Čo je to hormón AMH?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

cez briefing Modrého koníka som dostala oznam, že počas februára bude u Vás akcia na vyšetrenie hladiny hormónu AMH z krvi. Pravidelne chodím na preventívne vyšetrenie ku gynekológovi, ale nikdy mi to nespomínal.

Čo AMH znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

vekový faktor zohráva čoraz významnejšiu rolu v liečbe neplodnosti. So stúpajúcim vekom dochádza k zníženiu parametrov ovariálnej rezervy.

Ovariálna rezerva je funkčný potenciál vaječníka, ktorý odzrkadľuje počet a kvalitu v ňom obsiahnutých oocytov. Z veľkého množstva markerov ovariálnej rezervy v súčasnosti za najvýpovednejší a najpresnejší sa považuje hormonálny marker – Antimüllerov hormón (AMH).

Laicky povedané - AMH indikuje zásobu folikulov/počet vajíčok, ktoré má žena ešte k dispozícii a ktoré sú schopné rastu až do dominantného folikulu potrebného pre otehotnenie. Je významným ukazovateľom starnutia ovárií. Hodnota AMH je to, čo by ženy, ktoré plánujú mať deti mali poznať. Je to jednoduché a efektívne vyšetrenie a mali by o ňom informovať svoje pacientky vo fertilnom veku všetci gynekológovia.

Pomocou jednoduchého vyšetrenia z krvi, ktoré nie je závislé od menštruačného cyklu si môže každá žena overiť, že aká je jej ovariálna rezerva a koľko času zhruba má na založenie - rozšírenie vlastnej rodiny. Požiadať o vyšetrenie môže svojho gynekológa, alebo môže prísť do centra asistovanej reprodukcie.

Správne posúdenie výsledkov odberu AMH je kľúčové, pretože z pohľadu reprodukčnej prognózy je stanovená „hraničná hodnota nízkej ovariálnej rezervy“. Tá umožňuje pomerne presne stanoviť zníženú ovariálnu rezervu a zhoršenú prognózu v stimulácii vaječníkov.

Vyšetrenie hladiny hormónu AMH je v GYN-FIV počas februára pre všetky dámy zadarmo. Keď príde s partnerom, ponúkame mu spermiogram s 50%-nou zľavou. Vyšetrenia odporúčame preventívne všetkým, ktorí si chcú v budúcnosti založiť rodinu.

Nech sa Vám darí!
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19