Rýma, kašel, už nevím, co použít. Poradíte, prosím?

pampeliska1313
24. bře 2024

Ahoj ahoj!
Holky prosím. Syn přes dva a půl roku. Prvně rýma co tekla - vystrikavala sem sterimarem. Pár dní okay, pak mu najednou přestala téct a začal trochu pokašlávat. Takže zadní rýma. Používá sterimar na ucpaný dutiny, to pak rýma vyteče trochu, ale spíš míň, než víc a hlavně mu neteče v průběhu dne jinak. Zato kasel je horší. Přes den zakašle párkrát, ale nejhorší je to při usínání. Ještě úplně nespí a kašle šíleně, je slyšet, že tam má rýmu. Paradoxně mi přijde, že víc kašle když je vyvýšenej, protože pak sklouzne na břicho a dobrý, nebo jestli to souvisí nějak s tou fází spánku, že jako jakmile fakt vytuhne, tak ho to nedráždí, netuším. Každopádně tohle trvá už cca deset dní. Dávala sem jitrocelovej sirup, to mi přišlo, že mu sice naředilo hleny, ale víc se dávil, nevykašlal vlastně nic a z nosu to taky víc nešlo, teď dávám smrkáček (sirup se silicema, má to uvolňovat rýmu) ale taky nic moc. Ve středu má jít do jeslí a já už fakt nevim co, aby se mu to lepšilo. Nevim co dělat aby mu pustila ta rýma. Zvlhcovac máme, jede tady furt, občas kápnu i eukalyptus, nos stříkám, sirup dávám a fakt nevim. Venku mu nudle teče, ale taky ho nevezmu na půl dne, žejo. Nechápu, jak dlouho muže ty dutiny mít ucpaný, už to je dlouho. U dr jsme byli, ale na poslech je dobrej, takže akorát máme dostat ven rýmu.. moc díky za tipy, sem ochotná koupit cokoli, aby mu to teklo ven, nebo aby přestal kaslat a lepsilo se mu to.:D dekuju

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

Ještě dodám, že jsem zkoušela i teplou vodu po lokty a tak, ale prostě mu prakticky nic nevyteklo.

eliska_r
24. bře 2024

Napadá mě ORL aby dutiny zkontroloval. Nebo pak ještě inhalator 🙂

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

@eliska_r už jsem ho teď objednala on-line, na ORL, tak uvidíme…

plexuska
24. bře 2024

Sinupret jste zkoušeli?

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

@plexuska teď ne, na to uvolnění a ředění hlenu jsem dávala ten jitrocel, ten do nej dostanu, sinupret měl predtim u dutin a nebylo možný to do nej dostat. Respektive plival, prskal i pod tlakem. Sirupy taky nic moc, sle spis to do nej dostanu

plexuska
24. bře 2024

Škoda, ten docela pomáhá. Nebo ještě zkusit konvičku, ale to taky málo kdo zvládá.

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

@plexuska jsem myslela, že sinupret je na odkaslani a ředění hlenu, takže jsem hledala alternativu a to mi doporučili v lékárně ten jitrocel. A přijde mi, ze naredeny to má ale nedostane to ven, přestože má takovej ten davivej kasel. Doktorka zase ze primární je dostat ven rýmu, pak přestane kasel. Dutiny řešíme snad neustále, takže z toho jsem už docela zoufalá.:D přijde mi, ze je má ucpaný co tejden.

aktakd
24. bře 2024

@pampeliska1313 Nám na noční kašel nejvíc pomáhá otevřené okno a fenistil.

ina10
24. bře 2024

@pampeliska1313 a tedy MUDr.nic nepredepsal? Ani třeba pamycon do toho nosu, když se tak trápí? Děckám to vzdycky pomohlo, je to lokalní ATB, na noc třeba i fenistil kapky nebo aerius (ten je taky tuším na predpis). Sinupret během rýmy dáváme taky (je dobrý na ty dutiny), nebo jestli má hnusný kašel možná zkus bronchipret? V jeslích se bude tím kašlem akorát trápit a ještě nakazí další nebo semu k tomu něco přidá.

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

@ina10 Nene, říkala max fenistil, máme novou doktorku a jako vždycky ho poslechne a tak, ale dokud to třeba nemá na průduškách, tak vlastně nic. No tomu se chci prave vyhnout, takže to chci vyřešit co nejlíp a nejdřív.) jinak mi ale říkala teda, ze infekční po týdnu už není, to jsem s nim prave teď doma.) ale trápí mě ten kasel, samozřejmě nechci aby jim tam kaslal.)

ada22
24. bře 2024

Sinupret se prodává i v tabletách, ale nejsem si jistá od kolika let jsou vhodné. Každopádně ty tablety jsou fakt mini, takže by to mohl dokázat spolknout. Ty kapky jsou celkem hnus. Nám ještě doporučovala Dr kalobu, ale kapky byly hnusné a efekt nic moc. Jinak na spaní nám také nejvíc pomáhá fenistil a otevřené okno. Zkusit ORL není od věci, ale kašel s rýmou se někdy prostě vleče.

ina10
24. bře 2024

@pampeliska1313 no ten fenistil je na zklidnění během noci, jinak neléčí (mimo alergie), a teda pokud kašle, fakt se divím, že nic nedala, ale zas jestli to je jen z té zatékající rýmy, tak se není čemu divit, že kašle. No tak to ORL snad zjistí víc. Nebo ještě mě napadá cibulový sirup (na hrubé plátky nakrájená cibule, posypaná cukrem, prikrytá a odstátá amáš šťávu - kašel, zklidnění krku, zvýšení imunity...)

pampeliska1313
autor
24. bře 2024

@ina10 no kašle z rýmy, to je slyšet. Mně jde o to, že ta rýma nepouští, má opakovaně ucpaný dutiny a vždycky se to spustilo do pár dní, jestli kaslal tak se to lepsilo jen co se pustila rýma, tady se to nehejbe už docela dlouho, ale když vystriknu a něco málo vytece, je to průhledný. Čekala bych žlutou rýmu, nebo tak, že to má jako nahromaděný někde teda. Uvidíme zítra, díky za tip.🙂

ajja87
24. bře 2024

@pampeliska1313 zkus ještě sinut sirup, myslím,ze to prodává Dr Max.je to neco jako sinpret,ale je to sladký sirup...jednou mi ho tam prodali,ale jestli ještě dělají nevim.treba by to dal líp...a na kasel ten bronchipret,ale to jsou taky kapky co mu asi chutnat nebudou

miriam1989
25. bře 2024

My pořídili inhalátor + Vincentka 3x denně inhalovat a dávala jsem kalobu (je sladká ale ne moc, takže dcera v pohodě vypila i přesto, že se sirupama je to u nás taky boj) 😊 inhalátor pomohl i mě na kašel, přes měsíc jsem se ho nemohla zbavit. 👍

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@miriam1989 nad inhalatorem přemýšlím delší dobu, jen to není levná záležitost a furt přemýšlím, jestli se to opravdu vyplatí 🫣 nemám totiž v okolí nikoho, kdo by měl zkušenost s dítětem a inhalatorem, ale prý se užívá i na rýmu a myslím, že i syn by ocenil, že se mu nevystrikava furt nos.:D

kacka1994
25. bře 2024

@pampeliska1313 bezte do inhalatoru, neni nic lepsiho nez tam pri takovem zasopleni dat mucosolvan 🙏 nas to tedy zachranuje 🙂 vyplati se to. Kluci inhaluji pri kazde nemoci, ten mladsi od 1roku. Vetsinou jen vincentku, kdyz je hur, tak mucoslovan a usetrim pak za ruzne sirupy v lekarne (ne ze bychom zadne nekupovali i tak).
Na orl by vam snad mohli napsat aerius, ten je lepsi nez fenistil.
Do jesli bych ho opravdu nedavala, je to bezohledne.

erika2
25. bře 2024

@pampeliska1313 kromě toho, co tu už zaznělo, tak já bych poradila odsávat hleny + trénink smrkání. Když vyčistíte horní cesty dýchací od hlenu, uleví se od kašle. Pravděpodobně se neumí sám dobře vysmrkat. Takže nutit do smrkání, asistovat při tom a když to nepůjde, tak odsávačka. Před spaním určitě důkladně prostříknout mořskou vodou a odsát, klidně i opakovaně, dokud není nos čistý.

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@erika2 smrkani zkouším, někdy se povede, ze vyfoukne jemně nosem, ale jinak je to jedna ohromná nespolupráce. On i když něco umí, nechce to moc ukazovat, ani když začnu já, nebo aby se před někým předvedl.:D ale do smrkani vkládám hodně nadějí, až to opravdu přijde.🥲

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@kacka1994 dobře no, tak já to zkusím koupit proste, protože fakt nevim už kudy kam. Protože on má fakt rýmu s prestavkama dva tři dny jako nonstop. Rýma/ucpany dutiny, furt furt furt, několik měsíců. Vydrží max tři dny. Kdybych mohla bejt doma, měla hlídání v takový intenzitě, tak mě to tak nestresuje.)

kacka1994
25. bře 2024

@pampeliska1313 jasny, ja to znam.... ja jsem na rodicaku s mladsimi, ale taky jedem z nemoci do nemoci, v zari jsme byli i v laznich kvuli nemocnosti toho nejstarsiho, loni nebyl od zacatku prosince do zacatku brezna ve skolce ani jedenkrat, letos od zacatku rijna do pulky ledna byl celkem 15dni.Od te pulky ledna je to tak dva tydny ve skolce, tyden doma a ja slavim, ze je to super, ze je to konecne chvili normalni 🙂 Je to bida a kdyz vidim v satne usmrkane dite se zelenou nudli, nebo jak chrchla, tak bych vrazdila, po takove dobe doma a do tydne mi maly lehne zas a jde mu to na prudusky, davi se a nemuze nadechnout, prostredni to chytne taky a tomu to jde vzdy do usi. Je fajn ze "ja si to muzu dovolit" kdyz jsem doma, ale odnesem to vsichni, vcetne mimina, ktere uz jednou skoncilo v nemocnici.

petramana
25. bře 2024

@pampeliska1313 vzdyt jste vcera uz psala ze ho mate objednany 👍 tak vyzkousite a uvidite

petramana
25. bře 2024

@kacka1994 ja taky rano skripu zubama v satne... prska, chrchla to tam... a nejlip jedna matka nedavno s trojcaty - decka zalepene oci - zanet spojivek...to uz jsem nevydrzela a sla ji naprasit ucitelce - ihned z satny je poslala domu, ta matka se jrste divila, pry jim nic neni 🤦

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@petramana ORL mam objednany, o inhalatoru jsem jen premyslela.)

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@kacka1994 ale tohle je přesně ono. Já byla poctivě s každým smrknutim doma a neměla sem pak na nájem. Jeden měsíc sem neměla a druhej jsem zaplatila jen ten a pak bych neměla ba jídlo. Jakoby… tohle fakt nechci nikdy už zažít. Ale pak vím ze tam máme děti se zelenejma nudlema, na první pohled nemocný dítě a třeba je maminka ještě doma s mladším, ale je tam do konce. Jako je to o lidech. Neposlu ho se žlutou rýmou, s horečkou atd atd, snažím se chovat nejak zodpovědně, Ale taky na to jako nechci dojet takhle. Nebejt manžela, tak je to fakt pruser. Hledám si už lepší práci s lepším platem, ale co šlo, nechala sem ho doma a stejně mi to bylo prd platný.

petramana
25. bře 2024

@pampeliska1313 aha, spatne jsem pochopila... aspon ten pamycon kdyby vam napsali 🙏

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@petramana v poho, často se vyjadřuju zmatene.:D

petrane
25. bře 2024

Dcera už kasle asi 8tydnu,asi 10x jsme byli u dr,poslechy cisty,vystřídali jsme už asi 4 sirupy a porad si ještě fakt zakasle..zástup za moji dr mi řekl,ze jestli chodime do kolektivu,tak kaslat bude😁🤦🏻‍♀️ tak nevim,jestli se zavřít na mesic doma..?
Cekam až bude teplo,ze bude konecne klid🙏🏼

pampeliska1313
autor
25. bře 2024

@petrane kasel prý muže trvat fakt dlouho, takovej ten “zbytkovej” a ne akutní. Já už fakt nevim. Byl doma přes tri týdny, z toho jeden týden měl na doporučení doktorky, ze jako byl zdravej, ale aby imunita měla čas se trochu posilit. Vydržel pak čtyři dny. Fakt nevim. Sestra od jedny dr mi zase řekla, ať se nedivim ze nejsou promoreny, když furt posílají děti domu, ze pak nemají ty děti šanci si tu imunitu posilit. Nevim. Většinou je tři dny v jeslich a pak doma, když to jde, hlida tchyně. Už aby bylo teplo…

ada22
25. bře 2024

A odsáváte nudle odsávačkou na vysavač? V tomhle věku se nemusí umět dokonale vysmrkat. JInak nám inhalátor na kašel moc nepomohl, ale vždy, když inhalovaly, tak jim začalo téct z nosu, takže vám by inhalátor mohl pomoci. Na Orl mi jednou jeden doktor řekl, že ji mám klidně s rýmou a kašlem od rýmy posílat do školky, že jinak si imunitu nevybuduje. Na ORL jsme byly kvůli opakující se zadní rýmě. Byla to taková ta rýma, párkrát za den se pořádně vysmrká ne žlutá nebo zelená a od té rýmy měla vlhý kašel, ale taky třeba jednou za hodinu si odkašlala.