Prolaps pupečníku

Možná ses už setkala s pojmem „prolaps“ či přepadení pupečníku. Přestože jde o víceméně raritní, ale nesmírně závažnou komplikaci v porodnictví, mnoho nastávajících maminek neví, co si pod prolapsem pupečníku mají představit. K jakému jevu zde tedy dochází a proč je nebezpečný? To se dozvíš v našem článku.

Prolaps pupečníku

Při prolapsu pupečníku je snahou lékařů okamžitě ukončit těhotenství porodem.

Co je pupeční šňůra?

  • Pupeční šňůra neboli pupečník je elastický provazec, který spojuje pupek miminka s placentou. Díky tomu má děťátko v průběhu celého těhotenství zajištěný přísun živin a kyslíku.
  • Pupečníkem procházejí tři důležité cévy, jejichž průtok krve lékař pravidelně sleduje na těhotenských poradnách. Dokonce se kolem 30. týdne těhotenství provádí i speciální vyšetření, tzv. flowmetrie, která se na průtok krve v pupečníku zaměřuje.
  • Přečti si víc důležitých informací, ale i zajímavostí o pupeční šňůře v samostatném článku 👇

Pupeční šňůra

Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.


Co je prolaps pupečníku?

  • Pupeční šňůra se během nekomplikovaného porodu doslova narodí spolu s miminkem – po porodu hlavičky, ramínek a trupu lékaři začínají vidět i pupečník. V případě jeho prolapsu však dochází k předčasnému uvolnění pupečníku do porodních cest a výjimkou není ani to, visí-li ven z těla matky skrze její pochvu před narozením miminka.
  • Nejčastěji prolaps pupečníku nastává po přetržení plodových obalů, tedy laicky řečeno – poté, co ženě začíná odtékat plodová voda. K této závažné komplikaci může dojít před nástupem prvních kontrakcí, tedy v době, kdy se těhotná žena ještě nenachází v porodnici, což samo o sobě zvyšuje nebezpečnost celé situace.
  • V praxi jde o stav, který ohrožuje miminko na životě a žádá si rychlý zásah lékařů a porodního týmu.

Proč je prolaps pupečníku nebezpečný?

  • Jelikož k miminku přes pupečník proudí kromě živin i kyslík, může nastat jeho dušení. Pupečník, který se nachází v porodním kanálu, je totiž stlačený a často i omotaný kolem hlavičky a krku miminka. Průtok v cévách je tak značně omezený, a tím pádem se omezuje i přísun kyslíku k dítěti.

Příčiny prolapsu pupečníku

Přestože může být příčin prolapsu pupečníku celá řada, nastávají i situace, kdy se zpětně nepodaří identifikovat, co ho způsobilo. Každopádně je tento jev nejčastěji spojován s následujícími faktory:

  • Nadměrné množství plodové vody – tzn. polyhydramnion,
  • nízko lokalizovaná vcestná placenta,
  • vícečetné těhotenství,
  • předčasné prasknutí plodových obalů, které je spojené s předčasným odtokem plodové vody,
  • hypotrofie plodu – miminko je menší, než by mělo být,
  • tzv. patologická poloha plodu – například poloha koncem pánevním, šikmá nebo příčná poloha plodu v děloze.

Typy prolapsu pupečníku

  • Skrytý prolaps pupečníku – tzv. naléhání pupečníku – pupeční šňůra1 zašla za hlavičku plodu, která naléhá k vnitřní brance, tedy ke vchodu do porodních cest, ale nezasahuje do porodního kanálu. Nelze ji nahmatat během vaginálního vyšetření a důsledkem toho se skrytý prolaps pupečníku nedá v drtivé většině případů odhalit.
  • Kompletní prolaps pupečníku – pupečník přesahuje do porodních cest a často se nachází viditelně pod pochvou. Nález při vaginálním vyšetření je zjevný a v případě převisu přes pochvu přepadení cítí i těhotná žena.

Postup při prolapsu pupečníku

  • Při prolapsu pupečníku jde miminku o život, proto je nutné rychle jednat. V případě, že k propadnutí pupeční šňůry dojde v domácím prostředí, je potřeba okamžitě vyhledat nejbližší nemocnici nebo si zavolat sanitku.
  • Pokud prolaps nastane v porodnici, lékaři okamžitě zkontrolují životní funkce miminka a přistoupí k porodu – buď vaginální cestou, nebo císařským řezem – nejsou-li porodní cesty dostatečně otevřené. Porod je totiž jediným řešením, jak zabránit udušení plodu.

Mohlo by tě také zajímat

Marginální úpon pupečníku

S marginálním úponem pupeční šňůry se během těhotenství setká přibližně 5 % nastávajících maminek. Tento termín sám o sobě nezní zrovna přívětivě, a tak se mnoho žen, které si ho vyslechnou například v těhotenské poradně, zbytečně vyděsí. Co se pod pojmem marginální úpon pupečníku skrývá a jaké může mít důsledky pro těhotenství či porod?

Nedostatečnost placenty

Nedostatečnost placenty může být způsobena mnoha faktory, avšak ve výsledku vždy vede ke komplikacím, kterých se v těhotenství bojí každá nastávající maminka. Proč nedostatečnost placenty vůbec vzniká a jaké má důsledky? To se dozvíš v našem článku.

Infarkt placenty

Samotný termín „infarkt placenty“ zní nesmírně hrozivě, avšak kupodivu většinou nebezpečný není. Jiné je to však v případě, že infarkt placenty zapříčiní její nedostatečnost. Jaká je mezi těmito dvěma stavy souvislost, co vlastně znamenají a jaké komplikace přinášejí? Pojď si o tom přečíst víc…


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s prolapsem pupečníku

Máš zkušenost s prolapsem pupečníku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce