Bezlepkáči

matulda09
23. apr 2013

ahoj kedže mi nedavno zistili celiakiju tak som si začala ako každý piect chleba, na začiatku kedže som nemala pekarničku som piekla chleba v trube sem tam sa vydaril a sem tam nie a preto som si kupila pekarničku aj s programom bezlepkovym. Prvý pokus ale nedopadol dobre a dnes som mala 2pokus v pekarničke a teraz som skusila iny recept ktory som našla pre muku od novalim Promix T a narastol pekne a pri pečeni už nespadol ako ked som piekla prvykrat bolo to možno aj tym že prvykrat som dala cele suche droždie ako to bolo v recepte na obale muky a teraz podla noveho receptu to boli 2čL ca pol balenia ale zase teraz bol problem že pri programe bezlepkovom mi chlieb neupieklo dobre dala som dopekať a pri konci mi trochu spadol a tak som sa naštvala nahriala trubu a šupla chlebik aj s formou z pekarničky dopiect v trube a po ca 15min bol krasne upečený takže teraz neviem či to nabuduce tak spravim že ked sa bude piecť tak ho dopečiem v trube alebo skusiť normalny program na pekarničke len sa bojim či pri normalnom programe mi cesto nepadne lebo normalny program ma po mieseni, kysnutie a po kysnuti znovu na par sekund miesi a potom znovu kysne to pri bezlepkovom chlebiku asi nebude ok aj ked dam zrychleny program pri normalnom pečeni kto ma ake skusenosti? Vdaka za rady
a aby som nezabudla konečne mi prišlo rozhodnutie ohladom preukazu ZTP a vraj zatial plati len do juna? Viete niekto o tom či nam celiatikom zrušia preukazy? Je to nanič jedina vyhoda ktoru sme mohli využiť pri tom že si musime inak variť piect chleba atd.

hrjanka
26. apr 2013

Ahoj, tiež som celiatička, a donedávna som robievala chlieb z múky promix ch - presne podľa návodu na obale a vždy mi vyšiel. Niekoľko rokov som ho robievala a fakt ani raz sa mi nestalo, že by spľasol, alebo sa nedopiekol. Skús teda ten. Ja ho už nemôžem - mojím ďalším nepriateľom je kravské mlieko, tak som musela zmeniť všetky múky aj cestoviny... k tej pekárni: mám moulinex home bread, v nej mi vždy mieša cesto asi 15 minút, potom asi hodinku kysne a potom priamo pečie. Ono, bezlepkové cesto je také, že ti nestmavne toľko, ako normálne, takže ten chlieb je vždy bledý, ale vnútri je upečený.
A preukaz? Mne prvýkrát vystavili preukaz len na rok, že potom musím doniesť papiere z kontroly na prehodnotenie nároku na zťp preukaz - to len predtým, ako ti uplynie lehota, pôjdeš na gastro, nech ti doktor napíše, že stav trvá, celiakiu stále máš a diétu držíš. A oni ti ho potom na úrade predĺžia. Mne prvýkrát dali kontrolu po roku, potom po 3 rokoch a teraz po 5 rokoch...toto vždy záleží na úradníkoch, počula som aj o takých prípadoch, kedy celiatikovi vystavia zťp preukaz natrvalo, bez nutnosti prehodnotenia.

alaniska
26. apr 2013

@hrjanka ja mam preukaz na.dobu neurcitu uz cca 10 rokov

honey10
Odpoveď bola odstránená
Zobraz