Kedy začať prikrmovať predčasniatko?

Zodpovedané
3. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prvého príkrmu. Máme predčasniatko, ktoré sa narodilo 15.4.2019. Má bio 4,5 mesiaca a korigo iba 2,5 mesiaca.

Pôrodná váha bola 1 050 g a teraz má cca 4 600 g. Čo sa týka mlieka, tak dcérka nie je veľký jedák. Papá 6-7x denne od 70 - 110 ml.

Môžem jej dať už prvý príkrm?

Ak áno, ktorý je najvhodnejší?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

presné odporúčania sú nasledovné: Nemliečne príkrmy u detí narodených pred 35. gestačným týždňom by sa nemali zavádzať skôr, než po ukončenom 3. mesiaci korigovaného veku, resp. medzi 5. − 8. mesiacom postnatálneho veku, podľa ich zdravotného stavu a psychomotorickej zrelosti.

Dávky na svoj vek a hmotnosť má pekné - keď by sme rátali tie horné hranice (čiže 110 ml 7x denne).

Záleží však od viacerých faktorov a posudzujeme to od prípadu k prípadu.

S dcérkou určite chodíte na poradňu predčasne narodených detí, takže by som konzultovala lekára, ktorý Vás sleduje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas