Hypotéka. Můžete mi prosím poradit, co udělat?

Zodpovězené
9. lis 2020

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s hypotékou, když jsme manželé.

Oba jsme pracující a žádné dluhy nemáme. Problém je, že nemáme ani těch 10 %, co by mělo být. Prvně to šlo, že by se jinde půjčilo těch 10 % a hypotéka u banky, kterou máme. Vše by prý vyřídila finanční pořádně, která nám o tom řekla. Ale teď, když jsme manželé, to už prý nejde.

Můžete mi prosím poradit, co teď udělat?

A ještě jedna otázka. Chci se zeptat, jestli máme nárok na příspěvek na bydlení, i když jsme řádně zaměstnaní. Já mám minimální plat a manžel tisíc. Platíme auto, nájem, výdaje do domácnosti a kolikrát vycházíme jen tak tak. Chtěli bychom díte a bojím se, že s mateřskou to neutáhneme vůbec.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

otázka na příspěvek na bydlení není úplně v kompetenci této poradny. Nicméně, pokud splníte kritéria, která jsou pro něj stanovena, tak ho dostat můžete. Radil bych toto zkonzultovat přímo na úřadě, kde Vám to mohou spočítat.

Co se týče hypotéky, tak tam je těch potřebných alespoň 10 procent možné vyřešit tak, že máte ještě jinou dostatečně velkou hodnotu zástavy pro banku. Například můžete zastavit kromě předmětné nemovitosti ještě jinou nemovitost (např. dům, byt příbuzných nebo někoho, kdo by k tomu byl ochoten). Oněch 10 procent si stále ještě půjčit můžete i jako manželé. Je potřeba spočítat, kolik pak budete celkově platit, protože to může být dost drahá forma financování a někdy prostě vyjde lépe ještě chvíli počkat a nějaké peníze našetřit. Tím, že si půjčíte oněch 10 procent, tak v podstatě obcházíte nařízení a není to ideální. K tomu píšete o mateřské. Vaše příjmy bude banka posuzovat v době, kdy žádáte o úvěr. To, že pak půjdete na mateřskou, pro banku problém není, pokud budete dále řádně splácet.
Určitě bych zvážil, jestli za současné i budoucí situace je to pro Vás finančně utáhnutelné. Jedna věc je totiž splnit "administrativní" kritéria pro banku a na úvěr dosáhnout a druhá věc je, pak mít reálně peníze na to, abyste úvěr spláceli.

Hezký den.
Martin Sládek