Příušnice ve školce. Jsou nebezpečné pro neočkované dítě a těhotnou ženu ve 3. trimestru?

Zodpovězené
30. říj 2019

Dobrý den,

máme doma trochu prekérní situaci. U dcery se ve školce u očkovaného chlapce objevily příušnice. Dcera (3 roky a 2 měsíce) je také očkovaná. Máme ještě mladší dceru (18 měsíců), která zatím očkovaná není. 1.11. jdeme s mladší na preventivní prohlídku, kde jsem stejně MMR očkování chtěla odložit z důvodu mého těhotenství (29. tt) na příští rok na jaro, až budu u miminka očkovat hexavakcínu.
Vzhledem k tomu, že příušnice má očkovaný chlapec, nemám tedy záruku, že je dcera očkováním chráněna a díky tomu, že ji vozím do školky v doprovodu mladší dcery, mohou být nakaženy obě. Já sama nevím, jestli jsem v dětství příušnice prodělala a jestli jsem byla očkovaná (jsem 1/1982).

Jak moc jsou případně příušnice nebezpečné pro rok a půl staré dítě a pro těhotnou ve třetím trimestru?
Mám raději nechat dceru doma nebo ji v klidu dále posílat do školky (chodí tam strašně ráda)?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

očkována zřejmě nejste (v ČR se očkuje proti parotitis od r. 1986) , doporučuji Vám proto vyhýbat se kontaktu s možnou nákazou (21 dní od posledního případu onemocnění ), popřípadě nechat si udělat vyšetření protilátek proti parotitis (možno i jako samoplátce).

Průběh příušnic u batolete nemívá těžší průběh.

K otázce, zda nechat chodit do školky Vaši očkovanou dcerku - její nákaza příušnicemi je málo pravděpodobná.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová