Druhý měsíc těhotenství

Druhý měsíc těhotenství je plný novinek, z nichž tě však ne každá může potěšit. Kromě pozitivního těhotenského testu, prvního ultrazvuku a zjištění, že skutečně budeš brzy mámou, na tebe totiž mohou číhat i nepříjemné těhotenské příznaky. Pojď se podívat, co tě ve druhém měsíci těhotenství zřejmě čeká.

Druhý měsíc těhotenství

Ve druhém měsíci těhotenství většinou žena zjistí, že je těhotná.

Co se děje ve druhém měsíci těhotenství?

  • Druhý měsíc těhotenství začíná 5. týdnem a končí 7. týdnem těhotenství, přičemž v tomto období se hCG hormon ve tvém organismu zvyšuje závratným tempem a nějakou chvíli v tom bude pokračovat.
    • Díky tomu ti vyjde pozitivní těhotenský test56, ale také se vyskytnou příznaky těhotenství, které tě mohou nemálo potrápit. Nejčastěji se jedná o únavu, nevolnost, časté močení a změnu chutí i vnímání vůní.
  • V průběhu druhého měsíce těhotenství je ideální doba pro absolvování první kontroly u gynekologa. Objednej se na ni hned, jak ti vyjde pozitivní těhotenský test, který je nejlepší zkusit, až když se ti pár dní zpozdí menstruace. Vyhneš se tak zkreslenému výsledku a falešné negativitě v případě, že by hladina hCG ve tvém těle nebyla ještě dostatečně vysoká, aby ji zachytil i méně citlivý těhotenský test.
  • U gynekologa tě čeká odběr krve a kontrola ultrazvukem, který se provádí pomocí vaginální sondy. Lékař se podívá, zda se embryo vyvíjí v děloze a vyloučí například mimoděložní těhotenství22, které je pro ženu nesmírně nebezpečné.
  • Přestože je na vykouknutí těhotenského bříška ještě brzy, i ve druhém měsíci můžeš pozorovat, že máš problém dopnout kalhoty nebo sukni. Nejčastěji za vypouklejším bříškem stojí trávicí problémy, ke kterým přispívá zvětšená děloha, protože tlačí na okolní orgány, čímž nejen nepříznivě ovlivňuj jejich fungování, ale také snižuje jejich kapacitu. V tomto měsíci těhotenství se ženy cítí dříve nafouklé a bříško přirovnávají ke zvětšenému bříšku před menstruací.

Přečti si víc o týdnech, které tvoří druhý měsíc těhotenství:


Na co se ve 2. měsíci těhotenství soustředit?

Co jíst v těhotenství?

Stravování v těhotenství je velmi diskutovaným tématem a nastávající maminky mívají ohledně svého jídelníčku spoustu otázek. Avšak místo toho, aby uvažovaly, které potraviny mohou například zhoršovat některé těhotenské příznaky, strachují se spíše o to, zda konkrétní potravina nemůže ohrozit miminko.

Ve skutečnosti je však nápomocné, pokud přihlížejí zejména k sobě, děťátko totiž mohou ohrozit jen hrstkou potravin, u kterých je možný jistý typ nákazy. Jedná se například o syrové maso, syrová vajíčka či nedostatečně omytou zeleninu a ovoce. Raději se tedy zaměř na to, abys stravou pomohla sobě a částečně si ulevila od zácpy, nevolností, bolestí hlavy či únavy.

Obecně je třeba si dát pozor na mastná a pikantní jídla, která mohou zhoršovat pálení žáhy. Zácpě zase předejde jídelníček bohatý na vlákninu. Bolesti hlavy pak může minimalizovat důsledný pitný režim.

Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

Kdy oznámit těhotenství v práci?

Zatím je dobré, aby ses s touto novinkou podělila jen se svým nejbližším okolím a s větším oznamováním ještě počkala. Jen si promysli, kdy svůj nástup na mateřskou sdělíš v práci.

  • Něco jiného ovšem je, jestli vykonáváš zaměstnání, které není vhodné pro těhotnou ženu. V takovém případě by sis měla se zaměstnavatelem popovídat co nejdříve.
    • Týká se to například pracovních pozic, jejichž součástí je zvedání těžkých břemen, manipulace s chemikáliemi či blízký kontakt se zářiči.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.

Na jaké příznaky si dát pozor?

První trimestr je, co se udržení těhotenství týká, rizikový. Avšak místo toho, aby ses bezdůvodně strachovala, raději pozorně vnímej své tělo. Únava, celková slabost a bolesti hlavy jsou v těhotenství běžné, ale rozhodně zbystři, pokud zpozoruješ tyto příznaky:

  • Časté zvracení, jehož důsledkem několik dní neudržíš v žaludku žádné tekutiny ani jídlo.
  • Krvácení z pochvy – i ve druhém měsíci se může objevit tzv. implementační krvácení, které je způsobeno uhnízděním vajíčka v děloze a podobá se spíše jemnému špinění před menstruací. Středně silné až silné krvácení, které má jasně červenou barvu, je však jednoznačným signálem, že bys měla okamžitě vyhledat lékaře.
  • Silná bolest v podbřišku – bolesti v podbřišku se objevují během celého těhotenství, ale jsou-li intenzivní, je třeba, aby se na tebe podíval doktor.

Krvácení v těhotenství

Krvácení v těhotenství dokáže vystrašit každou nastávající maminku. Krvácení se může objevit kdykoliv během těhotenství, častěji to však bývá na začátku gravidity. Není pravidlem, že krvácení musí nutně znamenat problém, ale není jej radno podceňovat, vždy je lepší jej konzultovat s lékařem.

Jaká vyšetření tě v těhotenství čekají?

Zjisti, jaká vyšetření tě v těhotenství čekají. Obzvlášť pro prvorodičku je obtížné zorientovat se v jednotlivých screeninzích. Navíc na množství z nich je třeba se předem objednat. Než tedy budeš čekat na první kopance a rostoucí bříško, zjistíš si více informací o vyšetření v těhotenství. Budeš-li vědět, co tě čeká, lépe si naplánuješ například rozložení pracovních povinností a také se svého gynekologa zeptáš na konkrétní otázky.

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Nezapomínej na svou psychiku

Těhotenství přezkouší nejen fyzické síly, ale bude výzvou také pro tvé nastavení mysli. Strach z toho, co tě čeká, jestli bude miminko v pořádku, fyzický diskomfort, hormonální výkyvy, tloustnutí, nepřeberné množství informací a obava z porodu – to je jen malá část toho, co může v etapách způsobovat úpadek tvých psychických sil.

Se strachem ti mohou pomoci nejen „zkušené kamarádky“, které už doma děťátko mají, ale dobrou volbou je i psycholog, dula či porodní asistentka. A s informačním chaosem zase zatočíš tak, že si budeš dávat pozor, které informace si k sobě připustíš. Vybírej si jen ověřené zdroje a především vše důležité konzultuj se svým lékařem. Součástí každé těhotenské poradny by totiž měl být také rozhovor, který ti nabízí prostor zeptat se na všechno, co tě zajímá.

Stres v těhotenství

Nejčastějším důvodem stresu v těhotenství jsou partnerské neshody, starost o nenarozené miminko nebo finanční situace rodiny. Ženy se mohou v průběhu těhotenství setkat se stresem také v práci nebo při zdravotních komplikacích spojených s těhotenstvím. Pro ženu je důležité stresu nepodlehnout a snažit se vzniklou situaci co nejdříve řešit.


Jak roste miminko?

  • Na konci druhého měsíce bude vážit 1 gram a z velikosti zrnka máku povyroste v této etapě těhotenství do velikosti gumového medvídka.
  • I když je ještě naprosto maličké, jeho tělíčko si projde pořádným vývojem:
    • vyvíjí se jeho pokožka,
    • tvoří se mozkové buňky,
    • začínají se formovat ledviny, střeva a plíce,
    • podstatné změny se dějí i v oblasti páteře a na tvářičce.
  • Nesmírně důležitým milníkem je, že přibližně v 6. týdnu těhotenství mu začíná bít srdíčko, které se pomaličku formuje na komory a síně. A přestože je na pocítění prvních pohybů děťátka ještě brzy, na konci druhého měsíce se už divoce hýbe.

Video: Druhý měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Druhý měsíc těhotenství v číslech

8. týden těhotenství

Druhý měsíc těhotenství je tvořen 5. až 8. týdnem.


Zápis týdnů ve 2. měsíci těhotenství: 5. týden + 0 dní až 8. týden + 6 dní (4tt + 0 až 7tt + 6).


Druhý měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství ve 2. měsíciPočet ukončených dnů těhotenstvíPočet dní do porodu
5. tt (4tt + 0 až 4tt + 6)28 až 34252 až 246
6. tt (5tt + 0 až 5tt + 6)35 až 41245 až 239
7. tt (6tt + 0 až 6tt + 6)42 až 48238 až 232
8. tt (7tt + 0 až 7tt + 6)49 až 55231 až 225

Mohlo by tě také zajímat

První trimestr

Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, přičemž na začátku prvního ve skutečnosti těhotná ještě nejsi. Jak je to možné? Čti dál a vše se dozvíš. Kromě toho ti také prozradíme, co tě v prvním trimestru čeká, jaké projevy těhotenství se mohou objevit a kterými změnami prochází tvoje miminko.

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

CRL plodu

Co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a proč je tento údaj důležitý? Jak souvisí s velikostí a vývojem miminka a kdy tě lékař může poslat na doplňková vyšetření? Pojď s námi najít odpovědi na tyto otázky a také zjistit, jak miminko během těhotenství roste a proč je důležité to v prvních týdnech pečlivě sledovat.


Více na Modrém koníku

  • Zapoj se ve fóru.
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity –⁠ v Poradnách
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5
    • Těhotenský newsletter

<< 1. měsíc těhotenství / 3. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti s druhým měsícem těhotenství

Máš zkušenost s druhým měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce