Novinky
nata22linka07
Dnes v 08:45
Je tady někdo s Jaroměře? Prší u vás hodně. Chystáme se do železničního muzea tak jestli se to vyplatí děkuji
Zobraz celou zprávu
redakce
Dnes v 08:45 Čtené 33x

„Když jsem vcházela vyděšeně do ordinace, dokončovala doktorka zrovna rozhovor s předchozí maminkou a říkala jí, že start porodu se nedá nijak ovlivnit, že si to řídí nadledvinky miminka. Tak jsem se rovnou zeptala, jestli má vůbec cenu trápit mě Hamiltonem, když teď sama řekla, že porod spouští jen samo mimčo. Paní doktorka je velice milá, trpělivá a hlavně ochotná v klidu a pečlivě vše vysvětlit.”

Konečně je to tady. Toužebně odpočítáváte poslední dny svého těhotenství a nemůžete se dočkat až budete držet své miminko v náručí. Jenže na porod to stále nevypadá. Kromě všemožných babských rad vyvolávajících porod se často využívá takzvaný Hamiltonův hmat. Co to vlastně je a jak to probíhá? Je třeba se ho bát? Přečtěte si zkušenosti maminek, které jej podstoupily.

„Jelikož mě tento obávaný hmat čekal, tak jsem několik dní dopředu pročítala různé diskuze na toto téma. Někde ho maminy zatracují, jinde chválí. Dnes jsem 37+3 a čekala jsem, že mi ho bude chtít doktorka kvůli těhotenské cukrovce provést. Když jsem vcházela vyděšeně do ordinace, dokončovala doktorka zrovna rozhovor s předchozí maminkou a říkala jí, že start porodu se nedá nijak ovlivnit, že si to řídí nadledvinky miminka. Tak jsem se rovnou zeptala, jestli má vůbec cenu trápit mě Hamiltonem, když teď sama řekla, že porod spouští jen samo mimčo. Paní doktorka je velice milá, trpělivá a hlavně ochotná v klidu a pečlivě vše vysvětlit.

Vzala model dělohy a popisovala mi hrdlo a mechanismus porodu. Jak se musí to hrdlo pod tlakem hlavičky v průběhu porodu začít zkracovat a zanikat a že je to celkově nejdelší část z celého porodu. Přirovnávala to k oblékání elasťáků. Jak do nich noha leze, materiál se napíná, rozšiřuje a zkracuje. Když ona provede Hamiltona, vůbec to není za účelem vyvolání porodu. Docílí tím toho, že hrdlo děložní začne dozrávat, zkracovat se a zanikat. A konečným výsledkem je, že až přijde čas miminka a samo si spustí porod, tak už je hrdlo částečně zaniklé a tím ušetří maminkám v průměru tak 5-6 bolestivých hodin na sále. Za to si myslím těch pár sekund stojí vydržet a rozhodně to není o tom, že by miminka doktoři volali na svět předčasně.

Ano, i tak je to trochu proti přírodě, ale při porodu starší dcery mi Hamiltona předchozí lékař neudělal a trpěla jsem v bolestech 20 hodin a švagrová, co jí ho lékař udělal, měla odrozeno za 3 hodiny od začátku kontrakcí (obě děti). Je to samozřejmě individuální, ale já bych si ho nechala udělat. Dnes mi sama doktorka řekla, že by mě zbytečně trápila, že to necháme na příště, ale že je to čistě jen a jen na mně a můžu ho samozřejmě i odmítnout.”

Hamiltonův hmat je zákrok, který se provádí ke konci těhotenství, přesněji řečeno v den termínu porodu a dále, a pouze tehdy, je-li prostupné děložní hrdlo, tedy když je rodička otevřená alespoň na 1 centimetr. Měl by jej provádět zkušený lékař a cílem tohoto zákroku je uvolnění dolní části plodových obalů naléhajících na pánevní vchod.

Jak zákrok probíhá a co lékař vlastně uvnitř dělá

Zákrok lékař provádí při běžném vaginálním vyšetření a to tak, že vsune jeden prst co nejhlouběji do vaginy a současně druhou rukou tlačí na břicho a krouživým pohybem prstu uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Tím dojde k vyplavení endogenních prostaglandinů, hormonů, které mohou způsobit dozrávání porodních cest a následně spustit porodní kontrakce.

Tento zákrok by měl lékař provádět pouze se souhlasem a poučením rodičky, ale z diskuzí vyplývá, že se tak ve většině případů neděje a lékař jej provede jen tak mimochodem. V lepším případě se o tom alespoň po skončení vyšetření zmíní, v horších případech se to žena dozví až z lékařské zprávy při odchodu z ordinace.

„Mně udělala doktorka Hamiltona dvakrát, jednou v ukončeném 39. týdnu a podruhé v ukončeném 40. týdnu. Otevřená jsem byla v obou případech na jeden prst. Ani jednou ze mně nevyšla kapka krve a nebolelo mě to, jen to bylo malinko nepříjemné, ale nic hrozného to nebylo. Poprvé se mi trošku třásly nohy jak jsem šla domů, ale to spíš z toho, že jsem se těšila, že se to rozjede a porodím. Vypadalo to nadějně, konečně nějaké první záchvěvy, ale bohužel druhý den to ustalo. Den po provedení hmatu mi odešla hlenová zátka, tak alespoň z toho jsem měla radost, že se to začíná připravovat. Je pravda, že po tomto hmatu máte večer rozbolavěný podbřišek (přirovnala bych to k bolestivé menstruaci). Ale věřím, že to připravuje děložní hrdlo k porodu. Souhlasím, že by každá maminka měla mít právo si říct, zda to chce nebo ne. Já svojí doktorce věřím a vím, že mi chce pomoct. Rodit velké dítě není také žádná sranda, a pokud by to mohlo pomoct a nemuseli mi vyvolávat porod v porodnici, byla bych moc šťastná. Nevím, jestli je Hamilton účinný nebo ne, ale v mém případě nebolel, nekrvácela jsem a nemám důvod ho zatracovat.”

Co se děje po zákroku?

Každá žena může reagovat na tento zákrok jinak. Ve většině případů dochází ke špinění, někdy až krvácení. Následuje bolest podbřišku jako při silnější menstruaci a odchod hlenové zátky. V některých případech se dále nic neděje, v jiných se rozběhnou kontrakce a maminka do několika hodin porodí. To, jestli bude hmat účinný, závisí na připravenosti těla k porodu. Hmat porod nevyvolává, pouze jej popožene, když už jsou porodní cesty nějakým způsobem přichystané. Proto nemá smysl jej provádět dříve, než je termín porodu. Často jej lékaři provádí v průběhu samotného porodu, pokud je k němu vhodný nález, aby porod popohnali a rodičce ušetřili několik bolestivých hodin na sále.

Bolí to?

Na internetu kolují různé názory a zkušenosti s tímto zákrokem. Maminky, které jej mají podstoupit, nejčastěji zajímá, jestli to bolí. Právě z velké bolesti během zákroku mají velký strach. Zda tento hmat bolí nebo ne, záleží na více faktorech. Zejména na prahu bolesti maminky a zručnosti a zkušenostech lékaře, který jej provádí. Maminky nejčastěji uvádí, že cítily pálení, tlak nebo mírnou bolest. Zákrok obecně považují za velmi nepříjemný, některé dokonce za velmi bolestivý.

Některé maminky si o něj samy řeknou a jiné by jej už v životě nechtěly podstoupit. Zkušenosti s tímto hmatem a jeho prožívání jsou velmi individuální a nedá se dopředu předpovídat, jak u konkrétní maminky proběhne a jestli bude účinný.

Hamilton versus vyvolávání porodu pomocí farmakologických metod

Obecně se udává, že je tento hmat pro maminku i miminko šetrný. Rozhodně šetrnější než klasická indukce (vyvolávání porodu) v porodnici pomocí tablet. Pokud je tedy na místě ze zdravotních důvodů umělé vyvolání porodu, je třeba zvážit i tuto možnost. I přesto jde ale o zásah do přirozeného průběhu porodu a každá maminka by se proto měla rozhodnout, jestli ho chce a nebo nechce podstoupit. Navíc s sebou může nést i určitá rizika.

„Lékařka mi ho udělala (přenášela jsem 10 dnů). Nicméně mě předem neinformovala, nepoučila mě, že mohu špinit, neřekla, že mě může takto uspíšit porod. Přečetla jsem si o Hamiltonovi až v průkazce, vygooglila si, oč jde a druhý den jsem rodila. Z etického pohledu jednala lékařka nekorektně. Nic bych proti Hamiltonovi neměla, pokud by mně vše vysvětlila. Přeplněná čekárna není přece důvodem k tomu, aby se lékařka takto chovala.”

Rizika Hamiltonova hmatu

Nejčastěji se uvádí zavlečení infekce do porodních cest a zvýšené riziko protržení vaku blan při provádění tohoto zákroku. Právě s těmito riziky a celkovým průběhem zákroku by měl rodičku lékař dopředu seznámit, aby se mohla informovaně rozhodnout, zda chce zákrok podstoupit a nebo ne.

„Moje doktorka mi udělala tenhle hmat v době, kdy jsem měla na monitoru stahy cca po 15 minutách a rostl mi trošku krevní tlak, takže bylo v našem zájmu co nejdříve porodit. Bylo to ovšem bez varování, vůbec ji nenapadlo, že když je malý koncem pánevním, tak bych chtěla císaře (což jsem chtěla, měl být i docela velké miminko). Ten hmat mě teda bolel jak čert, cítila jsem se dost zneužitě (právě proto, že ji nenapadlo se zeptat a vlastně mi udělala něco, s čím jsem nesouhlasila). Porod nakonec skončil císařem a ostatní doktoři nechápali, proč mi ta doktorka hmat vůbec dělala. Trpěla jsem úplně zbytečně.”

Kontraindikace

Hmat nelze provádět u každé rodičky. Neprovádí se například u žen s diagnózou placenta praevia, tedy těch, co mají vcestné lůžko (když placenta překrývá vnitřní děložní branku), případně jiných abnormalitách placenty.

Provádí se pouze tehdy, je-li předpoklad vaginálního porodu, nikdy ne tehdy, hrozí-li porod císařským řezem (když je například miminko koncem pánevním).

Neprovádí se ani u žen, kterým vyšel ke konci těhotenství pozitivní stěr na streptokoka skupiny B.

Zkušenosti maminek z diskuzí na Modrém Koníkovi

Zkušenosti maminek jsou opravdu různé, pozitivní i negativní. Jedny jej chválí a děkují, že jim urychlil porod, jiné jej zatracují a v životě by ho už nepodstoupily.

„Já si myslím, že mně ten hmat urychlil nástup porodu. Ve středu jsem byla na prohlídce a doktorka mně řekla, že jsem na 1 cm otevřená a jestli tomu porodu chci pomoct, tak jsem řekla, že ano. No a ve čtvrtek ráno mně odešla hlenová zátka a večer jsem začala rodit.”

„Tak mě to teda bolelo, ale asi tak jako nešetrné vyšetření. Sice jsem cítila tlaky dost dlouho, ale šlo to, k porodu to absolutně nemůžu přirovnat.”

„Hamilton mě bolel opravdu hodně, možná nejvíc z celého porodu. Tekly mi slzy a zatínala jsem zuby. Porodila jsem po 16-ti hodinách od provedení hmatu. Ale porod se spustil až po píchnutí plodové vody.”

„Tak mně Hamiltona dělala jedna velice mladá doktorka. Po jejím vyšetření, které bylo dost drsné, jsem začala slabě krvácet a začala mi odcházet hlenová zátka. No, a stejně jsem z toho neporodila.”

„Mně doktorka dělala Hamiltona v den termínu, řekla mi o tom a upozornila mě, že můžu slabě špinit, tak ať se nelekám. A druhý den brzy ráno to začalo a večer byl syn už v mém náručí. Hlenová zátka mi odešla ještě před uděláním Hamiltona.”

„Hamiltona mi dělal doktor dvakrát během 14-ti dnů a stejně mi pak museli porod vyvolávat oxytocinem.”

„Byla jsem den po termínu v poradně, doktorka mi udělala Hamiltona a večer mi začaly kontrakce a odcházet hlenová zátka. Dcera se narodila druhý den ve 21.50h. Na mě tedy zabral, ale někomu ho můžou udělat dvakrát a nic. Prý, když je mimčo připravené jít ven, tak jde.”

„Mně dělala doktorka Hamiltona včera. Předem mě upozornila, že to bude bolet a bude to nepříjemné, řekla i co mě čeká následně potom, že budu špinit a bude mě bolet v podbříšku. Její přístup se mi líbil. Každopádně je to 24 hodin a nic se neděje.”

„Asi jsem měla štěstí na doktorku. Byla jsem na kontrole čtvrtý den po termínu a doktorka se mě sama zeptala, jestli má zkusit Hamiltona. Souhlasila jsem a tedy příjemný to nebylo, ale že bych "lezla po koze", to fakt ne, bylo to v pohodě, pocitově jako hlubší vyšetření. No a malý se narodil za dva dny, nevím, jestli díky hmatu, ale každopádně si na něj stěžovat nemůžu.”

„Mě teda nebolel vůbec, bylo to jen trochu nepříjemné a hlavně mi rozjel porod. Já bych do něj šla klidně znova.”

„Já si o Hamiltona řekla sama. Nebolelo to, jen to bylo nepříjemné. Trochu víc nepříjemné jako běžné vyšetření, mačkal mi i zvenku břicho. Trvalo to asi minutu a půl. Taky říkal, že můžu mít kapku krve po vyšetření. Jsem 40+4 a kromě nebolestivých kontrakcí to u mě na porod nevypadá.”

„Dělali mi ho 4 dny po termínu, do 12 hodin se spustily falešné kontrakce, o den a půl později začal zdlouhavý porod, který skončil po 23 hodinách. Už bych do něj nešla, tělo bylo unavené, nechtělo spolupracovat. Možná kdybychom počkali, rozběhl by se porod spontánně a bylo by to rychlejší.”

„Mně ho, myslím, udělala doktorka dneska. Neřekla mi sice, že je to ono, ale jen abych uvolnila kolena, pak mi trochu zatlačila na břicho a zašátrala a řekla, že mě bude možná pobolívat v podbřišku a můžu i špinit. Trošku to bolelo, ale žádná hrůza to nebyla. Minule mě vyšetřovala s doktorem i nějaká studentka a to bolelo o dost víc teda.”

Provádění Hamiltonova hmatu má svoje pravidla, ale ne vždy se jimi lékaři řídí. Ve většině případů provádí tento zákrok bez souhlasu pacientky, což by neměli. Někdy jej provádí zbytečně brzy, když ještě nejsou porodní cesty připravené. Hmat zůstane bez efektu a zbytečně tím trápí rodičku. Nedá se dopředu říct, jestli bude zákrok bolet nebo ne. Záleží na zručnosti lékaře, od některých zákrok bolí každou maminku a někteří ho provedou tak, že si maminka ani nevšimne. Je na každé rodičce, jestli se rozhodne tento hmat podstoupit. V dnešní době je snadné si najít relevantní informace a na jejich základě se rozhodnout. Lékaři by měli vědět, co dělají a pokud se u vás rozhodnou provést tento hmat, věřte, že je to pro blaho vás i vašeho miminka. Pokud cítíte, že toto není pro vás vhodná cesta, rozhodně si ale nenechávejte nic vnucovat, rozhodnutí by mělo být jen a jen na vás.

Zdroj:

https://www.babyweb.cz/hamiltonuv-hmat-pro-vyvolani-porodu-jen-se-souhlasem

http://www.naseporodnice.cz/hamiltonuv-hmat.php

https://www.maminka.cz/clanek/co-je-hamiltonuv-hmat-a-je-duvod-se-ho-bat

https://www.maminka.cz/clanek/7-triku-jak-vyvolat-porod-kdyz-se-miminku-nechce-na-svet

Čti celý článek
slunickonika
Dnes v 08:37
Kde bych prosím sehnala něco takového? Tuhle poličku (fotka vypůjčena), mají prý v Pepcu, ale větší (50x50cm), já bych potřebovala menší, max 40x40
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
redakce
Dnes v 08:27 Čtené 190x

Neplodnost se v současné době týká až 20 % českých párů a jejich počet každým rokem mírně narůstá. Na druhou stranu – i léčba neplodnosti se v průběhu let výrazně posunula a je-li zahájena včas, dokáže pomoci až v 95 % případů.

„Osvěta laické veřejnosti hraje v problematice léčby neplodnosti důležitou roli, protože vývoj jde v této oblasti stále kupředu. Navíc neplodnost je onemocnění, jež se vlivem řady faktorů týká stále většího počtu párů. Chceme proto zvýšit informovanost české populace a podnítit mladé lidi, aby se zajímali o prevenci neplodnosti a nechali se včas vyšetřit, i když třeba zatím dítě neplánují,“ vysvětluje MUDr. Radka Jarošová, vedoucí IVF programu klinik GENNET.

Bouřlivé diskuze v médiích

Téma asistované reprodukce je pod drobnohledem médií. Poslanecká sněmovna v minulém roce zamítla návrh poslance Františka Adámka umožnit umělé oplodnění i ženám bez partnera. Tento návrh vyvolal bouřlivé diskuze. Na jedné straně podpora single žen, které touží po dítěti, na straně druhé narušení tradiční struktury rodiny. Nejostřeji proti návrhu vystoupila bývalá poslynkyně za TOP 09 Jitka Chalánková, podle níž mít dítě není základní lidské právo.

„V Česku je legislativa v oblasti IVF liberálnější oproti jiným zemím. Naši specialisté navíc patří ke špičkám v oboru. Poskytujeme služby na úrovni západních zemí, ovšem ceny zůstávají na úrovni zemí východních. To jsou také důvody, proč o IVF roste zájem a proč se u nás rozvíjí tzv. medicínský turismus. Že hraje legislativa jednotlivých států zásadní roli, ukazuje současná situace např. v Irsku či Itálii. V těchto zemích dochází k postupné liberalizaci legislativy týkající se IVF, čímž se přirozeně snižuje zájem irských a italských párů o léčbu na českých klinikách,“ doplňuje MUDr. Radka Jarošová.

Postoj k problematice ve světě

Jednotlivé státy se v postoji k umělému oplodnění liší. Nejpropracovanější systémy můžeme najít ve skandinávských zemích, kde se také rodí velké procento dětí z IVF. Za další zemi s dobře zpracovanými předpisy týkajícími se asistované reprodukce je považována Velká Británie, jež patří v oblasti IVF k těm liberálnějším. Na opačném konci naopak stojí Německo, jehož legislativa striktně udává, které úkony jsou povolené, přičemž řadu z nich zakazuje. Někde mezi těmito dvěma přístupy se nachází Francie nebo Rakousko. Zcela specifický přístup k rodičovství představuje Čína. I zde však v posledních letech došlo k radikálnímu obratu. V roce 2015 tamní vláda po 36 letech oficiálně zrušila politiku jednoho dítěte a v současnosti dokonce rozhodla o finanční podpoře rodinám s druhým narozeným dítětem.

Rozdíly panují také v počtu přenášených embryí při umělém oplodnění. Například ve Finsku se upřednostňuje přenos jednoho, ve Velké Británii nejčastěji dvou, výjimečně tří. Obecně jsou ve vyspělých zemích standardem dvě embrya, ale kupříkladu Belgie má jejich počet přímo legislativně určený. Ženám se do 36 let věku v prvních dvou cyklech IVF povoluje pouze přenos jednoho embrya, v dalších 3-6 cyklech pak dvou. Ve věku do 39 let se přenáší maximálně dvě embrya a od 39 let pak maximálně tři.

„V ČR žádná konkrétní směrnice, která by určovala počet přenášených embryí, neexistuje. Dle aktuálního znění zákona se smí přenášet pouze tolik embryí, kolik je podle současného stavu lékařské vědy zapotřebí k úspěšnému navození těhotenství. Standardně se ale zavádí jedno,“ upřesňuje MUDr. Radka Jarošová.

Jak se svět dívá na náhradní mateřství?

Zajímavé z hlediska přístupu jednotlivých zemí je i tzv. surogátní neboli náhradní mateřství, kdy je embryo biologických rodičů umístěno do dělohy náhradní matky. Ta jej odnosí a porodí dítě pro biologický pár. Zároveň souhlasí, že se po narození vzdá rodičovských práv a povinností a biologičtí rodiče si tak dítě mohou adoptovat. V ČR není surogátní mateřství legislativně upraveno, ale soudní praxe jej toleruje. Ne všechny země surogátní mateřství povolují. Praktikuje se např. ve Spojených státech a v několika dalších zámořských zemích. Co se týče Evropy, tak v úvahu přichází pouze ve Velké Británii nebo Řecku.

Jisté rozpory vznikají také v případě heterologní inseminace, tedy metody, kdy se k oplodnění ženy využije sperma dárce. Ve většině vyspělých zemí, včetně České republiky, jsou tyto metody legislativně možné, avšak v určitých zemích vznikají problémy. Například v arabských zemích tuto metodu odmítají a považují ji za cizoložství. V některých dalších zemích (např. Pobřeží slonoviny) považují takto narozené dítě za nemanželské a samotnou metodu za trestný čin.

Pokud vás čeká IVF nebo byste si rádi přečetli zkušenosti a názory maminek na náhradní mateřství, podívejte si do diskuzí na stránkách Modrého koníka:

Kdo se chystá poprvé na IVF? 

Co všechno obnáší IVF? 

Mám náhradní matku 

Náhradní mateřství - porod a jak je to poté? 

Zdroje:

http://www.stopneplodnosti.cz/o-neplodnosti/fakta-o-neplodnosti  

POLÁKOVÁ, M. 2010: Elektivní single embryotransfer. Praktická gynekologie 14: 128-132. https://is.muni.cz/th/324456/prif_b/definitivni_bc.pdf

JONES,  H.W. Jr., COHEN,  J., COOKE, I.& KEMPERS,  R. 2007: IFFS Surveillance 07. Fertility and Sterility 87: 1-67

https://is.bivs.cz/th/13070/bivs_b/bakalarska_prace.pdf  

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/mit-dite-je-velke-lidske-prani-ale-ne-uznane-pravo-tvrdi-europoslankyne-sojdrova--1724070

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2021361-cina-pred-vice-nez-rokem-dovolila-parum-dve-deti-a-hlasi-rekordni-porodnost

TĚŠINOVÁ, J., ŽĎÁREK, R.& POLICAR, R. 2011: Medicínské právo. 1.vydání. Praha: C.H.Beck. 448s. ISBN 978-80-7400-050-8. https://is.muni.cz/th/324456/prif_b/definitivni_bc.pdf

http://www.ivf-zlin.cz/24903-surogatni-materstvi

www.gennet.cz

Čti celý článek
25lenka25
3. črc 2018
Papaničkovo 86 fotek 1 nová fotka
beatrice.h
Dnes v 07:36
Prosím o tip, co koupit 3-leté holčičce k narozeninám?? Nějak docházejí nápady - i členové rodiny se mě ptají... :(
Zobraz celou zprávu
nikolka2017
Včera ve 23:16
Ahoj holky hodíte mi prosím sem za :heart:️ nějaké recepty :kissing_heart:prosím :pensive:
Zobraz celou zprávu
skorotrojcatka
Včera ve 22:54
Syn je od narození 100% nošenec! Dnes mu ale přišel jeho první kočárek, nosit nepřestávám, ale ty vedra mi dávají občas dost zabrat! :heart: takže malí odpočinek neuškodí ani mě, ani jemu :heart_eyes:
Zobraz celou zprávu
(2 fotky)
petrufa86
Včera ve 22:40
12tyho jsem udělala objednávku u HM. Kdypak cca můžu balíček čekat? Nevíte prosím
Zobraz celou zprávu
orchideas1
Včera ve 22:20 Čtené 15x

Neznám maminku, která by neřešila, jaké plenky jsou pro její dítě nejlepší, co se týče poměru kvality a ceny. Různé značky plen se porovnávají v diskuzích na internetu i mezi matkami u kávy nebo na dětském hřišti. Je to prostě velké téma. Značka Pampers patří k těm nejznámějším a pro mě je to sázka na jistotu, taková osvědčená klasika. Proto jsem u obou dětí hned po porodu používala Pampers Premium Care s vědomím, že kupuju pro svoje miminko to nejlepší. Přiznám se, že jsem po čase sáhla i po levnějších značkách, mám pár dalších favoritů a nákupy dělám podle slevových akcí.

Když byla moje dcera vybraná pro testování Pampers Pants a Splashers měla jsem obrovskou radost, kalhotkové plenky jsem zkoušela už u staršího syna, ale co se týče koupacích jednorázových plen, tak pár let zpátky moc druhů na trhu nebylo. No, a protože je moje dcerka opakem svého bráchy, tak jsem to uvítala o to víc. Je to totiž malá neposeda a přebalování je vždycky boj, kdo z koho. Syn Lukáš byl lenoch, který při výměně použité plenky za čistou jen klidně ležel, nehýbal se a spíš si to užíval :slight_smile: Adrianka je schopná se opakovaně přetočit a několikrát utéct z přebalovací podložky, přebalit ji do čistého je nadlidský úkol, u kterého se vždycky zapotím.

Pampers Pants se natáhnou jako kalhotky během chviličky

Na testování nám přišel balík s plenami č. 3 (malá má teď něco přes 8 kg), ve kterém se nacházelo 56 plenek. Co mě zarazilo, bylo to, že při 14 denním testování to vycházelo na pouhé 4 plenky za den, což je pro nás určitě málo, dcera má aktuálně spotřebu kolem 6 až 7 kusů. Pampersky jsem tak kombinovala ještě s jinou značkou klasických plínek na lepítka co jsem měla doma.

Při rozbalení tohoto balení jsem ucítila chemickou vůni, ta je pro značku Pampers bohužel typická, ale zase pozitivní vlastnosti tuto nepříjemnost přebijí. Dostala jsem navíc tip, že je dobré plenky vyskládat z obalu někam do šuplíku či na poličku a zápach vyprchá. Na omak jsou Pampers Pants moc příjemné, jakoby sametové, gumička v pase krásně pruží, ale přitom nikde netlačí. Co se mi líbí, tak je měřící čárka, ta ukazuje jak moc je plenka počůraná. Další výhodou je lepicí páska na zadní straně, ta umožňuje plenku po použití srolovat a zalepit páskou tak, aby držela obsah pohromadě. No co si budeme povídat, na průjmové stavy by páska asi těžko stačila, ale naštěstí jsme to nemuseli zkoušet :grinning:

Shrnutí:

Když to shrnu, tak s plenkami jsem byla moc spokojená a pozitiva rozhodně převažují. Prvních pár plenek jsem měla problém trefit se nohama dcery do určených otvorů, ale brzy jsem si našla grif a šlo to jako po másle. Jako negativní stránku věci vidím spíše cenu, ale pokud kalhotkové plenky využijete třeba na dovolené a při cestování, tak jsou perfektní volbou.

Koupací plenky Pampers Splashers zaujmou nejen svým vzhledem

Letos se mi moc nechtělo do nákupu plaveček pro mou malou dcerku. Důvod je prostý, přece jen ještě rychle roste a tudíž se jí často mění velikost oblečení, navíc počasí je nevyzpytatelné a kdo ví, kolik dní v tomto roce bude vyloženě na koupání v bazénu. Jednorázové koupací plenky se mi zdály tím nejlepším řešením. Super bylo taky to, že testování Splashers přišlo dříve, než jsem stačila nějaké plenky na koupání vůbec koupit. V minulosti jsem u syna používala značku Huggies, je to už 4 roky a tehdy firma Pampers nic pro děti na koupání nenabízela nebo jsem alespoň na nic nenarazila.

Obdržela jsem balíček Splashers ve velikosti 3-4 pro dítě vážící 6 až 11 kg. Plenky jsou opravdu krásné a rozhodně mají styl. Balení obsahovala dva druhy designu, se sluníčkem či chobotničkami, obě pleny s proužkami v pastelových barvách. Jedna roztomilejší než druhá a hodí se jak pro kluky, tak pro holky. Plenky jsou opět příjemné na dotek, mají pohodlnou gumičku v pase, oproti Pants jsou však mezi nožkami z tvrdšího materiálu. Chybí zde i lepicí páska, a tak pokud se dítěti podaří nadílka v bazénu, nemáte plenku následně jak zabalit, proto je dobré s sebou nosit na tento účel ještě sáček.

Shrnutí:

Splashers dcera zatím zkoušela jen ve vaně, na dovolenou jedeme teprve za pár dní, tak pak přidám třeba update :slight_smile: Ale na první dojem jsem maximálně spokojená a věřím, že Pampers Splashers pro malou do budoucna určitě zakoupím.

#test_pampers2 #recenze

Čti celý článek
nikolka2017
Včera ve 21:51
Večerní pohoda
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
marketa11112
6. črc 2018
Hřiště pro naše děti 22 fotek 5 nových fotek
apacheee AMBASADORKA
Včera ve 21:09
Až někdy budete chtít udělat dojem, zkuste toto. Já dělala už několikrát a vždy s ohromným úspěchem, byť to nevypadalo až takhle hezky jako na fotce zde :slight_smile:
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
jenyska4
Včera ve 20:42
Holky tak jste mě tu doporučili od miminka nosit v caboo tak mi konečně spadl kámen ze srdce, že jsem se dopracovala k výsledku a budu nosit. Jenže jsem zase v koncích těch caboo je vic druhů které je tedy nejlepší a mám koupit je nějaké organic a pak další druhy ach jo poraďte prosím vy co nosíte dekuji
Zobraz celou zprávu
kkubikula
8. dub 2018
2018 23 fotek 11 nových fotek
sluune
Zpráva byla změněna Včera ve 20:06
Minigolf Beroun, doporucuji!! Co jamka, to nejaka pohadkova postava... Ctyrlistek, Bob a Bobek, Kremilek a Vochomurka.. u toho prijemna restaurace a hned vedle docela v pohode koupaliste
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
adenka84
27. dub 2017
"HUBNUTÍ" 110 fotek 3 nové fotky
vicinity
Včera v 19:45 Čtené 29x

Kde jinde jsou perfektní nekončící rovinky než v kraji kaprů a rybníků? A že je tu co k vidění! Milovníci přírody ocení krásné rybníky a lesy (CHKO Třeboňsko, Rožmberk - největší rybník v Česku) a kdo má rád historii, může navštívit zámek, pivovar nebo nádherné náměstí. Vse doplňují muzea, cyklostezky a různé kulturní akce v průběhu roku. A že je to lázeňské město je už jen třešnička na dortu. :slight_smile:

Třeboň mám moc ráda, několikrát jsme tu byli na dovolené na kolo nebo jen navštívit mamku v lázních. Rozhodně doporučuji i festival Okolo Třeboně - jeden rok jsme vychytali koncert Jarka Nohavici v zámeckém parku a byl to nezapomenutelný zážitek. Nebe, pávi a Jarek - co víc si přát? :slight_smile:

Letos poprvé jsme vyrazili i s prckem a zjistili jsme, že místo je ideální i pro dítě v kočárku. Centrum a přilehlé parky kolem Bertiných lázní a lázní Aurora se přímo vybízí k procházkám a promenádám (však je to taky v lázních, že :slight_smile: ), ale pokud se vám město omrzí, vyražte do okolí!

Cesta kolem Světa je trochu delší, tu doporučuji spíš na kole, ale s kočárkem je perfektní procházka ke Schwarzenberské hrobce. Cesta je příjemná - po hrázi rybníka a pak parkem, a když vyrazíte v červnu, máte šanci udělat si malý piknik s borůvkami. 

My jsme tedy cestu museli absolvovat s jednou přestávkou na kojení a zpáteční cestu s šátkem, ale odměna, kterou jsem si pak dopřála na náměstí, za to stála...

A ani tatínci nepřijdou zkrátka. :slight_smile:

Čti celý článek
evulinka27
Včera v 18:46
Je tu někdo kdo rozumí kardio výsledkům z holtru prosím? měla jsem 30denní monitoraci, mám výsledky poslané emailem, něco zachytili, ale teprve se budu objednávat do FN Brno a předpokládám, že to bude zase na měsíc, než budou mít volné termíny.. tak jestli by mi k tomu někdo něco nepověděl.. díky za info..
Zobraz celou zprávu
patane
Včera v 18:20 Čtené 48x

Po Paříži Vídeň. Tentokrát dvakrát více dětí a stejně dospělých. Já, sestra a čtyři děti, nejmladší čerstvě tříletá, nejstarší skoro sedmiletá. Celkem jsme strávili ve Vídni tři dny a bylo to tak akorát. 

Cesta

Jeli jsme z Brna vlakem společnosti Regiojet. Cesta trvá hodinu a půl a jednou nám vyšlo  i luxusní dětské kupé. 

Ubytování

Opět jsme se spolehli na Airbnb a našli si byt. V centru nám byty připadaly dost předražené, a tak jsme si našli byt jednu stanici od Schonbrunnu. Vždy si vybíráme byty v blízkosti metra, protože doprava metrem nám přijde s dětmi nejlepší. 

Metro

Vídeň nabízí širokou paletu jízdenek. Jedna jízda stojí 2, 40, ale dají se koupit jízdenky na 24 hodin, 48 hodin a podobně. Děti do 6 let mají jízdné zdarma. Děti od šesti do patnácti platí za jízdenku 1, 40. Pro děti nejsou bohužel žádné denní nebo dvoudenní jízdenky k dispozici.

Schonbrunn

V schonbrunnském parku jsme strávili jedno krásné odpoledne. Jeho součástí je i zoologická zahrada (platí se zvláť) a bludiště s dětským hřištěm, kam také musíte zaplatit vstupné. Kromě dětského hřiště je v areálu i minibludiště se spoustou drobností pro děti jako je zvonkohra nebo fontánky. Klasické bludiště je drsné. Šli jsme ho 3krát a nemohli se dobrat středu. Nakonec jsme tedy porušili pravidla fair play a prolezli dírou v keři a nakonec se dobrali středu.

Prater

Kapitola sama pro sebe. My tam strávili skoro celý den. Prater je o dost méně kýčovitý a rozhodně méně uřvaný než Matějská pouť. Působí dost starosvětsky a to já mám ráda.  Nikde jsme se nedočetli v kolik se Prater otvírá. Dorazili jsme v půl desáté, ale první atrakce se otevíraly až v deset. Většina až v jedenáct hodin. Neplatí se vstupné, platíte pouze za atrakce. Nejlevnější jsou za 2, 50, ty dražší za 4 až 5 eur. Kolik stojí horské dráhy a atrakce pro dospělé nevím. Škála atrakcí je skutečně pestrá. My měli limit, který jsme nechtěli překročit a přestože byl poměrně velkorysý, velmi jsme se mu přiblížili. Mrzelo mě, že jsem nepřesvědčila starší děti k návstěvě klasického domu hrůzy, kam jsem se sama chtěla podívat, ale zase jsem to nechtěla lámat přes koleno. Kromě  rychlých občerstvení jsou v Pratru i klasické restaurace. My byli paradoxně ve Vídni v restauraci Švýcarský dvůr a mohu ji jen doporučit. Vídeňský řízek byla velká dobrota. 

Ač jsme v Pratru strávili skoro celý den, odchod se samozřejmě neobešel bez slz a záchvatu vzteku a dožadování se té úplně poslední atrakce

Dům moře

Dům moře je jedenáctipatrová budova s obřími akvárii. Kromě ryb jsou ale k vidění i různí plazi, pavouci, ptáci nebo drobné opičky. V jednom patře mají  něco na způsob pražské indonéské džungle. Opičky a ptáci jsou vám na dosah ruky.  Děti nejvíc fascinovalo akvárium s medůzami a k vidění byli opravdu obrovití hadi, ze kterých se může slabým povahám dělat až nevolno. 

Centrum

Navštívili jsme i centrum Vídně kolem katedrály sv. Štěpána. Ale pobyli jsme tam jen chvilku. Byla tam spousta turistů a prodírat se davy se čtyřmi dětmi není to pravé ořechové. Pokud máte malé děti, centru se vyhněte. Pro děti tam není nic zajímavého. My chtěli děti vzít na sachr k Sachrovi, ale nekonec to byl propadák. Ač čokoládový, děti nějak nenadchl. 

Hřiště

Ve Vídni je spousta hřiť. My měli jedno kousek od bytu a chodili tam vždy večer. Na webu mapy.cz jsou hřiště i v cizích metropolích přehledně vyznačená. 

                                                            Schonbrunn

                                                                        Prater

                                                                            Prater

                                                                Haus des Meeres

                                                                Haus des Meeres

                                                                Haus des Meeres

Čti celý článek
klaraja11
Včera v 17:44
Mám prosbu , koupila jsem starší autosedačku cybex aton 4 a nemohu nikde sehnat návod v českém jazyce.Neporadí mi někdo nějaký odkaz?Děkuji
Zobraz celou zprávu
eva_vachova
Včera v 17:10
Máte s ním zkušenosti??:blush:
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
purelove
Včera v 16:23
Je hrozne uplakany, a hrozne vztekly :grin:Ale beztak ho miluju vic nez cokoliv na svete! :heart:
Zobraz celou zprávu
(2 fotky)
8284
23. kvě 2018
Sport, moje láska. 26 fotek 2 nové fotky
redakce
Včera v 15:44 Čtené 464x

Každá z nás by si nejraději na vždy nechala své malé miminko, ale i náš človíček se postupem času mění, až dojde k důležitému životnímu kroku. Ke vstupu do školy. Z pohledu budoucího prvňáka je to období radosti a možná i mírných obav z toho, co mu nové zážitky přinesou. Abyste mu toto období pomohla snáze překonat, je na vás, jaký nový školní pokojíček mu zařídíte.

Pokojíček pro předškolní děti má především herní úlohu. Prostor pro volnočasové aktivity je zde dominantní, doplněn je zpravidla o úložné boxy a skříňky, případně stoleček na první kresby. Celou místnost decentně uzavírá odpočinková část s postelí. Nyní se však úloha dětského pokoje zásadně mění. Do pokoje musíme chtě nechtě zapracovat také pracovní část, jež je důležitá pro první zvládání domácích úkolů.

Příliš změn škodí

Pokud chcete se zařizováním pokojíčku obstát, neopomeňte, že váš malý prvňáček zažije v následujícím období celou řadu novinek. Než-li se rozhodnete pro variantu, že vyhodíte úplně vše a vezmete to z gruntu v novém, zvažte, zda ho tolik změn najednou spíš nevystresuje. Školní věk není o tom, aby dítě úplně vypadlo ze svého fantastického, pohádkového světa her a zábavy. Jeho oblíbené barvy, hračky a postavičky, které doposud zdobily pokojík, mu dodávají na odvaze a posilují ho. Proto se pokuste nové ladění napasovat do stávajícího vzhledu. Ten se bude postupem let formovat samovolně dle vkusu a vývoje dítěte. Budete-li malovat, pokuste se zanechat v místnosti její původní atmosféru. Teď už jen vyvstává otázka toho, co budete muset skutečně vybrat vhodně a nově.

Pracovní stůl a židle

Pohlédněte do místnosti a najděte přirozený zdroj světla - tedy okno. Právě jste našli ideální plochu pro umístění pracovního stolu. Velice populární je rostoucí nábytek. Díky nastavitelnosti je to investice do budoucna. Nábytek tak přizpůsobíte potomkovi po celou dobu studia, aniž by z něj vyrostl. Stůl by měl mít vždy schopnost sklonu pracovní desky. Taktéž na něj umístěte lampičku. Dobrý tipem maminek z fóra je vybírat dle možnosti nastavení sklonu ale také intenzity svícení. Zdroj světla vždy nastavujeme s ohledem na to, zda je dítě levák či pravák.

TIP: Pokud nechcete, aby nový stůl vzal hned v prvních dnech za své, kupte na něj dětem podložku, která pojme všechna přetáhnutí u malůvek a prvního psaní.

Kolem stolu umístěte také poličky, jež umožní mít vše důležité na dosah. Umístěte zde knížky, pastelky i další psací potřeby. Nezapomeňte také na nástěnku nebo magnetickou tabuli. Jednak je to ideální místo pro připíchnutí rozvrhu, sepište zde také prvňáčkovi jeho vlastní povinnosti v domácnosti.

Židle je samostatnou kapitolou. Na trhu najdete nepřeberné množství modelů - dřevěné, polstrované, plastové, rostoucí i na kolečkách. Tady je nejlépe sáhnout do zkušeností maminek - jednoznačným vítězem je v tomto ohledu dřevěná, rostoucí židle. Otočné židle a modely na kolečkách maminky obecně nedoporučují. Většina potomků na nich začne dovádět, jakmile z nich spustíte oči a pozornost je ta tam.


Nová postel pro sladké sny

S nástupem do školy nastává otázka pořízení nové dětské postele. Pokud si opět chcete ušetřit starosti na pěkných pár let, zvolte již dospělý model, do nějž bude školáček dorůstat. Krom stability se zaměřte na kvalitní, zdravotní matraci. Postel patří do odpočinkové části pokojíčku. Doplňte ji také o noční stolek s lampičkou. Budete tak dítko motivovat k večerní četbě. Dětskou postel nikdy neumisťujte pod okno, naopak ji vždy dejte ke zdi, která dítěti dodá pocit bezpečí. Velmi oceníte i úložné prostory pod postelí.

Prostor pro hraní musí být jasně definován

Oddělení plochy pro volný čas je důležité. Volte jej podle toho, co vám pokoj svou rozlohou nabídne. Pro hračky můžete krom skříněk a úložných krabic využít také truhly, do kterých se věci snadno a rychle uklízejí. Místnost jistě rozzáříte menším běhounem, ovšem pokuste se v dětském pokoji vyhnout plošnému koberci. V tomto koutě také umístěte šatní skříně. Dnes již není potřeba pořizovat ohromné kusy nábytku přes celou zeď, zvolte několik nižších a kompaktnějších modelů.

A dobré tipy na závěr? Každé dítě miluje svůj koutek. Jedná se o nejrůznější přístřešky, hradby, stany a schovky. Místo, kam si zaleze a bude mít pocit, že má chvilku jen a jen pro sebe. Chcete vašemu prvňáčkovi udělat skutečně velkou radost? Zapracujte tento nápad do jeho nového pokojíčku a užívejte si jeho rozjařené tváře.

Vybavujete-li dětský pokoj pro dvě ratolesti, myslete na to, že každá musí mít k práci své místo. Pracovní stůl si nechte navrhnout jeden “dlouhý”, přímo na míru. U postelí pak volte patrovou palandu. Plochu tak rozdělíte mnohem efektivněji a vyšetříte i koutek pro hraní.

Barvy a pestrost - do pokojíčku se nehodí tmavé barvy. Jakmile dítě vstoupí do puberty, už mu ve ztmavování jeho okolí nezabráníte. Volte proto nyní kombinaci světlých barev.

V neposlední řadě nezapomeňte, že dítě má nárok na svůj názor. Ke změnám ho přizvěte a konzultujte je, budete tak moci vybavit místo podle jeho přání, což by pro každou z nás mělo být prioritní.

Čti celý článek
Strana
Předchozí Strana
Další