Dcera si vše strká do pusy. Nyní má ekzém na obličeji a kolem úst. Čím mazat?

Zodpovězené
4. únor 2019

Dobrý den paní doktorko,

prosím o radu, co s ekzémem/dermatititdou kolem úst u 9 měsíční dcery, způsobené nejspíš olizováním a strkáním do úst veškerých předmětů, podráždění po otírání jídla, mrazem aj.?

Zpočátku to bylo kolem úst zarudlé, mazáno Vitella ictamo. Zarudnutí zmizelo, pokožka byla jakoby vysušená, stále je však na obličeji krupička a pokožka není hladká. Pediatr radí bílou vazelínu, já se však obávám dalšího promazávání kůže.

Přikládám foto. Děkuji.

Dobrý den,

ekzém/dermatitis okolo úst je většinou způsobena vlivy, jež popisujete výše, někdy přispívají k podráždění kůže i některé potraviny. Je dobré, že při léčbě Vitellou Ictamo jste zaznamenala zlepšení, tj. ústup projevů a vyblednutí ekzému. Po dobu chladného počasí, zvýšeného slintání a olizování, atd. bude kůže trvale susší a hrubší, proto bych také nyní doporučila navazující péči - zvláčňování pokožky mastnějším krémem ( Infadolan, Bioderma perioral, ap.).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová