Vaginální výtok

Vaginální výtok trápí čas od času mnoho žen a děvčat. Je důležité zejména včas rozpoznat, zda-li se jedná už o patologický stav. V době ovulace6 nebo menstruace2 se objevuje bělavý či průhledný hlen, spojený s mazlavým výtokem. Tento jev je zcela fyziologická záležitost. Hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici a tím je tělu prospěšný.

Kdy k lékaři

Hlen a výtok barvy žluté, žlutozelené nebo bílé, který může být i hrudkovitý a silně zapáchající, značí zpravidla vaginální infekci, kterou je třeba léčit. Takový výtok mnohdy provází svědění, pálení, zarudnutí pochvy a vnějších genitálií.

Příčiny

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • bakteriální infekce nebo mykóza - nejčastěji se objevuje infekce kvasinková nebo plísňová
  • pohlavně přenosná onemocnění - chlamydie, kapavka
  • dysfunkce pohlavních orgánů - zánět pochvy, zánět dělohy3, poruchy menstruace, samovolný potrat13,
  • hormonální změny - léky2, zejména pak antibiotika1, klimakterium (menopauza)
  • rakovina děložního čípku a dělohy
  • rakovina vaječníků
  • dráždění pohlavích cest - pohlavní styk, pesar, tampón

Při dlouhodobých potížích nebo vedlejších nepříjemných projevech je nutné navštívit gynekologa. Léčba vaginálních infekcí bývá zpravidla antibiotická.

Dále je vhodné změnit intimní kosmetiku a dbát na intimní hygienu, zvolit vhodnou antikoncepci, eliminovat riziko přenosu pohlavních nemocí, používat vhodné lékárenské přípravky prospěšné pro obnovení přirozeného poševního prostředí.

Vaginální výtok v těhotenství

Během těhotenství24 se zvyšuje tvorba hustého cervikálního (děložního) hlenu, který vzniká v krčku dělohy. Jedná se o fyziologický výtok (lat. leukorea), který je obvykle bezbarvý nebo mléčně bílý, s hustší či tekutou konzistencí, a který nezapáchá. Zvýšená tvorba hlenu může být i jeden z příznaků těhotenství105.

Zvýšená přítomnost cervikálního hlenu v těhotenství je způsobena hormonálními změnami. I zde je hlen prospěšný pro udržení přirozeného poševního prostředí a také chrání nastávající maminku i miminko před infekcí. Množství vyprodukovaného hlenu může být nepatrné, ale i hojné. Zejména pak po ránu, kdy je hlen v těle nahromaděný.

Může se stát, že tento jev bude těhotnou ženu značně obtěžovat, je ale nutno podotknout, že jakákoliv samoléčba, vaginální výplachy či krémy s tímto problémem nepomohou. Tvorba hlenu je hormonální záležitost, kterou lze jen stěží ovlivnit. Případné zásahy mohou pouze narušit přirozené vnitřní prostředí a zvýšit riziko infekce. Pomůže častější výměna spodního prádla a používání hygienických vložek.

Vaginální infekce v těhotenství

Barva, zápach a složení výtoku mohou napovědět, že se jedná o vaginální infekci. V případě takového podezření je na místě návštěva gynekologa, který určí příčinu a nasadí vhodnou léčbu. Neléčená infekce může vést k předčasnému odtoku plodové vody2 a tím i k předčasnému porodu20 děťátka.

Ke konci těhotenství si může nastávající maminka zvýšenou tvorbu hlenu snadno splést s únikem plodové vody2. V případě každé nejistoty je vhodná návštěva lékaře, který snadno posoudí, zda-li se skutečně jedná o plodovou vodu. K tomuto je zapotřebí sebou vzít použitou hygienickou vložku, na kterou lékař nanese bromthymolovou modř, která případné stopy plodové vody zbarví do modrozelena. Jedná se o tzv. Temešvaryho reakci.

Více o vaginálním výtoku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://svedeni-vytok-pochvy.nasclovek.cz/
  2. http://www.zahady-zdravi.cz/zdravy-zivot/databaze-pro-zdravi/prvni-pomoc/vytok-z-pochvy
  3. http://www.lekari-online.cz/gynekologie-a-porodnictvi/indikace/zapachajici-vytok-z-pochvy
  4. https://web.archive.org/web/20121211092123/http://tehotenstvipriznaky.cz/priznaky-tehotenstvi/zvy...
  5. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=55&c=316
  6. http://www.rodicka.cz/vytok-v-tehotenstvi-z-pochvy/

Hodnocení a zkušenosti s vaginálním výtokem

Máš zkušenost s vaginálním výtokem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
slecnabezejmenna  26. únor 2017

Neřešila jsem to

Hezký den. Teď je mi 15 let a nabělavým výtokem bez aroma trpím od 12. Ano, někdy to lepí, ale to je z mého pohledu vše co je na tom nepříjemné. Skoro každá ma kamarádka se s tím setkala, je to přirozené, to mi řekl i doktor. Takže to prostě neřeším. :slight_smile::wink:
1 člověk považuje za užitečné
romancam  9. únor 2015

Trápí mě celé těhu

Pro dnešek moje zkušenost s výtokem. Od puberty jsem se s tím prala, ale jelikož jsem věděla, že mi to dělají bazény a nebo změna partnera, tak jsem se tomu vyvarovala, nebo s tím zabojovala. Vždycky stačila jednorázová léčba a byl pokoj.

Ovšem od té doby, co jsem těhu, to je k zbláznění. Výtok je hustší a bílý a pořádně pálí. Jelikož jsem zdravotník, tak jsem hned vyděšená a letím k Mudr., která je v prvních okamžicích optimistická, napíše léky (masti, čípky, globule), jenže to mi je fajn jen po dobu jejich užívání a pak 2-3 dny potom a znovu tu máme pálení. Tak mi mezi léčivy doporučuje pro úpravu pH laktobacily.

Po třech měsících strkání kde čeho se můj stav nijak nelepší a já propadám depresi. Občas mě i napadá, zda to nemám v hlavě, ale Mudr. potvrzuje, že nemám, že nález opravdu každý týden je, naštěstí jen v pochvě a nikam výš nepostupuje a miminko neohrožuje. Nasazuje výplachy a sděluje mi, že ve všech svých pacientkách má už pouze jednu, která bojuje stejně jako já. No, kdo by nebyl už podruhé rád exotem (prvně to byla hospitalizace z urputného zvracení).

Když jsem přišla znovu, udělala stěr a že se jí mé potíže zdají ne jako kvasinky, ale jako laktobacilóza. Nasadila ATB per os a výplach jedlou sodou.

Výplach jedlou sodou dělám dodnes, obden a nemohu si dovolit riskovat dobu prodloužit, jelikož pak už cítím zase lehké pálení. Sex tedy nepřipadá v úvahu, cvičení s Aniballem povoleno (aspoň tohle! - a kdo ví, jak to vůbec půjde).

Pevně věřím, že mě tenhle stav po porodu přejde, jelikož už takhle bojuji skoro půl roku a je to vyčerpávající.

Rada - pokud máte takové pálení, zkuste výplach tou sodou, reaguje to totiž téměř hned! Dělá se to 30-60g jedlé sody na litr. Já si dělám na 250 ml cca 13g s vlažnou vodou, obden. Nemůže to uškodit ničemu, nestojí to majlant, jako všechny ostatní přípravky a když to zabere, tak to není mykóza, ale tahle mrcha. Když to nezabere, tak víc jak 2-3 výplachy bych nedělala.
Všem, které se s tím potýkají přeji pevné nervy!!
mickeyd  6. pro 2013

Výtok v těhotenství a po porodu

Od začátku mého prvního cyklu (11 roků) jsem měla problémy s MS. Ze začtáku to bylo dlouho a měla jsem jen čirý výtok bez zápachu. Postupem času se mi menzes urovnal na cyklus v délce 50 dní. Během toho jsem měla několikrát taktéž čirý výtok bez zápachu.

V 16 letech jsem začala užívat antikoncepci, kdy se mi urovnal cyklus a výtok nadobro zmizel. Při velkých dávkách antibiotik jsem vždy dostala kvasinkovou infekci, kterou jsem následně řešila s gynekologem. Což se stalo párkrát. Byl to vždy bílý, hodně hustý, štíplavý a dosti zapáchající hlen. Nemohla jsem se ani vyčůrat jak to bolelo.

Ve 22 letech jsem otěhotněla a od začátku jsem měla opět dosti hustý, ale čírý hlen bez zápachu. Od asi 25.tt jsem začinala mít nažloutlý výtok s příměsi malého množství krve. Opět hustý, ale bez zápachu. Dle Dr. je to v těhotenství normální a krev mi vysvětloval přiliš prokrvenou sliznici, či co a že je to v pořádku.
Týden před porodem mi začal hlen více houstnout a přišlo mi, že to je jakoby v hučkách. To jsem zjistila a Dr. potvrdil, že mi pomalu odchází hlenová zátka.

Po ukončení šestineděli jsem začala brát HA a výtok byl pryč.

7. měsíců po porodu jsem vysadila HA a nechala vložit nitroděložní nehormonální tělísko.
Od té doby trpím na velké množství hlenu, opět je čirý, řidší, bez zápachu. Po ránu bývá trošku bělavý. Zatím to jsou 2 měsíce co mám tělísko a dle dr. tento výtok bude ještě pár týdnů pokračovat. Může se prý stát, že ten čirý výtok budu mít napořád. Jde o to, že je v pochvě cizí těleso a tím pádem je velké množství výtoku, které chrání vnitřek před infekcí. Tělo stále bere tělisko jako cizí a proto takové reakce. Tak mi to bylo podáno Dr.
3 lidé považují za užitečné
nicolnik  5. pro 2013

Můj příběh na pokračování

Kde začít? Asi tehdy, kdy u mě začal ten výtok, bylo to někdy v období 12-13 let, jsem často trpěla na záněty močového měchýře a holt mi to zůstalo. Podstoupila jsem několik léčebných postupů, od prášků po gely až nějaké výplachy. Vždy to skončilo stejně, měla jsem pokoj max. na měsíc.

Už jsem si myslela, že jsem opravdu vadná a příroda se na mně fakt vyřádila. Nakonec mi byl zjištěn streptokok skupiny B, což je ten, na který se testuje skoro na konci těhotenství. Vůbec nevím, kde jsem ho vzala, ale jelikož je nevyléčitelný, tak mi dole dělá společnost neustále. Proto se musí to prostředí dole furt čistit, samo od sebe, protože zaznamenává přítomnost něčeho, co tam být nemá. Těší mě, že "JE" tak čistotná, ale taky mě nabaví furt chodit s intimkou a to nemluvim v létě, když mám plavky.

Takže ženy, co máte výtok opravdu jen chvilkový, buďte v klidu, já už ho mám cca 8 let skoro pernametně, kromě menstruace, to zase teče něco jiného :D Neuškodí určitě brát vitamíny, poradila bych se s vaším lékařem. A hlavně, rada nad zlato, hygiena je základ všeho. U mě bylo možná to prvotní semínko problému to, že po sexu jsem ne vždy šla na záchod a opláchnout se.

Přeji hodně zdaru při tomto nelítostném boji a ať skončíte VY na té vítězné straně! :-)
1 člověk považuje za užitečné
sarriku  5. pro 2013

Kvůli antikoncepci

Na výtok jsem začala trpět až po těžké angíně kolem 16 let, kdy mi doktorka nasadila antibiotika. Kvůli nim u mě propukla kvasinková infekce. Projevovala se oteklostí zevních genitálií, úporným svěděním a bílým až vodnatých tvarohovitým výtokem. Naštěstí stačila tří denní léčebná kúra pomocí čípků do pochvy bez předpisu z lékárny.

Moje další zkušenost už byla horší. Pár měsíců poté, co jsem začala brát antikoncepci, jsem zaznamenala silnější krémový bílý výtok, které zapáchal hodně kysele. Když ho bylo moc, svědilo to a i můj přítel měl kvůli tomu podráždění. Doktor mi nasadil antibiotika v podobě čípků do pochvy a různé masti. Buď vůbec nic nepomohlo, nebo se stav ještě víc zhoršil. Používala jsem i výplachy, ale nic. Celkově jsem se léčila asi půl roku, i když kvasinky mi nikdy nenašli.

Musela jsem si zapisovat, jaký výtok mám v té které části cyklu, po sexu atd.
Pozorovala jsem, kdy je to horší a kdy se stav zlepšuje.
Potom jsem se rozhodla, že žádné preparáty už brát nebudu. Měla jsem toho dost. Vysadila jsem i antikoncepci a hned další cyklus jsem zaznamenala, že mě žádný výtok už neobtěžuje. Zřejmě byl u mě opravdu problém v ní.
1 člověk považuje za užitečné
verylka  5. pro 2013

Výtok v těhu

Od samého počátku až teď k TP se peru s výtokem.
Prvně čirý, řídký, nezapáchající a teď ke konci bělavý až nažloutlý, opět bez zápachu.
Gynekologem jsem byla uklidněna, že je vše v normálu neb v těhu je to zcela normální jev.
1 člověk považuje za užitečné
redrosse  5. pro 2013

Výtok v těhotenství

Od 2. trimestru jsem měla nezapáchající, bezbarvý výtok a Dr. mě uklidnil, že se nejedná o nic vážného, pouze o zvýšenou sekreci, která je v těhotenství normální. Mám také zkušenost s kvasinkovou infekcí, která se u mě vyskytla na konci těhotenství a projevovala se mírně nažloutlým výtokem a svěděním. Naštěstí je pro miminko neškodná a dá se vyléčit před porodem běžnými metodami (u mě to byly vaginální globule a krém).
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce