Rybí tuk anebo vitamin D pro děti? Může se vitamin D užívat dlouhodobě?

Zodpovězené
8. dub 2019

Dobrý den,

syn je starý 8 měsíců a má doporučeno ortopedem užívat vit. D do 1. roku. Lze nahradit dávku vit. D klasickým rybím tukem? Teď dávám 1 čajovou lžičku a chutná mu, ostatne stejně jako starší dceři. A mohou vit. D užívat děti dlouhodobě?

Děkuji

Dobrý den,

vitamín D se dříve podával ve formě "rybího tuku". Pro typickou nepopulární chut' a zápach se Déčko nyní dodává např. ve Vigantolu.

Postupujte podle doporučení pediatra, popř. podle příbalového letáku / návodu na použití Vámi podávaného rybího tuku, vzájemně oba přípravky nekombinujte. Dávka D vitamínu u kojence je 600 IU na den, při předávkování jeho hladina v krvi klesá velmi pomalu. Vitamín D se po 12. měsíci života vysazuje a začíná se hradit stravou ( ryby ). Znovuzavedení substituce Vigantolem nebo D3 ekvivalentem je někdy vhodné během zimních měsíců - v jedné dávce cca 2x týdně.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová