Cucání palce

Cucání palce začíná u většiny dětí ještě u maminky v bříšku. Palec si přirozeně najde cestu do dětské pusinky. Některým dětem tam ale zůstane i pár let.

Cucání palce v děloze

Většina dětí začne s cucáním palce už v maminčině bříšku. Literatura se rozchází v přesném určení týdne5, kdy je této aktivity dítě schopné. Většinou se uvádí období kolem 15. týdne těhotenství21.

Podle Streichera je cucání palce v děloze3 důležité pro kojení70 po porodu29 a taky pro rozvoj řeči. Streicher věnoval více než 40 let výzkumu rozvoje řeči a příčinám poruchy řeči. Pomocí ultrazvuku a znaků na kůži zjistí, že ne všechny nenarozené děti si cucají palec. Existují děti, které začínají sát na jiných částech těla (ostatní prsty, prsty na nohou, loket aj.). Podle Streichera děti, které si vytvořily vzor sání s jinou části svého těla, nejsou připravené na úspěšné krmení po narození. Protože jen palec dokáže správně nastavit u dítěte sací a polykací reflex. Špatně vytvořené ústní návyky v děloze i po narození mají podle Streichera i negativní dopad na rozvoj řeči.

Cucání palce

Upřednostňování pravé nebo levé ruky je tradičně považováno za něco, co se dá určit až po narození a většina dětí je vyhraněných okolo věku 4 let. Podle výzkumu, vedeného Petrem Hepperem z Queens University v Belfastu, se ukazuje, že o pravorukosti nebo levorukosti se rozhoduje už v prenatálním vývinu. Upřednostňování ruky zaznamenali už v děloze. Když si děti cucají více palec na pravé ruce, bude pravděpodobně pravák a naopak.

Také podle výzkumu, vedeného Dr. Nadjou Reisslandovou, by mělo být zvýšené dotýkání se spodní části tváře a úst plodu ukazatelem vývoje mozku a zdravého vývinu dítěte v děloze a taky jeho připravenost sociální interakce, samouklidnění se a krmení po narození. Na základě 4D ultrazvukových snímků2 zjistili, že plody v dřívějších stádiích těhotenství se častěji dotýkají horních částí a boků hlavy. V pozdějším stádiu těhotenství se dotýkají spíše spodní části tváře včetně úst. Do 36. týdne těhotenství25 zaznamenali výrazně vyšší podíl plodů, které otevřely ústa před dotykem palce. Což naznačuje, že v pozdějších stádiích těhotenství byly nenarozené děti schopné předvídat pohyb ruky a nereagovaly až na samotný dotek prstu.

Cucaní palce dětmi

Novorozenec7 instinktivně saje všechny předměty v ústech. Jde u něj o tzv. sací reflex, který je nevyhnutelný v závislosti na kojení70. Sání přináší dítěti množství příjemných pocitů, fyzické a emocionální naplnění. Reflex zmizí kolem 4. měsíce3. Po tomto období si může dítě vytvořit alternativní prostředky na zprostředkování těchto příjemných pocitů nebo nadále pokračuje v cucání si palce.

S cucáním palce většina dětí přestane do věku 5-ti let. Některé děti ale pokračují v cucání i po tomto věku a způsobí jim často problémy se zuby. Většina zubních lékařů doporučuje zamezit dítěti v cucání si palce co nejdříve. Bylo však prokázáno, že když se odstraní zvyk cucání si palce před výměnou mléčného chrupu za trvalý, jde o změnu zvrátitelnou. Když přetrvává cucání si palce až do dospělosti, může to být v důsledku psychické poruchy nebo může jít jen o zlozvyk.

Problémy způsobené saním palce

Většinou odezní potřeba cucání si palce kolem 2 let. Některé děti ale zvýší frekvenci a intenzitu, že se cucání stává sociálním nebo dentálním problémem.

  • Sání palce způsobuje předkus. V prvních 2 až 4 letech není nutné se o chrup obávat během cucání si prstů. Jen zřídkakdy sání způsobí problémy se zuby u dítěte do 4 let věku. Intenzivní sání a v případě, že dítě má předkus dědičný nebo vyčnívající horní dásně, je už důvod k tomu, aby rodiče přemýšleli nad tím, jak dostat prst z úst ven.
  • Nadměrné cucání palce bolí. - Časné sání palce je náročné pro kůži. Ta je totiž vystavena nadměrné vlhkosti ze slin a tlaku zubů. Na některých se vytvoří mozol, jiné praskají nebo krvácí. Některé palce se i infikují (často v okolí nehtového lůžka zčervenají a opuchnou).
  • Cucání je společensky nepřijatelné. Při cucání si palce u dětí není tento jev pro většinu lidí problém. Starší děti můžou být kvůli sání palce zesměšňovány svými vrstevníky. I pro mnohé dospělé je s přibývajícím věkem dítěte cucání palce nepřijatelné a dítě si kvůli tomu dobírají, ponižují nebo zbytečně na tento znak neustále upozorňují. Ve starším věku nejde u dítěte o psychickou poruchu, ale o zvyk.

Je lepší sání palce nebo dudlíku?

Děti by hlasovaly za palec. Mají jej vždy u sebe, jejich chuť znají a v noci se neztratí. Zubní lékaři by hlasovali za dudlík85.

Jak zastavit cucání palce

Většina dospělých vnímá cucání palce u staršího dítěte jako otravné nebo nevhodné chování. Když sání palce nepoškozuje chrup, ruka si ve většině případů najde cestu k zajímavějším činnostem a dítě sání samo opouští. Pokud se tak nestane, mohou pomoci tyto tipy:

Nechejte nasytit potřebu sání u dítěte.
Potřebu, kterou si dítě naplní, samo zmizí. Studie taky poukázaly, že kojení70 působí jako prevence zlozvyku cucání si palce. Dále zjistili, že 96 % "cucačů palců" bylo při usínání ponecháno samo v posteli, postýlce, atd.

Nabídněte dítěti i jiné alternativy kromě cucání palce.
Když se dítě automaticky uklidňuje cucáním palce, je dobré mu nabídnout i jiné alternativy, např. houpání, masáž, zpěv. Je velmi pravděpodobné, že po jejich objevení nebude dítě sahat jen po palci.

Zabavujte palec.
Znuděné palečky hledají svého přítele - ústa. Když vidíte, že palec směřuje k ústům, zkuste ruku rozptýlit a přesměrovat ji k jiné činnosti.

Udržujte doma klidnou atmosféru.
V klidném prostředí bude i dítě klidnější a nebude mít tak často potřebu uklidňovat se cucáním si palce.

Ukažte a povykládejte si o následcích.
Když je dítě už dostatečně staré, aby pochopilo následky svého chování, můžete mu názorně ukázat, co se stane s jeho zuby, když bude v cucání palce pokračovat. Když mu už sání palce způsobilo problémy s chrupem, vezměte dítě před zrcadlo. Taky mu můžete ukázat jeho palec, který nevypadá tak pěkně jako ostatní prstíky.

Načasujte si svůj zásah.
Postavte se mezi palec a ústa dítěte, když není ve spolupracující náladě, vyústí pravděpodobně do boje o moc. Váš zásah bude považovat za ohrožení své nezávislosti.

Používejte upomínky.
S dítětem nad 4 roky se můžete dohodnout na leukoplasti nebo rukavici, které mu budou cucání palce připomínat a budou ho od něj odrazovat.

Navrhněte mu náhradní zvyk.
Dítě nad 4 roky se může pokusit nahradit cucání palce jinou vědomou aktivitou. Když dítě pocítí potřebu cucání palce, osvědčilo se např. ukrývání palce do pěstičky nebo pod polštář.

Vytvoře tabulku cucání palce.
Hlavně starší děti ve věku nad 5 až 6 let se můžou chtít samy zbavit tohoto zlozvyku. Nabídněte jim vaši pomoc. Pomožte jim vytvořit tabulku, kde si bude dítě samo zapisovat počty cucání v jednotlivých dnech. Nemusíte následně tabulku kontrolovat. Může sloužit jen dítěti a může být pro něj motivující vidět, jak počty cucání klesají.

Více o cucání palce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150723040949/http://speech-language-pathology-audiology.advanceweb....
  2. https://www.dur.ac.uk/news/newsitem/?itemno=188103
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Thumb_sucking
  4. http://www.dailymail.co.uk/health/article-311147/Thumb-sucking-womb-determines-hand-favour.html
  5. http://www.askdrsears.com/topics/parenting/discipline-behavior/bothersome-behaviors/thumbsucking

Hodnocení a zkušenosti s cucáním palce

Máš zkušenost s cucáním palce?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost