoce a kaše. A jí od první lžičky vše, co mu nandám, klidně těch 200 g. Určitě bych ve vašem případě ještě počkala do toho 6. měsíce, kdyby jevil velký zájem dřív, tak třeba po tom 5. měsíci. Jo a olej dávám, střídám olej a ghí.

jjasmina
29. čer 2021

@hanydve strašně brzo, možná bych uvažovala i o změně pediatra. Já jsem mrkví končila, stavila. Ideál je začít cuketa, dyne, batat, brambory , je vodnata a samozřejmě přidat tuk na lepší hovinko

jana_zofie
29. čer 2021

Mala je kojena. Prikrmy jsme zacali v 5 mesicich i proto, ze o jidlo jevila pomerne zivy zajem. Uspech byla cuketa. A taky jsem vicemene hned dalsi tyden zkusila dudlik na ovoce. Byli jsme u nasich, tak proc tu zahradu nevyuzit, ze. Bylo to nejak touto dobou To ji strasne bavilo. Nikdy toho moc nesnedla, ale bylo videt, ze ji bavi ochutnavat. Mela jsem trosku strach, kvuli brisku, trpela na nej, ale paradoxne jako by se tim vse spravilo a od briska byl od te doby klid.

jana_zofie
29. čer 2021

Jo a jako tuk jsem davala ghi, ev. maslo. S olejem ji to moc nejelo. Jestli jsem zvolila nejaky typ co ji nechutnal nevim, uz si ani nepamatuju, ktery to byl. Nejaky za studena lisovany, ale jaky? Ale ghicko byl uspech.

merope
30. čer 2021

Mateřské mléko má toho tuku taky dost. Jinak mrkev není na začátek nejlepší. Nám doporučila pediatrička začít taky docela brzo, ale malý je nedonošený, prospíval dobře, mateřského mléka jsem měla dost málo, takže jsme začali, když měl korigovaných 3,5 měsíce (podle původního termínu porodu), ale reálně 5,5. Bylo fajn začít dřív v tom, že jsem třeba jeden den dala lžičku a další den nic (po mrkvi, kdy mi přišlo, že mu nesedla). A asi třetí měl ostružiny, které jsem mu vymačkala jen tak do pusy 🙂. Ale ostružiny ze zahrádky, jsem neodolala. Pokud je dítě plně kojené, tak není kam spěchat. Ale ona to asi pediatrička ani nemá kdy říct, protože pokud si dobře pamatuji, tak teď nějaký čas na prohlídku nejdete. Pokud půjdete až po létě, tak to už bude fajn mít něco vyzkoušené a říct jí, že už jste začali 🙂.

keksik002
30. čer 2021

@hanydve na první prikrmy se doporucuje začít zeleninou, napr mrkev, brambor.. Teprve po zavedeni zeleninoveho obedu, dat maso a pak ovoce. Btw zacala bych ve chvili, kdy se ditw zacne o jidlo jako takove zajimat. Syn to mel behem 4 mesice, ale nebyl kojeny.

journals
30. čer 2021

Za 1) se začíná po ukončeném čtvrtém měsíci
za 2) se rozhodně nezačíná banánem. Naopak začni zeleninou. Když si dítě zvykne na sladkou chuť už do něj nic jiného nedostaneš

mdch91
30. čer 2021

@journals dite je na sladkou chut zvykle od narozeni, vzdyt mleko, ktere nonstop pije, je sladke. Ale samozrejme banan je nesmysl.

journals
30. čer 2021

@mdch91 mléko a zralý banán je trošku větší rozdíl 😉