Těhotná a nástup do nového zaměstnání

ivcer
4. zář 2021

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu s mojí ,řekla bych, prekérní situací. Zkoušela jsem číst různá fóra a diskuze s tím, že se třeba dozvím víc, ale nejsem o moc moudřejší.
Na konci července mě vyhodili z práce (to bylo trochu složitější, ale měla jsem po zkušebce, smlouva na dobu určitou, pracovala jsem pod agenturou). Vzápětí jsem posílala životopis do jiného zaměstnání, kam mě to už dlouho lákalo. Náplň práce víceméně stejná jako v mé minulé práci, ale za víc peněz, je to větší firma a je tam smlouva na 3 měsíce s možností prodloužení. Zhruba v polovině/ke konci srpna jsem zjistila, že jsem těhotná. Už poměrně dlouho, přišla jsem v 17.týdnu. Myslela jsem, že by se to "nějakým způsobem" dalo udělat, že by mě agentura "vzala zpátky", když to řeknu blbě (ukončení máme napsané že dohodou), ale vůbec nevím jak bych měla postupovat a jestli bych vůbec měla šanci. A vlastně ještě věc druhá.. před pár dny se mi ozvali z té práce, kam jsem posílala životopis hned po vyhazovu a pozvali mě na pohovor. Na jednu stranu jsem strašně ráda, ale na druhou vůbec nevím, jak se k tomu postavit. Když jsem zasílala životopis, o těhotenství jsem ještě nevěděla. Chtěla bych nastoupit a přečkat aspoň zkušebku (i když ani to už nevidím moc reálně, měla bych cca měsíc do porodu), jenže tam je problém i to, že dávají smlouvu na 3 měsíce s možností prodloužení. Takže nejspíš i když bych vydržela ty 3 měsíce, dál už by mi neprodloužili. Ale co se týká z finanční stránky, tak i ten měsíc, dva, co bych tam pracovala, by mi hodně pomohl, jenže co dál. Ve čtvrtek jsem pozvaná na pohovor a nevím, jestli jim o tom říct. Schopná práce jsem, nic tak fyzicky náročného to není, jen za takový měsíc to na mě půjde už hodně poznat, zatím mam menší bříško, které bych ještě skryla (i když nevím jak v případě vstupní prohlídky u lékaře, ten asi není debil že). Švagrová říká ať rozhodně nezatajuji, ať to řeknu, což je samozřejmě vůči zaměstnavateli fér, ale zas si říkám..přijdu, řeknu, že jsem těhotná, tak se můžu s prací rozloučit rovnou. Nebo myslíte, že to pak záleží na zaměstnavateli, jestli je ochoten se domluvit na nějaké byť jen výpomoci? Děkuji moc za reakce.

(Pak asi už jen úřad práce, ale to se taky bojím, aby prošlo, aby mě jako těhotnou vzali, když nikam do práce jako těhotná pravděpodobně pak už nenastoupím).

jipe
4. zář 2021

Můžeš to zkusit, jestlit ě na ty tři měsíce zaměstnají i těhotnou, ale spíš se budou bát, abys nešla na neschopenku. V téhle fázi bych to už fakt netajila. Na ÚP tě vezmou, jen nebudou ztrácet čas tím, že ti budou hledat práci. Zpět do původního zaměstnání tě podle mě fakt nevezmou, to už je pasé, kort když jsi to ukončila dohodou

fouskovi
4. zář 2021

@ivcer určitě netajit,na UP vás určitě vezmou taky jsem tam byla jen si vždycky napsala že nemají vyhovující práci pro těhotnou dala další datum návštěvy a šla jsem

ivcer
autor
4. zář 2021

@jipe děkuji za odpověď. Mně od agentury přišel jen email, že firma semnou ukončuje pracovní poměr. Pak mi zaslali ještě papíry pro úřad práce, kde ale nezaškrtli, že mě vyhodili (I když jsem viděla, že to tam bylo na výběr), ale že to bylo dohodou, i když mi to v podstatě jen oznámili, že končím.

ivcer
autor
4. zář 2021

@fouskovi děkuji moc. Takže na pracáku jste se musela hlásit, I když bylo v podstatě jasné, že nikam nenastoupíte? Já jsem si to ještě zkomplikovala tím, že momentálně žiju cca 300km od trvalého bydliště, takže na úřad se musím přihlásit tam, ale nedovedu si představit, že bych se tam každý měsíc musela jezdit hlásit. Nebo by to byla překážka, že sice bych byla registrovana na ÚP v místě trvalého bydliště, ale žiju v uplne jiném kraji? Změna trvalého bydliště je pro mě momentálně taky komplikací. Achjo, přijdu si fakt v prdeli a lituji, že jsem těhotenství nezjistila ještě v předchozím zaměstnání..:(

konidana
4. zář 2021

@ivcer no pokud to ukonceni pp nebylo dano koncem smlouvy na dobu urcitou a tys v te dobe uz byla tehotna, tak si myslim, ze tam je sance prokazat neplatnost vypovedi. Ale jestli si jim to takto podepsala tak asi smula.
V nove praci bych jim vse vylozila, jestli to je smlouva na 3 mesice tak by bemuseli mit problem s tim, ze tam holt budes jen ty 3 mesice

ivcer
autor
4. zář 2021

@konidana tchýně se o tom pry s někým bavila, nevim teď jestli s nějakou advokátkou nebo někým obyčejným, ale říkala mi něco ve stylu, že když je to smlouva na dobu určitou, těhotenství v tomto případě nehraje roli, ale zajímalo by mě, jestli to tak skutečně je. Jinak dekuji moc. Budu s nimi jednat narovinu, vic nez 3 měsíce už bych asi nedala, termín mam ke konci ledna :/

konidana
4. zář 2021

@ivcer smlouva na dobu urcitou konci uvedenym datem bez ohledu na ostatni okolnosti. Opravdu to tak je. Takze te nevyhodili, proste ti skoncila smlouva. S tim se fakt nic delat neda.

martulka88
4. zář 2021

@ivcer ÚP se nedává dle trvalého pobytu 😉 A jako těhotná můžeš být vedená na ÚP, pokud jsi schopná pracovat a nemáš rizikové těhotenství.

ivcer
autor
4. zář 2021

@konidana mně měla smlouva končit až na konci března 22, jen jsem to myslela tak, ze jsem tam nebyla na neurčito. V papírech, co mi přišly od agentury mam, že z "důvodu organizačních změn u Uživatele". Uživatel byla firma

konidana
4. zář 2021

@ivcer ty organizacni zmeny za to taky schovaj vsecko... ale nejsem v tom zbehla takze ti nereknu, zda to bylo koser.

guliii
4. zář 2021

Je škoda žes to přijala dohodou, kdybys byla vyhozena dostala bys odstupné a měla bys výpovědní lhůtu. Nebo jim podepsat dohodu a trvat na odstupnem. Zbytečně jsi přišla o peníze. Příště je dobré na to dát pozor 😉

j.a.n.i
4. zář 2021

@ivcer Upřímně, pokud dávají smlouvu jen na 3 mesíce, tak bych se nijak nezalamovala s tím jim o tehotenství říkat, prostě nastup a hotovo.

j.a.n.i
4. zář 2021

@guliii Nemusela by dostat odstupné, občas je u smlouvy s agenturou formulace, že se smlouva uzavírá na dobu přidělení k firmě xy a pak skončením toho přidělení končí i smlouva, je to vlastně smlouva na dobu určitou s konce definovaným nějakou událostí, podobně jako třeba smlouva po dobu RD paní XY, tak taky nevíš, kdy se vrátí, ale jak se vrátí, tak ti končí smlouva.

fouskovi
4. zář 2021

@ivcer ano šlo hlavně že jsem byla nahlášena a nemusela si nic platit tak se zkus domluvit přímo na UP že je pro tebe těžké každý měsíc jezdit 300 km jestli by tě vzali tam u vás

ladyanne22
4. zář 2021

@ivcer já bych to už nehrotila, byla jsem v situaci jako ty a šla jsem na ÚP, pokud nastoupíš někam, kam už dlouho chceš, můžou to brát jako podraz a už tě nikdy nevezmou - pokud bys tam chtěla i po mateřské. Na ÚP není problém, nesmíš být jen na neschopence, nějaký peníze taky dostaneš, sice ne moc, ale za chvíli rodíš, tak se zbytečně nestresuj😊

ivcer
autor
4. zář 2021

Děkuji moc za všechny odpovědi. Ještě by mě zajímalo..pritel říkal, že až se malé narodí, bude mít trvalou adresu stejnou jako já, ale nějakou dobu ještě určitě budeme žít tam, kde teď. Nicméně nebude to žádná překážka pro případné úřadování ?(popravdě nevím, co všechno mě čeká, ale vyřizování bude po porodu asi dost).

ladyanne22
8. zář 2021

@ivcer trvalou adresu můžete mít, kde chcete. Všude stejně nabízí adresu pro doručování, pokud je jiná než trvalá. A ohledně miminka akorát pediatr (nejlépe domluvit ještě před porodem), matrika pro rodný list a přihlásit na zdravotní pojišťovně, kde jste pojištěná vy 🙂