Streptokok v těhotenství

Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.

Streptokok B v těhotenství

Vyšetření na streptokoka v těhotenství je rychlé a bezbolestné.

Co je streptokok?

Streptokoky tvoří skupinu bakterií a jsou původci různých onemocnění. Podle části těla, kterou napadají, a způsobu přenosu či infikování se dělí na streptokoky skupiny A, B, D a další. Nejznámější je například streptokok skupiny A – Streptococcus pyogenes, který zodpovídá za angínu. Ten se však v těhotenství cíleně nevyhledává.

V těhotenství se u ženy zkoumá přítomnost streptokoka skupiny B (GBS – Group B Streptococcus – proto můžeš pro vyšetření na streptokoka v těhotenství slyšet také názvy GBS vyšetření nebo GBS screening). Jmenovitě jde o bakterii Streptococcus agalactiae, která se vyskytuje v pochvě nebo v konečníku.


Je streptokok skupiny B v těhotenství nebezpečný?

Odpověď zní ano i ne. Ano v případě, že se případný výskyt streptokoka skupiny B nezaznamená, a tudíž ani dále neřeší. Ne v případě, že se v těhotenství20 odhalí a lékaři mohou snadno předejít dalším komplikacím.

Množství bakterií z této skupiny je běžnou součástí vaginální flóry, přičemž nezpůsobují žádné závažné komplikace, a žena tak nepociťuje subjektivní potíže. Problém však nastává v případě jejich přemnožení nebo v těhotenství, kdy mohou být nebezpečné pro miminko, které na rozdíl od maminky ještě nemá vyvinutý imunitní systém. Streptokokem se přitom infikuje při průchodu porodními cestami.

Při přenosu na miminko mohou v jeho organismu vzniknout tyto komplikace: zápal plic, zánět mozkových blan nebo otrava krve, a to v rozmezí několika dní až měsíců od porodu.


Jak probíhá vyšetření na streptokoka?

  • GBS screening se provádí prostřednictvím stěru z pochvy. Je bezbolestný a nehrozí při něm žádné komplikace.
  • Protože infekce streptokokem nejčastěji probíhá bezpříznakově, vyšetření na přítomnost streptokoka skupiny B se nejčastěji provádí v době od 35. do 37. týdne těhotenství. Při dřívější diagnostice hrozí, že se streptokok objeví o pár týdnů později, a jelikož je důležité vědět, zda je žena infikována v době porodu, vyšetření se provádí krátce před jeho očekávaným termínem.
  • Výsledky testu jsou k dispozici do 2 až 3 dnů a lékař je následně zapíše do těhotenské průkazky.

Jak se pozitivní streptokok léčí?

  • Přítomnost streptokoka v těhotenství není důvodem k panice – vyskytne se přibližně ve 20 až 30 procentech případů.

Většinou i v těhotenství probíhá infekce streptokokem bezpříznakově, ale výjimečně může vyústit v zánět dělohy3, plodových obalů či placenty, důsledkem čehož je ve finále ohroženo opět miminko. Tyto raritní případy se řeší léčbou antibiotiky již během těhotenství.

Není-li streptokok přítomen v moči a těhotná žena nemá žádné jiné potíže, léčba se v těhotenství nezahajuje a přistoupí se k ní až pár hodin před porodem.

V čem léčba streptokoka v době porodu spočívá?

Minimálně 3 až 4 hodiny před porodem těhotná žena dostane infuzi, která zajistí přítomnost antibiotik v její krvi. Z ní se antibiotika následně přenesou do placenty a odtud do krve dítěte, které je díky tomu proti nákaze chráněno a při průchodu porodními cestami se streptokokem neinfikuje.


Důležité vědět: Podávání infuzí s antibiotiky platí pouze v případě vaginálního porodu. Pokud je plánovaný císařský řez, případně se musí provést akutně, ženě se antibiotika nepodávají, protože riziko přenosu streptokoka na dítě zde nehrozí.


Video: 9. měsíc a poslední vyšetření v těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Taška do porodnice

Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.

Strach z porodu

Strach z porodu provází během těhotenství mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.


Více nejen o streptokokové infekci na Modrém koníku

  • Zařaď se do tematických skupin
    • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje.
    • Tematické skupiny
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se streptokokem v těhotenství

Máš zkušenost se streptokokem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
denisa_svatba  17. črc 2014

Já se bála a jsem ráda...

Ve 2. těhotenství mi byl zjištěn Streptokok B, již někdy kolem 16. týdne. Dostala jsem na přeléčení antibiotika, ale Streptokok se stale držel. Dostala jsem podruhé antibiotika a opět nezabrala. Věděla jsem tedy, že budu rodit se Streptokokem a upřímně jsem se trošku obávala a to jsem ještě nevěděla, že důvodně.

Mů porod byl překotný, nestihla jsem v porodnici ani přípravu a ani mi nestihla dokapat antibiotiková kapačka proti streptokokovi. Plodová voda mi praskla 100 metrů od porodnice, kde jsem byla ve 38. týdnu na běžné kontrole. Ihned nastoupily takové kontrakce, že jsem zpátky těch 100 metrů došla jen s vypětím všech sil. Hned se šlo na sál a malá byla venku v podstatě behem pár minut.

Hned po porodu jsem dětské doktorce říkala, že mám Streptokoka a že kapačka nebyla. Dětská doktorka jen mávla rukou, že vypadá dobře a má APGAR 10-10-10 a že to není nutné řešit. Nedala jsem se odbýt a stále dokola jsem opakovala, že mám skutečně strach. Aby si doktoři kryli záda a už doktory nechala konečně "žít", udělali po 8 hodinách Vanessce krevní testy. Hned druhý den, jakmile přišly výsledky, mi přišla dětská doktorka říct, že ve výsledcích dceři vyšel začínající zánět a že ji tedy hned napíchli do ruky (později do hlavičky) kanylu pro antibiotika. Hodnoty zánětu prograsivně 2 dny rostly, než začala zabírat antibiotika. Bylo mi řečeno, že je velké štěstí, že se zánět zjistil dříve, než se vůbec objevily jakékoliv příznaky a mohla se léčba nasadit výrazně dříve a předejít zbytečným a možná i hodně nepříjemným, až život ohrožujícím komplikacím.

Takže z důvodu této mé zkušenosti, rozhodně bych Streptokoka bez kapačky při porodu nepodceňovala. Doporučuji nenechat se ani odbýt doktory, jde totiž o vaše dítě a za těch pár kapek krve určitá jistota stojí. Není sice příliš vysoká pravděpodobnost, že se dítě streptokokem nakazí, ale mně osobně v tomto ohledu vadí i male riziko.
16 lidí považuje za užitečné
dzejnyy  6. pro 2013

Nebojte se, neděste se!!

Ženy jsou často na předporodních kurzech streptokokem B hodně strašeny.

Streptokoka B mám a měla jsem u obou dětí/porodů. Nijak se u mě neprojevuje, nenám žádné příznaky ani potíže. První porod byl ve 37. týdnu, neměla jsem výsledky stěrů, takže o tom, že mám streptokoka B, se prostě nevědělo. Nestihli mi naštěstí nic nakapat (stejně by to bylo zbytečné), porod byl velmi rychlý, synek naprosto bez obtíží. Když doktor nic neví, tak to neřeší. Horší je to naopak (ale to je na jiné povídání).

U druhého porodu, ve 40. týdnu, už ale výsledky byly, tak mi sotva stihli kapačku penicilinu nakapat a synek se už taky vyklubal na svět. Ještě bleskověji. Takže určitě ATB do jeho krve nestihla přejít. Takže zbytečnost. Opět byl bez jakýchkoli obtíží. Takže ženky nebojte se, nenechte se vystresovat a důvěřujte si!! ;-) :-)

PS: Ještě jsem si vzpoměla, co mě poměrně překvapilo. 1. těhotenství před dvěma lety mi stěry nabírali klasicky jen z pochvy, ale letos to bylo i z konečníku :-S Nějaká novota (ve FN?), prej se to tak teď dělá...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce