PESA

PESA - perkutánní aspirace tekutiny z epididymis (nadvarlat) (z angl. Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration), je metoda asistované reprodukce24 pro získání spermií k účelu umělého oplodnění (IVF5). Oproti metodám MESA a TESE se nejedná o mikrochirurgickou operaci, zákrok je prováděn pouze za pomoci tenké jehly, která je zavedena přes kůži šourku do nadvarlete a pomocí které je odsát jeho obsah.

Metody odběru spermií

Metoda PESA je velice podobná metodě MESA. Spermie jsou taktéž získávány z nadvarlete, rozdíl ale spočívá v provedení. Zatímco u metody MESA je nutný mikrochirurgický řez do šourku, metodou PESA se tekutina získává punkcí a aspirací (nasátím) spermií přes kůži šourku. Tímto se lze vyhnout již zmíněnému řezu v horním sektoru šourku. Pro svou neinvazivnost (tedy bez nutnosti operačního zákroku) je proto metoda PESA první volbou odběru spermií.

Více o chirurgickém odběru spermií metodou MESA naleznete v samostatném článku MESA.

PESA , podobně jako MESA, se provádí zejména mužům, u kterých byla zjištěna1 nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie), buď v důsledku neprůchodnosti chámovodů nebo nadvarlat.

Azoospermií2 trpí v současnosti přibližně 1-2% mužů, přibližně v polovině případů jsou sice spermie tvořeny ve varlatech, ale jejich transport do chámovodu je zablokován. Tento stav se označuje jako obstrukční azoospermie.

Více informací o nepřítomnosti spermií v ejakulátu naleznete v hlavním článku Azoospermie2.

Nadvarlata a jejich funkce

Nadvarlata jsou úzký párový orgán, probíhající na zadním okraji varlat. Nadvarle je složeno ze tří částí: hlavy, těla a ocasu, který zatáčí v dolním sektoru varlete směrem vzhůru a přechází tak do chámovodu. Tkáň nadvarlat je tvořena lalůčky a kanálky.

Nadvarle lze přirovnat k zásobárně zralých spermií, které jsou tvořeny varlaty. Ejakulací se spermie uvolní a odchází z těla ven, v opačném případě, tedy pokud k jejich odchodu nedojde, se v těle postupně rozloží.

Na tvorbu spermií ve varlatech má vliv hormon testosteron a také folikuly stimulující hormony. Následně spermie putují do nadvarlat, kde postupně dozrávají. Tvorba nových spermií trvá cca 90 dní, z čehož vyplývá, že spermie obsažené v ejakulátu byly vytvořeny před třemi měsíci.

Důvody k provedení PESA

Indikace k zákroku jsou totožné jako u metody MESA. Tento zákrok se provádí za předpokladu, že produkce spermií daného muže je v normě, ale existuje problém v transportu spermií do ejakulátu. Metoda PESA (stejně jako MESA) není vhodná v případech, kdy se jedná o neobstrukční azoospermii.

Předpoklady pro provedení metody PESA:

  • obstrukční azoospermie,
  • poúrazové stavy míchy (neschopnost ejakulace),
  • dysfunkce v procesu ejakulace,
  • retrográdní ejakulace (ejakulací dochází k transportu spermií do močového měchýře, nevyjdou tedy močovou trubicí z těla ven),
  • vasektomie1 (sterilizace),
  • vrozené vady mužského pohlavního ústrojí (např. oboustranná absence chámovodů - tato anomálie se často vyskytuje současně s cystickou fibrózou2).

Vyšetření před výkonem

PESA

  • Mimo krevních a hormonálních testů je vyšetření zaměřeno především na přítomnost varlat, nadvarlat a chámovodu, dále také na velikost, objem a konzistenci těchto orgánů. Varlata menších rozměrů a měkčí konzistence mluví za nižší kvalitu spermií, naopak ztvrdlá nadvarlata a absence chámovodů mohou být známkou možné obstrukce (neprůchodnosti). Za obstrukcí mohou být skryty také abnormality prostaty, proto je zapotřebí před výkonem vyšetřit i tento orgán.
  • Dalším krokem je analýza ejakulátu pro následné potvrzení azoospermie (zjišťuje se počet spermií v ejakulátu). Ejakulát obsahuje mnoho minerálních látek (sodík, vápník,hořčík, zinek), mimo jiné také fruktózu a je lehce zásaditého charakteru, proto nález kyselého pH a menšího množství tekutiny bez obsahu fruktózy, naznačuje obstrukční azoospermii.
  • Běžné je také testování pacientů na HIV a žloutenku typu B a C. V případě pozitivních výsledků na některé z těchto onemocnění nelze získaný vzorek uskladnit a následně použít.

Možné komplikace

  • hematom4,
  • bolestivost,
  • možné poranění varlat a nadvarlat.

Výhody metody PESA

  • tato metoda je rychlejší, než-li metoda MESA,
  • při výkonu není zapotřebí celkové anestezie, zákrok je prováděn pouze za pomoci anestezie lokální,
  • není zapotřebí zkušeností s mikrochirurgií,
  • kvalita spermií odebraných z nadvarlat je vyšší, v porovnání s kvalitou spermií získaných z varlat,
  • nízké náklady,
  • možnost opakování.

Nevýhody

Mezi nevýhody metody PESA patří zejména:

  • proměnlivé výsledky odběru spermií (metodou MESA je získáno zpravidla spermií více),
  • možné komplikace,
  • nevhodnost zákroku pro muže trpící neobstrukční azoospermií,
  • metoda je prováděna tzv. na slepo, bez možné kontroly např. ultrazvukem, což může zapříčinit možné poranění jemných cévek uvnitř nadvarlete. Je-li proces několikrát opakován, zvyšuje se tím pravděpodobnost poškození.

Postup

  • Zákrok se provádí v lokální anestezii.
  • Tenká jehlička se zavede do té části nadvarlete, kde jsou přítomny spermie.
  • Následně se obsah nadvarlete odsaje.
  • Ihned po úspěšném výkonu a kontrole odebraných vzorků jsou spermie použity k metodě ICSI2 - Více o intracytoplasmatické injekci spermií naleznete v samostatném článku ICSI2.

Video (ENG): Metoda PESA

Po výkonu

Díky tomu, že je metoda PESA velmi nenáročná, nijak výrazně pacienta neomezuje. Pacient se může vrátit domů ještě týž den po zákroku. Obnovení běžného života je možné již druhý den.

V případě, že se metodou PESA získat spermie nepodařilo, přistupuje se dále k metodě TESA.

Metoda TESA velmi připomíná metodu TESE. Rozdíl mezi těmito metodami je však zejména v tom, že TESA je zákrok méně invazivní, není nutné jako v případě metody TESE mikrochirurgické operace. Tkáň z varlete se odebírá, stejně jako u PESA, pouze tenkou jehličkou a následnou aspirací (nasátím) spermií, přičemž kvalita odebraných spermií zůstává u obou metod téměř stejná. Proto je vhodná i k terapii neobstrukční azoospermie.

Výhodou metody TESA je především to, že ji lze použít i u pacientů s obstrukční azoospermií, avšak kvalita spermií posouvá tuto metodu až na třetí místo volby, tedy po MESA a PESA. V hodnocení výsledků je metoda TESE dalece v popředí před metodou TESA.

Více o metodě odběru spermií TESE najdete v hlavním článku TESE.

Více o metodě PESA na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.reproductivehealthctr.com/treatments_for_men_pesa.htm
  2. https://web.archive.org/web/20140918192938/http://www.internationalfertilitycentre.com:80/percuta...
  3. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/odber-spermii
  4. https://web.archive.org/web/20131006152909/http://www.regionalfertilityprogram.ca/services-male-f...
  5. Surgical sperm retrieval and its use in infertility treatment

Hodnocení a zkušenosti s PESA

Máš zkušenost s PESA?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce