Šestá nemoc

Mezi nemoce, které dříve nebyly tolik známé patří bezesporu pátá a šestá dětská nemoc. V tomto článku se podíváme na zoubek právě nemoci, která se označuje jako šestá nemoc latinsky roseola infantum. Tato nemoc se nejčastěji objevuje v zimních a jarních měsících. Nemoc může být zaměnitelná se zarděnkami1 nebo spalničkami, jejichž potvrzení lze doložit sérologickým vyšetřením.

Video: "Jak se veselé dítě během pár hodin promění na dítě s horečkami."

rozhovor s dětskou lékařkou: MUDr. Denisou Jaššovou


YouTube Modrý koník

Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ PRVNÍ POMOC nebo co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co je to pátá nemoc a jak ji léčit?


Co je šestá nemoc?

Šestá nemoc (roseola, exantému subitum) je způsobena herpetickým virem HHV-6 (méně často HHV-7). Svůj název nezískala podle viru HHV-6, jak by se někdo mohl domnívat. Název vznikl historicky - roseola infantum byla šestá v pořadí při zatřiďování exantematózních onemocnění. Objevuje se převážně u dětí ve věku do 36 měsíců, přičemž nejčastěji mezi 6. a 18. měsícem. Velmi často se proto můžete setkat i s označením šestá dětská choroba.

Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou. Šestá nemoc zpravidla nemívá těžký průběh, ale i tak její začátek rodiče mnohdy vyděsí. Šestá nemoc je zneklidňuje a oni pak často prochází diskuse na internetu a hledají foto vyrážky, která je pro nemoc naprosto typická.

Šestá nemoc a její inkubační doba

Inkubační doba u šesté nemoci je 5 - 12 dní.

Šestá nemoc, její příznaky a průběh

Prvním projevem nemoci je totiž vysoká horečka1. A to opravdu vysoká kolem 39 - 40 °C. Takže vás čeká asi pár těžších dní a hlavně nocí. Hlavu vzhůru! Zmobilizujte své síly. Zkontrolujte si, zda máte v zásově antipyretika (léky proti teplotě), případně rehydratační roztok, pokud by dítě odmítalo přijímat tekutiny.

Pokud jste dosud neslyšeli o febrilních křečích10, něco si o nich nastudujte a buďte připraveni správně reagovat. První setkání s nimi bývá velmi znepokojující a vědět, co můžete očekávat je v boji s nimi bod pro vás. Ještě se možná ujistěte, zda víte jak správně dávat dítěti zábal proti horečce (více o zábalu v článku horečka1). Pokud je totiž neděláte jak by měly, můžete nadělat více škody než užitku.

Kromě vysoké teploty se děti zdají být většinou zdravé a veselé. Horečka trvá většinou 4 dny. O tom, že vaše dítko trápí šestá nemoc, se dozvíte většinou až v momentě, kdy se objeví skvrnitá vyrážka růžové barvy. Vyrážka se zpravidla objevuje na trupu, krku a horních končetinách. Zhruba po dvou dnech je šestá nemoc pryč a s ní naštěstí i vyrážka (mnohdy také v obličeji).

Kromě vysokých teplot (horeček) a vyrážky mohou šestou nemoc provázet i tyto příznaky:

  • snížená chuť k jídlu
  • průjem1
  • nachlazení
  • ospalost, únava, až apatie

Tato nemoc se objeví velmi rychle a stejně tak rychle i mizí. Maminky si tak po onemocnění šestou nemocí často kladou otázku, kdy mohou dítě znovu pustit do kolektivu či ven. Šestá nemoc ztrácí infekčnost hned po zmizení vyrážky, takže poté již potomka není nutné držet stranou od ostatních dětí.

Šestá nemoc

Šestá nemoc a její infekčnost

Šestá nemoc je vysoce infekční onemocnění, nakažlivost začíná již před projevem nemoci a končí až poté, kdy zcela zmizí vyrážka. Šestá nemoc a její infekční doba trvá kolem 7 dní. Šestá nemoc se přenáší vzdušnou cestou - přenos nemoci je snadný především v dětských kolektivech.

Velice pozitivní je informace, že šestá nemoc se zpravidla neobjevuje opakovaně. Po prodělaném onemocnění totiž tělo vytvoří protilátky, které v lidském organismu přetrvávají doživotně.

Šestá nemoc u dětí

Již výše jsme uvedli, že šestá nemoc bývá společně s pátou nemocí označována převážně jako dětská choroba. Tato nemoc se nejčastěji objevuje u dětí ve věku 6 měsíců až 2 let. Šestá nemoc u starších dětí (nad 4 roky) se objevuje spíše zřídka, stejně jako u dětí mladších 4 měsíců.

Šestá nemoc u miminek

Šestá nemoc u dospělých

Přestože se tato nemoc označuje jako dětská šestá nemoc, může se jí nakazit i dospělý člověk. Pokud vaše děti onemocní právě touto nemocí, počítejte, že se jí můžete nakazit také - šestá nemoc má totiž vysokou nakažlivost.

Šestá dětská choroba (roseola infantum) u dospělých probíhá jako jiné respirační virové onemocnění, bez exantematózních (vyrážkových) projevů, a proto dospělý člověk ani neví, zda překonává chřipku, šestou nemoc nebo jiný typ respirační virózy.

Šestá nemoc a těhotenství

Dětská šestá nemoc samozřejmě může “skolit” i nastávající maminku. Šestá nemoc však naštěstí těhotenství24 většinou neohrozí. Problémem nebývá šestá nemoc jako taková, ale spíše vysoká teplota, která v těhotenství13 není nikdy vítaná. Pokud má žena podezření, že onemocněla šestou dětskou nemocí v době svého těhotenství, měla by vždy svůj stav zkonzultovat s praktickým lékařem, či s ošetřujícím gynekologem.

Šestá nemoc a její léčba

Šestá nemoc jako taková se neléčí, léčba je tedy pouze sympomatická. Mohou se podávat léky2 na snížení vysoké teploty a naprosto nezbytný je dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku. Očkování proti šesté nemoci neexistuje. Podávání antibiotik1 je neopodstatněné, protože se jedná o virové onemocnění.

Šestá nemoc zpravidla probíhá bez komplikací. Pokud se v důsledku vysoké teploty objeví febrilní křeče, je nutné, aby dítě vyšetřil lékař, který zhodnotí jeho stav a po vyšetření určí další postup (tj. zda bude potřebné vykonat neurologické vyšetření, EEG, případně hospitalizace malého pacienta na dětském oddělení, atd.)

Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. http://www.malypacient.cz/pomuzeme/detske-infekcni-nemoci/sesta-nemoc/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Šestá_nemoc
  3. http://www.sestanemoc.cz/sesta-nemoc-a-jeji-prevence

Hodnocení a zkušenosti s šestou nemocí

Máš zkušenost s šestou nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luj89  16. črc 2018

První nemoc - šestá nemoc ;-)

Pár dní po oslavě ročních narozenin dostala dcera šestou nemoc. Nejspíš ji chytila u Dr. na roční prohlídce... Tři dny horečky 38-39,5. Snažila jsem se nesrážet, dokud to dcera zvládala. Jakmile jsem viděla, že jí není dobře, dala jsem čípek Nurofenu. Čtvrtý den bez teplot, bez vyrážky, jen nemohla skoro spát přes den a byla hrozně protivná. Pátý den se osypala, začalo to v obličeji a na ručkách, pokračovalo to do pátého dne i na nožičky a bříško. Šestý den byla ještě taková unavená, ale sedmý den už byla vysmátá :-) . U Dr. jsme ani nebyly.

Nejhorší jsou ty horečky, když třeba ještě nevíte, co dítku je.
1 člověk považuje za užitečné
janina012  30. čer 2017

Šestá nemoc v 8 měsících

Dcera si prošla šestou nemocí bohužel v těch největších vedrech. V neděli měla zvýšenou teplotu, která se vyšplhala až k 38,7 , takže jsme ihned podali Nurofen. Nic jiného jí nebylo, byla veselá, hrála si, normálně jedla. Druhý den opět teploty, byla mrzutá, přestala jíst i pít. Teploty jsme sráželi Nurofenem a Paralenem SUS. Třetí den opět teploty, navštívili jsme doktorku, která radila vyčkat, zda se objeví vyrážka a zachytit moč. Čtvrtý den byla teplota jen mírně zvýšená a začala se objevovat načervenalá vyrážka ve vláskách, na obličeji a na zádech. Mudr. potvrdila šestou nemoc. Dnes je to pátý den, dcera je bez teploty, vyrážka se trochu rozlezla, tak snad se do zítřka ztratí.
prdecek  14. kvě 2017

Šestá nemoc ve 4,5 letech

Starší syn měl z ničeho nic teploty přes 38, nic mu nebylo, trvalo to 3 dny přesně, 2. den jsme byli u dr. ta nic neshledala a 4. den jsem našla vyrážku. Měl ji na hrudníčku a hlavně v oblasti spodního prádla. Tak jsme jeli k dr. znovu a ta nám řekla, že je to šestá nemoc. Že je na ni teda už starý, ale tím, že ji neměl, tak to je ono. A za další dva dny bylo i po vyrážce.

Mladší to nechytil, což mi příjde divné.
2 lidé považují za užitečné
jba  5. lis 2016

Šestá nemoc v 11 měsících

Dceři jeden den stoupala teplota od rána. Začala na 37,5 , odpoledne 38,4 a v noci 40. Nechtěla jíst a pít. Přikládala jsem to také růstu stoliček a dehydrataci. Byl teplý červen.

Zabral Nurofen sirup. Druhý den již teplota klesal pod 38, konzultovala jsem po telefonu s lékařem, zda máme dojít. Nechala nás ještě doma. Začala se objevovat vyrážka. Kolem vlasů na obličeji a na hrudníku a břiše hustě červené pupínky, které byly na omak hrubé jako husí kůže.

Třetí den již bez teplot, vyrážka pomalu bledla. Pro jistotu jsme zajeli k doktorce. Ale opravdu se to nijak neléčí, jen sráží horečka.

Po úplném vyblednutí nám asi měsíc ještě zůstala hrubá husí kůže na hrudníku a břiše. Ale dcera byla asi citlivější, měla i atopický ekzém na zápěstí.
zimkovamonika  1. říj 2016

Šestá nemoc ve 4. měsíci

Dva dny 38.5, průjem celkem velký a po podání paralenu sos teploty 75.5.

Po dvou dnech teploty pryč a na druhý den vyrážky jako krupice asi dva dny a potom to zmizelo, malý je vysmátý a zdravý! :-)
mon_88017  4. kvě 2016

Celkem standardní průběh

U dcery se náhle (sobota večer) objevily vysoké teploty, nechutenství, ospalost, plačtivost. Teplotu jsem srážela Nurofenem, pod 37,5°C jsem se nedostala. V pondělí odpoledne vysoké teploty klesly (37°C), ale pediatra jsem pro jistotu navštívila. Konstatoval, že to bude nějaká nespecifická viróza, doporučil klid na lůžku a kontrolu v případě potřeby.

Ve středu již byla dcera bez teplot, ale tak nějak ne ve své kůži a ve čtvrtek večer se osypala na zádech a na břiše. V pátek ráno jsem tedy jela opět k doktorovi. Říkal, že to vypadá na šestou nemoc, ale že těch kmenů virů, co způsobují teplotu a vyrážku u batolat je velké množství, že to s určitostí stejně říct nejde.

V sobotu vyrážka zmizela, vrátila se nálada a chuť k jídlu a od té doby to bylo ok.
1 člověk považuje za užitečné
iw1984  30. led 2016

Šestá nemoc ve 13-ti měsících

Vysoké horečky jsem přikládala ke klubajícím se horním stoličkám, které se opravdu stále klubou. :-)

Vysoké teploty přes 39 začaly z ničehonic v úterý po odpoledním spánku a odezněly v pátek navečer, tudíž trvaly zmiňované 3 dny. Dávala jsem střídavě čípky, sirup nebo dělala zábaly. V sobotu dopoledne se osypala na bříšku, mírně záda a vzhledem k tomu, že to je dnes, tak doufám, že to nejpozději zítra zmizne. :-)
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  7. led 2016

Eliáškova první nemoc byla "šestá"

Když bylo Elimu 9 měsíců, objevila se naše první nemoc. Zničehonic se objevily velké horečky, ale jinak synovi nic nebylo, byl veselý, hrál si, jen potřeboval častěji spát. 4. den horečky opadly a 6. den se Eli lehce osypal - po jednom dni byl čistý.
stephora  26. lis 2015

Šestá nemoc ve dvou letech

Nás navštívila později, krátce po druhých narozeninách.

1. den ráno vysoká horečka cca 39,5 po odečtu, podala jsem Nurofen čípek, malá odpočívala celé dopoledne jen na sedačce u TV, hodně pila, nic nejedla, bez stolice. Po odpoledním spánku už nebyla tak "odevzdaná", večer kolem půl 7 opět raketový vzestup horečky ke 40st, dostala opět Nurofen čípek. Spala celou noc.

2. den ráno horečka přes 40st, jedna normální stolice, dostává čípek Nurofen a jedeme k MUDr., ta vyšetří a doporučí odchyt moči, pokud horečka neustane, další příznaky nenachází. Nechutenství trvá, ale malá funguje normálně, jen je brzy unavená. Objeví se dvě průjmové stolice a kvůli tomu při večerním nárůstu teploty (tentokrát "jen" na 38,5 ) dostává Paralen SUS sirup. Spí celou noc.

3. den ráno je bez teploty, vysévá se vyrážka - drobné růžovočervené skrvnky nejprve na linii vlasů, později za ušima, na krku, dole na bříšku. Vyrážka se stěhuje, během několika hodin z daného místa mizí. Vrátila se chuť k jídlu, hraje si, je živá, zlobí. Ideální. ;-)

Co bych udělala jinak?
Mnohem pohodlnější je teploměr, co měří na čele/v uchu. My měřili klasicky v zadečku a malou to hodně obtěžovalo, plakala u toho. Doporučuji však koupit nějaký dražší přístroj. My máme tento bezdotykový z Lidlu, dokonce dva, a nefunguje ani jeden.
2 lidé považují za užitečné
xvink  7. dub 2015

Atypický průběh v 15 měsících

Tak si můžeme škrtnout první dětskou nemoc. :-) Ale žádná pohodička to teda nebyla.

Průběh:
1. - 4. den - horečky (až 40,5°) a průjem - mysleli jsme, že je to střevní chřipka, první dva dny byl malý celkem v pohodě, pak už byl vyčerpaný, nechtěl jíst, jen se chovat, spal výhradně na mně;
5. den - ráno se objevila vyrážka (hlavně na bříšku) - identifikovali jsme šestou nemoc, ale horečky pokračují (zase až 40°), průjem mizí, téměř nejí;
6. den - vyrážka po celém těle, horečky trvají;
7. den - bez teploty, vyrážka ustupuje.
1 člověk považuje za užitečné
mykolaapsi  4. lis 2014

Šestá nemoc v 8 měsících

Syn prodělal šestou nemoc v jeho 8 měsících. Průběh byl naprosto ukázkový:

První 3 dny vysoké horečky (až k 39,5) bez žádných jiných příznaků. I tak jsme si pro jistotu zašli k doktorce na CRP. Čtvrtý den horečky ustály a Štěpánek se osypal červenou krupičkou, hlavně na bříšku. Pátý den bylo po nemoci. Horečku jsme sráželi klasicky panadolem / nurofenem.
marie_anna  3. lis 2014

Šestá nemoc po roce věku

Mému synovi šestá nemoc propukla zhruba ve 13 měsících.

Začalo to večerní zvýšenou teplotou, která se vystupňovala do horeček až 40 stupňů, nejvyšší naměřená byla dokonce 40,2. Srážela jsem Nurofenem a Paralenem, čekala jsem vždy do zvýšení kolem 39 stupňů bez odečtu, ale příště budu srážet dříve, horečky takto vystoupaly až příliš vysoko a dítě tím bylo podle mě zbytečně ohroženo. Po třech-čtyřech dnech horečky i teploty klesly a dítě se osypalo drobnými červenými flíčky po těle i po tváři. Nijak děsivě to nevypadalo a velmi rychle to zmizelo - do dvou dnů byl zas fešák.

Nepříjemná byla rekonvalescence, syn byl velmi unavený a proto protivný a v noci se neustále budil, což dříve nebylo běžné. Taky uspávání se stalo bojem. Stav se upravil až několik týdnů po prodělání nemoci.
osicenka  3. lis 2014

Šestá nemoc v 11 měsících

I u nás byl průběh přesně jako podle nějakého "návodu".

Z ničeho nic se objevily vysoké teploty, které v noci stoupaly ke 40 stupňům, nám ale teploty trvaly 4 dny, kdy už jsme raději navštívili lékařku, která konstatovala, že je to chřipka a že máme jen srážet teplotu. O tom, že by to třeba mohla být šestá nemoc vůbec nemluvila. No a 5. den se objevila vyrážka na celém bříšku, která 6. den zase zmizela.

Co nám opravdu hodně usnadnilo život byl čelní bezdotykový teploměr, syn se totiž navzdory vysokým teplotám vůbec nebudil, takže abych ho nemusela budit, ale zároveň mohla kontrolovat, jak vysokou teplotu má, tak tento teploměr nám to usnadnil.
keirra  30. dub 2014

Šestá nemoc v 10 měsících jako podle učebnice

Tak my máme šestou nemoc skoro u konce, dnes ji malá (10 měsíční mimčo) má 5. den.

Průběh byl následující:
1. den - horečka 39 a víc, v noci 40,5, chování úplně normální, jako by bylo dítě zdravé, žádná rýma ani kašel
2. den - horečka 39 a víc, v noci 40,5, malá byla trochu protivná, málo jedla, v noci hodně špatně spala
3. den - ráno ještě 39, pak už jen 38, noc jsme zvládli bez paralenu, malá skoro vůbec nejedla, byla protivná, v noci spala hodně špatně
4. den - ráno ještě 38,5, po paralenu se zpotila a pak už teplota nebyla, odpoledne se objevila malinko kopřivka na bříšku, je bezbarvá, jen pupínky, které jsou vidět proti světlu
5. den - úplně bez teplot, malá trošku jí, pořád chce ale nosit, je protivná, ráno vyrážka trochu zčervenala, pár pupínků šlo na záda, za ouška a na čelo, tváře a spánky. Vypadá to trochu jak potničky nebo novorozenecké akné (aspoň teda u nás).

Uvidíme, kdy vyrážka zmizí. Používali jsme paralenové čípky (ty ale někdy hned vykakala) a sirup (ten jí moc nechutnal), ale stejně to srazilo teplotu tak maximálně o stupeň. V noci u čtyřicítek zábaly na nožičky a ruce. U dr. jsme s tím ani nebyli (začalo jí to o víkendu).
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce