Pocení

Pocení, odborně nazývané hidróza, je fyziologický proces, který je pro lidské tělo velice důležitý. Jeho hlavním úkolem je především termoregulace. Pocením organismus odvádí teplo, které v něm neustále vzniká, ať už při vyšší fyzické námaze, metabolických procesech nebo ve spánku. Hraje významnou roli při vylučování škodlivin a toxických látek. Pot funguje také jako ochranný filtr proti UV záření.
Pocení

Proces pocení zajišťují potní žlázy, které se nacházejí ve škáře, což je druhá vrstva kůže tvořena výhradně živými buňkami. Aktivita potních žláz je řízena nervovým systémem. V lidském těle se nachází tři až čtyři miliony potních žláz různě umístěných, vyjma rtů, prsních bradavek a vnějších pohlavních orgánů.

Potí se tedy každý člověk a to již od útlého věku, obecně více muži než ženy. Problém nastává ve chvíli, kdy se z běžného pocení stává pocení nadměrné, tzv. hyperhidróza4. Toto onemocnění může být dědičného rázu, nebo také průvodcem nějaké choroby, nejčastěji je to cukrovka2, zvýšená funkce štítné žlázy, dna, obezita, některé druhy nádorů atp. Hypehidróza může být také způsobena hormonálními výkyvy, např. v těhotenství24, menopauze2 nebo pubertě3.

Více v samostatném článku Hyperhidróza4.

Jak běžnému pocení předcházet

Pocení lze předcházet několika způsoby. Hygiena stojí v boji s pocením na prvním místě a měla by být součástí denního rituálu všech lidí. Během letních měsíců je vhodné se sprchovat i několikrát denně. Oděvy by měly být z prodyšných a savých materiálů (nejlépe bavlna nebo len). Osoby, které se potí více, by měly omezit oděvy vyrobené z umělých (syntetických) materiálů. V parných dnech je vhodné využívat klimatizací a větráků a hlavně nezapomínat na přiměřený pitný režim7.

V současnosti jsou i u nás na trhu k dostání speciální oděvy s obsahem koloidního stříbra, které zabraňuje nejen pocení, ale i pachu a navíc léčí plísně.

Dalšími pomocníky v boji mohou být speciálně vytvořené přípravky, které lze rozdělit podle mechanismu:

  • Deodoranty - tyto přípravky pot nezničí, ale dokáží eliminovat zápach, který pocení provází. Jejich nevýhodou je především nízká koncentrace vonných složek, tudíž je zapotřebí několikanásobná aplikace během dne.
  • Antiperspiranty - tyto přípravky jsou naopak založeny na blokaci činnosti potních žláz. Proto stačí pouze jedna aplikace denně, zejména na ta místa, kde se nachází nejvyšší shluky potních žláz, tedy do podpaží a na plosky nohou.
  • Kombinace Anti+Deo - jedná se o přípravky, které kombinují vlastnosti deodorantu a antiperspirantu. Tedy nejen, že osoba voní, ale ještě se i méně potí.

Bylinkami proti pocení

Pocení lze velmi úspěšně redukovat i bez pomoci chemických prostředků:

  • Bylinkové koupele - je možno připravit z dubové kůry, lipového květu a rozmarýnu. Tyto bylinky stahují kožní póry a pomáhají tak zmírnit pocení.
  • Proti pocení nohou - pomáhá lázeň připravená z výtažku dubové kůry nebo přesličky rolní. Postačí dvě až tři aplikace týdně po dobu deseti minut.
  • Na pocení rukou - výborně pomáhá pravidelné popíjení odvaru z šalvěje. Doporučuje se vypít jeden šálek čaje denně po jídle. V odvaru lze také koupat ruce.

Pocení plosek chodidel lze také velmi úspěšně ovlivnit koupelemi s přísadou mořské nebo běžné kuchyňské soli. Na trhu je k dostání i speciální Rochova sůl. Ke zmírnění pocení jsou dále vhodné odvary z třezalky a podbělu.

Další možností redukce pocení je užívání Chlorelly - což je mikroskopická sladkovodní řasa, která po laboratorní úpravě slouží ke zlepšení stavu lidského organismu v mnoha směrech. Jedním z nich je i pocení. Minimální doporučená doba užívání Chlorelly je půl roku.

Více v samostatném článku Chlorella.

Pocení u dětí

Pocení u dětí znepokojuje velkou spoustu rodičů. Mnoho dětí se výrazně potí ve spánku a ráno se pak vzbudí zcela promočené, někdy i včetně polštářku. Pocení u dětí je však poměrně velmi častý jev, kvůli kterému se není třeba znepokojovat, protože v drtivé většině případů se nejedná o nic závažného. Přesto pokud mají rodiče obavy mohou vzít děťátko na prohlídku k lékaři.

Noční pocení dětí

Noční pocení dětí může být způsobeno i menšími chybičkami, které si rodiče neuvědomují. Příčiny mohou být:
Zpocené dítě ve spánku

  • příliš teplé oblečení (pyžamko) nebo zbytečně teplá přikrývka,
  • přetápění pokojíčku nebo místnosti ve které dítko spí6,
  • pití většího množství tekutin před spaním,
  • nebo i oblíbená hračka (např."plyšák") z nevhodného (neprodyšného) materiálu.

Na tyto příčiny se však přijde většinou rychle a velmi lehce se odstraňují.

Nadměrné noční pocení může být také známkou probíhající infekce, horečkou1 nebo vedlejším účinkem aktuálně užívaných léků2. Další příčinou může být stres2, noční můry nebo psychický problém. Dítko by mělo chodit do postýlky v co největší pohodě a dobré náladě. V mnoha případech se jedná o pocení dědičné, stačí se tedy pozorně porozhlédnout v nejbližším příbuzenstvu.

Další příčiny nadměrného pocení u dětí

Někdy stojí za nadměrným pocením dětí nepříliš vyvážený jídelníček a delší dobu trvající nedostatek vitamínu D. Týká-li se to dětí do 3. roku života1, pak by se mohlo jednat o jeden se znaků rozvíjející se křivice, což je závažné onemocnění, které je způsobeno nedostatkem vápníku a vitamínu D.
Dalšími možnými příčinami nadměrného pocení u dětí může být chudokrevnost, počínající alergie nebo porucha štítné žlázy. Mezi velmi vzácná, ale také velice závažná onemocnění patří cystická fibróza2. Toto onemocnění, lidově označováno jako nemoc slaných dětí, je doprovázeno nadměrným pocením, nepříjemným pachem potu a jeho extrémní slaností. Onemocnění je genetického původu a vzniká ve chvíli, kdy mají oba rodiče stejně poškozený gen.

Více v hlavním článku Cystická fibróza2.

Přestože v drtivé většině případů je nadměrné pocení u dětí způsobeno spíše chybičkou v životosprávě, rozhodně jej nelze podceňovat. Pakliže pocení přetrvává navzdory všem změnám v jídelníčku, oblékání, větrání atp., je určitě na místě návštěva lékaře, který dítko vyšetří a popřípadě stanoví přesnou diagnózu a vhodný léčebný postup.

Přípravky proti pocení a děti

Užívání antiperspirantů nebo deodorantů u dětí se důrazně nedoporučuje. Obsažené parfémy v uvedených přípravcích by mohly případně způsobovat alergie, proto je zcela nevhodné a zbytečné takovému vlivu malé děti vystavovat. Zmíněné přípravky je vhodné používat přibližně od puberty, kdy se složení a zápach potu výrazně mění.

Více o pocení na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://nadmerne-poceni.cz/
  2. https://web.archive.org/web/20160121194914/http://protipoceni.cz/chlorella-proti-poceni
  3. http://www.prostezdravi.cz/nadmerne-nocni-poceni-u-deti/
  4. http://www.viviente.cz/proc-se-potime/

Hodnocení a zkušenosti s pocením

Máš zkušenost s pocením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce