Atopický ekzém u dětí. Objevuje se a mizí. Typická místa pro ekzém jsou ale vždy čistá.

Zodpovězené
12. bře 2019

Dobrý den,

zajímal by mě Váš názor na to, co trápí mého syna. Předem se omlouvám, že můj dotaz bude dlouhý, ale budu se snažit Vám popsat všechno, co by mohlo souviset.

Syn se narodil v 41+1 porod přirozený, zakončen VEXem, míry 4,35 kg/53 cm, aktuálně 6,5 měs. Po narození měl syn špatnou glykemii, byl proto přikrmovaný (cizí mléko, pak HIPP HA, potom dokonce nějaká speciální výživa pro nedonošence, protože glykemie byla stále špatná), pak žloutenka (celkem myslím 8h fototerapie), na hlavě měl hodně rozsáhlou krustu, novorozenecké akné, na čele má flíčky (Dr. říkala, že se jedná o nějaké popraskané žilky), v jednom měsíci podstoupil operaci pro persistující urachus.

Od odchodu z porodnice byl plně kojený, přibíral, ale vždy na minimální hranici, od začátku byl hodně ubrečené miminko, což se ale časem celkem srovnalo. Vývojově je na tom dobře, na bříško se otáčel od 3m, má 8 zubů, nyní se zdařile plazí a péruje na kolínkách. Se zuby mu šla vždy ruku v ruce rýma, kvůli ní jsme i odkládali očkování, nyní má naočkované 2x hexa + synflorix a rotaviry.

V lednu (4 měs) jsem asi poprvé zaznamenala výsev pupínků. Začalo to na tvářích, a rukou (přikládám foto), na začátku února byla aplikovaná 2. várka hexy a synflorixu a řešila jsem tento předchozí výsev, bylo mi doporučeno promazávat. Namazala jsem ho modrou indulonou a vysypalo se bříško (další foto). Další pokus jsem namazala jen půl bříška a jen ta půlka se vysypala, tak jsem dál nemazala, koupila jsem Aviril a zkusila namazat tím - po tom asi nebyla přímo žádná reakce, ale následně jsem byla u Dr. opět a ta doporučila Lipobase s tím, že je to atopický ekzém, od té doby mažu tou. Problém je ten, že někdy namažu a syn se vysype ještě víc, někdy se to tváří, že to pomohlo (nebo se to alespoň nehorší). Několikrát jsem zpozorovala, že si syn hrudníček drbe (rozvírá a zavírá prstíky skrz oblečení), nyní si ale začal očividně i drbat hlavu třením o podložku např. v jídelní židličce, na hrací podložce, na přebalováku, tam ale nepozoruji žádný výsev. Taky jsme absolvovali zkušební hodinu plavání (vzhledem k ekzému jsem měla obavy), ve vodě vylezl každý flíček, po namazání po koupání vypadal hrozně, ovšem zbytek dne potom byl čistý jako dlouho ne. Další den se ovšem vysypal zase (cca 24 hod od bazénu).

Aktuálně se mu vyrážka objevuje a mizí ze dne na den i v průběhu dne, vzhledem k tomu, že v rodině atopický ekzem máme, nepřijde mi to jako typické chování, ani místa mi nepřijdou ryze typická, momentálně je výsev jen na spodní části hrudníčku (foto + přikládám i foto zad), ruce i nohy se zdají čisté (i když po namazání různé červené fleky na chvíli vylezou), pod plínkou se nikdy nic neobjevilo.

Co by ještě mohlo být podstatné: příkrmy jsem začala až po prvním výsevu, každou věc odpozoruji a zkouším na několikrát, že opravdu nebyla důvodem některého z výsevů, co se týče mého jídla, nepodařilo se mi prozatím najít nějakou souvislost nebo potravinu, která by toto mohla způsobovat, peru v eko prostředku attitude, do praní přidávám trošku dezinfekce Sanytol na oblečení a suším v sušičce, v poslední době ještě přidávám vždy máchání navíc, vyřadila jsem semišová pyžámka. Snažím se neoblékat příliš, aby se nepřehříval. Koupeme ob den, máme doma kočku, přímo s ní ovšem nepřichází do styku kromě asi jednoho případu.

Moc Vás prosím o Váš názor a návrh, co by mohlo pomoci.

Moc děkuji!

Dobrý den,

Vámi popisované potíže, jejich průběh i přiložená fota svědčí pro typický atopický ekzém. U kojenců je běžnější celotělový projev, na predilekčních místech ( loketní jamky, kolenní jamky ) se ekzém usadí až v pozdějším věku.

Dříve se kojenecký ekzém nazýval "ouročky", neboť provází hlavně první rok života dítěte a přes veškerou snahu se nedostavují žádoucí výsledky. Stav kůže je někdy hrozný, dítě vypadá jako opařené a přes dietní opatření a péči o kůži se jej nedaří zkrotit. Sama mám několik takových dětí ve svém pediatrickém obvodu.
Při zhoršení stavu kůže doporučuji přechodně výrazně snížit mléčnou dávku, zařadit do jídelníčku málo dráždivou stravu ( mrkev, rýži, banán, hrušku, ap. ) a vydržet s jednoduchým jídelníčkem po nějakou dobu.

O kůži pečovat následujícím způsobem - dítě denně či obden před koupáním namydlit neutrálním nebo dezinfekčním mýdlem, pak dobře opláchnout. Následně vykoupat v olejové koupeli ( např. Linola fett Olbad ). Některé maminky zkouší s úspěchem koupele v ovesných vločkách, škrobu. Po koupeli se kůže musí hodně promastit, např. Vámi již používanou Lipobasí.

Samozřejmostí jsou i další režimová opatření - oblékat dítě do čistě bavlněných, nejlépe bílých, dobře sepraných oděvů, nepoužívat aviváže, domácí kosmetiku, atd. Při výrazném svědění a neklidu podejte antihistaminikum Fenistil kapky ústy podle dávkovací karty.

Bud'te trpělivá a i jen částečný ústup potíží považujte za úspěch. Projevy ekzému mají vlnovitý průběh, po částečném popř. úplném vyhojení může opět nastat období zhoršení kůže, zejména při zátěži ( infekt, zvýšená zátěž, novinka v jídelníčku, zimní období ap.) Velice doporučuji výhledově klimatoterapii v horách a později u moře, aspoň 2 týdny.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová