První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

První pohyby miminka

Pohyby jsou prvním kontaktem mezi rodiči a miminkem.

Pohyby miminka v bříšku

Není žádným tajemstvím, že si maličké ve tvém bříšku žije pořádně divokým životem. 🙂 Pojď se podívat, jaké pohyby postupně napříč celým těhotenstvím provádí:

  • Plavání a hýbání se ze strany na stranu – na začátku těhotenství má miminko dostatek prostoru na to, aby se vrtělo v plodové vodě, a postupně, jak roste, zjišťovalo, jakých pohybů je schopno. Výjimkou nejsou ani kotrmelce.
  • Cucání palečku – maličké si trénuje sací reflex na svých prstech.
  • Hra s pupeční šňůrou – svou zvědavost si uspokojuje i hrou s pupeční šňůrou.
  • Zívání a procvičování mimických svalů – mluvíme-li o pohybech, je potřeba nezapomínat na tvářičku. Děťátko se už ve tvém bříšku naučí zívat, mračit a usmívat se.
  • Kopance a bouchání – výrazné pohyby končetin jsou citelné od pozdější poloviny druhého trimestru a samu tě překvapí, jak silné je tvé děťátko a jaký úder ti dokáže uštědřit.

Jaké pohyby můžeš cítit v jednotlivých trimestrech?

  • Pohyby v 1. trimestru37 – v tomto stádiu těhotenství ještě nejsou citelné žádné pohyby, i přesto, že se miminko v bříšku už divoce hýbe. Stále je však velmi maličké a obklopuje ho tolik plodové vody, že jeho vrtění tlumí.
  • Pohyby ve 2. trimestru17 – poprvé pocítíš pohyb děťátka jako jemné nepatrné žblunknutí. Jak bude druhý trimestr pokračovat, pohyby budou o to výraznější a v závěru se přetaví do kopanců či bouchanců.
  • Pohyby ve 3. trimestru13 – poslední etapa těhotenství je, co se týče pohybů, nejvýraznější. Budeš vnímat nejen to, jak se miminko otáčí, ale stále častěji ti bude dávat pořádně intenzivní kopance do žeber či močového měchýře. V případě, že máš štíhlejší postavu, pohyby budou na bříšku dokonce vidět – jednoduše se ti bude vzdouvat a pohybovat ze strany na stranu.
    • V dřívějším závěru třetího trimestru, kolem 32. až 34. týdne, se však intenzita pohybů začne zmirňovat. Důvodem je fakt, že děťátko bude mít v děloze stále méně prostoru pro pohyb.

Reakce miminka na vnější podněty

Jak bude děťátko růst a budou se mu vyvíjet i smysly, začne postupně více reagovat na podněty z vnějšího prostředí. Konkrétně mohou miminko k pohybu povzbudit tyto jevy a činnosti:

  • Cukr, který přijmeš – sama zpozoruješ, že jakmile sníš větší množství cukru, děťátko se začne v bříšku rychleji hýbat.
  • Fyzická aktivita – výšlap schodů, úklid, rychlejší kroky během procházky – na to všechno bude děťátko reagovat a začne se intenzivněji pohybovat.
  • Tvůj nebo partnerův hlas – některé maminky, které k miminku často promlouvaly, mají zkušenost s tím, že děťátko po čase začalo na jejich hlas reagovat kopáním.
  • Hlasité zvuky – jakmile bude mít maličké vyvinutý sluch, budeš moci vnímat, jak reaguje na náhlé hlasité zvuky. Například když vejdeš do místnosti, kde hraje hlasitá hudba, nezůstane to bez jeho reakce.
  • Ťukání do bříška – určitě jsi už i ty viděla, jak některé maminky povzbuzují děťátko k pohybu tak, že si jemně poťukají po bříšku. Maličké jim zase „klepáním“ odpovídá zpět. 🙂

Kdy ucítíš první pohyby?

Pokud netrpělivě čekáš, kdy konečně poprvé pocítíš, jak se maličké pohnulo, musíš zohlednit několik skutečností. To, kdy jsou první pohyby citelné, totiž závisí na několika faktorech.

Skutečnosti, které ovlivňují vnímání pohybů miminka

  • Počet těhotenství – ženy, které už si těhotenstvím procházejí poněkolikáté, obvykle cítí pohyby miminka dříve než prvorodičky. Je to způsobeno tím, že děložní stěna a vaziva, které ji v pánvi drží, jsou důsledkem předchozího těhotenství oslabeny.
  • Uložení placenty – placenta je orgán, který je až do třetí doby porodní navázán na děložní stěnu. V určitých případech, kdy je placenta uložena vpředu, dokáže tlumit pohyby dítěte.
  • Tuk v břišní oblasti – nadváha nebo obezita mají nepříznivý vliv na pocítění prvních pohybů. Přebytečný tuk totiž vytváří příliš silnou bariéru mezi povrchem bříška a dělohou.

První pohyby v těhotenství u prvorodiček

Prvorodičky si chvilku počkají, než zaznamenají, že se jejich miminko pohnulo. Obecně tento moment nastane kolem 20. týdne těhotenství21, tedy „až“ v pátém měsíci.

První pohyby v dalším těhotenství

Máš už jedno nebo více těhotenstvích za sebou? Tím pádem se můžeš těšit na první pohnutí děťátka o trošku dříve, a to už začátkem druhého trimestru.


Jak rozeznat první pohyby miminka?

  • Mnoho maminek přirovnává první pohyby dítěte k pohybům střev. Jiné zase měly pocit, jako by jim bříškem proplula rybka, a až zpětně si uvědomily, jak velkolepého okamžiku byly právě svědkem.
  • Jakmile tento moment pocítíš poprvé, bude se brzy znovu opakovat, až se z něj stane rutina, která nabývá na intenzitě.

Video: Pohyby miminka a čtvrtý měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Rozdíl mezi pohyby a kopanci + škytání miminka

  • Škytání neboli škytavka miminka v bříšku je nesmírně vtipným a zajímavým jevem. Obecně jde o signál, že se dýchací svaly děťátka správně vyvíjejí. Některá miminka škytají v děloze i polovinu těhotenství, jiná zase méně... a oba případy jsou naprosto v pořádku.
  • Jak vlastně odlišíš škytavku miminka od jeho běžných pohybů?
  • Pohyby miminka jsou v pozdějších etapách těhotenství citelné takříkajíc na ploše celého bříška. V dolní části cítíš jakési vrtění, na boku se ti bříško na chvilku vyboulí a za krátký okamžik můžeš vnímat pohyb i těsně pod tvou bránicí. Jedná se tedy o jakýsi soubor pohybů, jejichž lokalizaci ani rytmus nelze předvídat.
  • Škytavku miminka v bříšku lze popsat jako pulzní jemná škubnutí, která se objevují jen na jednom místě. Některé maminky tento moment popisují, jako by jim v bříšku rytmicky pukaly pukance.

Kdy pohyby miminka signalizují problém?

  • Určitě ti i lékař řekne, že pokud bys ve třetím trimestru zaznamenala změnu frekvence pohybů dítěte, je to signál, abys přišla na kontrolu.
  • Sleduj proto na tyto příznaky:
    • Pohyby miminka nečekaně utichnou – máš-li odsledované, že se děťátko v bříšku pravidelně hýbe a kope v jistou hodinu, ale tentokrát nevnímáš jeho pohyb vůbec, zbystři. Rovněž by pro tebe mělo být signálem, pokud o sobě miminko nedává znát delší dobu a nereaguje pohyby ani na žádné spouštěče – přísun cukru, zvuky, fyzickou aktivitu.
    • Miminko je až příliš neklidné – pokud děťátko bez zjevné příčiny vyvíjí nadměrnou pohybovou aktivitu více než několik desítek minut, může jít o příznak, že se děje ve tvém bříšku něco, co ho může ohrozit. Nadměrné pohyby, mohou být v těch nejhorších případech signálem, že miminko nedostává potřebný přísun kyslíku. V praxi se jedná například o nedostatečnost placenty nebo nedostatek plodové vody.
  • Samozřejmostí je, že o varovný příznak jde jen tehdy, pokud jeho nestandardní pohyby nejsou vyvolány vnějšími faktory, jako jsou sladká jídla, nadměrná fyzická zátěž, hlasitý zvuk atp.

Kdy se miminko v bříšku přetočí?

  • Přetočení miminka hlavičkou dolů je moment, na který čeká každá nastávající maminka v pokročilém stádiu těhotenství. To, zda se děťátko přetočí, nebo ne, totiž ovlivňuje celý průběh porodu a rovněž se nepříznivá poloha miminka často stává indikací pro císařský řez.
  • Přečti si náš samostatný článek o polohách miminka v bříšku 👇

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.


Mohlo by tě také zajímat

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

Obrat vnějšími hmaty

V závěru těhotenství tě může lékař zaskočit zprávou, že se děťátko v děloze stále nepřetočilo a může ti navrhnout tzv. těhotenství. obrat vnějšími hmaty. Proč je ohledně tohoto úkonu tolik mýtů, jak se vlastně provádí a umí jej udělat každý lékař? I na to se, mimo jiné, podíváme v našem článku.

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.


Víc o těhotenství a porodu na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách si píší uživatelky, co mají něco společného – třeba přibližný termín porodu. Poznáš zde tedy ženy, které si právě procházejí stejným životním obdobím jako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradny
    • Zeptej se na cokoliv některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
  • Diskuse
    • Popovídej si nebo jen čti již vzniklý obsah v našich fórech. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelů naší stránky.
    • Příklad diskuze o prvních pohybech miminka: Pohyby v 16. tt. Kdy jste cítily u druhého dítka?

Hodnocení a zkušenosti s prvními pohyby

Máš zkušenost s prvními pohyby?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kesiderka  15. říj 2016

První pohyby prvorodičky

Tak já své první bublinky a šimrání motýlích křídel zažila k mému překvapení již v 15. a 16. týdnu. Zprvu jsem si nebyla jistá, ale doktorka to potvrdila s tím, že jsem dost hubená, proto cítím pohyby již tak brzy. No a první pořádný kopanec, který mě zcela nenechal pochybovat o tom, že malá o sobě chce dát vědět, mě potkal v 17. týdnu, přesně 16+3. Další večer přišla hned sada malých kopanečků s tím, že jeden byl i viditelný okem, jak se mi udělala bublinka na břiše. :D

Zatím jsou však pohyby nepravidelně pozorovatelné. :)
adenka84  1. pro 2015

První pohyby

První pohyby jsem měla s první dcerou od 18. týdne. To jsem prostě už věděla, že je to to pravé ořechové a do konce těhu byly dost silné, ale ne nějak nepříjemné.

U druhé dcery jsem první lehčí pohyby zaznamenala až ve 22. týdnu a bylo to spíše takové chvění než kopanečky. Celé těhotenství byly jen jemňoučké kopanečky, žádné kopance jako v prvním těhu.
bylo to tím, že jsme měla placentu v jiné poloze než u prvního těhu a to na přední straně..
iveta93  12. říj 2015

Bylo to ono?

Ve 22. týdnu se mě doktor ptal, jestli cítím pohyby. Řekla jsem, že ještě ne, i když podežření už jsem měla. Dorazila jsem domů a večer se malá poprvé projevila tak, že jsem si byla konečně jistá, že je to ona.

Popravdě jsem si to moc neužívala. :( Byl to pro mě tak nový pocit, že jsem sebou kolikrát cukla, než mi došlo, že je to moje dítě. Ostatně kolikrát sebou cuknu i teď (34tt).

Pohyby sílily až dosáhly takové intenzity, že je nejen cítím, ale i vidím. Hlavně ve vaně, když si na břicho šplouchám vodu (asi se to prckovi líbí) nikdy mě nezklamala a pořádně si zarochní, když tohle dělám. Jinak pravidelně kope večer když se snažím usnout, případně mi dá dost jasně najevo, když zvolím špatnou polohu ať už v sedě nebo v leže, právě pěkným kopancem a donutí mě polohu změnit. Takže jsem kolikrát ráda když je v klidu. :-)
3 lidé považují za užitečné
mmirunda  12. črc 2015

Čekala jsem docela dlouho

Na první pohyby naší dcery jsem si docela počkala, přestože jsem neměla placentu na přední stěně. Asi to bylo i tím, že jsem celkově prostorově výraznější. Nakonec jsem se dočkala až v 21 tt, kdy jsem si konečně začala být pohyby miminka jistá. Ze začátku to pro mne bylo takové, jakoby mi v břiše projela rybička a zvlnila vodu. Potom pohyby začaly být o něco intenzivnější, ale nikdy to nebyly nějaké šílené kopance do žeber nebo močáku, jak mnohdy čtu. Navíc mi tedy jako většině maminek nepřišly pohyby tak roztomilé. Spíš mi to přišlo nepříjemné a dodnes nevím proč.
2 lidé považují za užitečné
zvargova  9. led 2015

Celkem pozdě

První pohyby jsem cítila asi kolem 22. týdne. Můj gynekolog tvrdil, že u prvorodiček a prostornějších těhulek je to cítit později a měl pravdu, taky jsem je cítila až později, ale jinak do konce těhu pohyby nic moc. Madam asi pořád spala, někomu dítě kope do močáku, do žeber a pod., u nás si hověla nožkou na placentě. :-D
3 lidé považují za užitečné
rituska88  8. led 2015

Ve 20 tt

Jako každá nastávající maminka, i já jsem netrpělivě očekávala, kdy ucítím první pohyby miminka. Už jsem si říkala, že je to nějaké divné, že pořád nic necítím. Byla jsem už 19+1, když jsem ucítila malinké zašimrání, ale vůbec jsem si nebyla jistá, jestli už je to ono. Až po pár dnech byly pohyby zřetelnější a po dalších třech týdnech už cítil prckovy pohyby i tatínek, když mi sáhnul na břicho. :-)
cica78  28. pro 2014

První pohyby u třetího těhu

Tak nějak doufám, že nebudu všem k smíchu, ale jsem si tím jistá! ;-) První zavrnění, jakoby otření se o břišní stěnu, bylo ve 13.týdnu. Prvně jsem si myslela, že jsou to střeva, ale ono se to opakovalo pak už každý den večer, když jsem si lehla a byla úplně v klidu. Teď jsem ve 14.tt a dnes jsem to zaznamenala i dopoledne, prostě se tam maličká vrtí, jsou to lehké doteky přesně v místě dělohy na přední straně. A jelikož je to třetí těhu, tak vím, co cítím. Mimochodem u druhého to bylo v patnáctém, u prvního si to nepamatuju.

Myslím si, že je nás spousta, co to cítí dřív, jen si to neuvědomujeme a měly bychom přehodnotit lékařské studie na toto téma! ;-)
3 lidé považují za užitečné
mumisek01  9. lis 2014

První pohyby

První pohyby našeho prďolky jsem ucítila přesně na konci 20. týdne. No, upřímně řečeno jsem si to uvědomila až po několika dnech, že to asi bylo ono. :-D Sice jsem si tu na MK několikrát přečetla, že to maminky přirovnávají k bublinkám, ale já tehdy spíš podezřívala svoji střevní peristaltiku (diplomaticky řečeno). :-D
3 lidé považují za užitečné
apacheee  7. lis 2014

I prvorodička může cítit pohyby brzy

První pohyby miminka jsem zaznamenala velice brzy, už v 15. tt - tenkrát byly ještě takové jemné. První opravdický a poměrně silný kopanec jsem cítila v 17. tt a manžel zažil pořádný kopanec viditelný okem o týden později. Byla jsem dost štíhlá a navíc jsem měla placentu vzadu - to jsou věci, které lepšímu vnímání pohybů napomáhají. Nicméně mi to téměř nikdo nechtěl věřit :)
3 lidé považují za užitečné
andrejka_86  16. pro 2013

První pohyby když jsme jeli pro postýlku :-)

Byla jsem kolem 17. týdne těhotenství a byli jsme domluveni s manželem, že pojedeme pro postýlku. Čekala jsem na něj v práci, až si mě vyzvedne, koukám z okna a říkám prckovi, že dneska pojedeme pro jeho novou postýlku a jako kdyby mě slyšel, začal si hezky plavat a cítila jsem první bublinky a chvění jakoby motýlích křídel. Viditelné pohyby a vlnění bříška přišlo o pár týdnů později x-)
3 lidé považují za užitečné
mayarengie  2. pro 2013

První citelné a viditelné pohyby

Prvně jsem naši Mili ucítila v 18. týdnu v práci, bylo to jako by mi zevnitř po bříšku běhaly bublinky. Od té doby jsem se těšila až je zase ucítím. Kopanečky sílily každým dnem, ale manžel bohužel neměl štěstí a žádný nestihl, tak nám naše princezna přichystala ve 24. týdnu krásné představení a manžel si vychutnal pohled na hýbající se bříško. O den později ucítil v dlani první kopaneček. Od té doby jsme si takové chvilky užívali každý den :-)
4 lidé považují za užitečné
luckateri  29. lis 2013

Pohyby mrňouska

Jednoznačné pohyby našeho mrňouska jsem cítila někdy kolem 20.týdne jako takové bublání a vrtění se. Je to super pocit, když si uvědomíte, že ve vás vlastně žije malý človíček.

Možná jsem je cítila i dřív, ale nebyla jsem si 100% jistá, zda je to miminko nebo pohyb střev (jak se mění uložení orgánů v břišní dutině, člověk si není jistý).
Já vím, k smíchu, ale možná k tomu přispělo i to, že mám placentu na přední straně dělohy a ta defacto tlumí pohyby, protože je to jako kdyby miminko kopalo do polštáře.
Kamarádky těhulky, co mají placentu na zadní straně dělohy, mi říkaly, že začaly pohyby cítit už dříve.

Nejvíc mě kvůli manželovi bylo líto, že vždy, když jsem mu chtěla ukázat, jak miminko kope, tak po přiložení jeho ruky na mé břicho bylo rázem ticho po pěšině. Nic. Porodní asistentka, ke které chodím cvičit, mě ubezpečila, že to je normální - miminko vyčkává, jestli nebude nějak ohroženo a dělá, že tam není :-) Ale nakonec se manžel taky dočkal a byl překvapen :-)
1 člověk považuje za užitečné
jaja1986  28. lis 2013

Zatracené brambůrky

První pohyby našeho Adámka jsem ucítila jako lehounké bublinky v podbříšku, možná by se dalo přirovnat jako když mi v bříšku plula rybka.
Seděla jsem si takhle na křesílku, chytala první paprsky a cpala se brambůrkami. Soused (starý pán) si moc rád vypravuje a v ten moment, kdy jsem si vkládala do úst další milovanou brambůrku, na mě soused vykoukl za plotem, já jsem se strašně lekla a okamžitě mi brambůrka vlítla tam, kam neměla a kašlala jsem a kašlala, až to konečně povolilo a ta mrcha brambůrka skočila do té správné trubky vedoucí do žaludku :-D
A jak jsem se dala po tom vysilujícím kašli, kdy mi břicho skákalo jako blázen do klidu, najednou jsem to cítila - něco, co jsem nikdy předtím necítila. Bylo to krásné a nikdy na to zaťukání nezapomenu. A od té doby jsem pak Adámka cítila víc a víc.
Takže moje "skoro" udušení vedlo k tomu, že jsem poprvé zaregistrovala, že v bříšku někdo bydlí :-)
2 lidé považují za užitečné
kataol  28. lis 2013

První pohyby u prvního dítěte

Moje zkušenost s prvními pohyby miminka byla o pár týdnů dříve, než se většinou uvádí ve všech článcích. Takové to typické bublání v děloze jsem poprvé postřehla někdy kolem 17. týdne těhotenství. Přiznám se ale, že už dříve, když jsem ležela ve vaně a dlaní si přitlačila na dělohu, tak jsem ucítila malé kopanečky přímo na dlaň už v 16. týdnu těhotenství.

Můj partner měl možnost cítit regulérní kopance ve 20. týdnu těhotenství, kdy se všude uvádí, že v tomto období teprve ucítí pohyby prvorodička. Možná jsme měli to štěstí ucítit pohyby dříve díky tomu, že jsem před těhotenstvím byla velmi štíhlá (to už teď nejsem :)).

Ze začátku byly první pohyby cítit večer kolem sedmé hodiny, později častěji.
Samozřejmě jsem z prvních pohybů byla nadšená a čekala jsem od té doby na každé dceřino kopnutí, v pozdějším stádiu jsem uvítala, když miminko spalo a nechalo mě oddechnout.

Také jsem zkoušela na dělohu svítit silnou baterkou a opravdu se miminko pohybovalo za světlem. Stejně tak reagovalo na hudbu nebo když jsem se hodně hýbala.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce