Môžem mať bolesť žalúdka a pocit v krku z HIT?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výsledkov z krvi, ktoré mi robili na gastre. Mám tráviace problémy.

Môžem mať bolesť žalúdka a pocit v krku ako keby som tam mala stravu z HIT?

V novembri minulého roku mi bola robená aj hadica z úst a aj biopsia a všetko negatívne. Doktor mi aj napriek tomu dal lieky na reflux aj keď som všetko som mala negatívne. Ale po výmene niekoľko liekov mi vôbec nič nezabralo. Stále som mala problémy. Nakoniec som išla k inej doktorke a tá mi spravila vyšetrenie z krvi a zo stolice. Tam mi vyšla hodnota HIT. Povedala, že to nie je ani dobré a ani zlé.

Občas mávam pálenie záhy a ten pocit v hrdle, potom strašnú plynatosť, hnačku ráno, v nose strašne hlieny aj v krku, občas hlava boli, depresie a cítim ako v hrubom čreve sa mi robia plyny. Také ako keby šklbnutie.

Pred týždňom som sa dozvedela výsledky a odvtedy nám v krku ako keby guču a pálenie záhy. Občas mám aj pri dýchaní z nosa pálenie. Je pravda, že na stravu si nedávam pozor. Ja vlastne neviem čo mám jesť.

Čo mi odporúčate?

Ako sa mám stravovať?

Ďakujem za radu a odpoveď

Dobrý deň,

výsledky, ktoré ste priložili obsahujú testy na potravinové alergie, tiež intoleranciu na lepok. To je negatívne. Taktiež pankreatická elastáza a marker na zápaly v čreve (kalprotektín) je v norme.

Znížené je množstvo enzýmu DAO, ktorý štiepi histamín. To poukazuje na zníženú tvorbu enzýmu ale neznamená to že je to pôvodca problémov. Určite odporúčam absolvovať testy na intoleranciu na laktózu a mliečnu bielkovinu. Prípadne sóju a vajcia.

Čo sa týka stravy je potrebné zaradiť bezvyškovú diétu, varenú domácu stravu.
Konkrétne potraviny a recepty je však potrebné prekonzultovať individuálne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/