Jedálniček pre 4 mesačnú dcérku, obed zeleninka, na večer kaša?

nika12323
18. jún 2019

Ahoj maminky chcem sa vás opýtať ako začať s prikrmami.. kojenie nám už moc nejde takze papame UM.. ale k veci chcem sa vás opýtať ako to je s príkrmami.. začali sme mrkvickou a zamiacikom po 3-4 lyžičkách .. na večer mame kasicku .. chcem sa opýtať že či môžem dávať každý večer dcérke aj kasicku na večer aj keď už mala na obed zeleninku , kedy a ako zvyšovať dávky 🙂
Ďakujem vo pred za rady a typy

lubi40
18. jún 2019

@nika12323 nic v zlom, ale najlepsi jedalnicek pre 4 mesacnu je mlieko MM alebo UM
s prikrmamy by som ja osobne skor ako v 5 mesiacoch nezacinala.
Co sa postupu tyka, tak najlepsie je dat si poradit na poradni. Ale standardne sa zacina 1 prikrm denne, zelenina+zemiak (alebo ryza) 2:1 a cajova lyzicka oleja. Zacinas jednym druhom (cuketa, mrkva, batat, baklazan, uhorka...a potom postupene pridavas a kombinujes. ak ti zje 150g tak mozes uz vynechat mliecko. Po cca mesiaci (je to individualne) mozes pridat druhy prikrm: ovocie alebo pridas do zeleniny masko (15g masa ale 20g ryby) opat cakas aspon 2-3 tyzdne idealne mesiac. no a potom tusim v 8mesiacoch sa uz moze aj lepok, takze mozes dat chlebik na ranajky a kasu na veceru.

maminuska
18. jún 2019

@lubi40 to už je teraz prekonané , myslím ten lepok . Ten sa má zavádzat medzi 4-6 mesiacom vo veľmi malých množstvách ak je dieta čo len troška kojené .

nikiki29
18. jún 2019

@maminuska ja som zas niekde čítala, že medzi 4-6 mesiacom sa lepok nezavádza ako prikrm, ale sa dáva len ochutnávať (2-3 lyžičky) aby telo poznalo tento alergén 🤷🏻‍♀️

maminuska
18. jún 2019

@nikiki29 ano , nemyslela som ako príkrm , len presne ako si napísala, ochutnať. To bolo to veľmi malé množstvo . Len je super ked žena v tomto období kojí .

jamika27
18. jún 2019

@nika12323 ak zvládne kľudne aj zeleninku na obed aj kaša na večeru. Kaša sa dá robiť v UM mlieku. Ty musíš pozorovať malú či jej to nerobí zle a postupne zvyšovať dávky. pomedzi do chlebík do ruky nech žužle.

nikiki29
18. jún 2019

@maminuska áno to som tiež čítala, že ideálne keď kojí, no niekedy sa nedá. Ja napríklad po každom kojení musím dokrmovať 😞 ale v 5 mesiacoch určite začnem s ochutnávaním, aby sme stihli to obdobie 😊
Inak nevieš poradiť ako presne to začať? Tiež ma to ešte len čaká. Chcem medzi 5-6 dať ochutnať lepok aj začať so zeleninou. Lepok dávam tiež na obed? Lebo neviem presne ako to pridať keď budem dávať už zeleninku...

lubi40
18. jún 2019

@maminuska ja mam od lekarky, ze ochutnat ano, ale nie davat na dennej baze... Ja som to pisala v zmysle, ze na ranajky moze dat chlebik...
V kazdom pripade, ja ked som aj dala rozok na zuzlanie pred 10 mesiacom, tak ho strasne z toho zapekalo, takze som tak, ci tak musela pockat.

maminuska
18. jún 2019

@nikiki29
@lubi40 ono celkov osa to mení , keďže mám 5 deti vo veku 23 rokov do 18 mesiacov , tak skutočne nádherne vidím ako sa to vyvíja. Pri predposlednej dcére a poslednom synovi som zavádzala to imunologické okno a začala som od 4 mesiaca so zavádzaním ochutnávania , obliznutie až jedna max dve malé lyžičky. Plne som kojila.
Pri druhom synovi a tretej dcére sa čisto kojilo do pol roka a lepok sa mal zaviesť čo najneskôr , najskôr bolo prípustné v 8 mesiaci .
Najstaršia dcéra , tak tam to bola v tom období divočina, 95 rok a každý inak 🙂
@nikiki29 ja som začala tak že som mu napríklad dala drobulinký kúsok rožka , fakt omrvinku , pol lyžičky pomarančovej šťavy atď. Vyslovene príkrmy som v tomto období nezavádzala , až okolo toho 6 mesiaca , len som sem tam mu nejaký alergén dala do pusinky a čakala. To kojenie je dobré v tom že pomáha pri ochrane čreva, ktoré ako vieme je dôležité pri mnohých alergických ochoreniach .
V tvojom prípade by som začala zeleninou, mrkvou , zemiakom , brokolicou , sladkým zemiakom atď.

evkamotka
19. jún 2019

Tu kasu ma navyse. Zacina sa obedom, az ked sa rozpapa, za mesiac, dva sa pridava dalsi chod

sasanka605
19. jún 2019

Tak neviem, ten obed by jej stačil. Kašu až neskôr to je dosť na taky mini žalúdok keď je ešte tak mala