V 19měsících váha dítěte 14kg. Jak poznám, že je váha v pořádku? Nejde u dítěte u obezitu?

Zodpovězené
17. čer 2019

Dobrý den,
na tento dotaz mě přivedla otázka ve Vaší Poradně, kdy se maminka ptala, zda nemá její dítko problém s váhou, když má při 80cm 12 kg.

Můj dotaz tedy zní:
Mám syna, 19m, má 89cm a 14 kg. Chci se zeptat zda je jeho váha tedy v pořádku? Je stále kojený, moc jíst nechce, spíše jen víceméně ochutnává, většinou sní oběd (maso+zelenina+příloha) cca 200g a zbytek dne kaše, plátkový sýr, ovoce, kousek rohlíku, jogurt (lipánek nebo bílý jogurt, nebo domácí jogurt ze smetany a tvarohu a bez cukru), a to už spíše jen uždibuje a sní malé množství. Sladké věci nedávám, pije čaj, žádné sladké nápoje. Večer a v noci vyžaduje MM, čaj a vodu úplně odmítá přes noc. Mam trošku obavu, aby nešla váha nějakým špatným směrem. Obezitu máme v rodině.

Děkuji

Dobrý den,

podle růstového a hmotnostního grafu je Váš syn nadprůměrný.

Z hlediska hmotnostněvýškového poměru je proporční, tj. výška i váha je na, resp. těsně nad 90 percentilem. Nevím, jaké výšky jste Vy, rodičové - zda je i genetická dispozice většího vzrůstu Vašeho syna.

Jak jsem zmiňovala v předchozích odpovědích na toto téma i Vám doporučuji chlapce odstavit od kojení a strikně zavést batolecí stravu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová