Zavařování přesnídávek, mám sklenice vyvařit?

ladyhacek
12. črc 2015

Ahoj maminky - zavařujete přesnídávky? Teď je akorát sezóna a já nevím zda stačí umyté sklenice prolít ještě horkou vodou nebo je mám vyvařit? Děkuji

zelva78
12. črc 2015

Urcite vyvarit, delala jsem jablecne ;)

konidana
12. črc 2015

vyvařovat skleničky není třeba, když se to pak zavařuje.

zelva78
12. črc 2015

@konidana některé bakterie tuto teplotu vydrží a pak se vám to zkazí........Lepší je nečistotu vyvařit a ne do špinavé sklenice nalít přesnídávku, zavřít a zavařit i stím 😉

lucifereeek
12. črc 2015

pokud jsou špatně umyté lahve tak se to pak může zkazit, - já třeba teď dávám do myčky a pak ještě umyju ve vodě. Ale pokud je fakt řádně umyjete aspoň dvakrát tak by to mělo stačit, když jsem neměla myčku, tak jsem to dělala taky takhle a vše v pořádku 🙂

stejnov
12. črc 2015

A jak zavarujete? Jen uvarene rozmixovane ovoce? Nebo neco pridavate? Jak dlouho takova presnidavka vydrzi?

ladyhacek
autor
12. črc 2015

@stejnov zavařuji v troubě jen rozmixované ovoce když je zavařené prý se nemusí nic přidávat, ale jsem začátečník ☹. Ale prý kyselina cit. nevadí tak nevím ☹. Snad vydrží dlouho marmeláda přeci také 2-3 roky v pohodě.

konidana
12. črc 2015

@zelva78 pravda, že přesnídávky jsem nezavařovala. Zavařujeme jen džemy (ty vlasně ani nazavařuji, jen horké zavíčkuji), kompoty, okurky, houby, a i hotová jídla. Nikdy se nic nezkazilo a je to dobré i po roce. Sklenice jen umyji, víčka někdy vyvařím, ale většinou také ne.

konidana
12. črc 2015

@ladyhacek marmeláda vydrží dlouho, protože tam je hodně cukru, což je konzervant.

somalicats
12. črc 2015

@ladyhacek Přesnídávky zavařuju, jen když jich dělám fakt hodně, jinak se stačí sníst dřív, než by se zkazily 😀. Vydrží v pohodě přes zimu, déle mi nikdy nezbyly 🙂.

fifina86
12. črc 2015

Sklenice a vicka umyju a pak horke ovoce dam do sklenice a otocim.Uz loni jsem tak presnidavky delala a ok.Jinak ovoce jen rozvarim,rozmixuju a nic nepridavam.

ladyhacek
autor
13. črc 2015

@somalicats malému je 3,5 měsíce takže to vychází na zimu 🙂

@fifina86 fakt? vydrží to třeba půl roku? !To by bylo skvělé - když odbíhám k malému - jakže teď začal chtít pozornost tak každé ulehčení práce pomůže. Musí to vydržet tak 4 měsíce do prvního otevření a pak to budeme mít tak na 3 měsíce (přes zimu) víc asi nezvládnu zadělat pak budu dělat přesnídávky čerstvé z jablek > teď dělám ze sezónoho ovoce >* máme jahody, maliny, borůvky, meruňky a možná i ostružiny tak mi příjde škoda to nezadělat 😉

fifina86
13. črc 2015

@ladyhacek minuly tyden jsem otevrela posledni svestkovou z lonska.Delam tak i marmeladu 😉 Jinak doporucuji merunky precedit,ty "nitky" tu presnidavku pak dost chutove kazi a mala ji nechtela.

somalicats
13. črc 2015

@ladyhacek Přes zimu vydrží zavařené v pohodě. Jinak základem jsou vždycky jablka, i u meruňkových přesnídávek, zrovna u těch meruněk je bez jablek ta přesnídávka moc "ostrá". A jak už tu někdo psal, meruňky propasírovat přes sítko, aby tam nebyla ta vlákna (i když záleží na meruňkách - já mívám od ségry z jižní Moravy ze zahrádky, a ty jsou prakticky bez vláken, kupované bývají s vlákny).

fifina86
13. črc 2015

@somalicats ja delam jednodruhove a potom micham nez to dam male nebo cistou presnidavku pridam do jogurtu misto marmelady 😉 To mas stesti na ty vlakna,ja mam domaci z Litomeric a Kolina a vlakna maji bohuzel oboje 😒 jeste,ze to pasirovani je rychlovka.

sara84
13. črc 2015

Ja jsem ted dojidala presnidavku svestky a jablka z roku 2011 a byla vpohode! Zavarovala jsem vsechno mozne a druhemu malemu uz zase zacinam,mam cerstve tresnove 🙂 ciste ovoce,bez cukru a jeden bio vanilkovy puding tak na 3l presnidavky 🙂 jen statsi syn,jak uz ochutnal ty preslazene kupovane, tak chce ty domaci dosladit :(

somalicats
13. črc 2015

@fifina86 U nás baští přesnídávky i muž, takže dělám už "hotovky". Jo, s těma vláknama jsem celkem koukala, byla jsem vždycky zvyklá na to, že jsou všude, ale u těch ségřiných meruněk ne. Pasírování jde rychle, takže mi to až tak nikdy nevadilo.

fifina86
13. črc 2015

@somalicats tak to má segra dobrý druh ;) U nás manžel jí kupované, protože já ty domácí nesladím 😀 Ale on jestli sní tak 10 těch malých skleniček za rok, takže to u něj neřeším ;)

veronika182
13. črc 2015

za mě stačí ty meruňky místo pasírování projet tyčovým mixérem 🙂

seshira
13. črc 2015

já jsem dělala jahodovou zatím, kilo a pul jablek, kilo jahod, podlít malinko vodou a rozvařit, rozmixovat, rozlít do sklinek, zavíčkovat a zavařila jsem si je jako kompot. A jsou ok. Čekají mě meruňkové, jablečné, hruškové, švestkové a chci zkusit i jablečno borůvkové. Nic nepasíruju, jen rozmixuju a nikdy nebyl problém s vlákny.

ladyhacek
autor
13. črc 2015

@seshira já dělala 1,5 kg jablkem a 0,5 kg jahod > poměr 3:1 > těch pár sklenic jsem vyvařila, ale urodilo se nám hodně meruněk i borůvek a představa vyváření tuny sklenic mě děsí 🙂

seshira
13. črc 2015

No já jsem sklenice nenyvářela, umyla jsem je, a ještě propláchla vroucí vodou z hrnce. Hlídám si suché a čisté víčko a suché a čisté hrdlo skleničky při víčkování. A dělám to takto asi třetím rokem, zatím se mi nestalo, že by se mi víčko nechytlo, nebo že by se mi přesnídávky kazily.

somalicats
13. črc 2015

@veronika182 Ta tvrdá vlákna nerozmixuje ani tyčový mixér. Proto to pasírování. Pokud máš štěstí jako já na meruňky, tak pak pasírovat taky nemusíš.

@fifina86 Ten můj jich sní 10 za týden 😀.

veronika182
13. črc 2015

Tak na meruňky s tvrdnými vlákny jsem teda ještě nanarazila 🙂
@somalicats

stejnov
13. črc 2015

A veškeré ovoce loupete? Jablka a hrušky jsou jasné, ale třeba meruňky, švestky, nektarinky,...?

ladyhacek
autor
13. črc 2015

@stejnov já tedy jen jablka (hrušky nemáme- ale jinak i ty) my máme meruňky vlastní a některé jsou menší to bych se uloupala 🙂

stejnov
14. črc 2015

Já právě do čerstvě dělaných ovocných příkrmů neloupu od začátku. Ale nevěděla jsem,jestli to u těch zavřených nevadí. Třeba z důvodu kazení se...

ladyhacek
autor
14. črc 2015

@somalicats prosím jak asi dlouho vydrží nezavařené? 4-5 měsíců? Mě se asi 4sklenice nechytli tak nevím jestli je mám sníst nebo nechat synovi 😉 děkuji

somalicats
14. črc 2015

@ladyhacek Jestli se víčka nechytla, tak co nejdřív sníst. Jinak mi vydržely rozhodně 6 měsíců, déle mi nikdy nezbyly, takže nedokážu říct, jak dlouho by vydržely doopravdy.

seshira
14. črc 2015

Já loupu jen jablka a hrušky, švestky, broskve ani meruňky neloupu, jak se to rozvaří tak to rozmixuju a není poznat že tam byla slupka

sisina28
25. srp 2015

@seshira prosím ta, mimi sa nám má narodit v prosinci, ale teď je hodně ovoce, tak ma napadlo udělat ovocné přesnídávky teďka...myslíš, že zavařené vydrží do příštího leta než je budeme potřebovat? a jak zavaruješ? vyváříš sklenice(nebo proste nějakým způsobem vyčistíš) a do toho naleješ jenom povařené rozmixované ovoce, zavíčkuješ a otáčíš dnem vzhůru? nebo je necháš klasicky víčkem nahoru a dáš zavařit do trouby např...díky za pomoc...jo a dáváš vždy jablko+nějaké ovoce, nebo i samostatně bez jablek...a kolik kusů toho cca potřebuju?