Krvavý výrůstek na tváři dcery. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
25. říj 2020

Pěkný den, paní doktorko,

zhruba před třemi týdny se roční dcerce udělal na tváři krvavý jakoby mozulek. Nepřikládala jsem tomu význam a čekala, že mozulek zmizí. Bohužel se tak nestalo a začala jsem pátrat na internetu - našla jsemm - což mi docela dávalo smysl. Mozulek se během tří týdnů trochu zvětšil, spíše směrem ven než do šířky. Na výrůstek jsem se ptala naši pediatričky při roční prohlídce tento týden a ta mi odpověděla, že se s ničím podobným nesetkala a máme to sledovat. Hemangiomy se prý většinou vyskytují u novorozenců.

Nevěděla byste prosím, co by to mohlo být?

Moc děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

je to zřejmě hemangiomek, tj. nakupení drobných kapilárních cév. Doporučuji jej sledovat, dát pozor, aby si "pupínek" dívenka neškrábala (ranka by mohla více krvácet). Většinou životní cyklus hemangiomu je období narůstání, pak klidové období a nakonec vstřebávání se, zmenšení. Doporučuji konzultaci s kožním lékařem a event. zvážit ošetření laserem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová