Je zaměstnavatel povinen mi umožnit částečný úvazek?

klarisa6
18. říj 2016

Ahojky, ráda bych se zeptala,... nevzali mi dcerku do školky. V únoru 2017 jí budou 3 roky... a to bych měla nastoupit do práce. Do školky by jí vzali až od září 2017. Já bych chtěla na těch půl roku, tj. od února do září 2017 pracovat u svého zaměstnavatele jen na částečný úvazek. Pracuji u státního zaměstnavatele. A jsem v odborech. Byla jsem se zeptat svého nadřízeného, zda-li by mi na těch půl roku umožnil částečný úvazek - ale bylo mi to zamítnuto. Buď 8,5 hodiny, nebo nic. Je povinen zaměstnavatel mi toto povolit, nebo ne? ...Děkuji za odpovědi...

angel456
18. říj 2016

A co zkusit školku v nějaké blízklé vesnici nebo v okolí? Já jsme v práci u státního jako záskok za mateřskou a mám tam napsáno, že na dobu určitou "jako záskok za mateřskou" nebo do věku 3 let dítěte... a nevyplatilo by se vám na ten půl roku s iněkoho najmout? abyste nepřišla o práci?

packaf
18. říj 2016

Není povinen ti něco takového umožnit, bohužel. V tomto, si myslím, že státní instituce pružné nebudou, jako velké firmy s firemní školkou. A navíc, pokud by přistoupil za-tel na částečný úvazek, tak je to změna stávající smlouvy na celý úvazek na nový, částečný a za půl roku ti můžou říct, že ti celý úvazek nedají. Na toho půl roku bych se snažila zajistit hlídání, jak se dá (kamarádky, dětské kluby, spolky na hlídaní, popř. někoho platila) nebo zkusila jinou, vzdálenější školku a malou vozila. Je to smutné, že za-telé nají zájem být vstřícní, třeba jen pružnou prac. dobou. Obě strany získají, ale někteří prostě si stojí za svým, 8,5h. nebo nic! 😒

brokovich
18. říj 2016

Není povinen.

andie90
18. říj 2016

@klarisa6 nevím jestli je rozdíl mezi státním zaměstmavatelem a jiným, ale našla jsem tohle.. Třeba ti to pomůže 🙂
A například u nás (nestátní zamtel) se zkŕaceným úvazkem vycházejí vstříc..

http://www.holec-advokati.cz/cs/publikace/aktua...

nnell
18. říj 2016

samozřejmě je zaměstnavatel povinnen ti nabídnout tobě vyhovující úvazek, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, což si zrovna u státní služy moc nedokážu představit (zkrácením úvazku samozřejmě zkrátí i plat).
http://www.aperio.cz/339/pecujete-o-dite-mladsi...

jujatko
18. říj 2016

Mate na to narok, pokud tomu nebrani vazne prvozni duvody, ale pokud Vam to neumozni, tak se muzete leda tak soudit ☹. Problem je, ze zakonik prace nedefinuje vazne provozni duvody. Pokud mate treba nejake uredni hodiny, tak by se to mohlo povazovat za vazny provozni duvod. Je treba si ale uvedomit, ze neni povinnosti zamestanavatele, pokud Vasi zadosti vyhovi, nasledne po pul roce uvazek navysit ... A druha vec je a to musite vedet Vy, jaky je Vas vedouci atd. Kdyz pujdete pres mrtvoly a budete trvat na zkracenem uvazku, nebude vam delat pak zle? Nekdy jsou pak podminky docela drsne - i treba od kolegu - a chce to nervy ustat to. Samozrejme by to tak byt nemelo, ale je to tak casto ...

aronek
19. říj 2016

@klarisa6 jsem taky státní zaměstnanec a u prvního syna mi částečný dali. Ale já jsem šla do práce v jeho 5 měsících a měli fakt nouzi 😉 nyní jsem už potřetí těhotná a už mi volali kdy se budu vracet, ale tentokrát mají smůlu, chvilku doma budu i kdyby přišli nevím s čím 😀

brokovich
19. říj 2016

@nnell Jen pro pořádek, zakladatelka se ptá, zda ji to musí zaměstnavatel umožnit na půl roku s tím, že pak už by zas měla plný úvazek. To myslím, že nemusí. Resp. nemá povinnost ji to pak po 6 měsících zase prodloužit na plný uvazek.

lenka5731
19. říj 2016

Nárok na to máš, ale pokud ti nevyhoví, domoci se ho můžeš leda tak soudně 🙂
Toto jsem taky slyšela mockrát - na plný úvazek vás bereme hned, na zkrácený ne, i s upravenou pracovní dobou by byl problém. Takové "móresy" si tam prý zatahovat nechtějí, co kdyby to pak chtěli všichni. 😅

konidana
19. říj 2016

@lenka5731 přesně tak. Já měla to štěstí , že jsem (u stát. zaměstnavatele) na přechodnou dobu ukecala práci z domova (časem jen částečně z domova a částečně v kanceláři), ale zkrácené úvazky se jim do krámu nehodí a odmítají je dávat.

hankaros
19. říj 2016

Pokud jste pod služebním zákonem, tak by vám vyhovět měl. Sluzebni zakon mluvi o sladovani rodinneho a pracovniho zivota. Doporucuji nastudovat, pokud se vas to tyka. Nicmene zalezi take na vuli nadrizeneho a jeho ochote resit vasi situaci.