Oznámení těhotenství v práci. Mám povinnost to oznámit?

hejducka
28. říj 2022

Zdravím vás a chci se poradit. Mám povinnost v práci oznámit, že jsem těhotná? Na neschopenku jsem šla ze zdravotních důvodu hned na začátku těhotenství. Ještě nemám ani vystavenou průkazku, tak jsem jen řekla že jdu na neschopenku (bez vysvětlení), ale dnes mě kolegyně varovala, že bych to měla oznámit aby mě nevyhodili. Má nějaký vliv jestli jsem na neschopence z důvodu těhotenství, nebo z jjiného důvodu?!

martinka_33
28. říj 2022

A to se na té neschopence nepíše, proč jsi v pracovní neschopnosti? Jestli ne, tak to asi není důležité 🤔
Já jsem tehotenství oznamovala v sedmém měsíci, ale nebyla jsem v pracovní neschopnosti, chodila jsem do práce 😀

syslounek
28. říj 2022

Oznamovací povinnost není, ale je to slušnost. Před koncem prvního trimestru bych však nic neříkala, stát se může cokoliv a nemusí o tom všichni v práci hned vědět.
Vyhodit tě kvůli neoznámení těhotenství nemůžou. Jako těhotnou tě vyhodit nemůžou vůbec (pokud nejsi ve zkušebce).

uzivatelkapetra
28. říj 2022

Oznámila bych klasicky po prvním trimestru, kdyby něco.
Oznámit to asi nemusíš, ale je to vhodné, ať za tebe můžou nabrat náhradu

drep
28. říj 2022

Povinnost nemáš žádnou. Já to podstatným lidem oznámila hned po potvrzení srdeční akce, protože 1) máme velmi dobré vzthy a 2) některé části mé práce nejsou vhodné v těhotenství, tak abychom se o tom pak v akutní situaci nemuseli dohadovat

hejducka
autor
28. říj 2022

@uzivatelkapetra Právě že za mě už vypsali výběrko a kolegyně mi naznačovala, že by na mě mohli zkusit nějaký důvody k vyhazovu aby nemuseli platit mateřskou. Neměla jsem v plánu jít na neschopenku tak brzo, ale bohužel 🤨 A že prý když oznámím, že jsem na neschopence kvůli těhotenství, že už na mě nemůžou. Nechce se mi tomu věřit, šle nerada bych si naběhla 😔

hejducka
autor
28. říj 2022

@syslounek Ne, dělám tam už několik let a na dobu neurčitou, ale prý stačí dva vytýkací dopisy které by mi mohli poslat i při neschopence a mohou mě vyhodit 🤔

sparkles9
28. říj 2022

@hejducka jak platit mateřskou? Zaměstnavatel ti platí prvních 14 dní neschopenky. Mateřskou ani rodičák ne, max. pokud si požádáš, tak dovolenou po mateřské. A obecně, pokud jsi v prac.neschopnosti, tak ti výpověď dát nemůžou.

hejducka
autor
28. říj 2022

@sparkles9 Na to abych měla nárok na mateřskou, tak je ochranná lhůta 270dnů, což mi teď ještě nedá. A pokud se nepletu, tam mateřskou vyplácí zaměstnavatel, ne?!

uzivatelkapetra
28. říj 2022

@hejducka a za co by ti tak dali tu vytýkačku, když jsi na PN? Radši už kolegyni neposlouchej, beztak to tam všem rozkecala.
A píšeš, že tam děláš několik let, o mateřskou se neboj.

hejducka
autor
28. říj 2022

@martinka_33 Já taky nevím v jaké formě to přijde do práce, ale určitě je tam jméno doktora tuším a to už pak není třeba být detektiv 🙄 Minulé těhotenství jsem chodila do práce až do konce, ale teď to bohužel vypadá že bude opačný scénář.

eviicka
28. říj 2022

@hejducka ne mateřskou zaměstnavatel nevyplácí, ale proplácí ušlou dovolenou a to pro nějakou malou firmu může být pár korun navíc v rozpočtu.
Na druhou stranu, pokud je to tak jasné, tak proč to nechceš oznámit?
Já to nadřízené mezi 4 očima řekla v 9. týdnu, zkrátka ze slušnosti a na základě dobrých vztahů.

cuuza
28. říj 2022

Pokud nejsi ve zkušebce, tak není čeho se bát. Vyhodit zaměstnance není zrovna jednoduché a těhotenství bych teda před prvním screeningem v práci oznamovala jen v případě, že bych dělala nějakou nevhodnou práci v těhotenství.

syslounek
28. říj 2022

@hejducka Pokud tě vyhodit chtějí, tak si důvod najdou. Ale jako těhotná jsi zákonem hodně chráněna, i před oficiálním oznámením, ne jen po něm.
I kdyby ti dali výpověď před tím, než sama zjistíš, že si těhotná, pokud jsi tou dobou byla už prokazatelně těhotná (lékařský posudek), musí výpověď stáhnou.

muhehehe
28. říj 2022

O mateřskou se neboj, pokud jsi tam několik let, tak není co řešit (poznámce o 270 dnech v tomto kontextu úplně nerozumím, kdyžtak zkus upřesnit). Každopádně, pokud jsi už ze startu těhotenství na neschopence, tak se fakt nehodí mlžit, je to dost neslušné. Píšeš že je vyhlášené výběrko, tak je to beztak všem jasné, o to víc budeš za trubku. Si to představ z druhé strany, pokud by teda pravý důvod nikdo nevěděl, že budou čekat až vyležíš angínu, a ty nikde měsíc, dva, tři... Pokud by tam neschopenka nebyla, tak si myslím, že není s oznamováním úplně nutné spěchat a stačí to až mine první trimestr.. ale takhle.. a mateřskou fakt nevyplácí zaměstnavatel, takže tuhle motivaci k vyhazovu hoď za hlavu. Pro zaměstnavatele je vopruz jenom to, že musí hledat náhradu a pak ti držet místo.

shirilka
29. říj 2022

@hejducka Já to v šéfce řekla hned po potvrzení těhu, nechala si to pro sebe, kolegové v práci se to dozvěděli až po prvním velkém utz. Šlo mi hlavně o plánování zakázek a taky aby měli opravdu dost času najít za mě náhradu. Jinak zaměstnavatel ti musí držet místo max do 3narozenin dítěte a pokud o to požádáš, tak proplatit nevyčerpanou dovolenou...

pribylovapetra
29. říj 2022

Možná by bylo dobré řešit to šéfem a ne nějakou drbnou kolegyní. Jestli se v práci rozneslo že jsi těhotná, tak jim je jasné, že tam pak nějakou dobu nebudeš. Nějakou dobu trvá než se sežene nový člověk, nějakou dobu před porodem jdeš na MD a čas mezitím je treba zaučit nového. Proč by tě měli hned vyhazovat?

hejducka
autor
29. říj 2022

@syslounek Děkuji 😊 Tvá odpověď mě uklidnila. Co jsem odešla z práce, vše kolem práce mě zneklidňuje a snažím se nenechat si kazit radost z těhotenství ale bohužel vnější vlivy ovlivňují to jak se cítím. Takže děkuji za tvou reakci 👍

hejducka
autor
29. říj 2022

@muhehehe Chápu a děkuji za odpověď. Jen pro info, jsem na neschopence "teprve dva týdny!" ale po tom co jsem napsala do práce že na kontrolu jdu za další 3 týdny se stalo co se stalo a já se začala bát podrazu že strany zaměstnavatele. Tak mě pochopte, že se jen snažím uklidnit 🙏🏻

rencaboch
1. lis 2022

@hejducka tak pokud, už zaměstnavateli docvalo že jsi těhotná a hned jsi na neschopence, tak výběrové řízení i chápu. Tu práci za tebe dlouhodobě někdo dělat bude muset 🤷 Ale nemyslím si že by tě vyhazovali, to u těhotných není tak snadné a navíc pro nadbytečnost třeba nemůžou obsadit stejnou pozici 🤔

markves83
1. lis 2022

@hejducka Já to oznámila na konci prvního trimestru Máme s šéfem dobré vztahy tak mi to přišlo fér aby to věděl Poznat to na mě nebylo ještě dlouho

elennka
1. lis 2022

@hejducka oznamovat se nemusí, ale v rámci dobrých vztahů je dobré říct. Já jsem říkala hned, protože za sebou mám 5 potratů, tak kdybych zůstala ze dne na den doma. Věděla to moje nadřízená a jedna kolegyně, zbytek potom v 12tt, kdy jsem musela jít na pn. Jinak mě nabízeli v praci místo pn full homeoffice.
Pomáhala jsem jim v rámci pn a md z domu s administrativou. Dávala bych si možná pozor na dodržování případných vycházek.. aby neměli důvod...

helcakab
1. lis 2022

@hejducka podle mě je lepší to říct na rovinu, já otehotnela a dostala silenou virozu se zanetem močaku, praktik me nechal doma na neschopence a mezitim se u me objevil jeste vazny zdravotní problém, takze jsem po návratu z neschopenky rekla, ze jsem tehotná a od 10. týdne jsem byla na rizikači, jedna chytrá diskutující tady uvádí, ze dnes baby hned s pocuranym papirkem zustavaji doma, ano bylo pro me prednejsi zdrave dite a doktorka mi rekla, ze v zadnem pripade ve vasem veku a s vasim problemem nepujdete do práce. Takze tak.

eviicka
1. lis 2022

@helcakab ale to, že ty jsi měla zdravotní důvod být doma, neznamená, že jsou i takové, které jsou doma i když jim pořádně nic není a práci nemají složitou.

maxulekapcule
2. lis 2022

Já to oznámila ještě před prvním screeningem, chtěla jsem až po, ale byly tam nějaké indicie k výpovědím, tak jsem to udělala. Nic méně mě vyhodili ihned po skončení MD, po vybrání dovolené

helcakab
2. lis 2022

@eviicka urcite je to pravda, ale na druhou stranu treba dnes mame deti hodne pozde a pro me by stejne bylo prednejsi donosit v klidu zdravé díte...ano znam i takovou, ktera počkala az shrabne vanočni odmeny a den na to šla marodit...vylozene trapné

eviicka
2. lis 2022

@helcakab ten věk si myslím roli nehraje, spíš zdravotní stav celkově - první jsem rodila ve 36, druhé ve 40, mezi dětmi 2 zamlklé těhotenství a rizikové jsem neměla ani jedno. Ale cítila jsem se dobře a neměla žádné komplikace.