Chlapec v 18ti měsících nemluví. Je to v pořádku?

Zodpovězené
5. říj 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je normální, když 18ti měsíční kluk nic neřekne, ale všemu rozumí. Když mu řeknu, zvedni tu hračku, on ji zvedne. Když se ho zeptám, kde spí, ukáže. Donese auto na požádání, sedni, lehni, atd. Kolem slyším, že by už měl mluvit a nemluví.
Je to v pořádku? Jak ho naučit mluvit? Všechno mu vysvětluji, říkám básničky atd.

Děkuji.

Dobrý den,

Váš synek nemluví vúbec? Ani základní slova - máma, táta a další 3 nebo 4 slova? Jestliže toto mluvit umí, považujte to za normální a očekávejte další rozvoj řeči. Řeč se prudce rozvíjí právě okolo 18. měsíce ( dříve i později ), kdy batole říká pět až deset slov, umí ukázat na dvě nebo tři části těla, ukazuje na jednoduché obrázky, dává pusu, poslechne dvojí příkaz - například „jdi pro míč a přines mi ho".

S dítětem slovně komunikujte, nicméně na své batole nemusíte mluvit příliš - v tomto období se jeho mozek na řeč teprve přepojuje.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová