Z mateřské na rodičák, jak je to se zbytkem dovolené?

isousek
1. črc 2015

Ahoj holky chci se poradit.Ode dneska jsem na materske a ta mi skonci 12.1.2016.A zajimalo me jak je to z dovolenou za tenhle rok a rekli ze cast mi ji prubezne proplati.Ale ze jak mi skonci 12 materska tak od 13 budu cerpat dovolenou a pak prejdu na rodicak.No popravde sem z toho jelen a vubec to nechapu.To ji muzu vybrat a i mi ji propali?Dokonce sem cetla ze jde vybirat dovolenou a soucasne byt na rodicovske.Ja samozrejme pani porad rikala ze to chci proplatit a ona furt neco ze si to vyberu a tak.No vubec tomu nerozumim tak jestli s timto mate nekdo zkusenost budu moc rada kdyz mi poradite.Preji pekny den.

manelle2
1. črc 2015

@isousek Ahoj,než nastoupíš na rodičák,tak si zažádáš v práci o čerpání dovolenénormálně ji budeš čerpat a samozřejmě Ti jí proplatí.Ale musíš to stihnout než nastoupíš na rodičák,tak s ozvi do zaměstnání tak týden před skončním mateřské 😉

blanka.k
1. črc 2015

@isousek 12.1. ti skončí MD, v práci zavčas požádáš od 13.1. o čerpání dovolené, zároveň na sociálce o čerpání rodič.příspěvku, a až ti skončí dovolená od zaměstnavatele, budeš na rodičovské dovolené. Rod.příspěvěk můžeš čerpat a zároveň mít "mzdu" za dovolenou 😉

isousek
autor
1. črc 2015

Takze od 13.1 budu cerpat dovolenou z prace treba 20 dnu a po skonceni dovolene z prace nastoupim na rodicovskou dovolenou?a to jako vycerpam dovolenou z prace a i mi vsechny ty dny proplati?a jak to jako je ze soucasne muzu cerpat dovolenou z prace a rodicovsky prispevek?

isousek
autor
1. črc 2015

@blanka.k muzete mi to prosim podrobneji vysvetlit napsala sem.tam par otazek co je mi nejasne.Diky moc.

isousek
autor
1. črc 2015

@manelle2 a to muzu cerpat dovolenou z prace a jeste mi ji proplati?tomu nejak nerozimik😯

blanka.k
1. črc 2015

@isousek přeně tak, napřed mat.dovolená, pak dovolená v práci, pak rodičovská dovolená. a jelikož rodičovská dovolená není to stejné jako rod.příspěvěk, tak lze oba čerpat zaráz. Já rodila v květnu, a v říjnu jsem dostala rodičák, dovču od zaměstnavatele (měla jsem asi 30dní za ten i předchozí rok, kteoru jsem nestihla vybrat) a ještě jsem si přivydělávala na živnost 😀 Takže lze čerpat rod.příspěvek a nebýt na rod.dovolené.... Takto to je třeba i u 4letém pobírání rod.příspěvku. RD končí 3.narozeninami dítěte (RD může být u zaměstnavatele max.3letá),ale RP lze pobírat až 4 roky - to jsem měla taky. Dítě ve školce, já si vydělávala na živnost a pobírala do 4 let RP.

blanka.k
1. črc 2015

@isousek A o rod.příspěvěk lze žádat myslím až 3 měsíce zpět, u mě na socce neměli nějaké údaje od zaměstnavatele, a trvalo to dlouho, takže mi to pak v prosinci proplatili vše zpětně, až měli vše, co u žádosti u RP má být. Takže sice jsem tam šla žádat ještě před koncem MD, ale holt úřady - pořád něco chtěly 😅 😀

isousek
autor
1. črc 2015

@blanka.k a kdyz teda vyberu celou dovolenou cca 20 dni tak oni mi ji i proplati tu dovolenou z prace?protoze sem na uctarne rikala ze to chci proplatit a ona ze ano ze behem dvou mesicu mi ji prubezne proplati.Tak tomu nerozumim.A jaky je teda rozdil mezi rod.dovolenou a rod.prispevkem?Vim ze je 220tis.a to zalezi jak si je rozdelim.Ja to chci na 2,5 roku.Diky moc za rady sem z toho jelen🙂

patrusa
1. črc 2015

Dovolena se neproplaci, musite ji vycerpat, takze vam penize prijdou zpetne. Pri cerpani rodicovskeho prispevku si muzete vydelat kokik chcete penez jen do dvou let ditete nesmi byt ve statni skolce dele nez urcuje zakon ( pocet hodin z hlavy nevim). Tudis po skonceni materske nastoupite dovokenou a zaroven muzete cerpat rodicovsky prispevek.

manelle2
1. črc 2015

@isousek Ano 😉 Je to,jako by jsi byla v práci-máš dovolenou a příští měsíc jí máš ve výplate

blanka.k
1. črc 2015

@isousek rod.dovolená = volno v práci, Takže po MD nastoupíte na řádnou dovolenou,i když ve skutečnosti budete doma s mimčem a peníze vám prostě přijdou na účet další měsíc.
rodič.příspěvěk = peníze od sociálky, vyplácí se nezávisle na čerpání rod.dovolené (takže klidně už při "vybírání" si klas.dovolené , či po skončení rod.dovolené

mwkaty
1. črc 2015

@blanka.k. Já jsem to všechno udělala tak, jak říkáte. Koncem MD jsem zažádala o čerpání řádné dovolené, zbylo mi dost dní, a pak jsem jim dala žádost, že po vyčerpání řádné dovolené nastoupím na RD do věku tří let. Ale s účetní jsem měla problém. Prý to takto není, že musím po MD ihned nastoupit na RD a že mi dovču pak proplatí. Já jsem se tedy nenechala, měla jsem zjištěné informace a řekla jsem jí, že to tak nejde, že přece nemůžu čerpat dvě dovolené najednou (řádnou i RD). Ona na mě hnedka, kdo mi to říkal a tak. Pořád mě do toho tlačila. Tak jsem to tam nechala s tím, že si trvám na tom, jak to mám. Dokonce jsem psala jedné mamince tady na Koníkovi, aby mi poradila. Jak mám tohle řešit s účetní, když každá trváme na svém?Mám s ní jít do konfliktu?Nejsem hádavý typ, tak to není jednoduché. Od té doby se neozvala, že to dá na vedení. Už je to víc než 14 dní a MD mi skončila. Tak ji asi budu muset kontaktovat znovu, jak s tou mojí žádostí pokročila. Děkuji 🙂

ladyofshadow
5. zář 2016

ahoj, já to měla tak, že do 20.7.2016 jsem byla na mateřské, pak jsem 21.7.2016 přešla na rodičák a zároveň jsem čerpala z práce dovolenou. za červenec 3 dny a za srpen 23 dní. A paní na sociálce mi právě řekla, že ta moje dovolená z práce nemá vliv na čerpání rodičáku. Takže v září mi přijde platba jak za dovolenou tak i za rodičák od toho 21.07. zpětně. Jsem z Trutnovska 🙂