Poruchy menstruačního cyklu

Délka standardního menstruačního cyklu je u každé ženy jiná, pohybuje se v rozmezí mezi 21 až 35 dny. Mezi nejčastější poruchy menstruačního cyklu, se kterými se můžete ve vašem cyklu setkat, jsou poruchy rytmu, délky nebo intenzity krvácení a v neposlední řadě také PMS - premenstruační syndrom.

Pokud vás někdy ve vašem životě takové anomálie v cyklu potkají, je třeba hledat příčinu. Ta je obvykle důsledkem psychického vypětí, ale také důsledkem anovulace6, užívání některých léků2, či systémových onemocnění. Po hledání příčiny je třeba anomálie cyklu správně řešit a léčit, protože menstruace je jedním z ukazatelů vašeho celkového zdraví.


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Jak otěhotnět?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
🎞️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná


Menstruační pomůcky
Popis obrázku: Ilustrační fotografie menstruačních pomůcek - mensruační kalíšek a tampón

Proč k poruchám cyklu dochází?

Hormonální antikoncepce

Jedním z důvodů, proč jsou poruchy cyklu u žen tak časté, můžeme hledat v jednom z nejlepších lékařských objevů století a spouštěči sexuální revoluce - hormonální antikoncepci3. Hormonální antikoncepci jsme totiž zvyklé užívat ihned, jakmile dosáhneme patnácti let. Ovšem spolu se zodpovědností za případné rodičovství se dostáváme do bludného kruhu našeho cyklu. Možná jste menstruovala teprve krátce, svému cyklu jste nevěnovala žádnou pozornost a následně jste několik dlouhých let požívala hormonální antikoncepci. Ta z podstaty svého fungování mohla překrývat poruchy cyklu, které vás před tím nenapadly řešit. Problémy s cyklem jste tak pravděpodobně jako většina žen odhalila až ve chvíli, kdy jste hormonální antikoncepci vysadila s přáním, že byste si přála otěhotnět.

Až ve chvíli, kdy si menstruace všímáte, jelikož jí kvůli otěhotnění skutečně potřebujete znát, zjistíte, že nefunguje tak dobře, jak jste si myslela.

Psychické potíže

I bez let uměle vyvolávaného cyklu za pomocí hormonů mohou v životě ženy nastat potíže, které se projevují chybějícím nebo abnormálně fungujícím menstruačním krvácením.

Určitě jste si všimla, že na pravidelnost menstruace má vliv i vaše psychická pohoda. Pokud se někde odrazí velké prožité trauma, období stresu nebo nešťastná událost v rodině, na prvním místě to bude menstruace.

Pokud je taková psychická zátěž dlouhodobá, menstruační cyklus vám na to bude odpovídat stále intenzivněji.

Kvasinka Candida albicans

Kvasinky s námi přirozeně žijí v ústech, trávicím traktu i v našem pohlavním ústrojí zcela v symbióze. Potíž nastává až ve chvíli, kdy se přemnoží, či jste měla oslabenou imunitu2, například vlivem prodělané nemoci či léčbě antibiotiky1.

Kvasinková infekce5, se kterou jste se pravděpodobně za život již setkala, která vyvolává svědění, pálení a hrudkovitý výtok z pochvy, pak má na menstruační cyklus velký vliv. Nejčastěji způsobí, že menstruace zcela vynechá. V případě chronické infekce se pak stává chronickým problémem i potíž s menstruačním cyklem.

Poruchy příjmu potravy a vrcholové sportovkyně

Menstruační cyklus se díky hormonům, které ho řídí, hodně váže na tukové zásoby ve vašem těle. Ženy, které jsou velmi štíhlé až hubené, mají s menstruací potíže nejčastěji. Pokud je zásoba tělesného tuku velmi malá, hormony, které menstruaci řídí, nespolupracují s tělem tak dobře, a výsledkem může být zcela vynechaný menstruační cyklus.

Jak vnímáte svůj cyklus?

Pokud se nezjistí objektivní příčina u vašeho lékaře, zkuste se zaměřit na příčinu ve vaší hlavě - velmi často jsou potíže s cyklem, zejména bolest při menstruaci a premenstruační syndrom, spojená s tím, jak svůj cyklus vnímáte.

Zeptejte se sama sebe, zda pro vás není menstruace otravnou nebo obtěžující a zkuste přístup k ní změnit. Zkuste vnímat svůj cyklus jako součást života, dar, který je pro ženy výsadou a možností, jak mít děti.

I když zrovna po dítěti netoužíte1 nebo už jich máte doma dostatek, menstruaci vnímejte jako obřad, který je součástí vaší ženskosti.

I tak na první pohled banální změnu vnímání cyklu vám může pomoci se bolesti a nepříjemných pocitů během krvácení zmírnit či vymizet.

Jak můžete menstruaci léčit?

Pokud trpíte nějakou poruchou menstruačního cyklu, je třeba pátrat a pojmenovat příčinu. V první řadě se svěřte svému gynekologovi a nechte se řádně vyšetřit.

I na první pohled banální potíže menstruace může způsobovat závažné onemocnění. Pokud plánujete rodinu, byť do vzdálené budoucnosti, řešte potíže s menstruací ihned. Vyhnete se tak stresu, který by vás mohl čekat, až vaše touha po děťátku bude aktuální. Znalost vašeho cyklu je také pro početí dítěte velmi důležitá.

Ruku v ruce s lékařskými vyšetřeními se ale také zamyslete nad svým životním stylem. Mnoho poruch menstruace se totiž ukrývá za psychickými potížemi, které si často ani nemusíte uvědomovat.

S doporučenou léčbou od vašeho lékaře se také můžete obrátit na alternativní či přírodní preparáty. Nejen homeopatie, ale také běžné bylinné přípravky dostupné v lékárnách nebo v prodejnách zdravé výživy1, dokáží menstruační potíže velmi dobře léčit.

Poruchy menstruačního cyklu
Popis obrázku: Ilustrační fotografie ženy s menstruačními potížemi

Nejčastější poruchy menstruačního cyklu

Mezi nejčastější poruchy pak patří nepravidelnost cyklu, chybějící ovulace6 nebo nadměrné krvácení. Mezi moderní poruchy menstruačního cyklu lze počítat i premenstruační syndrom, kterým trpí stále více žen.

Jednotlivé typy poruch mají své názvy a také několik možností, jak je úspěšné léčit.

Premenstruační syndrom

Mezi poruchy cyklu můžeme počítat i premenstruační syndrom, kterým trpí stále více žen. Bolesti prsou2, nadýmání, otékání končetin a podrážděná a plačtivá nálada patří mezi nejčastější potíže, se kterými se ženy svému gynekologovi svěřují.

Mezi jednu z terapií, které na PMS zabírají, je hormonální antikoncepce v režimu, kdy je období před menstruací více řízeno hormony, které potíže tlumí. Bohužel, pokud antikoncepci po terapii na PMS vysadíte, můžete se lehce dostat zpět do bludného kruhu potíží.

Premenstruační syndrom pak lze řešit hlavně z pohledu psychiky. Přehodnoťte svůj vztah k celému cyklu, zamyslete se nad tím, jak svou menstruaci vnímáte.

Více o tom, jak krotit projevy premenstruačního syndromu, si můžete přečíst v článku na téma: PMS2.

Menoragie - silné a dlouhé krvácení

Menoragie je pojmenování pro silné a prodloužené menstruační krvácení, které může trvat i déle než týden.

Celková ztráta krve je více než 80 ml během menstruace - pro představu, běžný tampon normální velikosti nasaje asi 5 ml krve, vložka 5 - 15 ml.

Podle počtu spotřeby vložek nebo tamponů se dá přibližně určit intenzita krvácení. Dobrým pomocníkem pro určení množství krve během cyklu pak mohou být menstruační kalíšky, z nichž můžete objem krve přímo měřit.

Pokud trpíte velkým krvácením, obraťte se na svého gynekologa a požádejte ho o důkladné vyšetření.

Mezi příčiny, které silné krvácení mohou vyvolat, mohou být z gynekologického hlediska myomy3 a polypy děložní sliznice, zvětšení dělohy3, spontánní potrat3, mimoděložní těhotenství22. Silné krvácení může způsobovat i nehormonální nitroděložní tělísko5.

Pokud nenalezne gynekolog příčinu z pohledu svého oboru, je dobré navštívit také endokrinologa či internistu. Ten bude hledat příčinu například v hormonech štítné žlázy, poruchách funkce ledvin nebo jater.

V závislosti na příčině této poruchy se pak nabízí několik způsobů léčby. Gynekolog vám pravděpodobně nabídne užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální terapie v tabletách nebo injekčně. V případě, že objeví potíže přímo v děloze, jako je ochablost dělohy nebo nalezení některých myomů, léčba často spočívá v chirurgickém zákroku.

Pokud nebude nalezena závažná příčina, která by způsobovala nadměrné krvácení, můžete se zkusit obrátit na alternativní metody léčby. Krom využití služeb homeopata, jehož metoda nabízí velké množství prostředků na léčbu cyklu, lze vyzkoušet užívání nějakých bylin. Matka příroda jakožto žena totiž nabízí mnoho bylinek, které vám mohou ulevit. Mezi ně patří například kontryhel5, hluchavka, šalvěj či obyčejný citron. Po dobu silného krvácení je také dobré užívat železo, které velkou ztrátu krve dokáže dobře kompenzovat.

Hypomenorea - slabé a krátké krvácení

Hypomenorea je opakem předchozího problému. Tato porucha se vyznačuje slabým krvácením či jen špiněním, spotřeba vložek nebo tampónů je méně než 2 denně.

Menstruace trvá maximálně 3 dny.

Hypomenorea je znakem nedostatečné činnosti vaječníků v důsledku vývojových anomálií, například při zmenšení sliznice dělohy, po prodělaných hysterektomiích2 nebo po neúplných vypuzeninách sliznice.

Mezi hlavní příčiny pak patří psychické nebo hormonálně podmíněné příčiny. Tato porucha si většinou nevyžaduje žádnou léčbu, skládá se obvykle jen z doporučení na zlepšení stravy a hledání příčiny v psychické rovnováze. Pokud je však potíž spojena s neplodností, léčí se hormonálními přípravky.

Nedostatečnou menstruací se z alternativních metod zabývá zejména Tradiční čínská medicína, která jí vidí jako komplexní problém, který se musí uzdravit.

Metrorhagie - krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus

K metrorhagii se můžete setkat zejména v období klimakteria a po menopauze2. Příčinou může být polyp, zhoubný nádor dělohy, rakovina děložního krčku, krvácení při rozvráceném cyklu, slabé krvácení během ovulace, těsně před nebo po samotné menstruaci. V případě, že u vás nastane silné krvácení mimo menstruace, vyhledejte ihned lékaře.

Polymenorea - zkrácený menstruační cyklus

Polymenorea se projevuje jako menstruační krvácení v intervalech kratších než 25 dní. Příčinou bývá zkrácení folikulární fáze či anovulační krvácení. Polymenorea je pak v závistosti na příčině léčena pomocí hormonálních přípravků.

Menometroragie - nepravidelná menstruace

Menometroragie je název pro častou potíž, kdy menstruace opakovaně přichází v nepravidelných intervalech. I množství a trvání krvácení jsou různé.

Příčiny jsou podobné jako u metrorhagie. Často však můžete najít příčinu této potíže v psychické nerovnováze nebo ve špatném stravováním, například důsledkem diet. Sledujte proto svůj cyklus včetně doby, kdy byste měla mít ovulaci, a zaměřte se na své psychické prožitky i na to, zda tělu dodáváte dostatek živin.

Oligomenorea - prodloužený cyklus

O oligomenoree lze hovořit, pokud je váš cyklus prodloužen na více než 35 dní a rovněž intenzita krvácení je snížena.

Příčinou je nejčastěji scházející ovulace a endokrinní poruchy. Při potvrzování této diagnozy se musí myslet i na opakovaně se objevující časné potraty13, které s touto poruchou mohou souviset. Pokud pro vás není aktuální snažení se o miminko, není nutná žádná terapie farmaceutiky, hledat můžete v přírodních zdrojích.

Pokud chcete rodinu v blízké době založit nebo rozšířit, gynekolog vám může předepsat hormonální přípravky ovlivňující cyklus.

Postkoitální krvácení - krvácení po pohlavním styku

Příčinou této poruchy mohou polypy nebo jiné útvary na děložním čípku (ektopium, ektropium), poševní infekce, ale i rakovina děložního čípku. Proto se v případě, že se u vás krvácení po sexu objevilo nebo objevuje, svěřte svému lékaři a nechce se vyšetřit.

Dysmenorea - bolestivá menstruace

S bolestivou menstruací se ženy setkávají velmi často. Bolest v podbřišku2 se objevuje těsně před začátkem krvácení a obvykle 2 až 3 dny po začátku krvácení mizí.

Bolest je nejčastěji způsobena dlouhotrvající kontrakcí33 dělohy. Mezi příčiny, které mohou bolest vyvolávat, patří nerovnováha vegetativního systému nervové soustavy, vývojové vady, nemoci dělohy, záněty orgánů v pánvi, nádory dělohy, zúžení krčku dělohy, srůsty nebo jizvy v pánevní dutině. V takovýchto případech se potíže řeší medikamentózně nebo operací.

Požádejte vašeho gynekologa o vyšetření, pokud vás bolest trápí tak, že si musíte v prvních dnech menstruace brát léky proti bolesti.

Zároveň s přemýšlením můžete zkusit místo polykání ibalginu i přírodní prostředky, jak bolest zmírnit. Mezi vyzkoušené preparáty patří na prvním místě užívání magnesia, hlavně během prvních dnů krvácení. Nejvhodnější formou je pak magnesiový olej, který se aplikuje přímo na kůži.

Bylinky, které bolest při krvácení zmírňují, lze zakoupit v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou. Zeptejte se tam na kontryhel, heřmánek nebo mateřídoušku.

S bolestí během menstruace vám také může pomoci pohyb. I když se na něj kvůli bolesti asi necítíte, zkuste se přemoci a vyzkoušet například jen svižné procházky nebo jógu. Pomůže také horká sprcha, teplé obklady na podbřišek nebo jemnou masáž v místě bolesti za pomocí bylinkové tinktury.

Amenorea - chybění menstruačního krvácení

Chybějící menstruace se považuje za běžnou do 16 let věku dívky.

Pakliže vaše menstruace vynechá po dobu více jak tří měsíců, může se jednat o amenoreu. Příčinou chybějícího krvácení může být porucha vaječníků, ale i prožitý stres, trauma nebo nedostatečná výživa.

Více informací o amenoree si můžete přečíst v hlavním článku na téma: Amenorea3.

Video: Čaj z řebříčku - na menstruační bolesti, křeče, nepravidelnou menstruaci aj.

Více o poruchách menstruačního cyklu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.zdravie.sk/choroba/23636/menstruacne-bolesti
  2. http://primar.sme.sk/c/4117103/menstruacne-krvacanie-anomalie-pri-menstruacnom-krvacani.html
  3. https://web.archive.org/web/20150708113008/http://www.sexualnyzivot.sk/silna-menstruacia-a-co-s-nou/
  4. http://www.gynda.sk/gynekologia/poruchy-menstruacneho-cyklu
  5. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3726

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/pohár-menstruační-menstruace-období-3155656/
  2. https://pixabay.com/cs/lidé-smutek-obličej-model-děvče-2430065/

Hodnocení a zkušenosti s poruchami menstruačního cyklu

Máš zkušenost s poruchami menstruačního cyklu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jankahlavacova3  22. pro 2019

Kalíšek

Mně pomohl na menstruační problémy až menstruační kalíšek, je to lepší než chemie z vložek. Konkrétně kalíšek Diana z https://menstruacni-pomucky.cz.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce