Je pri trombofílii bezpečnejšia antikoncepcia alebo sterilizácia?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

máme 2 detičky. Prvé je narodené vďaka IVF s Vašou pomocou, druhé spontánne. Ďalšie dieťa už neplánujeme. Otázna je u nás antikoncepcia alebo sterilizácia. Ja mám zdedenú trombofíliu, manžel je zdravý.

Je u mňa bezpečné hormonálne vnútromaternicové teliesko?

Máme uprednostniť sterilizáciu u mňa alebo u manžela?

Ak sterilizáciu, ako to prebieha?

Ďakujem

Dobrý deň,

som veľmi rád, že sa Vaša rodina pekne rozrástla a že sme k tomu tiež trochu pomohli.

Na zabránenie neželaného otehotnenia máte viacero možností, pre ktoré sa môžete s manželom rozhodnúť. Prosím zvážte “pre a proti” jednotlivých metód.

Ženská sterilizácia sa v súčasnosti vykonáva skoro výlučne laparoskopicky a v celkovej anestézii. Zákrok je spoľahlivý, ostanú po ňom dve malé jazvičky. Zákrok je nevratný a môžu pri ňom nastať komplikácie ako pri každom operačnom výkone s podanou anestéziou.

Ako veľmi efektívnu a menej náročnú vidím mužskú sterilizáciu, čiže vazektómiu. Je to antikoncepčná metóda trvalého charakteru. Zákrok vykonávame v lokálnej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Našim klientom pred vykonaním vazektómie ponúkame, aby si dali zmraziť spermie, ktoré môžeme v budúcnosti použiť.

Ako antikoncepciu môžete použiť aj vnútromaternicové teliesko s nízkou dávkou progesterónu . Pred nasadením sa treba poradiť s hematológom.

Bežnú hormonálnu antikoncepciu neodporúčam.

Želám Vám veľa radosti z vašich detí a všetko dobré.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19