Lze navýšit rodičovský příspěvek na více než 11.500,-?

janazzz
11. kvě 2015

Pobírám rodičovský příspěvěk 11.500 Kč měsíčně a jsem znovu těhotná. Nestihnu vyčerpat celý rodičovský příspěvěk 220.000 Kč. Je možné nějak toho vyčerpání dosáhnout, protože navýšit měsíční částku na více než 11.500 Kč asi nejde? Děkuji.

madulinka
11. kvě 2015

ne, nejde...

haninav
11. kvě 2015

jedině kde ti poradí je sociáLka nebo ČSSZ, ale myslím si také že nejde...

kett
11. kvě 2015

a jednorazove to vycerpat nejde?

zuzik22
11. kvě 2015

Ne, nejde...

blahova_andrea
11. kvě 2015

@kett ne
@janazzz to fakt nelze. co nevyčerpáš, propadne státu

terezapetrova
11. kvě 2015

@janazzz doporucuju hlavně řešit co nejdřív.. Už jen tim ze jsi už ve 22 tt nechávas státu peníze... Tedy předpokládám kdyz se takhle ptas

gwennie
11. kvě 2015

nejde... taky mi propadlo asi 80 litru ☹

hanulii
11. kvě 2015

@janazzz Není žádný způsob, zbytek prostě propadne státu. Ale koukám, že máš malého 1 rok 9 měsíců a TP až v září, takže pokud jsi neměla dřív nižší částku, tak to vyčerpáš..

gepe
11. kvě 2015

@hanulii zrejme nemela 11500 a pak ano a od zacatku, propadlo by ji to nekdy behem cervna/cervence.
@janazzz nejde vic nez 11500. A statu nepropadne, stat pouze zastavi proplaceni, jelikoz Ti na to nebude vznikat narok. Ohlidej si ukonceni rodicaku a prechod na materskou na socialce, at pak nemas zbytecne prip.popotahovani, ze jsi neco nehlasila.

janazzz
autor
11. kvě 2015

@hanulii Nižší částku jsem neměla, pobírám od počátku rodičáku 11.500 Kč. Syna mám sice 1 rok a 9 měsíců, ale porodila jsem ho o 2 měsíce dřív, takže proto ten dvouměsíční rozdíl. Takže na mateřskou jsem nastupovala v červenci 2013. V červenci 2015 budu muset nastoupit na druhou mateřskou a těch 220.000 Kč bych mohla čerpat až do září, propadnou mi tedy dva měsíce. Na druhou mateřskou můžu nastupovat 6-8 týdnů před porodem nebo musím 8 týdnů před? Někde jsem slyšela, že u druhé mateřské si vybírat nemůžu pokud přímo následuje po té první. Děkuji.

zuzajda20
11. kvě 2015

@janazzz Já myslím, že jde nastoupit až 6 týdnů před, ale jistě to nevím

tara85
11. kvě 2015

Ja jsem navazovala a mohla jsem si vybrat, nastupovala jsem 6 tydnu pred planovanym porodem.... deti mam od sebe bez 2 dnu o tri roky, takze vybrat si muzes...

beveron
11. kvě 2015

a to nejde rodičák převést na konci na manžela aby ho dovybral on? možná úplná blbost, párkrát jsem tu postřehla diskuzi že někdo dával na manžela.

janazzz
autor
11. kvě 2015

@beveron Jak na manžela, to jde pokud je zaměstnaný?

betelgeuzz
11. kvě 2015

@beveron na manžela si můžeš dát rodičák, ne mateřskou. 😉

fidlin
11. kvě 2015

No měla jsem to stejné, přišla jsem o peníze za cca 4 mesice,zítra se mrknu kolik týdnu jsem nastupovali na tu druhou mateřskou před termínem,nějak si to nemůžu uvědomit a pisnu,ale je to dané, určitě se nemůžeš sama rozhodnout,to vím zcela určitě.a není žádný způsob,jak to že státu dostat,bohužel.aspoň ať si Tě zahrnuje manžel do ročního zúčtování,aspoň nějaká útěchu 🙂

vercik83
11. kvě 2015

Nejde

beveron
11. kvě 2015

@betelgeuzz no rodičovský příspěvek převést na manžela aby ho dovybral a sama nastoupit na mateřskou. tak jsem to myslela. jinak fakt nevím. možná ani toto nejde.

beveron
11. kvě 2015

tak pardon za plané naděje, ono je to vázané na nejmenší dítě v rodině, takže asi opravdu nejde nic, omlouvám se, říkala jsem si zda přeci jen...ale ne..

floresta
11. kvě 2015

@janazzz já si s 2. mohla vybrat, kdy nastoupím...

blahova_andrea
12. kvě 2015

@beveron ne, to taky nejde. nelze čerpat "dávky" na dvě děti zároveň. navíc rodičák se nečerpá na manžela, ale přes manžela. pokud žena nemá dost vysoký příjem na to, aby si mohla vybírat výši rodičáku, tak žádá přes příjem otce dítěte, ale pobírá ho pak ona sama.

bilavdova
12. kvě 2015

jde pokud jsi mela vysokou vyplatu... ja treba mela kolem 10 tis , matreskou jsem z toho mela vypocitaňou na 8 tis a rodicovskou mi dali na tri roky za 7100...ted jsem tehotna a taky jsem si chtela navysit , abych vybrala co nejvice. Navysili mi jen na 7900,- . kdyby byl partner zamestnany a bral vic jak ja tak se to da zvysit na jeho prijmy za posledni rok...ale on je zivnostnik takze mame smulu. proste chuda chudou zustane , i kdyz jsem makala 10 let vkuse;(

tak jestli partner maka zkus to navysit na nej

blahova_andrea
12. kvě 2015

@bilavdova nejde. 11500,- je zákonné maximum. i kdyby někdo z rodičů vydělával milion měsíčně, tak vyšší částku prostě nedostane 😉

bilavdova
12. kvě 2015

@blahova_andrea jo pardon já přehlídla,že chce ještě víc🙂
ano to máte pravdu...maximum je 11500

janazzz
autor
12. kvě 2015

Děkuji všem za informace, takže jak jsem pochopila, nikam se nedostanu a nejde to převést ani na manžela, škoda, co se dá dělat ☹

gepe
12. kvě 2015

@janazzz na manzela by to slo prevest za predpokladu, ze by prestal pracovat a byl on ten, kdo se stara o nezaopatrene dite 🙂

hanulii
13. kvě 2015

@janazzz Podle mě si můžeš zvolit nástup na MD kdykoli mezi 6.-8. týdnem před vypočítaným termínem porodu, takže bys nastoupila na MD někdy v srpnu. To ti poradí i gynekolog s tím nástupem.
Bohužel s tím ale opravdu nejde nic dělat. A neřešilo by to ani převedení na manžela, což sice jde, ale ty musíš nastoupit na MD 6-8 týdnů před TP a podle mě nemůžete brát zároveň MD (ty) a RD (manžel). Navíc by musel zůstat doma, takže by mu nešel plat a pokud bere víc než 11500, tak byste na tom byli tratní.

@gepe Pravda pravdoucí, nepropadne státu, jen se nikomu nevyplatí. Státu de facto zůstanou "v kasičce". Špatně jsem se vyjádřila 🙂)