Ako má vyzerať stravovanie ročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania mojej ročnej dcéry.

Aké jedlo variť na obedy a večere?

Je nutné ešte pridávať olej?

Treba jedlo mixovať?

Treba zaviesť aj raňajky?

Aktuálne je to u nás takto:
7.00 - 8.00 vstávanie
9.00 desiata - mixnuté ovocie alebo výživa + jogurt + piškóty
11.00 kojenie
14.00 obed a po obede nejaké chrumky
17.00 kojenie
19.30 kaša

Treba pridať viac chodov jedla?

Ďakujem

Dobrý deň,

ročné dieťa by malo mať 3 hlavné chody a 1-2 "snacky". Raňajky teda už môžete zaviesť. Napríklad chlebík s masielkom a zeleninou, ovsené lievance, vajíčka, jogurt. Rôzne variácie, čo dcérka bude chcieť.

Na desiatu by som potom dávala ovocie. Ak ešte nepapá kusy, tak ideálne začať dávať ovocie do ruky. Začne papať kúsky ovocia ako prvé a potom ľahšie prejde na ostatné.

Obed môže už byť už pokojne aj dvojchodový (neviem či už má iba 1 spánok alebo ešte 2, ale veľa mamičiek robí, že pred spánkom dá polievočku - zeleninová/ vývar/ strukovinová a po spánku druhé jedlo). Druhý chod už môže pozostávať z toho, čo jete vy ostatní v domácnosti, ale pre dcérku ešte menej dochutené - rizoto, cestoviny s omáčkami, mäso so zemiakmi, perkelt, šošovicoé placky, losos s ryžou, zapekaná zelenina, palacinky, halušky....

Na olovrant by som potom zvolila jogurt, alebo do kočíka chrumky so zeleninkou.

Na večeru pokojne tú mliečnu kašu (meňte druhy obilnín - cirok, pohánka, pšenica, špalda...).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička