Spála. Mám počkat s ATB až po výsledku výtěru z krku?

Zodpovězené
22. led 2020

Dobrý den,

synovi, 6 let, se vyskytla v sobotu ráno vyrážka nejprve v ohybu u kotníků. Velmi svědila a byla horká a červená (spíše větší fleky). Jinak žádný jiný projev, teplota, bolest v krku...nic. Syn je po celou dobu fit a při síle. Postupně se začal osypávat pod koleny, na stehnech a jeden flek na krku. Jako by postupovala od kotníků nahoru.
V ponděli jsme šli k lékaři, ale dr. spálu nepotvrdila. Udělala výtěr z krku, který bude bohužel až za týden. Řekla, že to spíše vypadá na alergickou reakci. V podpaží se v pondělí vyskytla už jemná krupička a dr. řekla, že to už by mohla být i ta spála. Když se krupička rozjela v pondělí večer i na paže, stehna a trochu břicho. Záda jsou čistá.
Dnes je úterý a dr. mi pouze dle tel. domluvy dala recept na ATB Ospen na 10 dní, že mám nasadit. Nyní vyrážka ale již odeznívá a nesvědí tolik, bledne a není otok. Syn má mít příští týden každodenní výjezdní odpolední lyžování ze školky. Nevím ale, zda se spála vůbec potvrdí a nechci mu nasazovat ATB jen tak a rušit lyžování, když se velmi těší a může mít pouze alergickou reakci.

Myslíte, že mám počkat s nasazením ATB až po výsledku výtěru z krku?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na dálku těžko radit... je několik aspektů, co vzít v úvahu. 1. jestliže se nyní klinicky vyrážka jeví jako spála, popř. má dítě další potíže (viz. dále), pak doporučuji podávat Ospen ihned (a v případě normálního nálezu ve výtěru krčku vysadit).
2. jestliže je dítě jinak bez potíží (nemá horečku, polykací potíže, zvracení, bolest bříška, atd.), pak je možné vyčkat na výsledek výtěru. Existuje možnost rychlejšího mezivýsledku, tzv. " 1. čtení ", kdy se telefonicky dotazuje mikrobiologická laboratoř, jak se kultivace vyvíjí ve smyslu pozitivní/negativní výsledek.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová