Návrat do práce po rodičáku. Jak jste to zvládly?

nazka
1. říj 2023

Ahoj holky, jdu si pro pár slov podpory asi.. Jak jste po letech zvládly návrat do práce? Zítra se po 7 letech vracím do práce (jestli se to tak dá říct, celou dobu jsem dělala na kratší úvazek z domova). Mám dvě děti, původně jsme chtěli ještě třetí, ale bohužel se nezadařilo. Takže vlastně s tím nějak nejsem vnitřně smířená. Děti se pro mě teď staly téměř vším (vím, že je to chyba), ale jsou můj středobod vesmíru. Práci mám v jiném městě, když pojedu veřejnou dopravou, budu to mít ráno přes hodinu, večer taky. Autem jsou zas kolony. Na samotnou práci se těším, mám ji moc ráda. Příjemný kolektiv. Když jsou děti ve škole / školce, tak mě to ani doma nebaví. Ale bojím se, jak vše zvládnu. Manžel je podpora na dvě věci, směje se mi. Takže si připadám jak blbec, že mě to trápí. Netuším, jak budu zvládat domácnost, s dětmi kroužky, občas vidět moje rodiče, svoje sporty (mám dva týdně) a taky hlavně vidět někdy děti. Odejít z domova v 6 a vrátit se po 17hod je pro mě trochu noční můra. Zkrátit úvazek nejde, to bych víc projezdila, než vydělala (s nadsázko - státní správa). Jsem z toho uzlík nervů.

sinicka
1. říj 2023

Nevím, proč se nervuješ takhle dopředu. Uvidíš po týdnu, jak to budeš zvládat. Když nebudeš, odejdeš, když si to sedne, tak dobrý:: všechny to zvládáme i s domácností, se svými koníčky, kroužkama i rodinou. Tak to prostě je, že lidi musí pracovat. Jsou tu lékařky, které dělají 24 hod směny, policistky, vojandy na misích, prodavačky s 12-14 hod smenami.. ty seš asi v kanclu a jen na ranní, vzdyt to je sen spousty zenskejch tady..

konidana
1. říj 2023

@nazka je to masakr, ale da se. Take jsem dojizdela hodinu. Se skolkovejma detma to byly nikdy nekoncici maratony od pondeli do patku😅 Take jsme odchazeli v 6 az 6.15 a domu chodili v 17.az 18.h (Podle toho jestli jsme se treba jeste cestou zdrzeli na hristi). Ve vlaku jsem vetsinou spala nebo cetla... byl to muj jediny volny cas sama pro sebe

gbp
1. říj 2023

@nazka snazila bych se uklidnit tim, ze kdyz to nepujde, z prace proste muzes odejit, zmenit to. ikdyz je to fajn prace, dovedu si predstavit, ze te to trapi z 0 takhle na 100 to bude opravdu velka zmena. treba si to sedne. ja si davam vzdycky na adaptaci 3 mesice. to dojizdeni je narocne. jezdila sem mhd 45 minut do prace. bez deti mi to nevadilo, ted uz by to byla pro me ztrata casu. ale treba ani ten kratsi uvazek napr. aspon 6 hodin bych uplne nezavrhovala, vzdycky nejde jen o penize, nebo castecne HO? treba by to slo domluvit?

exbordelar
1. říj 2023

Podle tvych priorit, co pises, je jedina cesta polovicni uvazek. A mas pravdu, neda se to zvladat v takovem zaprahu v klidu a pohode a vsechno, co chces. Ano - zvladnout se to da, ale urcite ne v klidu a pohode. Cely uvazek Po-Pa pro zenu s malymi detmi, to je jeden nekoncici maraton - rano rychle vstavat, rychle pripravit decka, rychle odvest do instituci, rychle honem do prace, rychle z prace, rychle nakoupit, rychle vyzvednout z druziny, rychle napsat ukoly, rychle na chvili ven, rychle zase zpatky, rychle udelat veceri, rychle jit spat a rano zase znova 🤷‍♀️
Nervy na pochodu mas naprosto logicke. Pokud toto nechces absolvovat, zvaz zda nezmenit praci, zkratit uvazek nebo si domluvit aspon castecne HO…

emillyhk
1. říj 2023

Vracím se teď po třech letech a dítě mám jen jedno, ale pro mě je to teda rozdíl z nuly na sto (při RD jsem nepracovala). Já se na návrat do práce těšila celé tři roky a stejně mě občas přepadají obavy, jak to zvládnu 🤷‍♀️ Svoji práci miluju, ale je tam nepravidelná pracovní doba, víkendy a svátky, malého občas uvidím jen ráno cestou do školky. Zatím si to sedá, jsou chvíle, kdy ta logistika je prostě mazec, ale upřímně - čekala jsem to horší 😉

alianan
1. říj 2023

@nazka Zkrátila bych úvazek nebo hledala něco v místě bydliště, ta pracovní doba nebo spíš návrat domu je při dětech masakr. Vlastně i bez dětí je to masakr.

drep
1. říj 2023

Mě v těhle diskuzích vždycky překvapí, kolik žen si pořídilo dítě mitózou nebo něčím podobným a děti nemají tatínky🤷🏻‍♀️ nezažila jsem vlastně nikdy období bez práce, vystřídala jsem za poslední čtyři roky hodně různých režimů a jediný, který byl k nežití byl covid - pracovala jsem jen po nocích a o víkendech, za půl roku jsem měla 4 volný víkendy. Teď chodím na osmičky, plus 5x v měsíci 24h služba, po ní uspávám v privátu (dopoledne) a přijde mi, že po úvodním rozpačitém období, kdy jsme si všichni museli zvyknout, to funguje vlastně snadno. Na kroužky vozím dceru teda spíš já, ale to je proto, že na ně chodí syn mojí kamarádky, tak když děti tvoří nebo běhají, my jdeme na procházku, ale když nemůžu, odveze ji muž. Oba běháme, společně chodíme po horách, vaří (obden, nemáme moc možnost jídla v práci) a uklízí ten, kdo má zrovna čas a chuť. Ale je teda fakt a to je určitě docela game-changer, že máme práci 5 minut autem nebo 25 minut svižné chůze, strávit tolik času dojížděním by se mi hrozně nechtělo, to je hrozně zabitý čas.

95newmommy2020
1. říj 2023

Na rovinu, bude to skvělý. Jen ten čas nabere neskutečný turbo. A plný úvazek je nejlepší.

monaluza
1. říj 2023

@nazka Rozhodně uvažujte o pořízení auta na dojíždění. Podobně jsem dojížděla vlakem před dětmi a nedalo se to vydržet, byla jsem totálně vyřízená, a to jsem měla na starost jen sebe. No a dál rozhoďte sítě ohledně práce v místě, budete toho mít nad hlavu. Aspoň dočasně, než budou děti trochu samoobslužné.

exbordelar
1. říj 2023

@drep ale kdyz ma tatinek stejnou pracovni dobu jako maminka? (7:30-16:00) A kdyz jsou misto jednoho ditete dve/tri deti? A kdyz oba dojizdi do prace hodinu? Tak to neni pohoda ani nahodou. Je to stres a nekoncici shon. Pro oba. Ale spis vice pro tu mamu, protoze ta jeste k tomu musi vyprat pradlo, nakoupit, uvarit, uklidit,… Ano, muze tohle udelat chlap, ale treba aspon ten muj nema na tyto cinnosti absolutne bunky (ale zase je skvelej na spoustu jinych cinnosti, ktere ja nemusim). A myslim, ze vetsina chlapu. Takze pro zenskou je proste stres a mazec pracovat na plny uvazek s temito kriteriemi 🤷‍♀️
Ja osobne jsem do plneho uvazku nesla, jsem na polovicni, protoze bych to nezvladla. Resp. odchodit s odpracovat si to svoje jo, ale trpel by tim dost provoz v domacnosti a deti, ptz bych byla vecne v nervu. Priznavam bez muceni.
Ale samozrejme, kdyz clovek musi na plnej, tak se to prezit nejak musi, ale je to shon.

drep
1. říj 2023

@exbordelar ale to je přece přesně ono. My máme podobnou pracovní dobu, když nesloužím, já 7-15:30, muž 6:30-15. A holt se nevymlouvá na absenci buněk (jestli něco nemám já, tak jsou to šůrovací buňky, vařící buňky, žehlicí buňky…) a funguje jako dospělý člověk, táta a partner. A jo, o dojíždění jsem mluvila a mně by to vadilo, proto jsem si vybrala život ve městě se 100000 obyvateli, kde je většina věcí po ruce a v dochozí vzdálenosti, nebo pár minut autem.

kristyn86
1. říj 2023

Ja jsem v breznu nastoupila zpet do prace na plny uvazek po 7 letech. Pri rodicaku jsem nepracovala. Taky statni sprava. Rikala jsem si,ze uvidim,jak to pujde. V nejhorsim bych si proste zkusila zazadat o zkraceny uvazek,i kdyz financne by se mi to moc nevyplatilo. Jedno dite ve skolce,druhe v pripravce. Rano tedy vodi vetsinou do skolky manzel,odpoledne nekdy vyzvedavam ja,nekdy manzel. Krouzky maji deti v ramci skoly,skolky. Vozit nekam bych je casove nezvladla . Ted ma syn nove krouzek,kam ho vozi babicka,kteta letos nastoupila do duchodu. Jinak by ho syn nenavstevoval. Z domova chodim pred 7 a domu ruzne,nekdy v 16,nekdy v 17,nekdy v 18 h. Deti jdou ve 20 h spat. Mezitim vecere,neco malo poklidit (v tydnu delam jen zaklad,jako nadobi do mycky a zbytek jen dle potreby a uklid wc,koupelna,prani pradla atd. o vikendu). Je to mazec,ale detem nevadi,ze jsou dlouho ve skolce,skole. Maji tam kamose,zabavu. V zime jim to bude uplne jedno,ted kdyz je hezky,tak jeste treba vlitneme na nejblizsi hriste na chvilku. Ficak cekam pristi rok s nastupem syna do 1.tridy.

nazka
autor
1. říj 2023

@gbp před dětmi mi dojíždění taky nevadilo, naopak jsem to měla i ráda. Děkuju za milá slova

nazka
autor
1. říj 2023

@exbordelar děkuji, tohohle "rychle" se přesně obávám.. Přesně jsi to vystihla. Částečný ho by mě zachránil, leč řekli, že to není možné.. Ještě to zkusím znovu vyjednat. Děkuji

martinka_33
1. říj 2023

@exbordelar já si tohle pamatuju z dětství, máma nás ráno odvedla (táta chodil dřív nez jsme vstaly), odpoledne utíkala z práce pro me a ségru, cestou se zastavila v obchodě, takže utíkala s taškami s nákupem. Pak celé odpoledne se o nás starala, dala nás spát a kdyz uz jsme lezely v posteli, přišel domu pan inženýr s kufříčkem... Už jak díte jsem vedela, ze takového tátu pro svoje deti nechci.

martinka_33
1. říj 2023

@exbordelar a dodnes se naši nehodnou. Táta tvrdí, že byly potřeba peníze, tak musel chodit dlouho do práce, mama tvrdí, ze se nám vyhýbal, protoze se mu o nás nechtelo starat, pravdu se uz nedozvim 😀

rencinka87
1. říj 2023

@drep to je hodne neobjektivni pohled, ktery bych zrovna od tebe necekala.. Ja mam deti dve, s jednim tatinkem, se kterym jsem 14 let, neporidila jsem si je delenim. Ale muj muz ma narocnou praci (mysleno casove, ne fyzicky), pracuje na vysoke pozici, casto odjizdi na sluzebni cesty, a to samozrejme ne v pravidelnych dopredu urcenych intervalech - malokdy muze mit homeoffice, protoze jeho prace zahrnuje ruzne oficialni osobni schuzky, nekdy pracovni vecere nebo jine aktivity. O vikendech byva doma, ale pres tyden s jeho pomoci proste pocitat nemuzu - kdyz neni na sluzebce, odveze deti do skoly a skolky, ale kdyz je, proste je to na mne. Z prace se vraciva mezi sestou a sedmou, takze nehrozi, ze by deti odpoledne vyzvedl. Je to prace, ktera nas velmi dobre zivi a zaroven - a to je pro me podstatne - ho to bavi, dela ji rad. Cas na sebe nema v podstate zadny - pri jeho pracovnim rozvrhu je rad, kdyz vecer prijde a stravi hodinku, dve s detmi, nez jdou spat. O vikendu si aspon obcas jde treba zabehat nebo na kolo, ale fakt se snazi maximum casu travit s nami.
“Spravne” bych taky mela byt uz i ja v praci, ale celou dobu vymyslim, jak to asi tak udelat a rozhodne vic jak puluvazek nedam, jak bych to asi delala?
Hlidani nemame, respektive ne takoveto - mam babicku, ktera mi vyzvedava deti - vsichni okolo nas pracuji a manzelovi rodice jsou 600km daleko.
Takze neni to vzdycky tak jednoduche a zakladatelku naprosto chapu - ja jsem s detmi rada (i kdyz bych je nekdy nejradeji taky nekomu darovala 😁), a jsem neskutecne vdecna, ze jsem mela tu moznost si je opravdu jako male uzit bez stresu. Ano, muzu pracovat a o deti se muze starat chuva - tak to maji v nekterych rodinach manzelovych kolegu - oba rodice delaji karieru a maji “hodnou slecnu na hlidani” - ja jsem takovou slecnu delala a videla jsem na tech detech, jak strasne by chtely byt s mamou, nez aby vypravely “cizi holce” (i kdyz me mely rady), jak bylo na plavani a co maji za ukol.
Pokud ma jeden z paru takove zamestnani, tak ten druhy vetsinou zustava doma nebo ma max puluvazek, aby s temi detmi taky nekdo byl.
Na manzelovi vidim, jak ho ta prace pohlcuje, at chce nebo ne, jak je kolikrat duchem mimo, protoze v hlave resi nejake prusery, ktere maji a podobne. A nechci, aby takove duchem nepritomne rodice meli kluci oba.

j.a.n.i
1. říj 2023

@martinka_33 Dovolila bych si tipnout spis b) muj tata byl taky ing, stavar, pak i na vedouci funkci, pak založil a vedl firmu s cca 25 zamestnanci a presto byl s vyjimkou obcasnych sluzebnich cest doma kolem 16 hodiny a jeho heslem bylo, ze kdo travi hodiny v praci navic, tak si ji neumi zorganizovat. A když byl doma, tak se nam venoval. A jo, neco na tom je. Nemyslim samozřejmě praci, kde je nutné aby tam nekdo byl a prescasy jsou zaskokem za chybejici, ale v mnoha kde ma kazdy svuj objem prace jo.

nazka
autor
1. říj 2023

@emillyhk díky za povzbuzení, já svoji práci taky mám moc ráda. A máš můj obdiv, jak to zvládáš ☺️

nazka
autor
1. říj 2023

@95newmommy2020 děkuji 😘

martinka_33
1. říj 2023

@j.a.n.i já mu nechci křivdit ☝️ Hlavne ten důvod proc se nám vyhýbal vidim az ted na vnoučatech. On deti pohlídá, kdyz neni máma doma, jak přijde máma, táta mizí 🤔 Kdyz jsou náhodou oba, máma má problém s tátovym stylem péče 🤔 Ale nás nacpal k babičce i kdyz máma doma nebyla a mel nás jednou za uherský rok hlídat 😅 Tam je to celý nejaký divný 🤪

nazka
autor
1. říj 2023

@kristyn86 děkuji za zkušenost. Starší mi nastoupila do první třídy a nepřijde mi to rozdíl oproti školce. Naopak je šťastná, že ve družině nemusí spát. Úkolů moc zatím nemají..

nazka
autor
1. říj 2023

@drep můj muž dělá na směny, které se dozvídá pár dní dopředu. Často odchází z domu ve 3 ráno a vrací se v 16 odpoledne. Není to, že by nechtěl pomoci, ale prostě nemůže.

konidana
1. říj 2023

@monaluza ja bych zas treba nemohla dojizdet autem. Casova uspora hmmm 45 min misto 60 az 70, ale tech nervu pri rizeni. Kolony, provoz, diky, ale to po ranu fakt nechci. Radsi se hodinu jeste vyspim ve vlaku. A po financni strance to auto a benzin taky nebude moc vyhra😉

konidana
1. říj 2023

@nazka muj zas byl nonstop v praci po-ct. O vikendech jsme byli vsichni spolu. Ale je teda fakt, ze na 1.tridu deti jsem si v praci vymohla, ze se to nejak udelalo, ze jsem ten rok mohla chodit o hodinu pozdeji, aby prvnak nemusel jeste i do ranni druziny. To bych detem neudelala. Vyhoda skoly pak byla v tom, ze uz jsem deti nemusela vyzvedavat a chodily domu z druziny samy a ja dorazila treba pul hodiny po nich. Od skoly jsem tez zavedla, ze krouzky ano, ale proste jen v miste, a takove kam dojdou samy. To mi bohate stacilo 1x tydne vodit skolkace do sportovni pripravky. Jinak mely krouzky bud v ramci skolky nebo v druzine.

eviicka
1. říj 2023

@rencinka87 tvoje situace je úplně jiná než u zakladatelky, @drep spíš reagovala na to, že spousta příspěvků tu byla ve stylu: žena musí navařit, nakoupit, vyzvednout... už můj táta v 80. letech mě uměl vyzvednout a nakupování je v naší rodině také víc doména mužů.

ninive211
1. říj 2023

@nazka Zkusit u muže v práci zatlačit na to, aby se rozvrh směn dozvídám dopředu alespoň 2 týdny? Co dělá za práci, že 3 dny dopředu neví, jakou bude mít směnu? Samozřejmě je výjimka, když v zimě v chřipkové období z 10 zaměstnanců, co má mít směnu, 4 onemocní, tak je potřeba zajistit rychle náhradu, ale jinak? Zkusila bych domluvit alespoň lehce zkrácený úvazek (já mám 7h a zatím si 8h nedovedu představit, popravdě kdyby to šlo, nechasla bych si 7h už nafurt) a uvidíš. Pokud se nemůžeš spolehnout s vyzvedáváním na manžela a ani babičky, tak vracet se z práce v 17 kvůli dětem stejně nebudeš moct. Školky většinou zavírají 16:30, někde i v 16, ve velkých městech se najde školka, co má i do pěti, ale od 4 už tam jsou tak 2, 3 děti a jediná učitelka jednou nohou na cestě domů. Pro prcka, pro kterého bude školka nová, bude extra šok být tam tak dlouho.

ninive211
1. říj 2023

@eviicka I u nás větší nákupy obstarává muž, já mac. cestou ze školy v albertu čerstvé pečivo a šunkou.

irmamala
1. říj 2023

Zvladnes to, uvidis jak nakonec zase objevis vyhody zivota bez deti🙂 A i kdyz s nimi budes travit mene casu, budes si ho o to vic uzivat. Tak to proste byva, ze v tom tydnu je to sama honicka. O to vetsi duvod vymyslet na vikend nejaky super program.

ninive211
1. říj 2023

@exbordelar V týdnu neperu (anebo nacpat v 7 večer prádlo do pracky zabere 3 minuty, pověsit to pak může klidně chlap anebo usuší sušička), teplé večeře nevedeme, na oběd vařím rychlovky, úklid v týdnu jen nezbytné minimum jako pofackovat kuchyň. Tady to, že "ženská musí každý den nakoupit, uvařit, uklidit, vyprat..." je nesmysl. Nákupy se dají dělat velké 1x týdně, příp. koupit denně čerstvé pečivo zabere 10 min.času i s frontou u pokladny. Taky není třeba každý večer strávit 2h úklidem (ale tohle je o prioritách, někoho to vyloženě těší a vyžívá se v denním vytírání a utírání prachu...každého věc, znám lepší způsob trávení času než lítat s hadrem).