Zánět dutin u dítěte, antibiotika a přetrvávající rýma i kašel po léčbě. Co s tím?

Zodpovězené
19. srp 2022

Dobrý den,

dcera je už skoro 2 týdny nemocná (napřed únava a zvracení, poté bolest hlavy, závratě, změny chování, ucpaný nos bez schopnosti smrkat i po kápnutí do nosu, suchý dráždivý kašel). Minulou středu jsme byly u lékaře (předesílám, že žijeme v zahraničí, takže lékařská péče tu není na takové úrovni jako v ČR). Po konzultaci, PCR testu (negativní), poslechu průdušek a pohledu do krku a uší konstatoval lékař zánět dutin a předepsal dceři amoxicilin - sirup k ústnímu podání.

Stav se zlepšil, ale dcera stále není v pořádku a antibiotika už dobrala. Nemá horečky, ale pořád má ucpaný nos, žlutou rýmu a produktivní kašel.

Je mi jasné, že z části se sliznice musí po nemoci zahojit a trvá to, ale ta ošklivá rýma mě pořád trochu znervózňuje, bojím se, že infekce přetrvává.

Od minulé návštěvy v ČR mám ještě schované jedno balení Pamyconu (nenačaté, trvanlivost do 1/2023).

Doporučíte jeho podání? Jakým způsobem a jak dávkovat?

Děkuji mockrát.

Dobrý den,

terapie závisí na věku dítěte, který bohužel neuvádíte.

Doporučuji lokální léčbu:
výplachy nosu (s přípravky Sterimar či Vincentka ve spreji či mořská voda ve spreji), poté řádné vysmrkání nebo odsátí z dutiny nosní (dle věku dítěte), poté do takto očištěné dutiny nosní použít Pamycon či Nasivin (obojí užívat maximálně sedm dní). Budou-li potíže přetrvávat více než tři týdny, doporučuji výtěr z nosu k provedení kultivace, aby se ozřejmil patogen, který obtíže způsobuje.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká