Přecitlivělé 3leté dítě. Bojí se spánku a má noční můry. Máme vyhledat pomoc dětského psychologa?

Zodpovězené
6. bře 2019

Dobrý den.

Máme tříletou dceru, která je opravdu extrémně přecitlivělá. Noci jsou plné nočních můr, neustále musíme hledat plyšáky, které má v posteli a jsou kvůli tomu hysterické scény. Spí strašně málo, spánku se bojí a musí spát při rozsvíceném světle. Vedle postele spím s ní, ale už jsem strašně unavená, tatínka tam nechce. Ani jednu noc nespala celou, stále vyžaduje UM. Cokoliv, co je mimo její zvyklost, je problém... odkvetlá květina, rozbité světlo apod. Někdy se bojí, až se klepe a těžko ji uklidníme.
Bohužel s jejím stavem je i spojeno nezdárné odplenkování a teď to vypadá, že schválně zadržuje stolici. Čtvrtý den nekadí, že nechce. Projímadlo nezabírá. Do školky ani nemělo smysl ji dávat, nezvládla by to. Nesnese ani zvýšení hlasu, jednáme s ní velice opatrně.

Co s tím vším dělat? Vyhledat psychologa?

Dobrý den,

Vaše otázka a problematika z ní vyplývající je velice široká a zaslouží komplexní rozbor a vyšetření dívky. Doporučuji vyšetření neurologem, včetně EEG, k vyloučení atypické formy epilepsie, která se může projevovat právě spánkovou poruchou ( parasomie ) a nočními děsy ( pavor nocturnus ). Dále doporučuji psychologické, popřípadě i psychiatrické vyšetření k vyloučení poruchy chování a osobnosti ( nějaká forma autismu, návykový příjem tekutin během noci, ap. ). Samozřejmostí je základní vyšetření krve, moči, vyšetření ORL, atd.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová