Zkrácený úvazek, DPP, DPČ. Jak by to bylo?

mari90
10. srp 2022

Zdravím, nedaří se mi bohužel sehnat práci na zkrácený úvazek, ale dost často vidím buď práci na DPP nebo DPČ. Když bych tedy takovou práci vzala budou mi i tak na UP nabízet práci minimálně na ten zkrácený úvazek? Nebo můžu být v evidenci delší dobu a mít jen brigádu. Vůbec se v tom neorientuji. Samozřejmě bych chtěla hlavně těm zkrácený úvazek, ale prostě nemohu sehnat nic a plný úvazek bych a dětmi asi nezvládla

sweetest
10. srp 2022

Počkám na rady, páč řeším to stejné 🙂

plamenek
10. srp 2022

ÚP se Vás bude chtít zbavit - tzn. najít Vám práci na pracovní smlouvu , aby za Vás nemusel platit zdravotní pojištění stát... Při DPP na ÚP nemůžete být evidována /ZP si platíte sama/, pouze při DPČ. To že máte menší děti nebo že chcete pracovat jen na kratší úvazek je vůbec nezajímá, mně se dokonce vysmáli, když jsem řekla, že bych si ráda našla práci na poloviční nebo zkrácený úvazek...

mari90
autor
10. srp 2022

@plamenek no u mě to takto mají uvedeno a vždy mi vyjedou jen práci na zkrácený úvazek, ale toho je tak málo a většinou velká dojezdová vzdálenost. Takže na DPP si vlastně muži vydělat kolik chci, není to nijak omezeno? Chápu to správně?

plamenek
10. srp 2022

No právě, že najít práci na zkrácený či poloviční úvazek rovná se malý zázrak...U DPP je to omezeno nějakou částkou ročně, přesně nevím, odpracovaných hodin 300 za rok u jednoho zaměstnavatele. Ale nemůžete být při ní v evidenci ÚP a platíte si sama zdravotní pojištění.
https://www.euro.cz/light/dohoda-o-provedeni-pr...

alex97
10. srp 2022

DPP výdělek nad 10tis vám budou strhávát socialni a zdravotní a i daně..Máte smlouvu na 300h za rok když to vyčerpáte jdete na DPČ kde si můžete vydělat více peněz ale min jak hlavní úvazek..Výdělek nad 4tis vám strhavaji daně a i zdravotní a sociální..Nebo takhle jsme to měli u nás v práci... Jinak na pracaku se s vámi párát nebudou ...Kamarádku poslali do práce na 1smenu až 50km od domova a bylo jim jedno že doma má 3 děti..A nevlastní ŘP dostala žádanku naštěstí ji nevzali ... Teď dělá ve škole uklizecku ve 27letech a děti se ji smejou ...Protože učitelky vždy jdou kolem ní a řeknou ji když se nebudete učit dopadnete jako takhle slečna.. Bohužel jinou práci si nemůže dovolit

mari90
autor
10. srp 2022

@alex97 někdo výše psal, že bych si u DPP musela platit ZP sama, tak teď nějak nechápu

martt
10. srp 2022

@mari90 Pokud se to nijak nezměnilo tak je Dohoda o provedení práce (DPP) a Dohoda o pracovní činnosti (DPČ). U DPP je výdělek myslim do 10tisic + na 300 hodin ročně tam si musíte platit zdravotní sama. DPČ zpravidla výdělek nad 10tis a zdravotní vám platí zaměstnavatel. U jedné smlouvy můžete být na UP ale výdělek nesmí přesáhnout 4000 tis. Ale jak psala je možné, že se to nějak změnilo

alex97
10. srp 2022

@mari90 My strhvali nad výdělkem 10tis .. Ale když jste na UP tak by jste měla platí ZP

j.a.n.i
10. srp 2022

@alex97 Nemůže být na UP a mít DPP...

magdanaty
10. srp 2022

Asi mimo téma, ale někdy muže byt východiskem začít prave na dohodu a casem se z toho vyklube vic. Já po mateřský vzala praci na DPC na 4hod denne, po roce mi to předělali na HPP 4hod (poloviční uvazek). Teď tam mám HPP a 7hod, což je pro mě idealni a verim ze až budu potrebovat, rozšíří mi to normálně na 8hod;)

ninive211
10. srp 2022

Pokud chceš zůstat v evidenci na ÚP, tak jedině DPČ a výdělky budeš muset dokládat.
Ale snažila bych se si práci najít sama po vlastní ose a na pracák nespolíhat (přes známý rozhodit sítě, na místní FB skupin...), pracák nikdy nic moc kloudnýho nenabízí. Většina firem shání nové zaměstnance spíš po známých svých současných zaměstnanců (na doporučení) nebo přes portály jako je Jobs.cz, Práce.cz...

dearjack
14. srp 2022

@martt To není pravda. Letos jsem na DPČ pracovala 2 měsíce. Nad 3500 kč se odvádí zdravotní a sociální, to zaměstnavatel neplatí. Hranice 10 tisíc je pouze u DPP.

muhehehe
14. srp 2022

Mezi námi děvčaty, když budeš někde pracovat na DPP a vlezeš se do těch 10 000 měsíčně, tak je to pro ÚP naprosto neviditelné, prostě nemá vůbec žádnou možnost jak to zjistit, pokud jim to prostě nesdělíš. Stejně tak někomu kdo zaměstnává na DPP bude asi dost buřt, jestli jsi zároveň na pracáku. Takže košer to úplně není, ale stačí se tím prostě nechlubit.

j.a.n.i
15. srp 2022

@muhehehe jasně, podvadet je prece úplně normální...

muhehehe
15. srp 2022

@j.a.n.i Já bych fakt rozlišovala podle nějakých reálných důsledků. Je to nějaký dočasný stav na pár měsíců.

1) buď bude Mirek Dušín a v takovém případě se na brigádu pravděpodobně vykašle (protože když si to spočítá, asi prostě vyjde líp dřepět doma a brát podporu, než si někde trávit čas přivyděláním pár korun, a značnou část pak uvalit za zdravotní). Takže výsledek - pracák vyplácí podporu

2) brigádu nenahlásí. Výsledek - pracák vyplácí podporu a dotyčná má k tomu pár korun navíc a třeba i hypotetickou šanci pokračovat dál jako zaměstnanec, pokud se na brigádě osvědčí.

S ohledem k tomu, že shání zkrácený úvazek, takže na brigádničení od nevidím do nevidím (a nějaký seriózní výdělek) asi kapacitu nemá, tady vážně chybí možnost 3.

mari90
autor
15. srp 2022

Mám ještě jednu asi úplně hloupou otázku, ale je u něčeho z toho, myslím DPP, či DPČ využívat možnost jako je OČR. Jsem z toho už poměrně nešťastná, protože bych nejraději zkrácený úvazek, ale ten sehnat nemohu a klasický úvazek bych prostě nedala s péčí o děti 😔

j.a.n.i
15. srp 2022

@muhehehe Nojo, je potřeba si ten podvod zdůvodnit...

j.a.n.i
15. srp 2022

@mari90 Ne, ani u DPP ani u DPČ není nárok na OČR, vyjímkou bylo pouze to covidové, tam nějaký speciální nárok byl.

muhehehe
15. srp 2022

@j.a.n.i Za mne tímhle fakt nikdo netrpí, hnít spořádaně doma a brát podporu nevnímám jako lepší z těch dvou možností. Ale třeba i z mojí zkušenosti- hledala jsem brigádnici, našla jsem, a byla fakt dobrá.. a teď ji mám druhým rokem na 0,6 úvazek, prostě mi to za to stálo, i když jsem původně neuvažovala o tom, že na tu pozici budu mít někoho na HPP. Jo, byla tehdy po dobu brigády chvíli na pracáku, žíly mi to fakt nerve. Kdyby dřepěla doma, možná je na tom pracáku doteď.

j.a.n.i
16. srp 2022

@muhehehe Jasne, nikdo tim netrpí, dotycny hezky sedi na up, ma podporu, placene zdravotní a dotycny si v klidku pracuje na dpp a neodvadi do spolecneho ani korunu, jen my ostatní mu hezky platime tu podporu a zdravotní z nasich odvodů. A ne stat neni entita vyrabejici penize, to jsou nase penize a jdou zcela zbytecne na podvodniky a je jedno zda na velke nebo male.